تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل مهم تغییر رنگ و بوی بد آب آبگرمکن چیست؟

ممکن است وقتی به آشپزخانه می‌روید و شیر آب را باز می‌کنید تا ظرف‌ها را بشویید، متوجه شوید که رنگ آب گرم شما تغییر کرده و مانند قبل زلال و شفاف نیست و یا حتی امکان دارد که بوی عجیبی هم بدهد. این بوی بد آب آبگرمکن باعث می شود شما تصور کنید که آبگرمکن شما خراب شده و این خرابی باعث تغییر رنگ و بوی بد آب در آبگرمکن شده است. اگر می‌خواهید با دلایل این مشکل آشنا شوید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

هر رنگ آب در آبگرمکن چه معنایی دارد؟

قبل از هر چیز باید شما بدانید که آب آبگرمکن چه رنگی شده است زیرا بیشتر مواقع رنگ آب به شما کمک می‌کند تا مشکل آبگرمکن را پیدا کنید. پس در مرحله اول به رنگ آب دقت کنید تا آن را عیب یابی کنید.

آب به رنگ قهوه ای، زرد و قرمز نشانه چیست؟

آب به رنگ قرمز، قهوه‌ای و گاهی حتی قهوه‌ای تیره می‌تواند نشان دهنده زنگ زدگی در آبگرمکن باشد. اگر رنگ قرمز به رنگ سیاهی بزند در این صورت شما باید بدانید که علاوه بر اینکه اکسید فلز در آب وجود دارد بلکه منگنز هم در آب موجود است. آهن و یا اکسید فلز ممکن است برای سلامتی شما مشکل ایجاد نکند ولی مسلماً طعم آب را تغییر می‌دهد و همچنین در روی ظروف و لباس‌ها ایجاد لکه می‌کند. البته به این نکته توجه کنید که برای رفع این لکه‌ها هیچگاه نباید از سفید کننده استفاده کنید زیرا سفید کننده این لکه‌ها را از بین نمی‌برد و حتی ممکن است باعث شود این لکه‌ها برای همیشه روی لباس باقی بماند. حالا که معنای این رنگ‌ها را دانستید باید دلیل این تغییر رنگ آب را هم بدانید. اگر شما با باز کردن آب سرد متوجه این تغییر رنگ شدید، باید این نکته را بدانید که حتماً منبع اصلی آب شهری مشکلی دارد. برای رفع آن هم کافیست که کمی شیر آب را باز بگذارید تا آب در داخل لوله جریان پیدا کند. البته یک راهکار دیگر هم این است که از سیستم تصفیه آب کمک بگیرید. ولی گاهی ممکن است منبع اصلی آب ایرادی نداشته باشد، پس باید مشکل را در جای دیگری پیدا کنید. مثلاً اگر آب سرد و آب گرم هر دو دچار تغییر رنگ شده، شاید لوله کشی ساختمان شما دچار مشکل شده باشد. در صورتی که بعد از باز کردن آب گرم با تغییر رنگ آب روبرو شدید، به احتمال خیلی زیاد لوله‌های متصل با آبگرمکن و یا خود آبگرمکن دچار زنگ زدگی شده است.

بوی بد آب آبگرمکن

دلایل سفید شدن آب چیست؟

وجود کلر می‌تواند رسوب و املاح را در داخل لوله‌ها به مقدار زیادی برطرف کرده و باعث کدر شدن و یا حتی سفید شدن آب شود. اگر بعد از باز کردن شیر آب متوجه شدید که آب به رنگ سفید درآمده، این مشکل می‌تواند به شیر ورودی آب منزل شما مربوط شود. بعضی از سری هایی که به شیر وصل می‌شوند، باعث خواهند شد که آب با فشار زیاد از لوله خارج شود. این فشار ایجاد حباب‌های ریز می‌کند. البته باید بدانید که اگر هوا در داخل لوله‌ها وجود داشته باشد، می‌تواند باعث به وجود آمدن حباب‌ها شود. در این صورت حتی امکان دارد که شما از داخل لوله صداهایی را هم بشنوید و بعد از گذشتن مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که آب داخل لیوان دوباره صاف و زلال شده است و از حباب‌ها هم خبری نیست. البته به این نکته توجه کنید که این حباب‌ها به هیچ وجه مضر نیستند و برای سلامتی هم مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا پکیج دیواری بوش روشن نمی شود | عیب یابی پکیج بوش

هر وسیله‌ای که با آب سر و کار دارد، ممکن است به مرور دچار رسوب زدگی شود. لوله کشی آبگرمکن و ساختمان هم از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است گاهی رسوبات با آب از لوله خارج شود و آبی که در داخل لیوان است به رنگ سفید درآید. اگر به لیوان نگاه کنید متوجه خواهید شد که ناخالصی‌ها ته نشین می‌شوند. در این صورت حتماً باید آبگرمکن را رسوب زدایی کنید.

چرا آب به رنگ آبی یا سبز درآمده است؟

اگر متوجه شدید بعد از باز کردن شیر، آب به رنگ سبز و یا آبی درآمده و یا اینکه ترکیبی از این دو رنگ است، باید بدانید که مقدار مسی که در آب وجود دارد، بیشتر از حد طبیعی می‌باشد. در صورتی که خانه شما قدیمی است ممکن است لوله کشی مسی باشد و دچار پوسیدگی شده باشد. آب داخل لوله‌ها به آبگرمکن منزل شما می‌رسد و در نهایت هم به رنگ آبی و یا سبز مشاهده می‌شود. در این صورت تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که لوله‌ها را عوض کنید.

به هیچ وجه آبی را که دارای مس زیادی است نخورید زیرا برای دستگاه گوارش، کلیه و کبد بسیار خطرناک است. اگر خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید لوله کشی مسی ندارد ولی شما آب سبز را مشاهده کرده‌اید، باید بدانید که احتمال دارد آبگرمکن و یا حتی سیستم لوله کشی مشکل داشته باشد. ممکن است سیستم لوله کشی به مکانی برای جلبک‌ها تبدیل شده باشد البته سبزی رنگ آب در اثر جلبک کاملاً نادر است زیرا به دلیل تصفیه آب شهری، معمولاً جلبک‌ها در داخل لوله وارد نمی‌شوند.

آب سیاه در لوله به چه معنی است؟

اگر متوجه شدید که رنگ آب سیاه شده و این سیاهی با تغییر مزه همراه است، باید بدانید ممکن است این تغییر رنگ به علت سولفید هیدروژن در آب باشد که اکثراً این آب ها مزه‌‌ای مانند تخم مرغ فاسد هم می‌دهند. البته یک باکتری به اسم باکتری گوگرد باعث به وجود آمدن سولفید هیدروژن خواهد شد. برای اینکه متوجه شوید مشکل از سیستم لوله کشی است یا از آبگرمکن، ابتدا فقط آب گرم را باز کنید، اگر آب سیاه فقط از لوله آب گرم خارج شد، معلوم می شود مشکل از آبگرمکن شماست.

ولی اگر به مرور متوجه شدید بو قطع شده است، معلوم خواهد شد که مشکل در سیستم لوله کشی بوده، ولی به طور کلی می‌توانیم بگوییم اگر آب سیاه شد نشان دهنده باکتری در لوله‌ها است و باید حتماً به وسیله یک متخصص مشکل را برطرف کنید.

چرا آب صورتی می‌شود؟

ممکن است شیر آب را باز کنید و متوجه شوید که آب صورتی شده است. در این صورت به هیچ وجه نگران نباشید زیرا آبگرمکن و لوله کشی منزل مشکلی ندارند. دلیل صورتی بودن آب می‌تواند ماده شیمیایی به اسم پرمنگنات پتاسیم باشد که برای تصفیه کردن آب از این ماده استفاده می‌کنند. آب صورتی باعث لکه‌هایی در روی ظروف، لباس و حتی بدن می‌شود. پس بهتر است تا وقتی آب صورتی است از آن ننوشید و برای شستن ظروف و لباس هم از آن استفاده نکنید.

سال‌های پیش ساکنان کانادا متوجه شدند که آب شفاف آنها به رنگ صورتی درآمده است. آنها این تغییر رنگ آب را به مقامات اعلام کردند و متوجه شدند که دلیل تغییر رنگ پر منگنات پتاسیم است. این آب برای سلامتی افراد هیچ خطری ندارد ولی اشخاصی که دچار پوست حساسی هستند باید از این آب استفاده نکنند. به طور کلی اگر شما هر تغییر رنگی را در آب مشاهده کردید بهتر است آن را ننوشید و سعی کنید ابتدا مشکل را برطرف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا بدنه پکیج برق دارد و چگونه مشکل را برطرف کنیم؟

در صورت رنگی شدن آب چه کار کنیم؟

همانطور که گفتیم آب قرمز، زرد و قهوه‌ای می‌تواند نشانه زنگ زدگی آب در آب لوله باشد و نوشیدن این آب برای سلامتی شما ضرری ندارد ولی مسلماً مزه آب را تغییر داده و لباس‌ها و ظروف را لکه‌دار می‌کند.

آب سبز هم نشانه خوردگی لوله‌های مسی می‌باشد. وقتی مس، دچار خوردگی شود شما آب سبز و یا آبی را مشاهده می‌کنید و این می‌تواند وان حمام و یا ظرفشویی شما را هم لکه‌دار کند. این رنگ می‌تواند از شسته شدن سرب داخل سیستم‌های لوله کشی باشد. سرب برای سلامتی مضر بوده و نباید به راحتی از این موضوع بگذرید. اگر مشکل با نصب فیلتر هم برطرف نشد، باید حتماً سیستم لوله کشی را تعویض کنید.

آب به رنگ قهوه‌ای که مایل به زرد باشد و یا حتی ذرات سفید هم می‌تواند به آبگرمکن و یا لوله‌ها مربوط شود. ذرات سفید به دلیل منیزیم و کلسیم بوده و خوردن آن مشکلی را برای شما ایجاد نمی‌کند ولی به مرور باعث مسدود شدن لوله‌ها خواهد شد. استفاده از سیستم فیلتر می‌تواند مشکل را به راحتی برطرف کند. رسوبات باعث می‌شوند المنت‌های آبگرمکن برقی آهکی شوند و این زمانی اتفاق می‌افتد که منیزیم و کلسیم در المنت‌ها جمع می‌شوند. در این صورت شما می‌توانید المنت حرارتی را درآورده و آن را تمیز کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا برق ورودی را به آبگرمکن برقی قطع کنید و به وسیله یک مولتی متر و یا فازمتر از قطع برق اطمینان پیدا کنید.
  • آبی که در داخل آبگرمکن برقی وجود دارد به وسیله شلنگی که به شیر تخلیه وصل شده، تخلیه کنید.
  • آنگاه المنت را از آبگرمکن خارج کنید و به وسیله سرکه و آب و یا حتی کربنات سدیم و آب آن را تمیز کنید.
  • می توانید از برس زبر و آب گرم برای تمیز کردن این المنت‌ها استفاده کنید.
  • اگر متوجه شدید که خوردگی آن شدید است باید المنت‌ها را تعویض کنید.
  • بعد از اینکه المنت‌ها تمیز شد دوباره آنها را در جای خود نصب کرده و مخزن آن را پر کنید و سپس برق آبگرمکن را وصل کنید.

بوی بد آب آبگرمکن

روش برطرف کردن باکتری‌ها در آبگرمکن

اگر بویی مانند بوی گوگرد و یا فاضلاب به مشام شما رسید، معلوم می‌شود که در آبگرمکن باکتری رشد کرده، معمولاً وقتی این مشکل به وجود می‌آید که برای مدت زیادی شما از آب گرم استفاده نکنید و یا اینکه مدتی آب قطع باشد. برای رفع مشکل به روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا آبگرمکن را خاموش کنید و آب آن را تا جایی که ممکن است خالی کنید.
  • لوله آنود را در آبگرمکن در بیاورید و آن را بیرون بیندازید.
  • قبل از اینکه لوله آنود جدید را نصب کنید، به وسیله نوار تفلون آن را عایق‌بندی کرده و سپس لوله آنود را در جای خود بگذارید.
  • حالا مخزن آبگرمکن را پر کنید و آن را روشن کنید.

این کار باعث می‌شود بوی بد آب از بین برود. البته سختی زیاد آب هم می‌تواند باعث رسوبات شده و آب بو بگیرد. برای رفع مشکل می‌توانید از فیلتر و یا سختی گیر استفاده کنید.

دلایل مهم تغییر رنگ و بوی بد آب آبگرمکن چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

در صورت رنگی شدن آب چه کار کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا