تعمیرات ساختمان

آموزش نصب و تعویض کلید پریز به روش ساده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

گاهی شما به دلایل مختلفی ممکن است در خانه یا محل کار خود نیاز به تعویض کلید و پریز داشته باشید، مثلاً به خاطر اتصالی کردن، بازسازی ساختمان و یا تغییر دکوراسیون منزل، قصد دارید کلید پریزهای آن ها را عوض کنید.
البته بهتر است این کار توسط برق کار متخصص انجام گیرد؛ زیرا باز و بسته کردن کلید پریزها، ارتباط مستقیم با جان انسان دارد؛ برای اینکه آنها به برق وصل هستند و خطر برق گرفتگی جان شما را تهدید می‌کند و یا ممکن است خسارت مالی بر جا بگذارد. از طرفی دیگر کلید پریزهای جدید و مدرنی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، مکانیزم بسیار پیشرفته‌ای دارند. بنابراین تصور این امر که تعویض این کلید پریزها مانند کلید پریزهای قدیمی باشد، نسبتا اشتباه است.
اما با تمام این اوصاف بهتر است که با آموزش تعویض کلید پریز آشنا باشید و در مواقع اضطرار از آن استفاده کنید.

آموزش مرحله به مرحله تعویض کلید و پریز

اطمینان از قطع برق کلید و پریز

قبل از انجام هر کاری باید اطمینان حاصل کنید که برق آن قسمت که قصد تعویض کلید پریز را دارید، قطع شده باشد. بنابراین برای این کار به طرف جعبه فیوز بروید و فیوز مربوط به آن را قطع کنید. اگر فیوز مربوط به آن قسمت را نمی‌شناسید، تک تک فیوز ها را خاموش روشن کنید و بعد با فازمتر، پریز را امتحان کنید تا متوجه شوید آیا برق آن قسمت قطع شده است یا نه. اما اگر از نظر نور در آن مکان مشکلی ندارید، بهتر است فیوز اصلی را قطع کنید تا خیالتان راحت باشد. در هنگام شروع کار یک بار دیگر با فازمتر از قطع بودن برق پریز اطمینان حاصل کنید.

باز کردن روکش کلید یا پریز از روی دیوار

قبل از هر کاری برای اینکه بتوانید سیم‌های پشت کلید پریز را ببینید، ابتدا باید روکش پریز را باز کنید. در مدل‌های قدیمی بر روی پریز ها یک یا دو پیچ قرار دارد که اگر آنها را باز کنید، می توانید روکش آن را جدا کنید؛ اما در مدل‌های جدید، برای رسیدن به پیچ های اصلی، اول باید پریز برق را توسط یک پیچ گوشتی دو سو، از روکش پلاستیکی آن جدا کنید.
مراقب باشید هنگام باز کردن پیچ‌ها به دیوار آسیب وارد نکنید؛ زیرا مجبور می‌شوید برای نصب دوباره آنها، از دریل برای سوراخ کردن دیوار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   بررسی فلاش تانک های توکار، معایب و مزایای آن

باز کردن مغزی کلید پریز از دیوار و جدا کردن سیم‌ها از آن

بعد از جدا کردن روکش کلید یا پریزی که می‌خواهید آن را عوض کنید، نوبت به باز کردن مغزی آن می‌رسد. بعد از اینکه مغزی را نیز جدا کردید، برای اینکه هنگام وصل کردن پریز جدید دچار مشکل نشوید و چینش سیم‌های آن را فراموش نکنید، بهتر است با موبایل خود یک عکس از آن بگیرید تا آنها را اشتباه وصل نکنید؛ زیرا در پریزهایی که دو پریز به یک مغزی وصل شده‌اند، با چهار سیم روبرو خواهید شد. بنابراین برای جلوگیری از اشتباه در بستن سیم فاز و نول به جای یکدیگر، عکس گرفته تا از اشتباه جلوگیری شود.

بستن سیم‌های کلید پریز جدید

قبل از هر کاری ابتدا به عکسی که از کلید پریز قبلی گرفته‌اید نگاه کنید تا متوجه شوید که کدام سیم باید به کدام قسمت از پریز جدید وصل شود؛ اما اگر عکس نگرفتید یا از روی عکس نتوانستید درست تشخیص دهید که جای هر سیم کجاست، می‌توانید از این دستورالعمل استفاده کنید؛ مثلاً سیم‌های با رنگ روشن مثل سفید باید به قسمت‌هایی وصل شوند که عسلات آن طولانی‌تر است و سیم‌های رنگ تیره مثل سیاه هم باید قسمت‌هایی وصل شوند که عسلات کوتاه‌تری دارند.

کلید پریز

بستن کلید پریز جدید روی دیوار

برای این کار باید مغزی پریز را به وسیله پیچ‌های خودش به قسمتی که می‌خواهید روی دیوار تعبیه شود وصل کنید، در ادامه روکش آن را روی مغزی قرار دهید؛ اما قبل از اینکه پیچ‌های روکش را ببندید باید پریز را امتحان کنید.

امتحان کردن کلید پریز جدید

ابتدا فیوز را وصل کنید؛ اگر وسیله‌ای را که تعویض کرده‌اید کلید بود، باید لامپ را از سرپیچ جدا کرده و با فاز متر آن را چک کنید تا از وصل بودن برق مطمئن شوید؛ اگر حتی یکی از دو شاخه پریز برق داشت، کار به درستی انجام داده‌اید، در غیر این صورت باید تمام

مراحل نصب کردن پریز را چک کرده تا سیمی را که به اشتباه وصل شده است را پیدا کنید و به درستی نصب کنید.

طریقه تعویض کردن کلید برق تک پل

در بازار دو نوع کلید برق برای ساختمان‌ها موجود است: تک پل و دو پل. برای روشن کردن یک وسیله یا یک لامپ، بهتر است از مدار کلید تک پل استفاده کنید. قبل از اقدام به عوض کردن کلید تک پل، بهتر است برای ایمنی از برق گرفتگی، جریان برق را قطع کنید. یکی از نکات مهم در رعایت ایمنی هنگام تعویض کلید تک پل، قطع جریان برق از طریق جعبه فیوز ساختمان است. برای تعویض کلید تک پل مراحل زیر را انجام دهید:

حتما بخوانید:   نکات مهم نقاشی ساختمان | راهنمای رنگ‌آمیزی ساختمان

 

شاسی کلید از روی بدنه آن باز کنید

کلیدهای تک پل دارای یک عدد شاسی یا قاب هستند که هنگام تعویض کلید لازم است ابتدا آن قاب یا شاسی باز شود. برای این کار می‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید. لبه پیچ گوشتی را باید در زیر قاب قرار دهید و قاب را به سمت بالا فشار داده و از کلید جدا کنید.

 کلید برق قبلی را از روی دیوار باز کنید

بعد از باز کردن قاب روی کلید، باید دو پیچی که در اطراف مدار کلید تک پل وجود دارد را کمی شل کرده تا کلید از دیوار فاصله گرفته و حالت آویزان پیدا کند.

کلید پریز

سیم‌های برق از کلید برق قبلی را به مدار کلید تک پل جدید اتصال دهید

با نگاه اول می بینید که بر روی بدنه داخلی کلیدهای تک پل، چند عدد پیچ وجود دارد. دو تا از این پیچ‌ها که در لبه کلید وجود دارند برای اتصال دادن کلید به درون دیوار استفاده می‌شوند. دو پیچ دیگر که در پایین و بالا کلید تک پل قرار دارند، برای اتصال سیم فاز از کنتور و سیم فاز خروجی به کلید به کار می‌روند. باید بدانید که در مدار کلید تک پل، سیم نول وجود ندارد؛ زیرا سیم نول به طور مستقیم از کنتور برق گرفته و به وسیله مصرفی وصل می‌شود و دیگر نیازی به وارد کردن آن به کلید نمی‌باشد. بعضی از کلیدهای تک پل دارای چراغ هستند؛ به خاطر همین دو عدد سیم نازک در داخل آنها وجود دارد، بنابراین زمانی که برق خاموش است، در کلید نوری دیده می‌شود که کمک می‌کند به راحتی در تاریکی محل کلید برق را پیدا کنید. برای اتصال دادن سیم‌های برق کلید قبلی به کلید تک پل جدید، ابتدا سیم فاز ورودی را که به پایین کلید وصل است را باز می‌کنید و به کمک انبر دست در ادامه رشته‌های سیم به هم تابیده را به پیچ پایینی بر روی کلید تک پل جدید وصل می‌کنید، برای این کار پیچ مخصوص سیم فاز ورودی را در کلید تک پل با پیچ گوشتی باز کرده سپس سیم برق را زیر آن گذاشته و پیچ را می‌بندید. سیم فاز خروجی را نیز به همین صورت از کلید قبلی باز کرده بعد از پیچاندن به زیر پیچ بالایی به کلید تک پل وصل می‌کنید.

بستن کلید تک پل جدید بر روی دیوار

بعد از اینکه سیم‌ها را به کلید جدید وصل کردید، باید پیچ‌های دو طرف کلید را کمی شل کرده تا گیره‌های دو طرف آن به سمت داخل مایل شوند؛ در ادامه کلید را داخل دیوار بگذارید و با سفت کردن دو پیچ روی کلید، قاب رویی کلید تک پل را ببندید.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع انتخاب قرنیز مناسب | نکات انتخاب قرنیز

روکش کلید پریز جدید را ببندید

بعد از اینکه اتصال درست برق به کلید پریز جدید را امتحان کردید و از درست وصل بودن آن اطمینان حاصل کردید، می توانید روکش را بر روی پریز قرار دهید و پیچ‌های آن را با دقت ببندید.

نحوه تعویض کردن کلید دو پل

گاهی ممکن است بخواهید از یک کلید برق برای دو وسیله مصرفی استفاده کنید؛ مثلاً یک لامپ و یک هواکش در حمام در این صورت باید از کلید دو پل استفاده کنید نحوه عوض کردن کلید دو پل مانند کلید تک پل می‌باشد اما کمی نحوه سیم کشی آن ها با هم فرق دارد. در ادامه طریقه عوض کردن کلید دو پل را به شما خواهیم آموخت:

کلید دو پل از روی دیوار باز کنید

برای دسترسی پیدا کردن به سیم‌های برقی که به کلید متصل هستند ابتدا توسط یک پیچ گوشتی هر دو شاسی یا قابی را که بر روی کلید دو پل وجود دارد را از بدنه آن باز کرده و برای اینکه بتوانید کلید را از دیوار بیرون بیاورید، باید هر دو پیچی را که در دو طرف کلید وجود دارند را شک کنید.

 متصل کردن سیم‌های برق به کلید دو پل

در کلیدهای دو پل، یک سیم فاز ورودی و دو سیم فاز خروجی وجود دارد. در این کلیدها نیز مانند کلید تک پل سیم نول وجود ندارد. دو سیم فاز خروجی که به سمت وسیله مصرف کننده می‌روند، غالباً به دو پیچ بالایی کلید دو پل بسته می‌شوند. سیم فاز ورودی هم به پیچ پایینی کلید بسته می‌شود. برای اینکه سیم کشی کلید دو پل با دقت بیشتری انجام شود و به درستی وصل شود، بهتر است سیم‌ها را یک به یک از کلید قبلی باز کرد و به همان ترتیب به کلید جدید وصل کنید.

کلید پریز

کلید دو پل را به دیوار نصب کنید

سیم‌های برقی که به کلید دو پل متصل هستند را در داخل قوطی قرار دهید، سپس به کمک دو پیچی که در اطراف آن وجود دارد، بدنه کلید را به دیوار محکم کنید و در انتها قاب روی کلید دو پل را بر روی آن ببندید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد طریقه نصب کلید پریز و همچنین تعویض آن به زبان ساده صحبت کردیم. نصب کلید پریز یکی از مهارت‌هایی است که هر شخصی با کمی پیش زمینه و آموزش به آسانی می‌تواند آن را انجام دهد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آموزش نصب و تعویض کلید پریز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش نصب و تعویض کلید پریز به روش ساده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x