تعمیرات ساختمان

آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیوار

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آشنایی با راحت‌ ترین روش تخریب دیوار برای بعضی از تغییرات داخلی و دکوراسیون نیاز می‌ باشد. یکی از رایج‌ ترین فعالیت‌ ها در ساختمان امور نوسازی و تغییر دادن فضای داخلی می‌ باشد. با روش تخریب دیوار می‌ توانید فضای جدیدی را به وجود آورده یا فضای قبلی را گسترش دهید و یا حتی اتاق‌ های بیشتری را ایجاد نمایید. پیش از آنکه در مورد راحت‌ ترین و بهترین روش تخریب دیوار مطالبی را بدانید ابتدا باید انواع دیوارها را بشناسید و از جنس آنها آگاهی پیدا کنید. ممکن است شما برای بازسازی کردن خانه و یا ساختن خانه جدید به تخریب دیوار نیاز داشته باشید. در این صورت باید از مصالح و متریالی که در دیوار مورد استفاده قرار گرفته آگاهی کافی داشته باشید زیرا تخریب کردن دیوار آجری با دیگر دیوارها روش متفاوتی دارد و به گونه متفاوت انجام می شود.

دسته‌ بندی دیوارها

پیش از آنکه به سراغ راحت‌ ترین و بهترین روش برای تخریب دیوار بروید باید نوع دیوار و جنس آن را بشناسید. به طور کلی می‌ توانیم دیوارها را به دو دسته اصلی تقسیم بندی کنیم.

 • دیوار باربر
 • دیوار جدا کننده

هر کدام از دیوارهایی که نام بردیم با یک هدفی ساخته شده‌ اند و تخریب آنها با روش‌ های مختلفی انجام می‌ شود. در ادامه با این دو دیوار و ویژگی‌ های هر کدام آشنا می‌ شوید.

دیوار باربر

نقش‌ های اساسی را در ساختمان‌ ها، دیوارهای باربر ایفا می‌ کنند. در واقع دیوار باربر ستون فقرات سازه را تشکیل می‌ دهد و وزن طبقات بعدی و همچنین سقف را به زمین انتقال خواهد داد. آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیواربنابراین تخریب کردن دیوار باربر به صورت جدی بر روی پایداری تمام سازه تأثیر گذار است. چنانچه تخریب دیوار باربر درست انجام نشود می‌ تواند باعث ترک خوردن دیوار و در موارد شدید حتی می‌ تواند باعث فرو ریختن قسمت‌ هایی از ساختمان نیز شود بنابراین چنانچه قصد تخریب کردن دیوار باربر را دارید ابتدا باید با معمار ساختمانی حتماً مشورت کنید.

دیوار جدا کننده

برخلاف دیوار باربر دیوار جدا کننده را می‌ توان به راحتی تخریب کرد. دیوار باربر همانطور که گفتیم هسته اصلی سازه می‌ باشد ولی دیوار جدا کننده این ویژگی را ندارد و همانطور که از نامش پیداست دیوار جدا کننده قسمت‌ های مختلف ساختمان را می‌ تواند از هم جدا کند. با استفاده از دیوار جدا کننده می‌ توانید فضای ۱۰۰ متری را به چندین اتاق خواب، اتاق نشیمن، راهرو و آشپزخانه تقسیم نمایید. این دیوارها روی پایداری کلی ساختمان هیچ تأثیری ندارند و فقط بار خودشان را حمل می‌ کنند. از لحاظ فنی تخریب کردن دیوار جدا کننده خیلی راحت است. برای آنکه دیوار باربر را از دیوار جدا کننده تشخیص دهید چند روش وجود دارد.

 • بررسی نقشه ساختمان

از این روش فقط در صورتی می‌ توانید استفاده کنید که هنگام خریداری کردن ساختمان یک کپی نقشه را داشته باشید. به طور معمول روش علامت گذاری بر روی دیوار باربر و دیوار جدا کننده بر روی نقشه ساختمان با یکدیگر متفاوت است.

 • ضخامت دیوار
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مدل سنگ فرش برای حیاط و باغ | انتخاب سنگ فرش مناسب

بهترین روش‌ ها برای مشخص کردن دیوار باربر و دیوار جدا کننده توجه کردن به ضخامت آن می‌ باشد. دیوار جدا کننده به طور معمول ضخامتی تا ۱۶ سانتیمتر دارد ولی ضخامت دیوار باربر از ۲۰ سانتیمتر بیشتر است.

 • بررسی شکاف سقف و دیوار

یکی دیگر از روش‌ ها برای مشخص شدن دیوار باربر و دیوار جدا کننده وقتی است که پیش از سفید کاری ساختمان به بررسی آنها بپردازید. انتهای بخشی که دیوار باربر به سقف متصل می‌ شود با ملات پوشانده می‌ شود ولی دیوار جدا کننده معمولاً یک درز منبسط دارد.

روش تخریب دیوار ساختمان

پیش از این هم در مورد تعریف انواع مختلف دیوارهای ساختمان گفتیم که ماهیت دیوارها با یکدیگر متفاوت می‌ باشد به همین خاطر روش تخریب آنها هم با یکدیگر فرق دارد. برای تخریب کردن دیوار باربر لازم است نخست یک ستون نگهدارنده برای دیوار در نظر گرفته شود اما دیوار جدا کننده بدون هیچ ستونی قابل تخریب می‌ باشد.

راحت‌ ترین روش برای تخریب دیوار جدا کننده

 • نخستین قدم برای تخریب کردن دیوار جدا کننده ایمن سازی و شناسایی تأسیسات برق، گاز یا آب که داخل دیوار وجود دارد می‌ باشد. اگر هنگام تخریب کردن دیوار جدا کننده به اشتباه با سیم برق و یا لوله گاز مواجه شوید خسارات و صدماتی به وجود خواهد آمد که به راحتی قابل جبران نیست به همین خاطر قبل از آغاز کار حتماً باید تأسیسات قطع شوند و فرایند تخریب به صورت کاملاً ایمن صورت گیرد.

آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیوار

 • در قدم بعدی لازم است اتاق‌ هایی که در دو طرف دیوار قرار دارند ایمن شوند. چنانچه وسایلی داخل اتاق وجود دارد باید به مکان دیگری منتقل شود و روی آنها پلاستیک یا پارچه پوشانده شود. گرد و غبار حاصل از تخریب خیلی زیاد است و تا مدت‌ ها می‌ تواند شما را مجبور به تمیز کاری کند.
 • کف بیشترین جایی است که از تخریب آسیب می‌ بیند به همین خاطر باید مراقبت زیادی از آن شود. به عنوان مثال می‌ توانید تخته سه لایه و یا تخته نئوپان تهیه کرده و روی کف قرار دهید تا ضایعات ساختمان به آن آسیبی وارد نکند.

ابزارهای مورد نیاز برای تخریب کردن دیوار جداکننده

بهترین ابزاری که برای تخریب کردن دیوار جداکننده نیاز می‌ باشد ابزارهای دستی مثل پتک و چکش است.

 • ابتدا باید لایه گچ رویی از بین برود. در این مرحله ضایعات گچی زیادی تولید می‌ شود که باید به سرعت آن را از محیط خارج کنید در غیر این صورت همه جا گچی خواهد شد.
 • در مرحله بعد باید فضای کوچکی بین سقف و دیوار در تمام بخش‌ های طول دیوار ایجاد نمایید. برای آنکه ایمنی بیشتری ایجاد شود تخریب را از سمت بالا به طرف پایین انجام دهید.
 • چنانچه دیوار آجری بود بهتر است که آجرها را یکی پس از دیگری خارج کنید در این صورت می‌ توانید از مصالح در پروژه‌ های بعدی هم استفاده نمایید.
 • اگر دیوار بتنی بود نباید از ابزارهایی استفاده کنید که ایجاد لرزش کنند زیرا در این صورت پایداری ساختمان می‌ تواند با مشکل مواجه شود. به جای آن قسمتی از بالای دیوار را تخریب کنید و پس از آن تخریب کردن باقی قسمت‌ ها ساده می‌ شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر و تعویض کردن شیر فلکه | علت هرز شدن شیر فلکه

بهترین روش تخریب کردن دیوار باربر

یکی از بهترین روش‌ ها برای تخریب کردن دیوار باربر ایجاد ستون T شکل زیر دیوار می‌ باشد تا از ریزش آن جلوگیری کند. هر چقدر دیوار باربر که شما قصد تخریب کردن آن را دارید گسترده‌ تر باشد به ستون تکیه‌ گاه بیشتری نیاز دارد. اگر می‌ خواهید یک دیوار خارجی باربر را تخریب کنید باید از تیرچه‌ های مخصوصی که زاویه ۴۵ درجه دارد استفاده کرده و آنها را به دیوار تکیه بدهید.

ابزار مورد نیاز برای تخریب کردن دیوار باربر

برای آنکه دیوار باربر را تخریب کنید به ابزارهای زیر نیاز دارید.

 • اره دو طرفه
 • چکش
 • اره تاجی شکل
 • دریل

جنس دیوار و تأثیر آن بر روی تخریب

یکی از مهمترین سوالاتی که حین تخریب دیوار ممکن است به وجود آید این است که جنس دیوار چه تأثیری بر روی تخریب آن می‌ گذارد. در پاسخ می‌ توانیم بگوییم از نظر فرایند کلی تقریبا جنس دیوار نمی‌ تواند تأثیر زیادی داشته باشد.  موضوعی که بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد این است که دیوار از نوع باربر است و یا جدا کننده. علی رغم این دیوارهای مختلف با روش‌ های مختلف تخریب می‌ شوند.

دیوارهای آجری

به طور معمول دیوار آجری را طوری تخریب می‌ کنند که بتوانند از ضایعات آن دوباره استفاده کنند. بنابراین وقتی که لایه گچی روی دیوار تخریب شد آجرها را یکی پس از دیگری خارج می‌ کنند و برای ساختن یک دیوار دیگر از آنها استفاده می‌ نمایند. گاهی هم افراد آجرها را به فروش می‌ رسانند.

دیوارهای بتنی

از آنجایی که دیوار بتنی از دیوار آجری استحکام بیشتری دارد بنابراین تخریب کردن آن هم نسبتا دشوارتر هست و نمی‌ توان بتن را به شکل سالم خارج نمود. آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیواردر این مدل از دیوارها از دریل و یا هیلتی استفاده می‌ کنند و بخشی از دیوار را با آن سوراخ می‌ کنند. پس از آن از پتک یا چکش استفاده کرده و بتن را با آن تخریب می‌ نمایند.

دیوار روکش‌ دار

فارغ از آنکه جنس دیوار بتنی است یا آجری، دیوار روکش‌ دار سختی‌ های خاصی دارد و تخریب کردن آن تقریباً دشوار است. به عنوان مثال یک دیواری که کاشی شده است برای تخریب کردن آن باید مراحل اضافه‌ تری گذرانده شود. در مرحله نخست باید کاشی‌ ها تخریب شده و پس از جدا کردن کاشی‌ های سالم باید تخریب گچ و پس از آن دیوار انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی روش تخریب دیوار پرداختیم و انواع دیوار را بیان کرده و توضیح دادیم. دیوارها را می‌ توانیم به دو دسته باربر و جدا کننده تقسیم بندی کنیم که هر کدام از آنها روش‌ های تخریب جداگانه‌ ای دارند. دیوار جدا کننده معمولاً تخریب راحت‌ تری دارد اما دیوار باربر را با رعایت اصولی باید تخریب کرد. از طرف دیگر بر اساس جنس دیوار روش تخریب نیز متفاوت می‌ باشد. دقت کنید برای تخریب کردن دیوار اول باید از ردیف‌ های بالاتر شروع کرده و به تدریج به سمت پایین بیایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیوار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با راحت ترین و بهترین روش تخریب دیوار، جنس دیوار و تأثیر آن روی روش تخریب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا