تعمیرات پکیج و آب گرمکن

عیب یابی و تعمیر پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF

پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF  در طول مدتی که از آن استفاده می‌کنید ممکن است با مشکلات زیادی مانند روشن نشدن، نشت آب، صداهای غیر عادی و یا حتی افت فشار آب روبرو شوند و یا ارورهایی را در این پکیج‌ها مشاهده کنید. معمولاً مشکلات پکیج مدل M24FF بیشتر مواقع به شکل ارورهایی در روی نمایشگر پکیج نشان داده می‌شود.

به طور کلی می‌توانیم این مشکلات را به دو دسته تقسیم بندی کنیم. یکی مشکلاتی که به وسیله برد دستگاه شناسایی نمی‌شود و خطایی هم در روی نمایشگر پکیج نشان داده نمی‌شود و دیگری مشکلاتی که برد آنها را شناسایی می‌کند و به وسیله کدهای خطا آن را به شما اعلام خواهد کرد. در این صورت شما می‌توانید به راحتی مشکل را تشخیص داده و دستگاه پکیج خود را عیب یابی و تعمیر کنید.

البته باید قادر باشید که ارورهای مربوطه را به درستی تشخیص بدهید و سپس برای رفع این ارورها اقدام کنید. ما در این مقاله از ایبک ابتدا عیب‌هایی را که ممکن است برای پکیج ایران رادیاتور شما ایجاد شود با هم بررسی خواهیم کرد.

پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF

پکیج‌های ایران رادیاتور در سری M از قطعاتی اروپایی درست شده که در ایران فقط مونتاژ آن را انجام می‌دهند. سری M راندمان حرارتی ۹۳ درصدی داشته و در شرکت‌ها و منازلی که متراژ آن کمتر از ۱۴۰ متر باشد قابل استفاده هستند. این پکیج‌های دیواری فن‌دار بوده و قابلیت هدایت و خارج شدن دود و همچنین گازهای محترقه از دودکش‌ها را به طرف بیرون ساختمان، دارا هستند. این مدل پکیج ها از نوع مونوترمیک و یا دو مبدله هستند. مبدل اصلی وظیفه دارد گرمای شوفاژ و محیط را تأمین کند و مبدل دوم هم که به آن مبدل صفحه‌ای می‌گویند، وظیفه تأمین کردن آب گرم مصرفی را بر عهده دارد.

این مدل به این دلیل که آب گرم با شعله‌ها در تماسی مستقیم نیست، معمولاً جداره داخلی مبدل صفحه‌ای کمتر از تک مبدل، دچار رسوب گذاری می‌شود و این یکی از ویژگی‌های این پکیج است.

پکیج ایران رادیاتور

ویژگی های مهم پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF

پکیج ایران رادیاتور مدل M24 FF دارای ویژگی‌های خاصی هستند که عبارتند از:

 •  دارای پمپ سیرکولاتور قوی می‌باشند با هد استاتیک بالا و همچنین فشار ۰.۵ bar.
 • این پکیج ها مجهز هستند به پرشر سوئیچ هوا که می‌تواند از بسته شدن لوله‌های دودکش جلوگیری کند.
 • به سیستم ضد یخ مجهز بوده و دارای تنظیم خودکار برای جریان گاز می‌باشند.
 • این مدل از پکیج به سیستم کنترل فشار حداقل و حداکثر آب مجهز هستند.
 • در مدل‌های FF دارای محفظه احتراق بسته می‌باشند.
 • به سیستم ضد نوسان برای دمای آب گرم مجهز هستند.
 • راه‌اندازی و نصب آن رایگان است.
 • سیستم هواگیری خودکار دارند.
 • مجهز به سیستم بای پس
 • دارای راندمان حرارتی بیش از ۹۲ درصد
 • دارای ابعاد کوچک و مناسب می باشند.

چرا آب در پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF گرم نمی شود؟

برای اینکه مشکل گرم نشدن آب را در این پکیج پیدا کنید ابتدا باید ببینید دلیل بروز مشکل چیست؟ وقتی آب در پکیج گرم نشد به موارد زیر توجه کنید:

 1. ایجاد مشکل در فلوسویچ
 2. خراب شدن سنسور حرارتی NTC
 3. فشار پکیج کم شده است.
 4. ارتفاع شعله پایین است.
 5. مبدل حرارتی رسوب گرفته است.

۱- ایجاد مشکل در فلوسویچ

یکی از دلایل مهم گرم نشدن آب پکیج می‌تواند ایجاد مشکل در فلوسویچ باشد. وظیفه فلوسویچ در پکیج مثل ستاد فرماندهی در پکیج دیواری می‌باشد. فلوسویچ قطعه ای است که سرمای آب را حس کرده و و این سرما را به برد پکیج اعلام خواهد کرد تا برد دستور گرم شدن آب را صادر کند. وقتی آب گرم نشود اکثراً به این دلیل است که برد فرمان تولید کردن آب گرم را صادر نکرده است. وقتی در پکیج ایران رادیاتور فلوسویچ درست کار کند شما چراغ سبز را در پکیج مشاهده خواهید کرد. اگر در روی پکیج چراغ سبز نبود احتمالاً فلوسویچ پکیج خراب شده و باید آن را عوض کنید. دقت داشته باشید برای عوض کردن فلوسویچ حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مناسب ترن سیستم سرمایش و گرمایش ویلا کدام است

۲- خراب شدن سنسور حرارتی NTC

گاهی ممکن است دلیل گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور به علت خراب شدن سنسور NTC باشد. برای اینکه مشکل را بررسی کنید ابتدا دستگاه پکیج خود را خاموش کنید و به وسیله فشارسنج باید مقاومت سنسور را به درستی اندازه بگیرید و به وسیله شعله غیر مستقیم دمای آن را بالا ببرید. در این صورت باید عدد آن مانند استانداردهای معین شده باشد. مثلاً اگر دما صفر درجه است مقاومت باید ۲۷ اهم و اگر دما ۱۰ درجه است مقاومت باید ۱۷ اهم باشد و در غیر این صورت باید سنسور حرارتی را عوض کنید. توصیه می‌کنیم برای این کار به تعمیرکار مراجعه کنید.

۳- فشار پکیج کم شده است.

فشار پکیج اگر کمتر از یک باشد، می‌تواند دلیل سرد شدن آب پکیج باشد. در این صورت آب سرد مانده و پکیج هم روشن نمی شود. برای اینکه مشکل برطرف شود فشار پکیج باید تنظیم شود.

 ۴- ارتفاع شعله پایین است

شما می‌توانید با نگاه کردن به شعله متوجه ارتفاع پایین آن شوید. معمولاً این مشکل به علت فشار کم گاز و یا حتی استفاده از دودکش‌های نامناسب ایجاد می‌شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید، دودکش و فشار گاز را به طور کامل بررسی کنید.

۵- مبدل حرارتی دچار رسوب شده است.

اگر مبدل‌های پکیج دچار رسوب شده باشد و یا اینکه در داخل رادیاتور هوا باشد، باعث می‌شود آب پکیج گرم نشود. در این صورت باید به وسیله یک تعمیرکار ماهر مشکل را برطرف کنید.

چرا پکیج ایران رادیاتور به شکل انفجاری روشن می‌شود؟

گاهی دیده شده پکیج در هنگام روشن شدن صدای بسیار وحشتناکی می‌دهد. دلیل بروز این صدا در هنگام روشن شدن پکیج می‌تواند به موارد زیر مربوط شود:

۱- فاصله الکترود جرقه زن و مشعل تنظیم نباشد:

یکی از دلایل انفجاری روشن شدن این پکیج‌ها ممکن است تنظیم نبودن فاصله جرقه زن و مشعل باشد. در این صورت به وسیله پیچ گوشتی این فاصله را تنظیم کنید.

۲- فشار گاز تنظیم نیست:

اگر رادیاتور مدل M24FF شما در هنگام روشن شدن صدای وحشتناکی داد، احتمال دارد فشار گاز تنظیم نباشد. وقتی گاز در محفظه جمع می‌شود با یک جرقه صدای مهیبی به گوش شما خواهد رسید. اگر این گاز جمع شده مقدار کمی باشد، ممکن است در جرقه اول پکیج شما روشن نشود.

۳- خراب شدن دودکش:

در صورتی که دودکش خراب باشد شما در هنگام روشن کردن پکیج با صدای زیادی مواجه خواهید شد.

۴- کم بودن ولتاژ جرقه پکیج

اگر جرقه پکیج ضعیف باشد ممکن است در هنگام روشن شدن صدای انفجاری بدهد. در این صورت حتماً به تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور مراجعه کنید.

۵- کثیف و یا بسته شدن سوراخ‌های مشعل:

اگر سوراخ‌های مشعل کثیف شده باشد و یا اینکه به دلایلی مسدود شوند، در هنگام جرقه زدن صدای انفجار تولید می‌کنند. می‌توانید به وسیله یک چیز نوک تیز، تمام سوراخ‌ها را به راحتی تمیز کنید.

۶- استفاده غلط از نازل گاز مایع

اگر شما به جای نازل گاز شهری از نازل گاز مایع استفاده کنید، در هنگام روشن شدن ممکن است پکیج صدای انفجار بدهد.

چرا فشار در پکیج بالا و پایین می‌رود؟

بالا رفتن فشار در پکیج ایران رادیاتور می‌تواند عواقبی مانند ترکیدن لوله آب گرم و یا خراب شدن منبع انبساط داشته باشد. دلایل ایجاد این مشکل در پکیج ایران رادیاتور، موارد زیر اشت:

 • حجم انبساط کم باشد.
 • شلنگ منبع منبسط دچار گرفتگی شده باشد.
 • فشار باد منبع منبسط کم باشد.
 • منبع منبسط خراب شده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع ارور 40 60 70 یا E50 در پکیج ایران رادیاتور

در صورتی که فشار در پکیج ایران رادیاتور شما نوسان دارد توصیه می‌کنیم به وسیله یک تعمیرکار ماهر منبع منبسط را بررسی کنید.

چرا فشار پکیج ایران رادیاتور پایین می‌آید؟

در صورتی که فشار پکیج ایران رادیاتور شما پایین می‌آید موارد زیر را بررسی کنید:

 • در مدار گردش آب، نشتی را بررسی کنید. مانند لوله کشی، رادیاتور، اتصالات دستگاه و…
 • دستگاه را هواگیری کنید زیرا احتمال دارد هواگیری به درستی انجام نشده باشد.
 • لوله‌هایی را که از کف رد می‌شوند بررسی کنید تا دچار نشتی نشده باشد.

چگونه می‌توانیم فشار پکیج را تنظیم کنیم؟

اگر متوجه شدید که فشار پکیج ایران رادیاتور شما از یک پایین‌تر آمده است به روش زیر عمل کنید:

 • شیر مشکی و یا آبی رنگی را که در زیر پکیج ایران رادیاتور قرار دارد باز کنید.
 • وقتی عقربه فشار در روی یک و نیم قرار گرفت باید شیر آب را سریعاً ببندید.
 • در صورتی که فشار پکیج زیاد شد شیر ورودی آب را هم بسته و سپس شیر پرکن را باز کنید.
 • در مرحله آخر یک شیر آب گرم را در خانه باز کنید. فشار مانومتر با خالی شدن آب گرم کم خواهد شد.

پکیج ایران رادیاتور

 

چرا آب در پکیج ایران رادیاتور سرد و گرم می‌شود؟

اگر شما دو سال بیشتر از پکیج خود استفاده کرده باشید، ممکن است با این مشکل روبرو شوید در این صورت موارد زیر را بررسی کنید:

 1.  ممکن است مبدل صفحه‌ای رسوب گرفته باشد: یکی از دلایل گرم و سرد شدن آب در پکیج ایران رادیاتور این است که مبدل صفحه‌ای آن دچار رسوب گرفتگی شده باشد. در این صورت به وسیله اسید شویی می‌توانید رسوبات را رفع کنید.
 2. فشار آب پکیج نوسان دارد: نوسان آب می‌تواند در پکیج ایران رادیاتور باعث بروز این مشکل شود. معمولاً اگر پمپ آب ساختمان تنظیم نباشد این مشکل ایجاد خواهد شد . می توانید پمپ را تنظیم کنید تا مشکل برطرف شود. در صورتی که مشکل رفع نشد به تعمیرکار مراجعه کنید.
 3. خراب شدن دقت سنسور NTC: یکی از دلایلی که باعث می‌شود آب در پکیج سرد و گرم شود خراب شدن سنسور NTC می‌باشد. وظیفه این سنسور اعلام کردن دمای آب پکیج به برد است. وقتی این سنسور خراب شود قادر نیست که وضعیت درست آب را به پکیج شما اعلام کند.
 4. خراب شدن فلومتر: گاهی احتمال دارد که گرم و سرد شدن آب به دلیل خرابی فلومتر باشد. وقتی شما آب گرم را تنها باز می‌کنید، مشکلی نیست. هنگام خراب شدن فلومتر اگر آب سرد را هم باز کنید تا آب ولرم شود، در این صورت آب کاملاً سرد خواهد شد.
 5. کم شدن فشار آب: کم شدن فشار آب ورودی باعث می‌شود حرارت آب بالا برود. این عملکرد باعث خواهد شد که سنسور NTC باعث قطع شدن آب گرم شده و به طور ناگهانی آبسرد شود.
 6. ارتفاع شعله بالا است: گاهی ممکن است آب به اندازه لازم گرم شود ولی دستگاه ناگهان خاموش می‌شود. این کار چند بار تکرار خواهد شد و اگر به وسیله افراد ناوارد ارتفاع شعله را تنظیم کنید ممکن است از تنظیم خارج شود ، پس باید حتماً برای این کار به متخصص مراجعه کنید.
 7. پمپ پکیج ضعیف شده باشد: معمولاً این اتفاق برای پکیج دو مبدله ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که آب مصرفی سرد و گرم شود.

 

عیب یابی و تعمیر پکیج ایران رادیاتور مدل M24FF

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا پکیج ایران رادیاتور به شکل انفجاری روشن می‌شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا