مجله ساختمان

با شناخت انواع قلموی نقاشی ساختمان بهترین را بخرید | انواع قلموی نقاشی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع که به ابزار فروشی و فروشگاه رنگ مراجعه می‌کنید، با انواع گوناگون رنگ‌ها و قلمو مواجه می‌شوید و در هنگام انتخاب ممکن است که سردرگم شوید. در صورتی که می‌خواهید دیوارهای منزل خود را رنگ کنید، لازم است که در ابتدا باید تجهیزات و ابزار مناسب را خریداری نمایید که یکی از مهمترین آنها قلم موی نقاشی است.

قلموها در اندازه‌ها و انواع مختلف وجود دارند که هر کدام با توجه به سطح دیوار و نوع رنگ می‌توانند کاربرد داشته باشند. برای نمونه قلم موهایی که برای رنگ روغنی کاربرد دارند، نباید برای رنگ‌هایی که از نوع پلاستیکی هستند، استفاده شوند و یا برای رنگ آمیزی روی سطوح چوبی باید از قلم موهای ویژه‌ای استفاده نمایید.

ویژگی‌های قلموی نقاشی خوب

در صورتی که می‌خواهید نقاشی را با قلمو انجام دهید، بهتر است که قلم موی نقاشی با کیفیت تهیه نمایید. می‌دانید که خرید قلموی نقاشی بی کیفیت و ارزان قیمت ممکن است که وسوسه انگیز باشد، اما در مواقعی که قصد رنگ آمیزی تمیزتر و دقیق‌تر به ویژه با رنگ‌های روغنی را دارید که برای پاک نمودن این رنگ‌ها هم به حلال نیاز است، کیفیت قلم موی مورد نظر بیشتر در این شرایط خود را نشان خواهد داد.

یک قلموی نقاشی با کیفیت رنگ را در خود بهتر نگه داشته و ماندگاری بیشتر و پرداخت نرم‌تری دارد و همچنین استفاده از آنها موجب می‌شود که پس از پایان کار به راحتی بتوانید قلموی نقاشی خود را تمیز کنید. قلموی خوب دارای موهای پری است که این موها ارتجاعی بوده و از قلم به راحتی جدا نمی‌شوند. همچنین موهای این گونه قلم موها در نزدیکی دسته نسبت به نوک قلم ضخیم‌تر است.

انواع قلموی نقاشی ساختمان

قلموها با توجه به جنس، شکل و اندازه دارای انواع گوناگونی هستند. برای رنگ آمیزی انواع سطوح از نظر ضخامت، فرم، اندازه و جنس موهای قلمو انتخاب نمودن مناسب‌ترین نوع قلمو به میزان وسعت سطح و نوع رنگ مورد مصرف بستگی دارد. بنابراین قبل از تهیه قلموی نقاشی باید به مواردی که در ادامه گفته می‌شود، توجه نمایید و با توجه به کاربرد هر کدام از آنها نوع قلم مناسب را از بین انواع مدل‌ها انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:   دیوار کاذب و کاربردهای آن

مناسب بودن نوع قلموی نقاشی با جنس رنگ

قلموی نقاشی معمولاً از موی طبیعی حیوانات یا موی مصنوعی ساخته می‌شود. بستری که موها در آن گذاشته می‌شوند از جنس فلز و دسته‌ها معمولاً از جنس پلاستیک یا چوب می‌باشند. اگر از وارنیش یا رنگی که به سادگی با آب تمیز می‌شود، استفاده می‌نمایید، برای شما قلموهایی که با موهای مصنوعی هستند، مناسب‌تر خواهند بود. هرچه جنس موی قلمو بهتر باشد، می‌تواند در خود رنگ بیشتری نگه دارد و به صورت نرم‌تر آن را پخش کند، که موجب می‌شود روی دیوار اثر قلموی نقاشی نماند.

در صورتی که برای سطح مورد نظر از رنگ روغنی استفاده می‌کنید، قلم موهایی که دارای موی طبیعی هستند، گزینه مناسب‌تری خواهند بود. البته می‌توانید از قلمو با موی مصنوعی نیز استفاده نمایید، اما در بیشتر مواقع قلموهای طبیعی یکنواختی و یکدستی بهتری را روی این گونه رنگ‌ها ایجاد می‌کنند. از قلموهایی که با موی سر درست شده‌اند، استفاده نکنید. چون موها رطوبت را می‌گیرند، نرم می‌شوند و به این ترتیب مانع از پاشیده شدن رنگ می‌گردند.

انواع قلموی نقاشی با جنس‌های پلی استر، نایلونی و… در دسترس افراد می‌باشند. پیشنهاد می‌شود که قلموی ترکیبی از پلی استر و نایلون انتخاب نمایید. این قلمو کنترل بهتری دارد و برای رنگ آمیزی یکنواخت و صاف سازگاری خوبی بین نرمی مو و جنس بدنه برای نقاش دارد. می‌توانید قلموی نقاشی که در آنها از موی طبیعی حیوانات استفاده شده است، نیز تهیه کنید. به صورت کلی هر چقدر که مبلغ بیشتری پرداخت نمایید، قلموی با کیفیت‌تری خواهید داشت.

قلموی نقاشی ساختمان

اندازه مناسب قلموی نقاشی

در صورتی که سطح مورد نظری که می‌خواهید رنگ کنید کوچک و چوبی است، یک قلموی کوچک برای کنترل دقیق گزینه مناسب‌تری خواهد بود. قلم موی نقاشی با عرض دو و نیم الی ۳ سانتی‌متر برای این شرایط انتخاب مناسبی خواهد بود. اگر سطح مورد نظر گسترده‌تر است، می‌توانید قلم موهای ۵ الی ۵ و نیم سانتی‌متری را انتخاب نمایید.

اگر می‌خواهید رنگ آمیزی دیوار را انجام دهید، می‌توانید قلموهای نقاشی با اندازه بزرگتر را انتخاب نمایید که هفت و نیم الی ده سانتی‌متر هستند.

فقط در مواقعی می‌توانید اندازه قلموی نقاشی را بیشتر از این در نظر بگیرید که در نرده، نمای بیرونی، پنل و سطوح پهن دیگر قصد نقاشی داشته باشید. به صورت کلی قلموهای عریض‌تر برای سطوحی که دارای جزئیات کمتری هستند، کاربرد دارند و در مقابل برس‌های کوچکتر برای سطوحی که دارای جزئیات بیشتر و ظریف‌تر هستند، استفاده می‌شوند.

حتما بخوانید:   والان پرده چیست؟ | انواع مختلف پرده و مدل والان پرده

انتخاب شکل مناسب

در هنگام انتخاب قلموی نقاشی باید به شکل آن نیز توجه داشته باشید. موهای بعضی از آنها به صورت زاویه‌دار برش داده شده‌اند و انتهای بعضی از آنها به صورت مربعی شکل است. اگر می‌خواهید بدون پاک کردن رنگ قبلی، نقاشی را انجام دهید، از قلمو نوک زاویه‌دار استفاده نمایید.

این مدل قلموی نقاشی موجب می‌شود که به صورت دقیق‌تر رنگ آمیزی نمایید و بهتر بتوانید خط رنگ را کنترل نمایید. این مدل قلموی نقاشی برای زوایا، گوشه‌ها و رنگ کردن فضاهایی مانند گوشه‌های دیوار و چهارچوب‌ها مناسب‌تر می‌باشند. این مدل‌ها معمولاً نسبت به انواع دیگر رشته موهای کمتری دارند.

اما اگر می‌خواهید سطح صاف و گسترده را رنگ آمیزی نمایید، قلموی نقاشی با نوک مربعی گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

قلمو سرکج

یکی دیگر از انواع قلموی نقاشی که برای مکان‌هایی مانند قسمت پشت مهتابی استفاده می‌شود، قلمو سرکج است که می‌توان فضاهایی را که دسترسی به آنها مشکل‌تر است، را با استفاده از آنها رنگ کرد.

غلطک رنگ

غلطک رنگ را نیز می‌توان جایگزین قلموهای سنتی کرد که امروزه از آنها زیاد استفاده می‌شود. غلطک‌ها برای رنگ کردن سقف و دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و مدل دسته بلند آنها برای بخش‌هایی که دسترسی به آنها دشوارتر است، گزینه بسیار مناسبی هستند.

غلطک رنگ نیز نوعی قلموی نقاشی محسوب می‌شود که از جنس الیاف هستند و یا جنس آنها ممکن است که فوم اورتان نیز باشد. غلطک رنگ از داخل سطل رنگ، رنگ را به خود می‌کشند و سپس روی سطوح غلطانده می‌شوند و رنگ را پس می‌دهند.

غلطک طرح‌دار

در برخی مواقع شاید مایل باشید که به جای کاغذ دیواری، رنگی را به دیوار بزنید که دارای نقش و طرح باشد. در این صورت می‌توانید به جای قلموی نقاشی، از غلطک طرح‌دار استفاده کنید. طرح‌های برجسته‌ای روی این غلطک‌ها وجود دارد که مانند نقاشی با شابلون روی دیوار طرح‌هایی را روی دیوار ایجاد می‌کند.

بعضی از این غلطک‌ها دارای بافت بوده و ردی شبیه به پتینه روی سطح مورد نظر می‌گذارند. کار کردن با این نوع غلطک‌ها حساس است و اگر می‌خواهید برای اولین بار از این گونه غلطک‌ها استفاده کنید، توصیه می‌شود که قبل از اینکه آن را روی سطوح اصلی اجرا نمایید، چندین بار آن را امتحان کنید. چون اگر غلطک طرح‌دار در حین کار سر بخورد، رنگ روی سطح مورد نظر پخش شده و به راحتی کار شما خراب خواهد شد.

حتما بخوانید:   طراحی سالن پذیرایی چگونه باید انجام شود؟ | طراحی اتاق نشیمن

از بین بردن رد قلموی نقاشی

ممکن است که در حین نقاشی با مشکلاتی مانند سر خوردن غلطک یا جا ماندن رد قلموی نقاشی مواجه شوید. بهتر است بدانید که دلیل باقی ماندن رد قلموی نقاشی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد. بدین ترتیب می‌توانید از آن پیشگیری نمایید:

  • پایین بودن کیفیت قلموی نقاشی
  • غلظت بسیار بالای رنگ
  • هم دما نبودن محیط کار و سطح مورد نظر با رنگ

برای اینکه بتوانید رد قلموی نقاشی را از بین ببرید استفاده از سمباده را پیشنهاد می‌کنیم. برای این کار باید از سمباده‌های مخصوص استفاده نمایید و این کار را به دقت و به آرامی انجام دهید. چون در غیر این صورت ممکن است که به رنگ روی سطح مورد نظر آسیب بزنید.

یکی دیگر از راهکارها این است که تکنیک درای وال را استفاده نمایید. استفاده از این روش موجب می‌شود که اثر قلموی نقاشی به سرعت برطرف شود در این شیوه دیگر نگرانی بابت خراب شدن دیوار وجود ندارد. برای اینکه سطوح بعدی که می‌خواهید رنگ آمیزی آنها را انجام دهید این اتفاق نیفتد، باید استفاده درست از قلموی نقاشی را در هنگام رنگ زدن و نقاشی ساختمان را به خوبی بدانید.

برای اینکه رد قلموی نقاشی روی سطح مورد نظر نماند، باید آن را به سطحی تمیز و خشک بکشید و بعد تکان دهید. با این کار موهای سست و گرد و غبار روی آن جدا خواهند شد. همچنین وقتی که قلموی نقاشی را به داخل سطل رنگ فرو می‌برید، آن را به لبه ظرف بکشید تا رنگ‌های اضافه گرفته شوند و همه موها به صورت یکنواخت به رنگ آغشته گردند.

قلموی نقاشی ساختمان

سخن تکمیلی

در هنگام انتخاب قلموی نقاشی متوجه می‌شوید که می‌توانید از بین انواع مختلف این کار را انجام دهید. با توجه به سطح مورد نظر و جنس رنگ باید قلموی مناسب را انتخاب کنید. در صورتی که قلموی نقاشی به صورت نادرست انتخاب شود، این احتمال بیشتر خواهد بود که نتیجه رنگ آمیزی و نقاشی سطح مورد نظر شما مطلوب نباشد. کیفیت قلموهای نقاشی که در بازار وجود دارد با یکدیگر متفاوت است و جنس‌های گوناگونی دارند، که هر کدام از آنها ویژگی‌ها خاص خود را دارند و از نظر اندازه و… با همدیگر متفاوت هستند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

با شناخت انواع قلموی نقاشی ساختمان بهترین را بخرید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی انواع قلموی نقاشی ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x