تعمیرات پکیج و آب گرمکن

معرفی قطعات آبگرمکن دیواری | اجزای به وجود آورنده آبگرمکن های دیواری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در دنیای امروز آبگرمکن ها آب گرم را در ساختمان تامین می کنند و نقش مهمی در زندگی روزمره افراد دارند. جلوگیری از خرابی و مشکل فنی چنین دستگاهی مستلزم داشتن اطلاعات به اندازه در مورد آن است. برای اینکه آبگرمکن خانگی خود را سالم نگه دارید، باید قطعات آبگرمکن دیواری را بشناسید و در مورد نحوه تعمیر و کارکرد آبگرمکن بیشتر بدانید. کارخانه بوتان یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان آبگرمکن، پکیج، کولر، رادیاتور و … می باشد.

انواع مدل های آبگرمکن بوتان

شرکت بوتان توانست در تولید آبگرمکن به موفقیت چشمگیری دست یابد و انواع آبگرمکن را در بازار ایران تولید و به فروش برساند. این کارخانه با صادرات محصولات خود به برخی از کشورهای اروپایی توانسته است از دیگر رقبا پیشی بگیرد. در زیر سه مدل آبگرمکن بوتان را ارائه می دهیم.

  • آبگرمکن برند بوتان مدل BX61
  • آبگرمکن برند بوتان مدل B3215i
  • آبگرمکن برند بوتان مدل B3315IF

آبگرمکن برند بوتان مدل BX61

این مدل یکی از جدیدترین آبگرمکن های تولید شده توسط شرکت بوتان می باشد که دارای ابعاد خوب و مقاومت بالایی می باشد. این مدل از آبگرمکن ها در سری های ۶ و ۷ ساخته می شوند که هر یک به ترتیب دارای دودکش ۱۰ و ۱۵ می باشند. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به توربولاتور، شمع دائمی، سیستم کنترل شعله هوشمند، سیستم ایمنی سوئیچ حرارتی بر مبدل و درپوش تنظیم، شماره انرژی C، سازگار با آب با رسوبات و نمک ها و … اشاره نمود.

آبگرمکن برند بوتان مدل B3215i

در میان آبگرمکن های خانگی این آبگرمکن نسبت به سایر آبگرمکن ها ابعاد بزرگ تری دارد و شمع ندارد. از دیگر ویژگی های این دستگاه عملکرد عالی آن در جلوی فشار پایین آب و امتیاز انرژی C، امکان تنظیمات شعله به حالت مداوم و حجمی، مجهز به سیستم یونیزاسیون و کنترل هوشمند، امکان کار این دستگاه با گاز شهری و همچنین گاز مایع، برنامه امنیتی کلیدی حرارت روی مبدل و درپوش تنظیم شده و … دودکش مناسب برای این مدل ۱۵ دور می باشد.

آبگرمکن برند بوتان مدل B3315IF

این دستگاه فن دار برای مکان هایی مناسب است که در اثر احتراق احتمال ایجاد دود کمی وجود دارد. این سری از آبگرمکن های بوتان دارای شمع (یونیزاسیون) می باشد. از دیگر ویژگی های این آبگرمکن می توان به امتیاز انرژی C، راندمان بالای ۸۷ درصد، سیستم ایمنی سوئیچ حرارتی که روی مبدل است و درپوش تنظیم، فن خروجی آلاینده، سیستم ایمنی حرارتی تخلیه گازهای حاصل از احتراق، امکان کار با گاز شهری و همینطور گاز مایع اشاره کرد. ، کنترل هوشمند شمعک و استفاده از سیستم مدولار و … خط کشی شده است.

اجزای به وجود آورنده آبگرمکن های دیواری

انواع مختلفی از آبگرمکن ها با توجه به نوع کارکرد، اجزاء، منبع برق و نوع سوخت مصرفی وجود دارد. هر کدام از آبگرمکن ها چه به صورت دیواری و چه به صورت آزاد وظیفه تامین آب گرم هر ساختمان را بر عهده دارند. در این بخش از معرفی آبگرمکن های دیواری و اجزای آنها توضیحات مختصری در مورد هر یک از قطعه های آبگرمکن دیواری برند بوتان می دهیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر پکیج ایساتیس | نحوه عیب یابی پکیج ایساتیس

قطعات آبگرمکن دیواری

درپوش تنظیم چیست

همانطور که می دانید اکسیژن و گرما عناصر لازم برای احتراق هستند. درپوش تنظیم برای تنظیم ورودی هوا به آبگرمکن قرار داده شده است که از طریق آن هوای لازم برای شعله تامین می شود. این قطعه با افزایش و کاهش سرعت مکش از خاموش شدن شعله آبگرمکن و سوختن آن به صورت صحیح و استاندارد جلوگیری می کند.

مبدل حرارتی برای آبگرمکن برند بوتان

مبدل حرارتی جزو مهمترین اجزای آبگرمکن بوتان دیواری است. مبدل حرارتی دستگاه آبگرمکن بوتان از لوله های مسی U شکل می باشد که با باز کردن شیر آب گرم، حرارت به وجود آمده از شعله دستگاه را به آب منتقل می کند، در ادامه شعله آبگرمکن باز می شود و در آخر آب داغ می شود. باید بگوییم که به علت ورود آب بدون تصفیه به مبدل، نمک هایی که در آب وجود دارد، باعث مسدودی و رسوب در این بخش از آبگرمکن می شود.

خوشبختانه شرکت بوتان راه حلی برای پیشگیری از گرفتگی قطعه مبدل که از رسوب املاح به وجود آمده، پیدا کرده است. این شرکت در آبگرمکن های خود از مبدل های توربوشارژر استفاده می کند. این مبدل آب را به گردش در می آورد که باعث می شود مواد محلول در آب کمتر ته نشین شوند. در این صورت طول عمر مبدل افزایش می یابد و گرمایش آب سریعتر می شود.

دیافراگم در آبگرمکن دیواری بوتان چیست

دیافراگم در اصل یک قطعه لاستیکی کوچک است و به همان شکل که در عکس می بینید دو سطح را مانند یک پرده از هم جدا می کند. این قسمت فشار آب را از راه ترومپت، میله آب و قطعه دیسک به مجموعه گاز منتقل می کند و باعث باز شدن راه گاز می شود. با باز بودن مدار گاز، شعله آبگرمکن مشتعل می شود. اگر مسیر آب راغ کم باشد، آب زیاد داغ می شود و در نهایت به مبدل حرارتی آسیب می رساند.

اجزای تنظیم کننده گاز یا رگلاتور آبگرمکن های دیواری بوتان

در توضیح آبگرمکن های دیواری برند بوتان و قطعه های آنها باید گفت که مجموعه گازی یکی از مهمترین قطعات هر آبگرمکن می باشد و دلیل اصلی روشن نشدن آبگرمکن اختلال به وجود آمده در این قسمت است، زیرا وظیفه گازرسانی به آبگرمکن و همچنین تنظیم شمعک رگولاتور گاز را بر عهده دارد.
مشکل اصلی این بخش روشن نکردن آبگرمکن می باشد و در مواردی اگر مشکلی داشته باشد منجر به استفاده بیشتر از اندازه از گاز خانگی می شود. این قطعه از آبگرمکن از دو قسمت به نام رابط چند پورت و بدنه تشکیل شده است.

شیر اصلی آبگرمکن دیواری

این قسمت که در داخل چندین معابر قرار می گیرد، در مواقعی که جریان آب در چندین معابر مسدود می شود، وظیفه اتصال و قطع مسیر گاز را بر عهده دارد.

تنظیم کننده آب در آبگرمکن های بوتان

می توان فرض کرد که عملکرد این بخش مربوط به جریان آب، تنظیم کردن و همچنین ثابت نگه داشتن میزان فشار آب می باشد. در واقع رگولاتور آب مجموعه ای از اجزای دیگر است که عبارتند از: شیر آب، میل سوپاپ، مهره آب بندی، ترومپت، شیر تنظیم دما و سوپاپ جرقه زنی. این مجموعه وظیفه تنظیم مقدار آب ورودی را دارد تا آب به اندازه استاندارد گرم شود.
اگر اندازه آب مناسب نباشد این قطعه به تدریج دچار نقص فنی می شود. این جزء از دستگاه در مسیر حرکت آب قرار دارد و در حال حاضر یکی از مورد های که باعث اختلال در کارکرد این قسمت می شود رسوبات تجمع یافته در داخل این قسمت است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  هر آنچه که در مورد شیر پرکن پکیج باید بدانید | کارکرد پکیج

شمع آبگرمکن چیست

این قسمت کوچک که در بغل مشعل دستگاه قرار می گیرد و باید به طور دائم روشن نگه داشته شود تا در موقع باز بودن جریان آب داغ و گردش گاز مشعل روشن شود. شاید دوست داشته باشید، بدانید که گاز از آن اتاقی که دائما روشن می باشد از کجا تامین می شود. در واقع یک لوله نازک است که یک سر آن به رگلاتور گاز و سر دیگر آن به نازل شمع متصل است تا گاز مورد نیاز را از رگلاتور به شمع منتقل کند. اگر شمع آبگرمکن مشکل داشته باشد و روشن نشود باعث خاموش شدن آبگرمکن می شود.

قطعات آبگرمکن دیواری

تابلوی تامین آبگرمکن های بوتان

در شرح آبگرمکن های بوتان و اجزای آنها باید مطلع باشید که در آبگرمکن های بوتان برقی یک برد پاور قرار داده شده است که وظیفه تامین برق آبگرمکن را بر عهده دارد. این قطعه برق ۲۲۰ ولت را مستقیماً بین اجزای آبگرمکن توزیع و ارسال می کند. این قسمت در اکثر آبگرمکن های فن دار وجود دارد.

برای تشخیص سالم بودن یا سوختن برد منبع تغذیه، باید نوع کارکرد فن را زیر نظر بگیرید. به این ترتیب اگر فن مدام روشن باشد یا خیلی زود پس از روشن کردن دستگاه خاموش گردد و یا حتی به هیچ وجه روشن نشود، بدون شک برد پاور آسیب می بیند. زمان تعمیرات و چک برد باید مراقب باشید که برق ساختمان را قطع نمایید.

کارت احتراق آبگرمکن چیست

این برد جرقه زن که به آن برد کنترل نیز می گویند، در زمان باز بودن جریان آب گرم، دستور احتراق و در صورت قطع مسیر حرکت آب و روشن بودن شعله دستگاه، اشتعال را متوقف می کند. یکی دیگر از وظایف دیگر این قطعه جلوگیری از آسیب رساندن به مبدل است.

امروزه آبگرمکن ها از ضروری ترین لوازم خانگی هستند که وجود آن ها آنقدر ضروری می باشد که اگر روزی آسیب ببینند، در زندگی روزمره با مشکل مواجه می شویم. پس باید در کارکرد از این دستگاه بسیار دقت کنیم.

نتیجه گیری

اگر مشکل آبگرمکن های دیواری بوتان شما جدی است و نمی توانید آن را حل کنید، کافی است از یک تکنسین حرفه ای و متخصص برای تعمیرات این دستگاه کمک بگیرید. افراد حرفه ای به دلیل داشتن اطلاعات زیاد و بدون هیچ گونه آسیبی به دستگاه می توانند مشکل دستگاه را عیب یابی کرده و آن را رفع کنند. با توضیحاتی که در این مقاله در رابطه با قطعات آبگرمکن دیواری برای شما دادیم می توانید حتی خودتان به راحتی مشکل دستگاه را پیدا کنید و آن را برطرف نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

قطعات آبگرمکن دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی قطعات آبگرمکن دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا