تعمیرات ساختمانتعمیرات

خاموش و روشن شدن پمپ آب و بررسی 8 امکان احتمالی 

دلایل خاموش و روشن شدن پمپ آب

استفاده از پمپ آب در خانه ها به دلیل کمبود آب و یا کم بودن فشار آن بسیار شایع است. استفاده از پمپ آب در ساختمان های بلند، مجتمع های مسکونی پر جمعیت و ویلا های بزرگ از واجبات محسوب می‌شود و سلامت آن بدون شک برای اعضای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

اما گاهی پمپ های آب می‌توانند دچار مشکل شوند و اختلالی در عملکردشان رخ دهد. یکی از مشکلات رایج، خاموش و روشن شدن پمپ آب بدون دلیل و سرخود است، این مشکل می‌تواند باعث کاهش فشار آب شما و یا آسیب رسیدن به پمپ در بلند مدت شود. در ادامه در این مقاله از ایبک به بررسی علت خاموش و روشن شدن پمپ آب و راه های حل این مشکل خواهیم پرداخت.

علت خاموش و روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی چیست؟

شنیدن صدای پمپ آب در صورت باز نکردن شیر آب فقط در صورتی نیاز به پیگیری و تعمیر دارد که تداوم پیدا کند و با چند بار اتفاق افتادن احتمالا مشکل خاصی پمپ آب شما را تهدید نمی‌کند و با چک کردن شیر های آب و مطمئن شدن از چکه نکردن آن ها می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

اما اگر روشن و خاموش شدن پمپ به صورت مکرر ادامه پیدا کرد باید به دنبال مشکل بگردید و سعی کنید که آن را رفع کنید. در ادامه مشکلات احتمالی و ایراد های پیش آمده را به همراه هم بررسی خواهیم کرد.

نشتی شیر آب یا نشتی لوله ها دلیل خاموش و روشن شدن پمپ آب

در ابتدا مطمئن شوید که تمامی شیر های آبی که از پمپ آب تغذیه می‌کنند کاملا سالم هستند و هیچگونه نشتی ندارند. در صورت وجود نشتی می‌توانید اقدام به تعویض مغزی شیر آب و یا استفاده از نوار تفلون برای جلوگیری از خروج آب کنید.

اگر شیر های آب شما هیچگونه نشتی ای نداشتند به سراغ چک کردن لوله ها بروید چون چکه کردن لوله ها نیز می‌تواند زمینه ساز این مشکل شود و در صورت وجود نشتی در لوله ها پمپ تلاش میکند فشار داخل لوله را ثابت نگه دارد. برای رفع نشتی لوله ها می‌توانید از چسب رفع نشتی، خمیر اپوکسی و یا مایع نشتی گیر استفاده کنید. درصورت جدی بودن مشکل نشتی حتما به کمک یک متخصص نیاز پیدا خواهید کرد.

نشتی شیر آب یا نشتی لوله ها

وجود نشتی در آب گرم‌کن

وجود نشتی در آبگرم کن ها نیز می‌تواند یکی از دلایل خاموش و روشن شدن پمپ آب به شکل سرخود باشد. در ابتدا کل آبگرم کن، هم قسمت بیرونی و هم قسمت داخلی را به خوبی نگاه کنید.

اطمینان حاصل کنید که قاب برنجی آبگرم کن، شیر احتراق، لوله های مبدل گرمایی، کاسه‌ی نمدی شیر تغذیه و سایر اجزا به خوبی و درستی کار می‌کنند.

در صورت پیدا کردن هرگونه نشتی سعی کنید با نوار تفلون یا با استفاده از خمیر اپوکسی جلوی آن را بگیرید تا در آینده با کمک یک تعمیرکار ایراد را به صورت اصولی حل کنید تا مشکل خاموش و روشن شدن پمپ آبتان حل شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خشک شدن لاستیک دور درب یخچال چیست ؟

مشکل در “ست کنترل” پمپ آب

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث مشکل خاموش و روشن شدن پمپ آب شود خراب بودن قطعه‌ی ست کنترل و یا درست تنظیم نبودن آن است.

ست کنترل در پمپ آب وظیفه‌ی تعداد اتومات های پمپ و یا همان تعداد خاموش روشن شدن پمپ آب را بر عهده دارد که اگر توسط یک شخص غیر حرفه‌ای تنظیم شده باشد می‌تواند مشکل ساز شود.

اکثر مشکلات مربوط به خاموش و روشن شدن پمپ مربوط به همین قطعه‌ی ست کنترل می‌باشد و با تنظیم درست و یا تعویض قطعه‌ی خراب می‌توانید این مشکل را رفع کنید. وجود نشتی در لوله ها نیز که باعث خاموش و روشن شدن مکرر پمپ آب شما می‌شود در بلند مدت می‌تواند باعث صدمه دیدن ست کنترل و خراب شدن این قطعه شود که در این صورت نیاز به تعویض قطعه‌ی ست کنترل خواهید داشت.

خاموش و روشن شدن پمپ آب و دلایل آن

وجود هوا در لوله ها

وجود هوا در لوله ها نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد این مشکل باشد. اگر در هنگام باز کردن شیر آب خانه با صدا های عجیب و آزار دهنده روبرو شدید، بدانید که به احتمال خیلی زیاد لوله‌ها و پمپ آب شما نیاز به هواگیری دارد و نیاز دارد که هوای داخل آن به خوبی و به صورت کامل خارج شود.

برای رفع وجود هوا در لوله ها نیاز به هواگیری کردن لوله های آب خود دارید. برای هواگیری در پمپ های آب باید پیچ برنجی قرار گرفته روی پمپ و یا پیچ هواگیری آن را باز کنید تا هوای موجود در لوله به همراه آب تخلیه شود. عملیات هوا گیری زمانی به پایان رسیده که آب خروجی از پمپ فاقد هرگونه هوایی باشد.

نامناسب بودن پمپ آب برای نیاز شما

بزرگتر بودن پمپ آب نشان دهنده‌ی برتری آن نیست و شما در هنگام خرید پمپ آب باید به این قضیه توجه کنید که پمپ خود را بسته به نیاز خود تهیه کنید. مسیر لوله کشی ساختمان، میزان طبقات، فاصله‌ی آن ها، تعداد زانو های استفاده شده در لوله‌کشی و غیره نکاتی هستند که قبل از خرید پمپ آب باید حتما به آن ها توجه داشته باشید.

اگر پمپ آب خریداری شده از میزان نیاز ضعیف تر باشد در بلند مدت به پمپ فشار می‌آید و امکان وجود مشکل در آن بسیار بالا خواهد رفت. اما اگر پمپ شما قوی تر از حد باشد ممکن است مشکل خاموش و روشن شدن پمپ برای شما رخ دهد زیرا پمپ تلاش میکند که افت فشار در لوله ها را جبران کند و به همین دلیل خاموش و روشن می‌شود. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق بهتر است قبل از خرید پمپ آب با یک کارشناس متخصص مشورت کنید.

تنظیم نبودن پرشر سوییچ

این قطعه میزان فشار پمپ را اندازه می‌گیرد و با مقایسه‌ی آن با میزان حداقل و حداکثری که برایش تعریف شده اقدام به خاموش و یا روشن شدن پمپ میکند. در واقع پرشر سوئیچ در پمپ آب مثل سنسور فشار عمل می کند و با کم یا زیاد شدن فشار آب، سیگنال را جهت خاموش یا روشن شدن پمپ ارسال میکند.

پیچ بزرگتر در پرشر سوییچ ها برای تنظیم میزان حداقل برای شروع به کار است و پیچ کوچک تر نیز بازه ای پمپ باید در آن مشغول کار باشد را تعیین میکند اگر این اندازه های حداقلی و حداکثری درست تنظیم نشده باشد می‌تواند باعث بی دلیل خاموش و روشن شدن پمپ شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا دانه های سیاه از پنل کولر گازی بیرون می آید

تنظیم نبودن "پرشر سوییچ"

برای تنظیم پرشر سوییچ در ابتدا باید پیچ کوچک تر را به سمت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و سپس به کمک پیچ بزرگ بازه‌ی فعالیت پمپ را مشخص کنید. با چرخاندن پیچ بزرگ در جهت عقربه های ساعت، فشار شروع به کار پمپ بیشتر می‌شود و چرخاندن پیچ در خلاف عقربه باعث کاهش فشار استارت پمپ خواهد شد.

بعد از اتمام کار با پیچ بزرگ و مشخص کردن محدوده‌ی مورد نظر حالا به کمک پیچ کوچک می‌توانید فشار مورد نظر برای خاموش شدن پمپ را مشخص کنید این اندازه با چرخاندن پیچ در جهت عقربه بیشتر می‌شود و چرخاندن پیچ در خلاف جهت عقربه باعث کمتر شدن فشار استپ پمپ می‌شود در پرشر سوییچ اگر میزان حداقل برای آن در نظر نگرفته نشده باشد پمپ با هرگونه فشاری اقدام به روشن شدن می‌کند که می‌تواند دردسر ساز باشد.

برای رفع این مشکل پرشر سوییچ را بررسی کنید و در صورت مشاهده‌ی مشکل از یک متخصص برای تنظیم آن کمک بگیرید.

کم باد بودن منبع پمپ آب

پمپ های آب برای حفظ فشار آب از منبع آب استفاده می‌کنند. منبع، آب را داخل خود جمع کرده و با فشار ثابت راهی لوله های آب ساختمان میکند.

اما حالا اگر باد تیوب منبع کم باشد نمی‌تواند آب زیادی در خود جا دهد و آن را به داخل لوله ها ارسال کند. همین باعث می‌شود فشار داخل لوله به هم بریزد و پمپ مجبور می‌شود برای حفظ این فشار اقدام به خاموش و روشن شدن پشت سر هم کند. اگر احساس کردید باد منبع پمپ آب کم است می‌توانید از تلمبه برای باد کردن آن استفاده کنید.

سوراخ بودن منبع یا تیوپ پمپ

کم باد بودن تیوپ و تنظیم نبودن آن اگر ادامه دار شود به دلیل برخورد کردن تیوب با دیواره‌ی سفت پمپ می‌تواند دچار پارگی و نشتی شود. همچنین وجود مواد شیمیایی در آب نیز می‌تواند در بلند مدت باعث ایجاد این مشکل شود و امکان دارد تیوپ داخل مخزن پمپ آب شما دچار خوردگی و پارگی شود.

اگر تیوپ شما سوراخ باشد باد کردن آن با تلمبه کاربردی نخواهد داشت و پمپ آب شما به صورت مکرر خاموش و روشن خواهد شد. در ابتدا بهتر است باد تیوب را چک کنید و در صورت ادامه دار شدن مشکل اقدام به تعمیر و یا تعویض آن کنید.

جمع بندی مشکلات مربوط به خاموش و روشن شدن پمپ

پیدا کردن مشکل خاموش و روشن شدن پمپ آب حتی برای متخصصین این امر نیز می‌تواند بسیار وقت گیر و سخت باشد و نیاز به چک کردن کامل سیستم لوله کشی و اطمینان از عملکرد صحیح پمپ دارد اما ما در اینجا تمام مشکلات احتمالی که می‌تواند برای شما ایجاد شود مثل نشتی لوله، خرابی ست کنترل، خرابی پرشر سوییچ و غیره را به صورت کامل بررسی کردیم و به آن ها پرداختیم.

اگر موارد بالا را چک کردید و مشکل را پیدا نکردید یا بعد از پیدا کردن آن نتوانستید آن را رفع کنید بهترین کار این است که از یک کارشناس و متخصص کمک بگیرید تا مشکل خاموش و روشن شدن پمپ آب شما را رفع کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا