تعمیراتتعمیرات یخچال

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال چه عواملی می‌تواند باشد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یکی از شایع‌ترین مشکلات یخچال‌ها و صاحبان آن‌ها به شمار می‌رود. آب نه تنها ته کشوهای جا میوه‌ای یخچال را پر می‌کند، بلکه حتی آب در ته یخچال، زیر کشوها جمع می‌شود. طولی نمی‌کشد که از کنترل خارج می‌شود. در آن صورت جزایر کوچکی از محصولات دارید که به طور فزاینده‌ای توسط آب‌های بالارونده احاطه شده‌اند.

حتی بعد از ریختن آب و خشک کردن همه چیز، به نوعی آب همچنان می‌آید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما عزیزان را با علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از تشخیص مشکلات، ابتدا دستگاه را از برق بکشید. در اینجا چند علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال وجود دارد که این علت‌ها شامل موارد زیر است.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای بخاطر تراز نبودن

به یخچال خود خوب نگاه کنید. آیا به جلو متمایل شده است؟ اگر چنین است، این عامل می‌تواند به این معنی باشد که شیر آب تا حد ممکن بسته نمی‌شود و بنابراین آب دوباره به لوله تخلیه تخلیه نمی‌شود. پایه‌های جلویی یخچال را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که دستگاه شما هم سطح است و روی زمین صاف می‌ایستد. ببینید آیا این مشکل را حل می‌کند.

مشکل درزبندی درب

درزگیر یخچال یکی دیگر از علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال است. یخچال از ورود هوای گرم به محیط سرد یخچال جلوگیری می‌کند. بنابراین تجمع مواد غذایی یا کثیفی روی درزگیر یا به سادگی یک درزگیر معیوب می‌تواند مانع بسته شدن کامل درب فریزر شود. این عامل باعث تراکم می‌شود که ممکن است شروع به نشت کند. در این صورت، مهر و موم را تمیز کنید یا آن را تعویض کنید.

نحوه نگهداری مواد غذایی

اگر یخچال شما اقلامی با رطوبت بالا نگهداری می‌‍کند، این امر می تواند باعث افزایش رطوبت داخل یخچال فریزر شود. نگهداری نادرست موارد غذایی می‌تواند یکی از علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال باشد. به همین ترتیب، اگر مواد غذایی زیادی روی دیواره پشتی یخچال فریزر قرار گرفته باشد، می‌تواند آب را به داخل کشوی سالاد فشار دهد و سپس از درب جلوی دستگاه خارج شود.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای به علت تابه ترک خورده

در پایین بسیاری از یخچال فریزرها ظرف تخلیه قرار دارد. اگر این قطعه ترک خورده یا آسیب ببیند، می‌تواند باعث شود که آب از کف دستگاه خارج شود. ظرف تخلیه جایگزین باید مشکل را حل کند.

یخ ساز ممکن است نیاز به توجه داشته باشد

برخی از چیزها ممکن است با یخ ساز خراب شود. ممکن است خط تامین آب شل شود، شلنگ‌ها ممکن است ترک بخورند یا کج شوند، یا آب بندی‌ها آسیب ببینند. یکی از شایع‌ترین علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال می‌تواند یخ‌ساز شما باشد. از این رو آن را حتما چک کنید تا مشکلی پدید نیامده باشد.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای

سوراخ تخلیه ممکن است مسدود شود

سوراخ تخلیه یا سوراخ یخ زدایی در پشت یخچال فریزر راهی است که آب از دستگاه تخلیه می‌شود. اگر این با غذا یا ذرات دیگر مسدود شده باشد، این عامل می‌تواند ریشه علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال باشد. شستن آن با آب گرم یا استفاده از پنبه یا پاک کننده لوله برای باز کردن آرام آن ممکن است به رفع مشکلات کمک کند.

دما یکی دیگر از علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال

شاید متوجه شده باشید که دمای یخچال فریزر شما کاملاً نامنظم بوده است؟ اگر این با آب نشتی همراه باشد، ممکن است به این معنی باشد که ترموستات معیوب است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. شما باید این موضوع را با یک متخصص تأیید کنید که می‌تواند مشکل را به طور کامل تشخیص دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات ماشین های ظرفشویی برند نانیوا naniwa

چگونه علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال را تعمیر کنیم؟

یخچال را از برق بکشید و سپس آن را خالی کنید

اول از همه، یخچال خود را از برق بکشید. در حالت ایده‌آل، توصیه می‌کنیم کمی یخ بخرید و همه مواد فاسدشدنی خود را در یک یا دو ذخیره غذایی سرد نگهداری کنید. مطمئن شوید که یخچال به خوبی عایق بندی شده است و از قبل یک دسته یخ در آن وجود دارد.

پنل را بردارید

این بخش یکی از چالش برانگیزترین بخش‌ها است. به احتمال زیاد پنل پشتی روی پره‌های خنک کننده پشت یخچال منجمد شده است. برخی از افراد توصیه کردند که فقط اجازه دهید یخچال یک شبه بماند و تمام یخ‌ها به طور طبیعی آب شوند. با سشوار یخ‌های یخچال خود را از بین ببرید. مقدار کمی با لبه‌های آن بازی کنید و مقداری از لبه را بیرون بکشید تا هوای گرم بیشتری به پشت پانل هدایت شود. در این فرآیند عجله نکنید زیرا پنل شکننده است و در پشت آن پلی استایرن وجود دارد.

قطعات را بردارید

زمان آن رسیده است که همه قطعات را دوباره کنار هم قرار دهید. ابتدا، دو شاخه سیم‌کشی را که به پانل داخلی متصل شده‌اند، به دقت وصل کنید. پانل پشتی را با احتیاط به پشت یخچال خود ببندید و مطمئن شوید که سوراخ‌های پیچ را مرتب کرده‌اید.

هنگامی که همه چیز به داخل بسته شد، دوباره پیچ‌ها را وارد کنید تا پانل محکم شود و در صورت لزوم، سوراخ مرکزی را با درپوش تزئینی بپوشانید. قفسه‌های خود را دوباره نصب کنید. یخچال خود را دوباره به برق وصل کنید. هنگامی که مطمئن شدید که چیزها دوباره کاملاً کار می‌کنند، وقت آن است که غذای خود را از خنک کننده بردارید و دوباره آن را در یخچال قرار دهید!

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای

چگونه یخچالی که آب نمی‌دهد را تعمیر کنیم؟

از پر بودن مخزن آب مطمئن شوید (مدل‌های غیر لوله کشی)

مدل‌های غیر لوله کشی آب را از مخزن خود پخش می‌کنند. برای گرفتن آب از دستگاه خود باید مخزن را به صورت دستی پر کنید.

اتصالات آب را بررسی کنید (مدل‌های لوله کشی)

اگر یخچال شما یک مدل لوله کشی است، انسداد یا شکستگی در اتصالات آب ممکن است باعث کاهش یا خرابی در ظرفیت پخش آب یخچال شما شود. این عوامل بسته به مدل متفاوت است. برای مشاهده نحوه و مکان اتصالات، دستورالعمل‌های موجود در دفترچه راهنمای کاربر دستگاه خود را دنبال کنید. بررسی کنید که این اتصالات به درستی در جای خود قرار گرفته باشند و مانعی نداشته باشند.

وقفه در تامین آب را بررسی کنید

یخچال‌های لوله کشی آب را از خطوط اصلی آب خارج می‌کنند. بررسی کنید که آب از شیرهای خانه شما عبور کند. در صورت لزوم آن را روشن کنید. اگر هنوز آب از شیرهای آب نمی‌آید، از یک لوله کش ماهر کمک بگیرید.

هوای خط آب را آزاد کنید

دستگاه پخش کننده آب نیز باید هنگام اولین اتصال یا هر بار تعویض فیلتر آب، هوای محبوس شده در خط آب را حذف کند. ظرف بزرگی را زیر آب سردکن قرار دهید و شروع به فشار دادن و رها کردن اهرم برای فواصل ۵ ثانیه کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا آب شروع به جاری شدن کند. 

هنگامی که آب شروع به جاری شدن کرد، به فشار دادن و رها کردن پارو دستگاه پخش کننده ادامه دهید تا در مجموع ۱۵ لیتر آب تخلیه شود. این کار هوا را از فیلتر و سیستم توزیع آب خارج می‌کند و از آب تمیز و تازه برای آشامیدن اطمینان می‌دهد.

فشار آب را چک کنید

یخچال‌های لوله کشی به فشار آب کافی نیاز دارند تا بتوانند آب را پخش کنند. فیلتر آب را بردارید و ببینید که آیا دستگاه شما اکنون می‌تواند آب پخش کند یا خیر. هنگام برداشتن فیلتر، به دفترچه راهنمای کاربر دستگاه خود مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت روشن نشدن اتو چیست

مشکلات فنی را در نظر بگیرید

اگر مشکل ادامه پیدا کند، ممکن است یخچال شما مشکل فنی داشته باشد. اگر مشکوک به این موضوع هستید، با یک نمایندگی خدمات مجاز تماس بگیرید.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای

از خشک شدن موارد غذایی در یخچال چگونه جلوگیری کنیم؟

مواد غذایی را به درستی ذخیره کنید

مایعات یا مواد غذایی حاوی مایع ممکن است به تشکیل رطوبت در داخل کمک کنند. همچنین غذاهایی مانند کاهو و میوه با سرد شدن، رطوبت داخل دستگاه را آزاد می‌کنند. رطوبت اولین دلیل فاسد شدن غذا است. برای جلوگیری از این امر، این اقلام را در حوله‌های کاغذی بپیچید و همیشه مواد غذایی را در ظروف یا بسته بندی‌های در بسته، ایمن یخچال و ضد رطوبت نگهداری کنید.

دریچه های رطوبت را روی کریسپر خود تنظیم کنید

جا میوه‌ای یخچال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که محصولات شما را با حفظ رطوبت تازه نگه می‌دارند. بیشتر جا میوه‌ای‌ها دارای منافذ قابل تنظیم برای حفظ بهتر انواع محصولات هستند. سبزیجات با پوست نازک یا برگ دار باید در محیط‌های مرطوب‌تر نگهداری شوند که با بستن دریچه‌ها می‌توان به این مهم دست یافت. 

بیشتر میوه‌ها در محیط‌های خشک‌تر ماندگاری بیشتری دارند، بنابراین باید در محفظه‌هایی با رطوبت کمتر با دریچه‌های باز نگهداری شوند.  دریچه‌ها را برای رسیدن به سطوح ایده آل گردش رطوبت برای چیزی که ذخیره می‌کنید، تنظیم کنید.

تنظیم دما را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که دما خیلی پایین تنظیم نشده است. دمای ایده آل یخچال ۴ درجه سانتی‌گراد یا ۵ درجه سانتی‌گراد برای یخچال و -۱۸ درجه سانتی‌گراد برای محفظه فریزر است. اطمینان حاصل کنید که دمای داخلی با تنظیم دما مطابقت دارد بهترین راه برای بررسی دمای واقعی یخچال با یک دماسنج دقیق است. 

دماسنج را داخل یک فنجان آب قرار دهید و آن را داخل محفظه یخچال قرار دهید. برای بررسی دمای فریزر، همین کار را با دماسنج داخل الکل یا روغن پخت و پز انجام دهید (زیرا آب یخ می زند).  بگذارید دماسنج مدتی در یخچال یا فریزر بماند. سپس، دمای دماسنج را بخوانید و مطمئن شوید که مطابق با چیزی است که دستگاه روی آن تنظیم شده است. اگر یخچال شما سردتر یا گرمتر از آنچه باید باشد، ممکن است مشکل فنی داشته باشد. در این صورت، با یک نمایندگی مجاز خدمات تماس بگیرید.

چرا زیر یخچال خیس می‌شود؟

ببینید آیا نشتی از پشت جا میوه‌ای می‌آید یا خیر

تخلیه آب که از تراکم جلوگیری می‌کند ممکن است مسدود شده باشد. جا میوه‌ای را بردارید تا ببینید آیا نشتی آب از این زهکشی است یا خیر. اگر در اینجا یک گودال وجود داشته باشد، احتمالاً به این معنی است که گرفتگی در زهکشی وجود دارد. 

سعی کنید با یک فنر لوله کشی (که در فروشگاه‌های سخت افزار فروخته می‌شود) گرفتگی فاضلاب را باز کنید. آن را از طریق زهکش وارد کنید، آن را فشار دهید تا با گرفتگی برخورد کند. فنر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. آن را بیرون بکشید و این کار را تکرار کنید تا گرفتگی آن برطرف شود. سعی کنید مقداری آب گرم را در زهکشی بریزید تا ببینید آیا موانع دیگری وجود دارد یا خیر.

درزگیرهای درب را از نظر وجود شکاف، ترک یا پارگی بررسی کنید

هوای سرد داخل دستگاه شما باید به خوبی از دمای بیرون جدا شود. ببینید آیا بین درزگیر و کابینت شکاف وجود دارد یا خیر. اگر موردی پیدا کردید، مهر و موم درب را با دور کردن آرام از در و با انگشتان خود تنظیم کنید. برای هر گونه باز شدنی که باقی بماند، ممکن است لازم باشد مهر و موم را تعویض کنید.

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

جمع شدن آب در جا میوه ای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال و عوامل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا