تعمیراتتعمیرات یخچال

زیاد بودن گاز یخچال یا کم بودن آن چه عواقبی دارد؟

علائم زیاد و کم بودن گاز یخچال چیست و چه پیامدهایی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گاز یخچال یکی از مهم‌ترین نیازهای یخچال به حساب می‌آید. زیاد بودن یا کم بودن گاز در یخچال می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با زیاد بودن گاز یخچال و کم بودن آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

زیاد بودن گاز یخچال

زیاد بودن گاز یخچال یا کم بودن آن چه عواقبی دارد؟

مشکل پر کردن بیش از حد یخچال با مبرد این است که نمی‌تواند به اندازه کافی بین حالت گازی و مایع خود جابجا شود. همچنین در نتیجه خنک کننده ناکارآمد است. فشار داخل یخچال را افزایش می‌دهد و کمپرسور را مجبور می‌کند تا دو برابر بیشتر از آنچه که نیاز دارد کار کند. این کار فشار قابل توجهی به سیستم وارد می‌کند و باعث می‌شود تهویه مطبوع شما سریع‌تر فرسوده شود.

نشت مبرد مایع به داخل کمپرسور نیز یک مشکل مرتبط با زیاد بودن گاز یخچال است. این باعث می‌شود که کمپرسور شما در نهایت با مخلوط شدن مبرد با روغن بسوزد. همان‌طور که این اتفاق می‌افتد، کمپرسور در نهایت از کار می افتد، که برای شما هزینه بیشتری نسبت به تماس با متخصص در  سیستم های گرمایش و سرمایش برای تعمیر آن خواهد داشت.

فراموش نکنید که اگر پرسنل بی تجربه بیش از حد یخچال را شارژ کند، ممکن است تجهیزات شما با مبرد اضافی به پایان برسد. به همین دلیل است که باید به صاحبان خانه یادآوری شود که مبرد مانند سوختی نیست که بتوان از آن پر کرد. یک تصور اشتباه رایج که بسیاری از آماتورها دارند. زیاد بودن گاز یخچال به عوامل زیر منجر می‌شود:

زیاد بودن گاز یخچال در تجهیزات ناکارآمد

از آنجایی که مبرد بیش از حد می‌تواند فشار روی تجهیزات شما را افزایش دهد، می‌توان انتظار داشت که AC شما را ناکارآمد کند. کارشناسان توصیه می‌کنند اگر متوجه شدید که در صورت حساب‌های انرژی شما افزایش یافته است یا تجهیزات شما فضاهای شما را به خوبی خنک نمی‌کنند، با تکنسین HVAC محلی خود تماس بگیرید.

شل شدن کمپرسور در اثر زیاد بودن گاز یخچال

 شل شدن زمانی اتفاق می‌افتد که مبرد اضافی در حالت مایع به سیلندرهای کمپرسور سرازیر شود. این منجر به آسیب‌دیدگی دریچه‌ها، میله‌های اتصال معیوب و دیگر مشکلات اصلی کمپرسور می‌شود. مبرد مایع به داخل روغن میل لنگ نشت می‌کند و فشار میل لنگ را افزایش می‌دهد. با گذشت زمان، شل شدن باعث فرسودگی موتور کمپرسور می‌شود. به این معنی که باید کل سیستم را تعویض کنید.

زیاد بودن گاز یخچال

کویل اواپراتور منجمد به علت زیاد بودن گاز یخچال

 یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد تهویه مطبوع شما دچار نشت مبرد شده است، کویل اواپراتور منجمد است. ممکن است عجیب به نظر برسد که از دست دادن مبرد باعث ایجاد یخ زدگی یا وجود یخ زدگی در یک یخچال شود. اما قطعاً توجه را ضروری می‌کند. هنگامی که شارژ مبرد خیلی زیاد است، محیطی با فشار کم در خطوط مبرد ایجاد می‌کند و باعث می‌شود دمای خارجی سیم پیچ اواپراتور به زیر صفر برسد. وقتی دوباره گرم نشود، مبرد باقی‌مانده به طور غیر منطقی سرد می‌ماند و رطوبت در طول سیم پیچ یخ می‌زند.

با مشاهده یخ زدگی روی کویل اواپراتور، فوراً یخچال خود را خاموش کنید و به کویل زمان دهید تا آب شود. از خراشیدن یخ خود را خسته نکنید، زیرا ممکن است این کار بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر داشته باشد. از آنجایی که شارژ مجدد مبرد به ابزار و دانش خاصی نیاز دارد، تکنسین تعمیر تهویه مطبوع محلی شما برای انجام این کار به بهترین وجه مجهز است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای پیشگیری از سوراخ شدن یخچال

کمپرسور خراب در اثر کم بودن گاز یخچال

خرابی کمپرسور در نتیجه سطح پایین گاز یخچال چیزی است که در نهایت یخچال را متوقف می‌کند. کمپرسور که اغلب به عنوان قلب یخچال شناخته می‌شود، مسئول افزایش دما و فشار مبرد بخاری است که از سیم پیچ اواپراتور خارج می‌شود. این برای ایجاد اختلاف فشار لازم برای تبدیل مبرد به گاز داغ است که در سراسر سیستم گردش می‌کند. درک این نکته مهم است که کمپرسور برای شارژ خاصی طراحی شده است. اگر مبرد کافی وجود نداشته باشد، کمپرسور بیش از حد گرم می‌شود و می‌سوزد.

هنگامی که کمپرسور شما خراب می شود، معمولاً بهتر است کل سیستم خنک کننده را تعویض کنید. تعویض کمپرسور خراب به تنهایی بسیار پرهزینه است و جفت کردن یک واحد اواپراتور قدیمی و مستعمل با یک کمپرسور یا کندانسور کاملاً جدید می تواند منجر به مشکلات عملیاتی طولانی مدت شود.

کاهش سرمایش 

یک  ارائه‌دهنده خدمات یخچال می‌گوید که شاید ساده‌ترین نکته‌ای که مشاهده می‌شود کاهش توانایی خنک‌کننده آن است. هنگامی که سطح مبرد خیلی پایین باشد، یخچال قادر نخواهد بود گرمای کافی را از طریق کویل داخلی در هر چرخه جذب کند، که منجر به یک مشکل خنک کننده آشکار در داخل خانه می‌شود. در موارد شدیدتر، یخچال اصلاً قادر به تولید هوای سرد نخواهد بود و در عوض باعث می‌شود هوای گرم از دریچه‌های منبع دمیده شود.

یخچال اگر نتواند هوای سرد تولید کند بی فایده است. اگر فکر می‌کنید که به دلیل نشت مبرد در سیستم خود مشکل خنک کننده دارید، در اسرع وقت با یک تکنسین تماس بگیرید.

زیاد بودن گاز یخچال

زیاد بودن گاز یخچال عامل افزایش رطوبت داخلی

در حالی که یخچال به حذف رطوبت هوا کمک می‌کند، عملکرد اصلی آن‌ها رطوبت زدایی نیست. برای صاحب خانه‌هایی که خواهان کنترل دقیق رطوبت هستند. کاری که یخچال انجام می‌دهد این است که هنگام تبخیر مبرد سرد در کویل اواپراتور، رطوبت را از هوا می‌گیرد. هنگامی که شارژ مبرد افزایش می‌یابد، سطح رطوبت در یخچال به طور طبیعی افزایش می‌یابد. سطوح بالای رطوبت می‌تواند انواع خطرات را برای سلامتی ایجاد کند، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آن‌ها، بازدیدهای منظم از سرویس یخچال را برنامه ریزی کنید.

قبض انرژی بالا 

اگر هیچ تغییر قابل توجهی در تنظیمات یخچال خود ایجاد نکرده‌اید، اما قبوض انرژی شما همچنان سر به فلک می‌کشد، ممکن است نشت مبرد داشته باشید. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، اگر مبرد کافی در سیستم یخچال شما وجود نداشته باشد، نمی‌تواند گرمای زیادی را در هر چرخه خنک کننده از بین ببرد. این بدان معنی است که یخچال شما باید طولانی‌تر و سخت‌تر کار کند تا به اندازه کافی خانه شما خنک شود. مدت زمان طولانی‌تر به طور مستقیم به افزایش مصرف انرژی و در نتیجه هزینه‌های بیشتر منجر می‌شود.

عملکرد پر سر و صدا عامل زیاد بودن گاز یخچال

یکی دیگر از عوامل زیاد بودن گاز یخچال عملکرد پر سر و صدا است. اغلب اوقات، صدای خش خش یا حباب که از کندانسور می‌آید، نشانه نشت مبرد است. اگر صدای خش خش را می‌شنوید، این معمولاً به این معنی است که ترکیب در حالت گازی خود در حال فرار است. از طرف دیگر، اگر صدای حباب را می شنوید، احتمالاً ترکیب در حالت مایع نشت می‌کند.

زیاد بودن گاز یخچال

از کجا بدانیم یخچال به گاز نیاز دارد؟

گام اول

کویل‌های کندانسور را در یخچال خود پیدا کنید. به طور معمول، آن‌ها در کنار کمپرسور هستند، اما برخی از کویل‌های کندانسور در زیر یخچال قرار دارند. وقتی آن‌ها را پیدا کردید، دست خود را نزدیک کنید.

آن‌ها باید مقداری گرما از خود ساطع کنند. این بخشی از فرآیند خنک‌سازی است. زیرا مبرد گرما را در کویل‌های اواپراتور جذب کرده و آن را در کویل‌های کندانسور پخش می‌کند. اگر کویل‌های کندانسور هیچ گرمایی از خود ساطع نکنند، ممکن است نشان دهنده این باشد که هیچ گازی از آن‌ها جریان ندارد. همچنین ممکن است نشان دهد که انسداد گاز وجود دارد یا کویل‌ها دیگر کار نمی‌کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خراب شدن سنسور یخچال و ارور های مربوط به خرابی سنسور

گام دوم

یخچال را از برق جدا کنید و کنترل دما را خاموش کنید. سپس گوش خود را در یک طرف کابینت یخچال قرار دهید. به طور معمول، هنگامی که گاز در حال جریان و یکسان شدن است، باید صداهای غرغر یا خش خش را بشنوید. صداها در صورتی آشکار می‌شوند که صدای دیگری وجود نداشته باشد که با آن‌ها تداخل داشته باشد.

با این حال، اگر زمانی که یخچال خاموش است چیزی نمی‌شنوید، ممکن است نشان دهنده پایین بودن سطح گاز باشد. اما ممکن است مشکلات مربوط به سیستم یخ زدایی، لوله مویین، کمپرسور، فن کندانسور، کویل‌های کندانسور یا حتی فیلتر خشک‌کن را نیز مطرح کند.

گام سوم

پانل پشتی داخل محفظه فریزر را باز کنید، جایی که کویل‌های اواپراتور را دارید. یخچال را دوباره به برق وصل کنید و در حالی که محفظه هنوز باز است، کنترل دما را روشن کرده و آن را در نقطه درست تنظیم کنید.

به یخچال کمی زمان دهید تا کار کند و کویل‌ها را بررسی کنید. اگر روکش سبکی از یخبندان روی آن‌ها نباشد یا یخ زدگی فقط در یک طرف باشد، گاز یخچال کم است.

زیاد بودن گاز یخچال

انفجار گاز یخچال

گازی که برای خنک کردن یخچال عبور می‌کند بسیار قابل اشتعال و خطرناک است. استنشاق آن تنها خطری نیست که دارد. همچنین می‌تواند باعث انفجار شود.

گردش هوای ضعیف در اطراف یخچال می‌تواند باعث اضافه بار حرارتی روی کویل‌های کمپرسور و کندانسور شود. کمپرسور گاز را از طریق کویل‌های کندانسور عبور می‌دهد و از سیم پیچ‌ها، گاز به سمت کویل‌های اواپراتور جریان می‌یابد.

در آنجا گرمای یخچال را جذب می‌کند و سرد می‌ماند. سپس به سمت سیم پیچ‌های کندانسور که گرما را حمل می‌کنند، جریان می‌یابد. همچنین در کویل‌های کندانسور حرارت دفع می‌شود.

اما اگر فضای کافی برای آزاد کردن هوای گرم وجود نداشته باشد، به دام می‌افتد و همه چیز را گرم می‌کند. بار بیش از حد گرما باعث انقباض سیم پیچ‌ها و به دام افتادن گاز می‌شود. گاز داغ در نهایت در یک انفجار از طریق سیم پیچ‌ها می‌ترکد.

تنها راه حل چنین مشکلی خرید یک یخچال جدید است. اگر قصد خرید یک دستگاه جدید را دارید، به دنبال یکی از آن‌هایی باشید که دارای محافظ حرارتی هستند. همچنین مخصوص جلوگیری از انفجار یخچال می‌باشند. ممکن است هزینه یخچال کمی بیشتر باشد، اما سرمایه گذاری در ایمنی شما است.

عمر گاز یخچال چقدر است؟

گاز یخچال به اندازه عمر یخچال دوام می‌آورد. شما هرگز نیازی به پر کردن مجدد گاز ندارید مگر اینکه نشتی وجود داشته باشد.  طبق قوانین EPA، وظیفه تکنسین است که گاز را کنترل کرده و دوباره پر کند.

چرا گاز یخچال نشت می‌کند؟

یخچال گاز نشت می‌کند. زیرا سوراخی در خط گاز وجود دارد. یخچال معمولاً با سیستم بسته عرضه می‌شود. به این معنی که لوله‌ها لحیم شده هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند با آن تداخل داشته باشد. اما اگر یخ بیش از حد دارید، سعی کنید با استفاده از یک جسم تیز آن را بتراشید، ممکن است به سیستم مهر و موم آسیب برساند و باعث نشت گاز شود. اگر بخواهید یک مشکل پیچیده یخچال را برطرف کنید، همین امر صدق می‌کند.

یخچال چه گازی منتشر می‌کند؟

یک یخچال معمولاً در پایان عمر خود هیدروفلوئوروکربن ساطع می‌کند. این گاز ۳۴۰۰ برابر قوی‌تر از کربن است و یکی از عوامل بالقوه گرمایش جهانی است. مبردهای کلروفلوئوروکربن و هیدروکلرو فلوئوروکربن گازهای گلخانه‌ای بسیار قوی هستند و می‌توانند در گرم شدن زمین نقش داشته باشند.

زیاد بودن گاز یخچال

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

زیاد بودن گاز یخچال یا کم بودن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی و کامل برای زیاد بودن گاز یخچال یا کم بودن آن

امتیاز کاربر: ۰.۰۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا