آشپزی

طرز تهیه قهوه در مدل های مختلف | آموزش درست کردن قهوه

اکثر افراد عادت دارند در طول روز انواع و اقسام نوشیدنی های گرم و سرد را بنوشند. فرقی هم ندارد چه نوع نوشیدنی باشد ممکن است چای و قهوه بوده یا شیک و سایر نوشیدنی های خنک در تابستان. ولی کسانی که نوشیدن قهوه را بسیار دوست دارند و با آن خو گرفتند، بهتر است طرز تهیه قهوه را هم بدانند. یکی از اساسی ترین ابزار ها برای طبخ قهوه، دستگاه قهوه ساز است. چون با کمک آن می‌توانید یک قهوه عالی و بی نقص را درست کنید. اگر از این وسیله برای قهوه بهره می‌گیرید لازم است چگونگی کارکرد آن را هم بدانید. اگر از دستگاه قهوه ساز نتوانید به درستی استفاده کنید امکان دارد در مدت زمان کوتاهی خراب شود و دیگر قابل استفاده نباشد.

۱- آموزش قهوه فوری

امروزه قهوه های جور وا جوری وارد بازار شدند و در کافی‌شاپ ها و رستوران ها انواع گوناگونی از قهوه ها را سرو می‌کنند که دانستن طرز تهیه آنها برای هر فردی ضروری است. برای طبخ یک قهوه ساده نیازی به وسایل و دستگاه های پیچیده ای نیست، چون با وجود قهوه های فوری، در ۵ دقیقه یک قهوه بسیار خوشمزه را می‌توانید درست کنید و از آن لذت ببرید. برای آماده کردن یک فنجان قهوه لذیذ می‌توانید طبق دستورالعمل زیر دست به کار شوید:

 • آب داغ
 • پودر قهوه فوری
 • شکر
 • خامه یا شیر (به دلخواه)
 • پودر دارچین یا وانیل (به دلخواه)

ابتدا اجازه دهید آب به جوش بیاید و سپس یک قاشق غ پودر قهوه فوری را داخل فنجان مدنظر خود ریخته، و پس از آن به مقدار اندکی آب سرد را روی آن بریزید و به طور کامل هم بزنید. دلیل افزودن آب سرد به خاطر نرم و لطیف شدن قهوه است. حالا می‌توانید آب به جوش آمده را به فنجان اضافه کنید. اگر دوست دارید قهوه شما خوشمزه تر باشد، بهتر است به میزان کم به آن شیر بیفزایید؛ و اگر قهوه شیرین را به تلخ ترجیح می‌دهید می‌توانید شکر را هم اضافه کنید. در ضمن برخی از افراد به جای شکر از شیرین کننده های نچرالی استفاده می‌کنند مثل عسل و … پس از اتمام مراحل بالا، بر حسب سلیقه‌تان می‌توانید بر روی نوشیدنی خود کمی پودر دارچین یا وانیل بریزید.

۲- آموزش طرز تهیه قهوه اسپرسو با شعله مستقیم

اسپرسو مختص کشور ایتالیا بوده که روش آماده کردن آن با دیگر قهوه ها گوناگون است. در ضمن برای درست کردن این نوع از قهوه احتیاجی به دستگاه های اسپرسو ساز ندارید، بر این اساس می‌توانید با استفاده از موکاپات و با شعله مستقیم نیز این قهوه را درست کنید و از نوشیدن آن نهایت لذت را ببرید. ولی اگر دستگاه اسپرسوساز هم در منزل دارید، اتفاق خیلی خوشایندی است چون در حد دو دقیقه قهوه شما آماده می‌شود.

حتما بخوانید:   طرز تهیه دیپ قارچ و پنیر ساده و خوشمزه و راحت به روش رستورانی

حالا برای درست کردن قهوه اسپرسو با شعله مستقیم، به ابزار موکاپات احتیاج دارید. قهوه مورد نیاز برای این نوشیدنی، بایستی اندازه متوسط را داشته باشد. موکاپات ها در اندازه های گوناگونی تولید و در بازار عرضه می‌شوند، در نتیجه شما باید بر حسب نیاز تان موکاپات مورد نظر خود را خریداری نمایید.

۲- آموزش طرز تهیه قهوه اسپرسو با شعله مستقیم

برای تهیه کردن این نوشیدنی نخست درون مخزن پایین موکاپات را تا زیر قسمت سوپاپ از آب پر کنید، پس از آن جایگاه مخصوص قهوه را، از قهوه تا حد استاندارد پر نمایید و روی قهوه را صاف کنید و همچنین، بر روی مخزن مخصوص آب قرار دهید. در پایان درپوش بالای موکاپات را بر روی دستگاه قرار دهید و سفت ببندید. حالا نوبت اجاق گاز است؛ اجاق را بر روی اجاق ملایم گذاشته و موکاپات را بر روی آن بگذارید. آماده شدن قهوه اسپرسو بدین گونه است که آب جوشیده شده با فشار از بین ذرات قهوه جریان می‌یابد و عصاره قهوه را می‌گیرد، بعد از آن وارد مخزن بالایی دستگاه می‌شود. پس از اینکه همه آب وارد مخزن بالایی شد، قهوه شما در این حالت آماده شده است و می‌توانید زیر آن را خاموش نموده و قهوه را به داخل فنجان مورد نظر خود منتقل کنید. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان مواد اضافه ای را وارد موکاپات نکنید، شیر و همچنین شکر را می‌توانید در داخل فنجان بریزید.

۳- آموزش قهوه ترک اصیل

افراد کشور ترکیه هم مانند سایر کشور ها، در طول روز عادت خاصی را به نوشیدن قهوه دارند. قهوه های ترکیه طعم بسیار ویژه ای را دارا هستند و امکان ندارد کسی تعریف و تمجید قهوه ترک را تا به حال نشنیده باشد. ولی اگر قهوه ترک را به روش سنتی و اصیل خودش درست نکنید، انتظار طعم واقعی قهوه ترک را نداشته باشید. برای طبخ قهوه ترک به یک عدد قهوه جوش رو گازی و مسی احتیاج دارید و اینکه بایستی پودر قهوه شما یک اندازه باشد.

حالا قهوه جوش خود را بردارید و برای هر فرد، یک لیوان آب و برای هر لیوان آب، ۱ الی ۲ قاشق مربا خوری پودر قهوه را در آن بریزید. اگر قهوه شیرین دوست دارید بهتر است شکر را در آن لحظه بیفزایید. چون با اضافه کردن شکر، قهوه شما غلیظ می‌شود. سعی داشته باشید ترکیب را به طور مرتب هم بزنید تا گلوله گلوله نشود.حالا قهوه‌ جوش را بر روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب به جوش بیاید.

حتما بخوانید:   روش اصولی و نکات کاربردی در خشک کردن میوه

نکته: قهوه جوش را از آب پر نکنید، چون قهوه در زمان آماده شدن کف می نماید. پس از ۴ دقیقه قهوه شما به جوش می‌آید و کف می‌کند. اگر قهوه غلیظ تری را دوست دارید، ابتدا قهوه جوش را از روی اجاق بردارید تا کف آن بخوابد و سپس مجددا بر روی شعله بگذارید. دقت کنید کف قهوه به هیچ عنوان نریزد، زیرا باید این کف بر روی فنجان ها باقی بماند.

۴- روش درست کردن قهوه با شیر

اگر قصد دارید به قهوه خود تنوع دهید و طعم متفاوتی را بچشید، به شما قهوه با شیر را پیشنهاد می‌کنیم. تنها تفاوتی که با قهوه ساده دارد این است که به جای آب، شیر بریزید. مقدار کمی از شیر را بر روی شعله قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. زمانی که حباب زد، شعله را خاموش کنید. آن وقت یک قاشق غذا خوری قهوه فوری را در ظرف مدنظر بریزید و شیر به جوش آمده را هم به آن بیفزایید. اگر دوست دارید می‌توانید از شکر هم استفاده کنید.

نحوه آماده کردن قهوه عربی

قهوه عربی طرفداران به خصوصی را دارد و درست کردن این نوع از قهوه نکات به ویژه ای را داشته که با رعایت این نکات، یک فنجان قهوه لذیذی را امتحان می‌کنید. نام قهوه عربی، ربطی به نوع قهوه آن ندارد. این نام برگرفته از نحوه آماده و درست کردن آن شده است. شما در طبخ این قهوه می‌توانید از هر نوع قهوه ای مانند: قهوه ترک و … استفاده کنید.

در درست کردن این نوشیدنی حتما باید ذرات قهوه را در ظرفی فلزی تفت دهید تا رنگ قهوه ای و زردی را به خود بگیرد. پس از آن باید داخل ظرف چوبی بریزید تا خنک شود و در آخر می‌توانید آن را آسیاب کنید. قهوه را بایستی تا حدی آسیاب کرده که شبیه پودر کاکائو شود. برای درست کردن قهوه عربی به یک ظرفی به نام دله احتیاج دارید. این ظرف مانند یک قوری بلند است که آبریزگاه کشیده ای را دارد. برای طبخ آن مانند زیر عمل کنید:

 • پودر قهوه (جنس آن فرقی ندارد)
 • پودر هل
 • پودر میخک
 • پودر زنجبیل
 • آب
 • زعفران

نحوه آماده کردن قهوه عربی

در نخستین قدم، برای هر شخص یک فنجان آب را درون یک کاسه ای بریزید و آن را روی شعله متوسط قرار دهید. پس از به جوش آمدن، شعله را خاموش کرده و ۶۰ ثانیه فرصت دهید تا از جوش بیافتد. حالا برای هر نفر ۱ تا ۲ قاشق مربا خوری، پودر قهوه مورد نیاز را به ظرف بیفزایید و خوب هم بزنید؛ سپس ظرف را بر روی شعله کم قرار دهید. پس از اینکه مجددا به جوش آمد آن را از روی اجاق بردارید و بعد از اینکه از جوش افتاد، دوباره بر روی شعله قرار دهید.

حتما بخوانید:   روش درست کردن غذاهای رژیمی خوشمزه

بهتر است این روند را ۲ تا ۳ بار انجام دهید. همین که مشاهده کردید قهوه دیگر کف نمی‌کند، به آن ۲۰ دقیقه فرصت دهید تا قهوه شما به طور کامل آماده شود. اکنون نوبت آن رسیده تا ۱ قاشق مخصوص مرباخوری از پودر هل، ۱ قاشق چای خوری از پودر زنجبیل و میخک و چند پره هم زعفران به آن بیفزایید، بر این اساس در ظرف را بگذارید و ۵ دقیقه اجازه دهید تا به طور کامل دم بکشد. لازم است زمانی که قهوه را می‌خواهید به داخل فنجان بریزید، اول از صافی عبور دهید تا قهوه رسوب شده و افزودنی هایی که در آن ریختید، در داخل فنجان نباشد.

آموزش قهوه دالگونا پرطرفدار

در جریان هستید که همه قهوه ها به طور داغ سرو نمی‌شوند. گونه دیگری از قهوه وجود دارد که به آیس کافی شناخته می‌شود و چند سال است که محبوبیت زیادی را در بین سایر نوشیدنی ها دارد. به این قهوه سرد، دالگونا می‌گویند و آماده کردن آن کار دشواری نیست. می‌توانید طبق زیر آن را در خانه خود آماده کنید و بنوشید.

 • دو قاشق غذاخوری پودر قهوه فوری
 • دو قاشق غذاخوری آب جوش
 • دو قاشق غذاخوری شکر
 • مقداری یخ
 • یک لیوان شیر

پودر قهوه فوری و شکر و آب به جوش آمده را در یک کاسه ای ریخته و آن را به وسیله همزن برقی هم بزنید، این مخلوط را تا جایی هم بزنید که کف کند و از کاسه نریزد. ولی اگر همزن برقی در دسترس ندارید می‌توانید با چنگال یا همزن معمولی این امر را انجام دهید. سپس مقداری یخ را داخل لیوان مدنظر خود بیندازید و شیر را هم اضافه کنید. حالا باید آن مخلوطی را که درست کرده اید را به شیر بیفزایید و با پودر کاکائو و شکلات آن را تزئین کنید. خیلی خب، وقت آن رسیده که این قهوه لذیذ و خوشمزه را بنوشید و از آن نهایت لذت را ببرید.

31

طرز تهیه قهوه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله انواع روش های تهیه قهوه را برای شما آموزش داده ایم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x