خدمات نظافتی

معرفی کامل اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی | تعمیر هر یک از بخش های توالت فرنگی

هر آنچه که لازم است درباره توالت فرنگی بدانید

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

توالت فرنگی امروزه به عنوان عضو جدانشدنی خانه هاست و به جهت اینکه در سالهای اخیر پزشکان توصیه کرده اند از توالت فرنگی به جای ایرانی استفاده کنید، کاربرد آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی متعدد است و خرابی در هر یک از قسمت های این سازه باعث می شود به طور کل عملکرد آن با اخلال مواجه گردد. در صورتی که توالت فرنگی خانه شما خراب شده است و قصد دارید خودتان نسبت به تعمیر آن اقدام کنید، ابتدا باید اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی را بشناسید.

اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی

توالت فرنگی دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است تا بتواند به طور اصولی و صحیح کار کند. برای این کار لازم است تمامی قطعات سالم باشند و بتوانند از عهده وظایف خویش برآیند. از جمله اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی عبارت است از:

مخزن توالت فرنگی

مخزن یکی از اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی است و در واقع ظرف بزرگی است که در بالا و پشت کاسه توالت قرار دارد و آب را برای تخلیه زباله های داخل کاسه نگه می دارد.

مخزن توالت فرنگی، از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

برای تعمیر یا تعویض قطعات داخل مخزن توالت فرنگی، باید:

 • ابتدا شیر تامین آب را ببندید و سپس آب داخل مخزن را با فشار دادن دسته فلاشر خالی کنید.
 • سپس درپوش مخزن را بردارید و قطعات خراب یا سالم را شناسایی کنید.
 • بعضی از قطعات مانند زنجیر یا فلاپر، با جابجایی یا تعویض ساده قابل رفع عیب هستند.
 • اما بعضی دیگر نظیر شیر پرکن یا شیر تامین آب، نیاز به جداسازی و باز کردن لوله های آب دارند.

دسته فلاشر توالت فرنگی

دسته فلاشر توالت فرنگی، اهرم یا دکمه ای است که با فشار دادن آن، آب از مخزن به کاسه منتقل می شود. دسته فلاشر، با زنجیر بالابر و فلاپر توالت در ارتباط است و باعث باز شدن فلاپر و رها شدن آب می شود.

دسته فلاشر، معمولا در جلو، کنار یا بالای مخزن توالت قرار دارد و می تواند از نوع تک زمانه یا دو زمانه باشد. نوع تک زمانه، تنها یک دکمه دارد و با فشار دادن آن، حجم مشخصی از آب خارج می شود. نوع دو زمانه، دو دکمه دارد که یکی برای خروج فضولات مایع و دیگری برای خروج فضولات جامد کاربرد دارد. این نوع از دسته فلاشر، صرفه جویی در مصرف آب را به همراه دارد.

زنجیر بالابر توالت فرنگی

زنجیر بالابر از دیگر اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی است که به شکل سیم یا زنجیری است که دسته فلاشر را به فلاپر توالت متصل می کند و باعث باز شدن فلاپر می شود.

زنجیر بالابر، در داخل مخزن توالت قرار دارد و با فشار دادن یا کشیدن دسته فلاشر، مکانیزم توالت فرنگی عمل می کند که توسط آن دریچه شستشو در قسمت پایین مخزن باز می شود تا آب به داخل کاسه توالت فرو رود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع بوی بد ماشین لباسشویی چگونه است؟

اگر زنجیر بالابر پیچ خورده، شکسته یا جدا شده باشد، ممکن است باعث شود که دسته فلاشر شل شود یا آب به درستی خارج نشود. در این صورت، باید زنجیر را تعویض یا تعمیر کنید.

فلاپر توالت یا شیر فلپ توالت فرنگی

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی فلاپر یا شیر فلپ است. در واقع فلاپر یک قطعه پلاستیکی یا لاستیکی است که سوراخ خروج آب را در پایین مخزن توالت بسته نگه می دارد و با فشار دادن دسته فلاشر، بالا می رود و آب را رها می کند.

فلاپر توالت، در مسیر انتقال آب از مخزن به کاسه توالت قرار دارد و وظیفه آب بندی و تخلیه آب را بر عهده دارد. اگر فلاپر توالت خراب شده باشد، ممکن است باعث نشت آب از مخزن یا قطع نشدن آب شود. در این صورت، باید فلاپر را تعویض یا تعمیر کنید.

چگونگی استفاده از توالت فرنگی

شیر پرکن توالت فرنگی

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی شیر پرکن است. شیر پرکن توالت فرنگی، قطعه ای است که آب را از شیر تامین آب به داخل مخزن توالت هدایت می کند. شیر پرکن، در بالای مخزن توالت قرار دارد و با کمک شناور توالت، سطح آب را در مخزن کنترل می کند. هنگامی که دسته فلاشر را فشار می دهید، فلاپر توالت باز می شود و آب از مخزن به کاسه منتقل می گردد. در این حالت، شیر پرکن فعال می شود و آب را از شیر تامین آب گرفته و به مخزن می ریزد.

وقتی که سطح آب به حد مورد نظر برسد، شیر پرکن بسته می شود و جریان آب را قطع می کند. اگر شیر پرکن خراب شده باشد، ممکن است باعث نشت آب از مخزن یا صدا دادن سیفون توالت فرنگی شود. در این صورت، باید شیر پرکن را تعویض یا تعمیر کنید.

شناور توالت فرنگی

از دیگر اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی شناور است. در واقع شناور قطعه ای است که سطح آب را در مخزن توالت کنترل می کند و با رسیدن به حد مورد نظر، شیر پرکن را بسته نگه می دارد.

شناور توالت، معمولا از یک توپ پلاستیکی و یک میله فلزی تشکیل شده است که با حرکت بالا و پایین، جریان آب را قطع یا وصل می کند. اگر شناور توالت خراب شده باشد، ممکن است باعث نشت آب از مخزن یا صدا دادن سیفون توالت فرنگی شود. در این صورت، نیاز به تعمیر یا تعویض خواهد داشت.

شیر تامین آب توالت فرنگی

شیر تامین آب، از دیگر اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی است. این قطعه در واقع شیر یا ولوی که آب را از لوله اصلی به شیر پرکن توالت منتقل می کند. شیر تامین آب، در پایین مخزن توالت قرار دارد و با یک دسته یا پیچ قابل باز و بسته شدن است. هنگامی که شیر تامین آب باز است، آب به شیر پرکن می رسد و از آنجا به مخزن توالت می رود.

هنگامی که شیر تامین آب بسته است، جریان آب قطع می شود و مخزن توالت خشک می ماند. اگر شیر تامین آب خراب شده باشد، ممکن است باعث نشت آب از لوله یا فشار نامناسب آب شود. در این صورت، باید شیر تامین آب را تعویض یا تعمیر کنید.

کاسه توالت فرنگی

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی کاسه آن است. کاسه توالت فرنگی، قسمتی از توالت فرنگی است که در آن فضولات انسانی جمع می شود و با آب شسته می شود. کاسه توالت فرنگی، از یک جام کوچک و یک لوله خروجی تشکیل شده است که به لوله فاضلاب متصل می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سقف کاذب چیست و چگونه می توان آن را تمیز کرد؟

این کاسه معمولا از جنس سرامیک یا پلاستیک ساخته شده و دارای رنگ و شکل مختلف است. برخی از کاسه های توالت فرنگی، دارای قابلیت های خاصی مانند گرم کردن صندلی، پاشیدن آب گرم یا هوا، خشک کردن بدن، دارا بودن سامانه ضد باکتری یا عطر دهنده هستند.

O-Ring مخزن توالت

O-Ring مخزن توالت، حلقه لاستیکی یا پلاستیکی است که بین مخزن و کاسه توالت قرار می گیرد و از نشت آب جلوگیری می کند. این قطعه معمولا در زیر درپوش مخزن توالت قابل دیدن است و با چسب یا پیچ به کاسه توالت متصل می شود.

اگر O-Ring مخزن توالت دچار خرابی شده باشد، ممکن است باعث نشت آب از مخزن یا صدا دادن سیفون توالت فرنگی شود. در این صورت، باید O-Ring را تعویض یا تعمیر کنید.

نحوه نصب مخزن توالت فرنگی

مراحل نصب مخزن توالت فرنگی به شرح زیر است:

 • ابتدا شیر تامین آب را ببندید و آب داخل مخزن را با فشار دادن دسته فلاشر خالی کنید.
 • سپس درپوش مخزن را بردارید و زنجیر بالابر را از فلاپر توالت جدا کنید.
 • بعد از آن، پیچ هایی که مخزن را به کاسه توالت متصل می کنند را باز کنید.
 • سپس لوله آب را از شیر پرکن جدا کنید و مخزن را از کاسه توالت بلند کنید.
 • حالا می توانید مخزن جدید را در جای خود قرار دهید و پیچ ها، لوله آب و زنجیر بالابر را به همان ترتیب قبلی متصل کنید.
 • در نهایت، شیر تامین آب را باز کنید و از عملکرد صحیح مخزن اطمینان حاصل کنید.

معرفی اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی

نحوه استفاده از توالت فرنگی

چگونگی و مراحل استفاده از توالت فرنگی به شرح زیر است:

 • قبل از ورود به توالت فرنگی، از نظافت و بهداشت آن مطمئن شوید. اگر لازم باشد، از مواد شوینده یا دستمال کاغذی برای پاک کردن کاسه یا صندلی توالت استفاده کنید.
 • بعد از ورود به توالت فرنگی، در را ببندید و قفل کنید. اگر در قفل ندارد، از یک علامت یا نشانه برای نشان دادن اشغال بودن توالت استفاده کنید.
 • سپس لباس خود را تا حد مورد نیاز بالا بکشید یا بردارید و روی صندلی توالت بنشینید. اگر صندلی توالت گرم باشد، می توانید دمای آن را با دکمه های مخصوص تنظیم کنید.
 • پس از انجام کار خود، از دستمال کاغذی یا شلنگ آب برای پاک کردن خود استفاده کنید.
 • اگر دسته فلاشر دارای دو دکمه باشد، می توانید با توجه به نوع فضولات خود، دکمه مناسب را فشار دهید.
 • در نهایت، در را باز کنید و از توالت خارج شوید. قبل از خروج، مطمئن شوید که همه چیز درست و مرتب است و هیچ چیز را در توالت جا نگذاشته اید.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به معرفی اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی پرداختیم. و گفتیم در صورت خرابی آنها باید چه اقداماتی انجام دهید. در صورتی که توالت فرنگی خانه شما دچار خرابی شده است، می توانید از خدمات تعمیر توالت فرنگی ایبک امداد از طریق شماره های درج شده در همین صفحه بهره مند گردید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا