تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

چرا میکروسوئیچ درب ماشین ماشین لباسشویی در اتمام کار باز نمی شود؟

دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی در آخر کار چیست ؟ چگونه این مشکل را برطرف کنید ؟ همانطور که می دانید امروزه یکی از ضروریات هر آشپزخانه ، ماشین لباسشویی می باشد و در صورت بروز خرابی در ماشین لباسشویی ، حتما با مشکل مواجه خواهید شد .  در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم خرابی درب ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم لطفا با ما همراه باشید .

وقتی که دستگاه را روی درجه ی دلخواه تنظیم می کنید و ماشین لباسشویی کار را آغاز می کند ، درب دستگاه بطور خودکار بسته می شود و تا هنگامی که شستشو تمام نشده و دستگاه هم خاموش نشود ، امکان باز شدن درب دستگاه وجود ندارد . این امر باعث می شود آب به هیچ وجه از دستگاه خارج نشود و البته احتمال بروز خطرات جدی هم کم خواهد شد . وقتی که شستشو تمام می شود قفل خودکار هم غیر فعال شده و پس از یکی دو دقیقه ، درب باز خواهد شد.

و شما می توانید به راحتی لباس ها را خارج کنید . ولی بعضی اوقات امکان دارد بعد از اتمام کار ، درب دستگاه باز نشود و باعث کلافگی شما شود . اگر مشکل سطحی باشد شاید خودتان بتوانید با کمی آگاهی ، مشکل را برطرف کنید اما گاهی امکان دارد مشکل خرابی قطعات دستگاه باشد که در اینصورت باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید و تعمیر دستگاه خود را به او بسپارید .

باز نشدن میکروسوئیچ

علت قفل شدن میکروسوئیچ درب لباسشویی

اگر میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی شما بعد از اتمام کار باز نمی شود موارد زیر می تواند دلیل این مشکل باشد :

 • دستگاه خوب تخلیه نشده و آب در دستگاه باقی مانده است .
 • برد الکترونیکی دستگاه خراب شده است .
 • میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی معیوب شده است .
 • لولای درب دستگاه پوسیده شده باشد .
 • قفل حرارتی
 • فعال شدن قفل کودک
 • گرمای زیاد در ماشین لباسشویی
 • خراب شدن دستگیره درب ماشین لباسشویی

 دستگاه خوب تخلیه نشده و آب در دستگاه مانده است

مهمترین دلیلی که می تواند موجب بسته ماندن درب ماشین لباسشویی در انتها باشد ، عدم تخلیه و باقی ماندن آب در داخل دستگاه می باشد . در صورت بروز این مشکل می توانید ماشین لباسشویی را دوباره برای شستشو تنظیم کنید ولی اگر بعد از شستشو باز هم درب باز نشد ایندفعه آب داخل دیگ لباسشویی را بررسی کنید اگر آبی که داخل مانده کثیف بود بدین معنی است که شیر برقی معیوب شده است و اگر آب داخل دستگاه تمیز بود ، بدین معنی است که تخلیه کامل انجام نشده و احتمال دارد مانعی در مسیر تخلیه قرار گرفته باشد . اگر تخلیه کامل انجام نشود هیدروستات به دلیل تشخیص آب موجود ، به برد الکترونیکی فرمان باز نشدن در را خواهد داد .

حتما بخوانید:   آموزش تعمیر کردن یخساز یخچال ایندزیت

علت های تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی موارد زیر می باشد :

 • فیلتر پمپ تخلیه مسدود شود .
 • خراب شدن پمپ تخلیه
 • خراب شدن هیدروستات
 • بسته بودن شیلنگ هیدروستات
 • نامناسب بودن موقعیت شیلنگ تخلیه
 • گرفتگی در مسیر خروجی آب
 • بسته بودن شیلنگ تخلیه
 • خراب شدن تایمر
 • استفاده کردن زیاد از مواد شوینده

فیلتر پمپ تخلیه مسدود شده

گاهی امکان دارد قبل از شستشو فراموش کنید که جیب لباس ها را بررسی کنید و جسم کوچکی داخل جیب بماند و یا دکمه های لباس که شل شده  بیفتد . در هنگام تخلیه آب ، اشیاء که درون دیگ لباسشویی افتاده ، وارد جایی به نام فیلتر می شود ، فیلتر قبل از پمپ تخلیه قرار گرفته است و از وارد شدن اشیاء به پمپ جلوگیری خواهد کرد .  اگر این اشیاء زیاد باشد راه خروج آب را می بندد در اینصورت باید فیلتر را درآورده و بعد از تمیز کردن  در جای خودش بگذارید .

خراب شدن پمپ تخلیه

دقت داشته باشید اگر تار و پود لباس از فیلتر عبور کند به پمپ تخلیه رفته و باعث می شود پمپ نیم سوز یا خراب شود . در این صورت آب داخل دستگاه تخلیه نمی شود . اگر با این مشکل روبه رو شدید حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا پمپ تخلیه را تعویض کند .

خراب شدن هیدروستات

وظیفه ی هیدروستات اندازه گیری و تعیین کردن سطح آب است . اگر هیدروستات خراب شود دستگاه قادر نخواهد بود سطح آب را تشخیص دهد و اطلاعات غلط در اختیار برد قرار خواهد داد یعنی وقتی آب دیگ خالی شده ، دستگاه سطح آب را بالا تشخیص داده و دستور باز نشدن درب دستگاه را می دهد .

بسته شدن شیلنگ  هیدروستات

اگر در شیلنگ هیدروستات ، گرفتگی ایجاد شود دیگر هیدروستات نمی تواند سطح آب را تعیین کند و باعث می شود که در آخر کار ، درب ماشین لباسشویی بسته بماند .

حتما بخوانید:   گاز یخچال چگونه شارژ و با چه گاز مبردی انجام می‌شود؟

مناسب نبودن موقعیت شیلنگ تخلیه

شیلنگ تخلیه از سطح زمین ، ۹۰ سانتی متر باید فاصله داشته باشد اگر این فاصله بیش از حد باشد باعث ایجاد اختلال در کار تخلیه می شود و این باعث باز نشدن درب دستگاه خواهد شد .

گرفتگی در مسیر خروجی آب

گاهی امکان دارد تکیه ای پارچه وارد قسمت تخلیه شود و در مسیر خروجی آب قرار بگیرد و مانع خارج شدن آب شود و در این حالت درب دستگاه باز نخواهد شد. اگر با این مشکل روبه رو شدید باید دریچه ی فیلتر را باز کنید و آب داخل دستگاه را تخلیه کنید و لباس ها را از دیگ خارج کنید تا دستگاه درست کار کند .

بسته بودن راه شیلنگ تخلیه

همانگونه که می دانید شیلنگ تخلیه به خروجی  فاضلاب وصل می باشد . اگر در شیلنگ تخلیه گرفتگی وجود داشته باشد باعث خارج نشدن آب می شود و اگر آب خارج نشود درب دستگاه هم باز نخواهد شد. بطور معمول باید طول شیلنگ ۷ الی ۸ متر باشد اگر از این مقدار بیشتر بود باعث تا خوردگی شیلنگ می شود . در این مورد باید شیلنگ تخلیه را با دقت چک کنید و اگر گرفتگی یا تا خوردگی داشت آن را برطرف کنید .

خراب بودن تایمر

اگر تایمر خراب شود زمان درست را محاسبه نمی کند و وقتی شستشو تمام شود تایمر پایان زمان را گزارش نداده و برد الکترونیکی هم اجازه ی باز شدن در را صادر نخواهد کرد . برای رفع این مشکل حتما باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

استفاده زیاد از مواد شوینده

اگر از مواد شوینده ی زیاد استفاده کنید باعث تولید کف فراوان می شود و در دستگاه باعث بروز خطا شده و در کار دستگاه ایجاد اختلال می کند .

خراب شدن برد الکترونیکی

همانطور که گفتیم برد الکترونیکی مهم ترین قطعه در دستگاه لباسشویی می باشد و در اصطلاح به آن مغز دستگاه گویند . همه ی دستورات برای عملکرد صحیح ، از برد صادر می شود اگر برد خراب شود بعد از شستشو ، نمی تواند دستور باز شدن درب دستگاه را بدهد .

جهت تعمیر کردن برد الکترونیکی باید برد را از دستگاه جدا کنید و بعد از آن اتصالات روی دستگاه را بررسی کنید اگر مطمئن شدید که اتصالات سالم است و قطعه ای در آن نیم سوز شده ، قطعه ی خراب را عوض کنید . دقت داشته باشید تعمیر و یا تعویض برد ، باید توسط شخص متخصص انجام شود.

خراب بودن میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ یا قفل ، قطعه ای است که در تمام مدل های ماشین لباسشویی وجود دارد . محل قرار گرفتن میکروسوئیچ روی درب دستگاه می باشد و وظیفه دارد که در هنگام کار ، درب را بسته نگه دارد و از بیرون آمدن آب ، به خارج دستگاه جلوگیری می کند .

حتما بخوانید:   چشمک زدن درجه یخچال چه علتی دارد ؟

با شروع کار شستشو ، دستور بسته شدن درب دستگاه ، توسط کنترل کننده موتور ، انجام می شود و بعد از تمام شدن شستشو ، کنترل کننده دستور غیر فعال کردن درب را صادر می کند . مارپیچ موتور طوری درست شده که مدت فعال و غیر فعال شدن آن یکی دو دقیقه می باشد .

اگر میکروسوئیچ خراب باشد با اتمام کار دستگاه درب باز نخواهد شد و خراب بودن قفل به وسیله ی نمایش کد در صفحه نمایشگر به شما اطلاع داده می شود .

در صورت خراب بودن میکروسوئیچ ، بهتر است آن را تعویض کنید و برای اینکار باید خرید قفل و تعویض آن را به تعمیرکار بسپارید .

پوسیده شدن لولا درب لباسشویی

درب دستگاه لباسشویی شامل لولا و زبانه می باشد که لولا وظیفه ی قفل کردن کامل را به عهده دارد . لولا به راحت باز شدن درب کمک می کند . جنس لولا از پلاستیک  می باشد و امکان دارد به مرور زمان پوسیده شود و در باز و بسته شدن درب دستگاه ، اختلال به وجود بیاید . در صورت خرابی لولا  باید قطعه خراب به وسیله ی تعمیرکار متخصص تعویض شود .

قفل حرارتی

دو دقیقه بعد از تمام شدن کار دستگاه ، قفل حرارتی فعال خواهد شد و درب دستگاه باز می شود . پس اگر ماشین خاموش هم شود باز هم درب سریع باز نمی شود .

برای اینکه مشکل را برطرف کنید ، ابتدا دستگاه را مدتی کوتاه خاموش کنید تا قفل خنک و آزاد شود پس از آن می توانید درب را باز کنید . اگر متوجه شدید که قفل حرارتی گیر کرده ، به آرامی به ناحیه ی زبانه ضربه بزنید تا درب باز شود .

آسیب دیدگی دستگیره ماشین لباسشویی

باز نشدن میکروسوئیچ

آسیب دیدگی دستگیره درب دستگاه می تواند شامل شکستن دستگیره و شل شدن فلاپی باشد که در اثر فشار زیاد به جود می آید . برای تعویض و یا تعمیر دستگیره باید حتما به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

 

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را توضیح دادیم و روش های برطرف کردن این مشکل را هم بیان کردیم .

فقط دقت داشته باشید در صورت بروز هر گونه مشکلی برای ماشین لباسشویی بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله برای بررسی دلایل باز نشدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا