تعمیراتتعمیرات لباسشویی

روش تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

چگونه پمپ نخلیه ماشین لباسشویی را چک کنیم ؟

روش تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چگونه است ؟

ماشین لباسشویی دستگاهی می باشد که از یک طرف برای تامین آب مورد نیاز برای شستشو ، به آب شهری وصل می باشد و از طرف دیگر قطعه ای در آن وجود دارد برای تخلیه ی آب استفاده شده . در واقع پمپ تخلیه وظیفه ی خارج کردن آب پس از شستشو را برعهده دارد . اما امکان دارد گاهی آب از مخزن لباسشویی خارج نشود و ما شاهد تجمع آب در لباسشویی باشیم . در هنگامی که این مشکل برای شما پیش آمد در مرحله ی اول باید پمپ تخلیه را بررسی کنید . در این مقاله از ایبک امداد روش تست کردن پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی را برای شما آموزش می دهیم .

بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

وظیفه ی پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی چیست ؟

 

پمپ تخلیه قطعه ای است در ماشین لباسشویی ، که پس از تمام شدن فرایند شستشو ، آب هایی را که درون مخزن وجود دارد ، جمع آوری کرده و به وسیله ی لوله های پمپ تخلیه به درون فاضلاب هدایت می کند و از جمع شدن آب در قسمت های مختلف دستگاه جلوگیری می کند . در اصل می توان گفت که وظیفه ی پمپ تخلیه ، خالی کردن آب لباس ها و مخزن لباسشویی است .

 

چه موقع پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی را باید عوض کنیم ؟

بعضی وقت ها امکان دارد در موقع شستشوی لباس ، با موقعیت های زیر مواجه شوید آن زمان متوجه خواهید  شد که باید پمپ تخلیه ی دستگاه خود را عوض کنید .

 • اگر بعد از تمام شدن شستشو ، باز هم آب در مخزن ماشین لباسشویی باقی مانده است.
 • اگر بعد از اینکه لباس ها را از دستگاه خارج کردید ولی باز هم آب داخل دیگ باقی مانده است .
 • زمانی که از داخل دستگاه صدایی آب شنیده شود .
 • اگر اطراف ماشین لباسشویی شما خیس می شود ، باید پمپ تخلیه لباسشویی را عوض کنید.
حتما بخوانید:   علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

چگونه پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را با اهم متر تست کنیم .

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

هر زمان بخواهید مشکلات خروجی آب دستگاه را بررسی و چک کنید ، باید در درجه اول سراغ پمپ تخلیه بروید . در این مقاله می خواهیم روش تست کردن پمپ تخلیه را به کمک اهم متر برای شما توضیح دهیم :

 • برای تست کردن پمپ تخلیه ی لباسشویی در مرحله ی اول باید دستگاه را از برق بکشید .
 • برای این منظور ، اول دستگاه را خاموش کرده ، و سپس دو شاخه را از پریز برق جدا کنید .
 • بعد از آن ، دستگاه اهم متر را روشن کرده و حافظه ی آن را صفر کنید تا حافظه ی اندازه های قبلی از آن پاک شود .
 • در مرحله ی بعدی سیم های پمپ تخلیه را به اهم متر وصل کنید .
 •  بعد از انجام این کار اگر عددهای روی اهم متر ، صفر و بی نهایت بود ، نشان می دهد که باید پمپ تخلیه ی دستگاه خود را عوض کنید .
 • همچنین امکان دارد بعد از وصل کردن پمپ تخلیه به اهم متر ، روی اهم متر ، ارورهای ناخوانا و با حروف انگلیسی نمایش داده شود اگر اینچنین بود نشانه ی این است که پمپ تخلیه دستگاه شما باید تعویض شود .

چگونه پمپ تخلیه را تعویض کنیم؟

پمپ تخلیه در پایین ماشین لباسشویی قرار دارد و برای تخلیه ی آب از ماشین لباسشویی به داخل فاضلاب از آن استفاده می شود . اگر در ماشین لباسشویی آب تخلیه نشد ، به احتمال زیاد مشکل از پمپ تخلیه می باشد . در ادامه ی مطالب می خواهیم روش عوض کردن پمپ تخلیه را برای شما توضیح دهیم .

برای عوض کردن پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی قبل از همه باید بررسی کنید و ببینید که واقعا مشکل از پمپ تخلیه است یا خیر  ؟ اگر مشکل از پمپ تخلیه باشد :

 • صدای پمپ در هنگام تخلیه ی آب شنیده نمی شود .
 • موقع چرخش صدای وزوز می شنوید ولی تخلیه انجام نمی شود .
 • ماشین لباسشویی پر از آب می شود .
 • آب تخلیه شده است ولی برنامه چرخش هنوز کار می کند .

قبل از عوص کردن پمپ تخلیه به نکات زیر توجه کنید :

امکان دارد لوله ی تخلیه مسدود شده باشد و یا فیلتر تخلیه گرفته باشد پس با دقت قسمت های دستگاه را چک کنید و ببینید که چیزی مانع تخلیه و درست کار کردن پمپ تخلیه ، نشده باشد .

حتما بخوانید:   عیب یابی در یخچال ساید بای ساید ال جی

اگر مطمئن شدید که مشکل خرابی پمپ تخلیه می باشد باید حتما آن را عوض کنید . البته توصیه می کنیم برای تعویض پمپ تخلیه ، به تعمیر کار مجاز مراجعه کنید ولی اگر خودتان در این زمینه مهارت دارید و می خواهید خودتان پمپ تخلیه را تعویض کنید ما مراحل تعویض پمپ تخلیه را برای شما توضیح می دهیم .

 • در مرحله اول برق ماشسین لباسشویی را حتما قطع کنید . دقت کنید رعایت نکات ایمنی بسیار اهمیت دارد زیرا در غیر اینصورت با مشکلات جدی روبه رو خواهید شد .چون برای عوض کردن پمپ تخلیه ، با سیم برق سروکار خواهیم داشت پس باید دوشاخه را از پریز درآورده و از قطع برق مطمئن باشید .
 • مرحله دوم تخلیه ی آب می باشد . اگر داخل دستگاه آب وجود دارد حتما قبل از شروع کار ، آب را تخلیه کنید . برای این منظور می توانید شلنگ تخلیه را داخل یک تشت گذاشته و یا اینکه می توانید از خروجی فیلتر برای این منظور استفاده کنید ، به این ترتیب که فیلتر را باز کنید تا آب شلنگ تخلیه شود دقت داشته باشید اگر دستگاه روی قالی قرار دارد قالی را جمع کنید تا خیس نشود .
 • در مرحله سوم پنل بالایی و پشتی را درآورید .اول پنل بالایی و پشتی را باز کنید تا بتوانید جای قرار گرفتن پمپ تخلیه را ببینید بطور معمول پمپ تخلیه در پایین سمت راست دستگاه قرار دارد . سپس ماشین لباسشویی را به طرف بغل راست کج کنید . البته بهتر است یک جسم نرم مانند بالشت کنار ماشین گذاشته بعد آن را به بغل بخوابانید . چون دستگاه لباسشویی سنگین است برای اینکار حتما کمک بگیرید. دقت کنید که دیگ لباسشویی معلق می باشد پس آن را با دقت وبه آرامی پایین بیاورید .
 • در مرحله چهارم باید پمپ قدیمی را خارج کنید . برای این منظور در ابتدا اتصالات سیم و سوکت را جدا کرده بعد از آن لوله ها و بست ها را از پمپ تخلیه جدا کنید . به وسیله ی پیچ گوشتی می توانید پیچ های پمپ تخلیه را باز  کنید . البته در مدل های معمولی لباسشویی وقتی پیچ ها را باز کنید پمپ تخلیه از پوسته جداخواهد شد ولی در بعضی از مدل های پمپ چهار خار یا هشت خار ، بعد از اینکه پیچ ها را باز کردید باید پمپ را در جهت عکس عقربه های ساعت چرخانده و بعد از آن بیرون بکشید . حتما یک پارچه کنار دستتان آماده داشته باشید و روی زمین پهن کنید تا آب باقی مانده زمین نریزد .
 • در مرحله پنجم باید پمپ جدید را به جای پمپ قدیمی نصب کنید . تمام کارهایی را که برای درآوردن پمپ انجام دادید برعکس انجام دهید . پمپ جدید را آهسته و با احتیاط به داخل ماشین لباسشویی فشار دهید بعد از آن پیچ ها را ببندید اگر پمپ ۴ خار یا ۸ خار بود باید بعد از بستن پیچ ها ، آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید .حالا باید لوله ها را وصل کنید و با استفاده از پیچ گوشتی بست ها را در جای خود بسته و سفت کنید . در آخر سیم ها را هم وصل کنید . حالا ماشین لباسشویی را به حالت اول برگردانید درب بالا و پشت دستگاه را ببندید . البته قبل از این کار ، عمل کرد درست پمپ را با روشن کردن دستگاه لباسشویی امتحان کنید .
حتما بخوانید:   آموزش تعمیر کردن یخساز یخچال ایندزیت

 

نتیجه گیری از روش تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما توضیح دادیم که وظیفه ی پمپ تخلیه ، خارج کردن آب هایی می باشد که حاصل شستشوی لباس ها هستند ، اگر شما بعد از شستشوی لباس ها متوجه شدید که مخزن لباسشویی خالی نشده و یا ناقص تخلیه شده است ، اولین و مهمترین قطعه ای را که باید بررسی کنید ، پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی می باشد . شما با استفاده از مطالب بالا می توانید این کار را انجام دهید تا باعث بروز مشکلاتی برای دستگاه شما نشود .

البته دقت داشته باشید اگر در این زمینه مهارت ندارید حتما انجام آن را به تعمیرکار متخصص و ماهر بسپارید تا از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کنید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

 

 

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و حل خرابی آن

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا