خدمات ساختمان

انواع عایق سرویس بهداشتی

امروزه عایق کاری حمام و سرویس بهداشتی از بخش های مهم پروژه های ساختمانی به شمار می رود. به دلیل اهمیتی این موضوع و نوع متریالی که برای عایق کاری استفاده میشود باید دقت لازم را هنگام کار به عمل آوریم. عایق های ساختمانی انواع مختلفی دارند خوب است قبل از انتخاب عایق بررسی های لازم را داشته باشیم، تا بعد از نصب با مشکلات کم تری روبرو  شویم.

بررسی انواع عایق های سرویس بهداشتی

 استفاده از سیمان و کاشی های مناسب برای سرویس بهداشتی نوعی عایق کاری اولیه محسوب میشود اما این مواد نیز رطوبت را عبور میدهند بنابراین باید عایق کاری را با مواد دیگری افزایش دهیم. ایزوگام، قیرگونی کردن و عایق های پلیمری از معروف ترین و بهترین نوع عایق کاری در مکان هایی با میزان رطوبت بالا هستند.

ایزوگام سرویس بهداشتی

عایق کردن سرویس بهداشتی و حمام در ساختمان ها کاری اجتناب ناپذیر است و در همه پروژه های ساختمان سازی این کار با دقت بالایی انجام میشود. ایزوگام کردن نسبت به روش های دیگر، مقرون به صرفه به شمار میرود. در هنگام ایزوگام کردن محیط معمولا صدای زیادی تولید نمیشود و باعث سلب آرامش دیگران نمیگردد. همچنین سرعت بالای ایزوگام کردن از مزایای دیگر این روش به شمار می رود.

قیرگونی کردن سرویس بهداشتی

قیرگونی کردن سرویس بهداشتی بهترین راه و ایمن ترین راه برای درمان ماندن از رطوبت می باشد پوشاندن سطح سرویس بهداشتی با چند لایه از قیر آنچنان جلوی رطوبت را میگیرد که هیچ ماده دیگری نمیتواند در این میزان مانع بودن با آن برابری کند   اما این روش نسبت به روش ایزوگام کردن مشکلاتی  را در پی دارد اولین موضوعی که ممکن است برای خیلی از افراد  در اولویت باشد مسئله هزینه است که در روش قیرگونی نسبت به روش ایزوگام بیشتر است. مشکل دیگر روش قیرگونی آلودگی ناشی از گرم کردن مواد برای قیرگونی کردن است در کنار چند مورد از  معایب این روش که نام برده شد اگر قیرگونی با دقت بالایی انجام شود و نصب کننده آن مهارت کافی را داشته باشد هیچ روش دیگری نمیتواند با قیرگونی برابری کند.

عایق کردن سرویس بهداشتی با مواد پلیمری

مواد پلیمری به صورت پودر یا چسب  در بازار عرضه می شوند باید این مواد را به نسبت هایی که در پشت جعبه محصول نوشته شده است با سیمان مخلوط کرد بعد از مخلوط کردن مواد لایه ای همانند  نایلون به دست می آید مواد پلیمری نسبت قیر یا ایزوگام   ضخامت خیلی کمتری دارند بنابراین باید در مکانهای مورد استفاده قرار بگیرند که ستون با رطوبت آنچنانی برخورد نمی کنند زیرا این روش نمیتواند به خوبی مانع نفوذ آب و رطوبت شود. بنابراین روش خوبی محسوب نمیشود. عایق پلیمری را میتوان در هنگامی که قصد نصب توالت فرنگی را دارید یا کاسه سرویس بهداشتی را تعویض می کنید  برای محکم کردن این قطعات در جای خود استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاغذ دیواری سه بعدی برای چه مکان‌ هایی مناسب می باشد؟

عایق

بندکشی سرویس بهداشتی

هنگامی که کاشی ها در جای خود در کف سرویس بهداشتی از میسازند به این قطعات کاشی فاصله هایی وجود دارد باید این فاصله ها توسط ملات سیمانی به خوبی پر شوند زیرا اگر این فاصله ها وجود داشته باشند باعث نفوذ آب به لایه های  زیر آن شده و مشکلاتی را به همراه می آورد. بهتر است برای کاشی کاری سرویس بهداشتی از بنایی با مهارت بالا استفاده کنید زیر را کاشی کاری سرویس بهداشتی موضوع مهم محسوب می شود که باید بنا در هنگام انجام آن دقت لازم را داشته باشد.

عایق کاری سرویس بهداشتی یا حمام تا چه ارتفاعی انجام میگردد؟

سرویس بهداشتی و حمام از جمله مکان هایی هستند که دائماً با آب و رطوبت در تماس مستقیم قرار دارند بنابراین عایق کاری رطوبتی آن باید به صورت دقیق انجام شود. عایق کاری  حمام به صورت کامل انجام می گردد، در بعضی از ساختمان ها در قسمتی که دوش حمام قرار دادند تا بالای ارتفاع دوش آن سمت عایق کاری انجام میشود اما در دیوارهای دیگر عایق کاری تا نصف ارتفاع سقف انجام می گردد پیشنهاد می شود عایق کاری را برای حمام به طور کامل انجام دهید. عایق کاری سرویس بهداشتی نیز به طور معمول تا ارتفاع نیم متری دیوار انجام میشود.

هزینه عایق کاری به چه صورت است؟

در توضیحات هر یک از روش های قیرگونی تا حدودی در مورد مقایسه قیمت ها بحث شد. روش قیرگونی در بین روش های عایق کاری دارای بالاترین قیمت است و بر اساس متراژ مرغوبیت ماده ی استفاده شده قیمت آن متفاوت میشود. هرچند قیرگونی نسبت به روش های دیگر هزینه بالاتری دارد اما با در نظر گرفتن مزایای آن در عایق کاری توصیه میگردد این روش را در اولویت قرار دهید.

سرویس بهداشتی دچار نم زدگی شده است 

در مواردی که سرویس بهداشتی دچار نم زدگی میشود و امکان اینکه سرویس بهداشتی را  تخریب کنیم و نم وارد شده را برطرف کنیم نداریم باید از مواد پلیمری در گرفتن نم ان استفاده کنیم. مواد پلیمری در رفع نم موارد سطحی و محدود کاربرد خوبی دارد. برای مثال  در رفع نم هنگام ترک خوردگی یا زمانی که تیغه های بین کاشی ها از بین میرود و یا قسمتی از کاشی ها دچار شکستگی میشود استفاده از مواد پلمیری کاربرد ویژه ای دارد. اما اگر نم زدگی مربوط به جاهای دیگر و در سطح وسیع تری باشد باید سرویس تخریب شود و مجدد عایق کاری انجام شود.

مراحل انجام عایق کاری سرویس بهداشتی به چه صورتی انجام میشود ؟

در مرحله اول باید لوله کشی آب و فاضلاب سرویس انجام شود بعد از آن در صورتی که دیواره ها نیاز به عایق کاری نداشته باشند کاشی کاری دیوار ها انجام می شود . سطح زمین سرویس بهداشتی باید با مواد مناسب پر شود و کف سازی به طور مناسب صورت بگیرد. در این مرحله و بعد از کف سازی زمین  نیاز است عایق  کاری کف آن انجام شود در این مرحله می توانیم از عایق هایی که نام برده شد مانند ایزوگام، قیرگونی کردن و یا عایق پلیمری استفاده کنیم. به طور معمول برای عایق کاری کف سرویس بهداشتی از ایزوگام و قیرگونی کردن استفاده میشود. بعد از اتمام کار عایق کاری کاشی های کفش نیز نصب می شوند در آخرین مرحله لوازم جانبی که برای سرویس مورد نظر است در جای مناسب خود نصب می گردند. انجام این مراحل به زمان مشخصی نیاز دارد برای مثال  بعد از عایق کاری کف باید چند روزی صبر کرد و بعد از آن کاشی کف را نصب نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اجرای تخصصی نمای بایرامیکس | مزایا و معایب آن

