تعمیرات لباسشویی

آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی | دلایل خراب شدن بلبرینگ

ممکن است ماشین لباسشویی خود را روشن کنید ولی با سروصدای خیلی زیادی مواجه شوید. یکی از مهم‌ ترین علل ایجاد سروصدا در ماشین لباسشویی خراب شدن بلبرینگ می‌ باشد. بنابراین اگر مدتی است که صدای زیادی از ماشین لباسشویی خود می‌ شنوید این مورد می‌ تواند یکی از علل خراب شدن بلبرینگ ماشین لباسشویی شما باشد. بلبرینگ یکی از قطعات مهم و اصلی در ماشین لباسشویی است که عملکرد و وظایف خاص خود را دارد.

بلبرینگ چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

بلبرینگ که نام دیگر آن یاتاقان است یک قطعه بسیار مهم در ماشین لباسشویی بوده که باعث چرخش دیگ و یا محفظه ماشین لباسشویی می‌ شود. چنانچه به خراب شدن بلبرینگ هیچ توجهی نکنید و یا تعمیر کردن آن را به وقت دیگری موکول کنید و یا در صورت نیاز به تعویض آن را انجام ندهید، عملکرد ماشین لباسشویی شماره مختل می‌ شود و همچنین باعث صدمه به قطعات دیگر آن می‌ گردد. یاتاقان در ماشین لباسشویی دارای دو نوع است.

 • بلبرینگ‌ها
 • رولبرینگ‌ها

این قطعات دارای طراحی ساده می‌ باشند و خیلی شبیه همدیگر هستند و تنها تفاوتی که دارند این است که عنصر غلتان در بلبرینگ‌ ها به شکل ساچمه می‌ باشد و در رولبرینگ‌ ها به شکل استوانه‌ ای و رول است. یکی دیگر از نکات مهم این است که بلبرینگ‌ ها به علت آنکه بار را به صورت عمودی و شعاعی حمل می‌ نمایند نسبت به رولبرینگ‌ ها دارای مقاومت کمتری هستند.

علائم خراب شدن بلبرینگ‌ های ماشین لباسشویی

برای آنکه هر چه سریع‌ تر بتوانید مشکل لباسشویی خود را حل کنید باید علائم خراب شدن بلبرینگ را بدانید. برای همین در ادامه مطلب نشانه‌ های خراب شدن بلبرینگ را مرور می‌ کنیم. reason for vibration and loud noise of Snowa washing machineسروصدای زیاد در دستگاه، حرکت زیاد از حد محفظه داخلی ماشین لباسشویی، ایجاد لکه روغن روی لباس، نشتی آب از دستگاه و ..‌‌. از این موارد می باشند.

سروصدای خیلی زیاد هنگام شست و شو

گاهی اوقات ممکن است آنقدر سروصدای دستگاه لباسشویی بالا برود که تصور کنید موتور آن دچار ایراد شده است ولی در واقع این بلبرینگ‌ ها می‌ باشند که به صدا درآمده‌ اند. بلبرینگ به مرور زمان و با افزایش عمر دستگاه از بین رفته و سروصدای زیادی از خود ایجاد می‌ کند. مخصوصاً وقتی که ماشین لباسشویی بر روی دور خشک کن قرار بگیرد این سروصدا بیشتر هم می‌ شود و مانند برخورد تکه‌ های آهن با یکدیگر صدا می‌ دهد.

حرکت بیشتر از حد محفظه داخلی و خارجی

برای آنکه از خراب شدن بلبرینگ ماشین لباسشویی خود مطمئن شوید یک راهکار دیگر هم وجود دارد و آن این است که با دست محفظه ماشین لباسشویی را مقداری بالا و پایین نمایید. چنانچه دیگ داخلی ماشین لباسشویی بیشتر از چند میلیمتر حرکت کرد بنابراین به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که بلبرینگ دچار ساییدگی شده و باید به فکر تعویض آنها باشید.

ایجاد لکه روغن بر روی لباس‌ ها

چنانچه پس از شست و شوی لباس‌ های خود متوجه شدید که بر روی آنها لکه‌ های روغن ایجاد شده است باید به خراب شدن بلبرینگ‌ ها شک کنید. پس از بررسی و تایید خراب شدن بلبرینگ توسط یک تکنسین ماهر باید هرچه سریع‌ تر نسبت به تعویض آنها اقدام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت ارور F29 در ماشین لباسشویی بوش

نشتی کردن آب از دستگاه

از دیگر علائم خراب شدن بلبرینگ در ماشین لباسشویی نشتی آب از دستگاه می‌ باشد. برای آنکه مطمئن شوید بلبرینگ‌ ها خراب شده‌ اند و یا سالم هستند باید کاسه نمد و بلبرینگ دستگاه را با دقت کافی بررسی نمایید. چنانچه متوجه نشتی آب از دستگاه شدید ممکن است که بلبرینگ‌ ها نیاز به تعویض داشته باشند.

چرا بلبرینگ‌ های ماشین لباسشویی خراب می‌ شود؟

قبل از آنکه اقدام به تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی کنید باید علت خراب شدن این قطعه را بدانید تا از انجام مجدد آن کارها خودداری کرده و باعث آسیب مجدد به بلبرینگ نشوید و ماشین لباسشویی شما بتواند مدت‌ های زیادی سالم بماند و به کار خود ادامه بدهد.

استفاده زیاد از حد از ماشین لباسشویی

برخی از افراد عادت دارند همه رخت‌ ها و لباس‌ های کثیف خود را در یک روز داخل ماشین لباسشویی قرار دهند و بشویند و یا بدون توقف چندین بار دستگاه را روشن نمایند. این کار می‌ تواند به بلبرینگ ماشین لباسشویی آسیب بزند و عمر مفید آن را تا حدود زیادی کاهش دهد.آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی | دلایل خراب شدن بلبرینگ بنابراین بهتر است که لباس‌ های خود را با یک برنامه‌ ریزی درست بشویید و بین هر نوبت استفاده کردن از ماشین لباسشویی ۴ ساعت فاصله قرار دهید.

پر کردن ماشین لباسشویی بیشتر از ظرفیت آن

ظرفیت هر ماشین لباسشویی کاملاً مشخص است و البته ظرفیت آنها بر اساس وزن لباس‌ های خشک محاسبه می‌ گردد. بنابراین بهتر است بیشتر از حد ظرفیت داخل آنها لباس پر نکنید. قرار دادن لباس‌ های سنگین و بزرگ، پرده، پتو و … به مرور زمان می‌ تواند به بلبرینگ ماشین لباسشویی صدمات جدی وارد کند.

عدم تراز ماشین لباسشویی

چنانچه لباسشویی شما به صورت اشتباهی نصب شود و امکان تراز کردن آن وجود نداشته باشد، این مسئله هم می‌ تواند یکی از دلایل خراب شدن بلبرینگ باشد. ماشین لباسشویی هنگام چرخش در این صورت به شدت تکان می‌ خورد و تکان‌ های آن باعث می‌ شود کمک فنرها قابل خنثی نباشند و این وضعیت با گذشت زمان به بلبرینگ ماشین لباسشویی و دیگر قطعات آن آسیب جدی وارد می‌ کند.

عدم سرویس به موقع ماشین لباسشویی

بهترین راهکار جهت نگهداری درست از ماشین لباسشویی این است که این دستگاه به صورت سالیانه توسط یک تکنسین حرفه‌ای بررسی و سرویس گردد. با انجام این کار نه تنها از خراب شدن بلبرینگ ماشین لباسشویی بلکه از سایر مشکلات احتمالی هم مطلع خواهید شد و هزینه تعمیرات دستگاه هم تا حدود زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ در ماشین لباسشویی

یکی از تخصصی‌ ترین کارها برای تعمیر کردن ماشین لباسشویی تعویض بلبرینگ می‌ باشد. بنابراین چنانچه شما تجربه و یا مهارتی در زمینه تعویض بلبرینگ ندارید بهتر است که این کار را حتماً به یک تکنسین متخصص بسپارید.

 • قبل از هر کاری دستگاه را از برق جدا کرده و آن را خاموش کنید.
 • بهتر است که یک دستکش ایمنی پوشیده و هنگام جدا کردن قطعات مراقب باشید که به دست شما آسیبی وارد نشود.
 • چند پیچ در پنل بالایی ماشین لباسشویی وجود دارد. آنها را باز کرده و کشوی جا پودری را هم در بیاورید.
 • پس از باز نمودن پیچ‌ ها همه اتصالات و سیم‌ ها را به آرامی از تایمر ماشین لباسشویی و یا برد الکتریکی آن جدا کنید.
 • بهتر است چند عکس از همه اتصالات بگیرید تا برای بستن دوباره آنها با مشکلی مواجه نشوید.
 • پیچ‌ های ضربه گیر کنترل پنل را هم باز نمایید و صفحه را کاملاً بردارید. اکنون می‌توانید پنل جلویی ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • حالا باید محفظه جا پودری را باز کرده و شلنگ ورودی که آب را به جا پودری وارد می‌ کند و خرطومی لاستیکی را از آن جدا کنید.
 • لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را هم از آن جدا نمایید.
 • حالا باید همه سیم‌ ها را با دقت کافی از المنت جدا کنید.
 • پس از آنکه پنل عقبی را باز کردید می‌ توانید تسمه موتور و دیگ را ببینید.
 • جهت جدا کردن تسمه نخست باید آن را بکشید و سپس آن را بچرخانید.
 • فولی را باز کرده و آن را خارج کنید.
 • اکنون وقت بیرون آوردن موتور است. جهت انجام این کار سیم‌ های آن را جدا کرده و پیچ موتور را باز نمایید.
 • لوله خرطومی که مربوط به تخلیه آب می‌ باشد و زیر محفظه قرار دارد را جدا نمایید.
 • کابل‌ ها و سیم‌ هایی که به دیگ شست و شو اتصال دارند را جدا کنید.
 • پیچ‌ هایی که در بالا و پایین کمک فنر یا لرزش گیر وجود دارند را هم باز کنید.
 • باید مطمئن شوید که همه قطعات جانبی از محفظه ماشین لباسشویی کاملاً جدا شده‌ اند.
 • پس از آن گیره‌ های فنری را هم از دستگاه جدا کرده و محفظه را خارج کنید.
 • حالا نوبت به آن می‌ رسد که بلبرینگ‌ ها را تعویض کنید. بلبرینگ در بخش عقبی وان شست و شو قرار گرفته است.
 • حالا بلبرینگ‌ های جدید را جایگزین قبلی‌ کنید.
 • بلبرینگ و کاسه نمد را با چند ضربه در جای خود قرار داده و آنها را محکم کنید.
 • محفظه شست و شو را در جای خود قرار داده و پیچ‌ های آن را محکم کنید.
 • حالا همه مراحل را از آخر به اول دوباره انجام دهید و قطعاتی که باز کرده بودید دوباره سر جای خودشان قرار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از لباسشویی توشیبا TOSHIBA

قیمت بلبرینگ چقدر است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که قیمت بلبرینگ ماشین لباسشویی چقدر است و برای تعویض آن چقدر باید هزینه شود؟آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی | دلایل خراب شدن بلبرینگ در پاسخ به این سوال می‌ توانیم بگوییم که قیمت‌ ها بر اساس سایز بلبرینگ و همچنین ظرفیت دستگاه و برند آن متفاوت می‌ باشد. چنانچه تعویض بلبرینگ را به تعمیرکار می‌ سپارید اجرت آن را هم باید در نظر بگیرید و به قیمت بلبرینگ‌ های خریداری شده اضافه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد سعی کردیم علاوه بر مطرح نمودن علائم خراب شدن بلبرینگ در ماشین لباسشویی، نحوه تعویض آن را هم به شما آموزش دهیم. فراموش نکنید چنانچه تخصص و مهارتی در این زمینه ندارید باید از یک تعمیرکار و تکنسین حرفه‌ای کمک بخواهید. این مقاله کمک می‌ کند تا چنانچه نشانه‌ ها و علائم خراب شدن بلبرینگ را مشاهده کردید سریعا دست به کار شده و قبل از آنکه آسیب جدی به دیگر قطعات وارد شود آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

 

آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی، دلایل خراب شدن بلبرینگ ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: ۴.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا