تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری چیست؟ | ارائه خدمات تعمیر آبگرمکن دیواری

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آبگرمکن دیواری یکی از انواع دستگاه های گرمایشی است که برای تامین آب گرم مصرفی در ساختمان ها استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از گاز سوختگی، آب را از طریق یک مبدل حرارتی گرم می کند و به شیرهای آب گرم منتقل می کند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن دیواری پیش بیاید، گرم نشدن آب است. این مشکل می تواند باعث ایجاد ناراحتی و نارضایتی برای کاربران آبگرمکن شود و همچنین مصرف گاز و انرژی را افزایش دهد. در ادامه این مقاله به بررسی علل و راهکارهای گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می پردازیم.

گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری

در بعضی مواقع ممکن است آبگرمکن، آب را گرم نکند و یکسری مشکلات برای کاربران پیش بیاید. چندین علت باعث ایجاد این مشکل می شوند. برخی از این علت ها عبارتند از:

رسوب گرفتن مبدل حرارتی

این قطعه مسئول گرم کردن آب از طریق گاز سوختگی است. اگر این قطعه با رسوبات آب لوله کشی مسدود شود، ممکن است باعث کاهش عملکرد و گرم نشدن آب شود.

 روشن نشدن پیلوت

پیلوت مسئول روشن کردن شعله آبگرمکن است. چنانچه پیلوت دچار گرفتگی، کثیفی یا خرابی شود، ممکن است شعله  آبگرمکن خاموش شود و در نتیجه باعث گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

مشکل در ترموکوپل

مسئول تنظیم دمای آبگرمکن، ترموکوپل می باشد. اگر این قطعه دچار خرابی شود، ممکن است باعث قطع ارتباط پیلوت و شعله شود و در نهایت، موجب گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

فشار گاز کم

این عامل ممکن است مربوط به لوله کشی گاز منطقه یا تنظیمات آبگرمکن باشد. اگر فشار گاز کافی نباشد، ممکن است باعث سوخت ناقص و همچنین موجب گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری  می شود.

خاموش شدن شمعک

مسئول ایجاد جرقه برای روشن کردن پیلوت، شمعک می باشد. چنانچه این قطعه دچار ایراد و خرابی شود، باعث روشن نشدن پیلوت و گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

مشکلات لوله کشی ساختمان

مشکلات لوله کشی ساختمان ممکن است مربوط به رسوب گرفتگی، یخ زدگی یا نشتی لوله های آب باشد. اگر لوله کشی ساختمان دچار مشکل شوند، موجب کاهش جریان آب گرم و گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع آموزش تعمیر پکیج | عیب یابی و تعمیر ایرادات رایج پکیج

رسوب گرفتگی مخزن آبگرمکن

این عامل ممکن است مربوط به آبگرمکن های مخزن دار باشد. اگر مخزن آبگرمکن با رسوبات آب لوله کشی پر شود، ممکن است باعث کاهش ظرفیت و گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری شود.

معیوب بودن سیستم گرمایشی

آبگرمکن هایی باشد که از سیستم گرمایشی ساختمان تغذیه می شوند، ممکن است سیستم گرمایشی آن دچار اختلال شود. این عامل موجب گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

دلیل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری

آبگرمکن دیواری چگونه آب را گرم می کند؟

آبگرمکن دیواری یک دستگاه است که با استفاده از انرژی گاز و برق، آب سرد را گرم می کند. این دستگاه از سه بخش اصلی تشکیل شده است: الکترود، مبدل حرارتی و مخزن

الکترود

الکترود بخشی است که با ایجاد جرقه، گاز را به شعله تبدیل می کند. همچنین الکترود  با دریافت گاز از شیر ورودی و اکسیژن از هوا، موجب احتراق می شود. الکترود دارای یک پیلوت است که به طور مداوم روشن است و باعث روشن شدن شعله اصلی می شود.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی با گرفتن حرارت از شعله، آب را گرم می کند. این بخش از یک لوله فلزی است که درون آبگرمکن قرار دارد. این لوله باعث می شود که آب سرد وارد شده به آبگرمکن، با گرفتن حرارت از شعله، گرم شود.

مخزن

مخزن آب گرم را درون خود نگه می دارد. این بخش از جنس فلز یا پلاستیک است و معمولا با یک عایق گرمایی پوشیده می شود. اندازه و ظرفیت مخزن بستگی به نوع و مدل آبگرمکن دارد.

به طور کلی، چگونگی گرم شدن آب توسط آبگرمکن دیواری به این صورت است که، آب سرد از طریق یک شیر وارد آبگرمکن می شود. این آب سرد به مبدل حرارتی می رسد و با گرفتن حرارت از شعله، گرم می شود.

آب گرم شده به مخزن می رود و در آنجا نگه داشته می شود. زمانی که کاربر نیاز به آب گرم دارد، آب گرم از مخزن خارج شده و از طریق یک شیر به مصرف کننده میرسد.

گرم کردن آب آبگرمکن دیواری

برای گرم کردن آب آبگرمکن دیواری ، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا بررسی کنید که آبگرمکن شما از نوع دستی یا اتوماتیک است. اگر آبگرمکن شما دارای یک دکمه روشن و خاموش است، آن را اتوماتیک می توانید بدانید. اگر آبگرمکن شما دارای یک شمعک است که باید با فندک روشن کنید و آبگرمکن شما از نوع دستی است.

حتما بخوانید:   راهنمای عیب‌یابی و تعمیر پکیج زاس|مشکلات رایج پکیج زاس

اگر آبگرمکن شما از نوع اتوماتیک است، کافی است که دکمه روشن و خاموش را فشار دهید و دمای مورد نظر خود را تنظیم کنید. آبگرمکن به صورت خودکار شعله را روشن می کند و آب را گرم می کند.

همچنین اگر آبگرمکن شما از نوع دستی است، باید ابتدا یک فندک بلند در دست بگیرید و سپس مراحل زیر را انجام دهید:

  • درب شمعک که در قسمت پایین دستگاه قرار دارد را باز کنید.
  • با یک دست دکمه مربوطه را فشرده و همزمان اندکی به سمت درجه پایین دستگاه بچرخانید.
  • دقت کنید که وقتی که دکمه را چرخاندید، آن را نگه داشته و با دست دیگر فندک را به نزدیکی شمعک ببرید.
  • با نزدیک شدن فندک به شمعک، شعله روشن می شود.
  • پس از روشن شدن شعله، دکمه را به مدت ۳۰ ثانیه نگه داشته و سپس به آرامی آن را رها کنید.
  • درجه حرارت مورد نظر خود را تنظیم کنید.

نحوه تعمیر آبگرمکن دیواری

برای تعمیر آبگرمکن دیواری، باید ابتدا علت مشکل را شناسایی کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن دیواری پیش بیایند، عبارتند از:

جرقه نزدن آبگرمکن دیواری

این مشکل ممکن است به دلیل مسدود شدن دریچه ورودی گاز، کم بودن فشار گاز، نصب نامناسب آبگرمکن، خرابی فیوزها، سیم کشی، جرقه زن، سنسور جریان یا فیلتر ورودی باشد.

خاموش شدن شعله آبگرمکن دیواری

به دلیل نقص در سیستم تخلیه، سست شدن اتصالات برق، کم بودن ولتاژ برق، خرابی قطعات الکتریکی، شیر کنترل جریان گاز یا رسوب گرفتن سیم پیچ مشعل ممکن است شعله آبگرمکن خاموش شود.

نوسان دمای آب

زمانی که سردوش یا سر شیرها رسوب بگیرند و یا در فشار جریان آب فیلترها مسدود شوند، ممکن است موجب نوسان دمای آب شوند.

تنظیم نشدن دمای آب

تنظیم نشدن دمای آب، ممکن است به دلیل مسدود شدن دریچه خروجی آب، کم بودن فشار آب ورودی، خرابی در داخل محفظه احتراق یا جابجایی لوله کشی آب سرد و گرم باشد.

گرم نشدن آب

این مشکل ممکن است به دلیل رسوب گرفتن مبدل حرارتی، روشن نشدن پیلوت، خرابی ترموکوپل، فشار گاز کم، خاموش شدن شمعک، مشکلات لوله کشی ساختمان یا مخزن آبگرمکن باشد.

بیش از حد گرم شدن آب

گرم شدن بیش از حد آب ممکن است به دلیل خرابی سنسور حرارتی، ترکیدگی لوله ها یا معیوب شدن سیستم گرمایشی باشد.

جلوگیری از سرد شدن آب آبگرمکن

برای پیشگیری از سرد شدن آب آبگرمکن باید موارد زیر را رعایت کنید:

بررسی و تنظیم فشار گاز

فشار گاز باید در حد مطلوب باشد تا آبگرمکن بتواند آب را به درستی گرم کند. برای این منظور، می توانید از یک مانومتر استفاده کنید و فشار گاز را با مقادیر مشخص شده در دفترچه راهنمای آبگرمکن مقایسه کنید. اگر فشار گاز کم یا زیاد باشد، باید از یک شیر تنظیم کننده گاز استفاده کنید و فشار گاز را تنظیم کنید.

حتما بخوانید:   وظیفه پرشر سوئیچ هوای پکیج چیست | اهمیت کاربرد پرشر هوای پکیج

بررسی فیلترها

فیلترهای ورودی گاز و آب باید به صورت دوره ای تمیز و یا تعویض شوند تا از مسدود شدن جریان گاز و آب جلوگیری کنند. برای این منظور، می توانید از یک برس یا یک پارچه خشک استفاده کنید و فیلترها را از گرد و غبار و رسوبات پاک کنید. اگر فیلترها خیلی کثیف یا آسیب دیده باشند، باید آنها را با فیلترهای جدید جایگزین کنید.

تمیز کردن و تعویض پیلوت

پیلوت یک شعله کوچک است که به طور مداوم روشن است و باعث روشن شدن شعله اصلی آبگرمکن می شود. اگر پیلوت کثیف یا خاموش باشد، آبگرمکن نمی تواند آب را گرم کند.

برای تمیز کردن پیلوت، می توانید از یک برس یا یک پنبه تمیز استفاده کنید و پیلوت را از آلودگی ها پاک کنید. اگر پیلوت خاموش باشد، باید آن را با استفاده از یک فندک روشن کنید. همچنین اگر پیلوت آسیب دیده باشد، باید آن را با یک پیلوت جدید جایگزین کنید.

تمیز کردن و تعویض ترموکوپل

ترموکوپل یک سنسور حرارتی است که با اندازه گیری دمای پیلوت، اطمینان حاصل می کند که گاز به شعله اصلی رسیده است. اگر ترموکوپل مشکل داشته باشد، موجب گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

برای بررسی ترموکوپل، می توانید از یک ترمومتر استفاده کنید و دمای ترموکوپل را با مقادیر مشخص شده در دفترچه راهنمای آبگرمکن مقایسه کنید. همچنین اگر ترموکوپل کثیف باشد، باید آن را با یک برس یا یک پارچه خشک تمیز کنید.

بررسی مبدل حرارتی

مبدل حرارتی یک قطعه فلزی است که با گرفتن حرارت از شعله گاز، آب را گرم می کند. چنانچه مبدل حرارتی رسوب بگیرد یا آسیب ببیند،موجب گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری می شود.

برای پاک کردن رسوبات مبدل، می توانید از یک محلول آب و جوش شیرین یا یک سیم ضخیم استفاده کنید و مبدل حرارتی را از رسوبات پاک کنید.

علت گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری

جمع بندی

در این مقاله از آی بک امداد، به بررسی عوامل مهم در گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری پرداختیم. چنانچه قصد تعمیر آبگرمکن دیواری خود را دارید، می توانید از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x