عایق

مزایای عایق کاری سرویس بهداشتی و حمام  ساختمان یا ایزوگام نسبت به قیرگونی 

ایزوگام کردن سرویس بهداشتی نسبت به قیر گونی مشمول هزینه کمتری می شود. در هنگام  قیرگونی کردن آلودگی زیادی ایجاد می شود. ایزوگام کردن نسبتاً با سرعت بیشتری انجام می گردد، بنابراین در  مواردی که دچار کمبود وقت حسین استفاده از ایزوگام  به صرفه تر  است. ایزوگام نسبت به قیر انواع مختلفی دارد و در برند های مختلف و کیفت های گوناگونی در بازار موجود هستند. قیرگونی کردن در ساختمان ها مشکلات زیادی را برای افراد به دلیل سختی کار به همراه دارد و ممکن است باعث آزار سایر افراد ساختمان شود. در مکان هایی که رطوبت وجود دارد همیشه رد پایی از کپک ها و قارچ ها دیده میشوند این موارد علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن زیبایی محیط میشوند میتوانند بیماری زا باشند. بنابراین نیاز است تا محیط را از رطوبت حفظ کنیم. برای افرادی که در ساختمان هایی با تعداد طبقات بالا زندگی میکنند بحث ایزوگام کردن سرویس بهداشتی و حمام اهمیت ویژه ای پیدا میکند. اگر شما ساکن آپارتمان های چند طبقه باشید یا یکی از اطرافیان شما در چنین محلی زندگی میکند ممکن است شنیده باشید که سقف واحد آنها در محل سرویس بهداشتی یا حمام طبقه بالایی دچار نشتی شده است. این یکی از بدترین اتفاقاتی است که افراد آپارتمان نشین با آن روبرو میشوند. مهندسان ناظر ساختمان ها باید عایق سایزی ساختمان ها را با حساسیت بیشتری نسبت به موارد دیگر در نظر بگیرند و در فراهم آوردن لوازم با کیفیت کوتاهی نکنند. در آپارتمان هایی که دیوار های حمام به خوبی عایق کاری نمیشود این نشتی آب باعث ایجاد رطوبت در دیواره های جانبی شده که به صورت رنگ های زرد در سطح دیوار پدیدار میگردد و علاوه بر ایجاد مشکلاتی مانند بوی نم و کپک زدگی بر روی دیوار های مرتبط با محل نم ،منظره ناخوشایندی را ایجاد میکند. اگر قصد خرید آپارتمانی را دارید یا برای اجاره واحد آپارتمان دنبال مکان مناسبی میگردید این نکات را در نظر داشته باشید. متاسفانه در بسیاری از موارد نکات کلیدی در انتخاب فضای درست به فراموشی سپرده میشود و مسائل جزئی اهمیت پیدا میکنند. تاکید ما بر این است که عایق کاری را با اهمیت ویژه ای دنبال کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که هرگز برای مسائلی نظیر عایق کاری صرفا به دلیل هزینه کم تر دست به انتخاب نزنید زیر اگر مواد مورد استفاده کیفیت لازم را نداشته باشند در آینده نزدیک هزینه زیادی را برای شما به بار می آورند.

سخن پایانی

عایق کاری ساختمان ها در نقاط ضعف آن ها که در تماس با آب و رطوبت قرار دارند اهمیت ویژه ای دارد. حتما قبل از عایق کاری با کارشناسان مربوطه در این زمینه مشورت داشته باشید تا بر اساس بودجه مورد نظر  بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

انواع عایق سرویس بهداشتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع عایق سرویس بهداشتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا