تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل روشن نشدن آبگرمکن‌ها و نحوه برطرف کردن آنها

دلایل روشن نشدن آبگرمکن ها و نحوه برطرف کردن آنها

در برخی مواقع برای آبگرمکن‌ها مشکلاتی به وجود می‌آید که بسیار پیچیده نیست. در این مواقع اگر دلایل روشن نشدن آنها را بدانید، می‌توانید مشکلات به وجود آمده را برطرف کنید. روشن نشدن آبگرمکن ها دلایل زیادی می‌تواند، داشته باشد. برخی از مشکلات فنی و برخی مشکلات غیرفنی موجب بروز این مشکل در آبگرمکن ها می شوند.

روشن نشدن آبگرمکن دیواری

همانطور که گفته شد روشن نشدن آبگرمکن‌ها به دلایل گوناگونی می‌تواند، اتفاق بیفتد. قبل از هر اقدامی برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده بهتر است که جریان گاز را مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع امکان دارد که شیر گاز بسته باشد. بنابراین یکی از دلایل ساده روشن نشدن آبگرمکن دیواری نبود جریان گاز و نرسیدن گاز به دستگاه می باشد. در صورتی که این مورد را بررسی کرده و مشکلی نیافتید، باید موارد زیر را چک کنید.

واشر لاستیکی دیافراگم آبگرمکن خراب است

خرابی دیافراگم یا واشر در آبگرمکن‌ها از جمله دلایلی است که می‌تواند موجب روشن نشدن آبگرمکن شود. در صورتی که دیافراگم فرسوده شود، آبگرمکن دیواری باید هرچه زودتر تعمیر شود تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود.

در الکترود رسوب وجود دارد

وقتی روی الکترود رسوب به وجود می‌آید، می‌تواند موجب شود که آبگرمکن نتواند روشن شود. الکترود نیز از جمله وسایلی می‌باشد که مثل فندک پیزو الکتروریک و… است که با آن آبگرمکن روشن می‌گردد. همه این قطعه‌ها در صورتی که مشکلی داشته باشند، باید عوض شوند. در صورتی که روی الکترود رسوب به وجود آید، موجب خواهد شد که کثیف شده و آبگرمکن روشن نشود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید رسوب زدایی را بدون اینکه به الکترود آسیبی برسد، انجام دهید.

شمعک روشن نمی‌شود

یکی از علت هایی که موجب می‌شود آبگرمکن روشن نشود، این است که شمعک در دستگاه روشن نمی‌شود. مسئله مهم در این مورد این است که باید بدانید شمعک آبگرمکن چرا روشن نمی شود. در صورتی که برای روشن کردن آبگرمکن دکمه اختصاصی را روشن کنید، سیستم جرقه زده و گاز از آن خارج می شود. در صورتی که آبگرمکن بلافاصله روشن شد و مشاهده نمودید که آبگرمکن خاموش می‌شود، نشان دهنده این می‌باشد که شمعک دستگاه اختلال دارد و باید آن را تعمیر کنید.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر مبدل پکیج ایران رادیاتور | مشکلات رایج در پکیج

روشن نشدن آبگرمکن

جرقه زن آبگرمکن خراب است

مهمترین دلیل روشن نشدن آبگرمکن این است که سیستم آبگرمکن جرقه نمی‌زند. دلایلی که موجب جرقه نزدن آبگرمکن می‌شود، قطع یا شل بودن شمع، کثیف شدن نوک الکترود و… می‌باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید شمع یا وایر آبگرمکن را عوض کنید.

دلایل روشن نشدن آبگرمکن مخزنی آبگرمکن ایستاده یا همان آبگرمکن مخزنی و زمینی  از انواع آبگرمکن‌ها می‌باشد که دلایل مختلفی موجب روشن نشدن و اختلال در روشن شدن آن می‌شوند:

  1. ترموکوپل آبگرمکن مشکل دارد: در صورتی که ترموکوپل آبگرمکن مخزنی ایرادی داشته باشد، می توانید آن را به راحتی تشخیص دهید. برای برطرف کردن این مشکل تنها راهکار این است که ترموکوپل آبگرمکن را تعویض نمایید.
  2. در بویین آبگرمکن مشکلی وجود دارد: ترموکوپل اینگونه کار می‌کند که وقتی فندک به آن نزدیک می شود، گرم می شود و شیر گاز برای جرقه زدن آماده می شود. در صورتی که پس از فشار دادن شیر گاز و نگه داشتن و رها کردن آن صدایی از گاز شنیده نشود، باید آن را عوض کنید.
  3. سنسور جوش سوخته است: سیم هایی که به سنسور وصل هستند، می توانند موجب بروز این مشکل شوند. در این صورت چنانچه فندک آبگرمکن روشن نماند، سنسور ایراد دارد و باید آن را عوض کنید.
  4. آتش شمعک کم است: شمعک را از گرد و غبار پاک کرده و آن را تمیز کنید. در این صورت درصد زیادی از مشکل به وجود آمده برطرف شده و شمعک آبگرمکن شما سالم خواهد ماند.
  5. در قسمت دودکش مشکل وجود دارد: آبگرمکن های زمینی یا مخزنی سنسور مخصوصی دارند که تشخیص درست سوختن را انجام می‌دهند. این سنسور در صورتی که مشکل داشته باشد، گاز را قطع خواهد کرد و از بروز حوادث و مشکلات جلوگیری خواهد کرد. در صورتی که آب گرم کن پس از چند دقیقه خاموش شده و روشن نمی گردد، بهتر است که مسیر دودکش را از نظر انسداد و گرفتگی مورد بررسی قرار دهید.

دلایل روشن نشدن آبگرمکن برقی

آبگرمکن‌ برقی معمولاً در منازل و هتل‌ها برای گرم کردن آب و تأمین آب گرم مصرفی استفاده می‌کنند. آبگرمکن‌ برقی به دلیل اینکه گاز کربنیک تولید نمی‌کنند و مشکل گاز گرفتگی ایجاد نمی‌کنند، بسیار دارای اهمیت می‌باشند. مصرف برق آبگرمکن برقی زیاد است. به همین دلیل برخی از افراد برای تهیه این نوع از آبگرمکن‌ها دو دل می‌شوند. برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن آبگرمکن‌های برقی و بهبود کارایی آنها باید موارد زیر را بررسی کنید:

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر برد الکترونیکی در پکیج ایران رادیاتور

در پریز برق مشکل وجود دارد

همانطور که گفته شد، مصرف برق آبگرمکن‌های برقی زیاد است. به همین علت امکان دارد که به پریزهای برق آسیب برسد. بررسی پریزها و نحوه عملکرد آنها کمک خواهد کرد، که مشکل به وجود آمده برطرف شود. در صورتی که از اهم متر برای تست پریز استفاده می‌کنید، باید عدد ۲۲۰ ولت نشان داده شود. در این صورت می‌توانید پی ببرید که پریز برق سالم است. در غیر این صورت در پریز برق شما مشکلی وجود دارد.

سیم رابط آبگرمکن برقی خرابی دارد

اتصال ورودی کابل های رابط در مواقعی که آبگرمکن از برق جدا است، کمک خواهد کرد که از خرابی یا سالم بودن این قطعه اطلاع پیدا کنید. در صورتی که مسیر باز باشد، بر روی اهم متر عدد صفر مشاهده خواهد شد. در غیر این صورت لازم خواهد بود که برای عیب یابی سیم رابط با متخصصین مشورت کرده و از آنها کمک بگیرید.

در صورتی که آبگرمکن برقی را به پریز برق متصل کنید و جعبه اتصالات را پس از آن باز کنید، اگر مشاهده کردید که در مدار سیم جدا شده است، در اینصورت باید سیم جدا شده را متصل کنید تا در عملکرد آبگرمکن برقی شما نقصی به وجود نیاید.

روشن نشدن آبگرمکن

نکات مهم افزایش طول عمر آبگرمکن

آبگرمکن‌های جدید نسبت به آبگرمکن‌های قدیمی طول عمر بیشتری دارند، اما برای اینکه بتوانید برای طولانی مدت از آنها استفاده کنید، باید نکات مهمی را در حین استفاده از این دستگاه‌ها رعایت کنید. راهکارهای ارزان و آسانی وجود دارد که موجب می‌شود طول عمر مفید آبگرمکن افزایش یابد.

  • افزایش طول عمر مفید آبگرمکن به خراب نبودن قطعات، کیفیت تأمین آب و دمای آب بستگی دارد. آبگرمکن‌ها از کارخانه با دمای ۱۴۰ درجه ارسال می‌شوند. آب در این دما موجب خواهد شد که مخزن آبگرمکن زودتر خراب شود. با دماسنج دمای آب گرم را بررسی کنید. آب گرم نباید بیشتر از ۱۲۰ درجه باشد.
  • علاوه بر دمای زیاد خرابی آبگرمکن ممکن است به علت ته نشین شدن مواد معدنی، ناخالصی‌ها و رسوبات باشد. وقتی این مواد در کف مخزن دستگاه انباشته می‌‌شوند، عملکرد آبگرمکن را مختل خواهد کرد و گرمایش آب کاهش پیدا خواهد کرد. برای افزایش طول عمر مفید آبگرمکن باید سیستم را هر سال یک بار شستشوی کامل دهید این کار باید توسط متخصص لوله کشی انجام شود.
  • برای اینکه آبگرمکن شما کمتر با مشکل مواجه شود، بهتر است که دستگاه سختی گیر آب نصب شود. در مناطقی که مواد معدنی آب بیشتر است، این مسئله اهمیت بیشتری خواهد داشت. چون در صورتی که میزان سختی آب بیشتر باشد، احتمال ته نشین شدن رسوبات در مخزن آبگرمکن می‌شود.
  • شیر تنظیم کننده فشار و دما را تست کنید. این شیر برای تشخیص گرما و فشار اضافه در مخزن آبگرمکن طراحی گردیده است. در صورتی که لازم باشد به صورت خودکار باز می‌شود، تا خطراتی مانند انفجار رخ ندهد. با توجه به دفترچه راهنمای محصول خود باید هر سال این شیر را تست کنید.
  • در هنگام شستشوی آبگرمکن‌های بدون مخزن باید فیلتر را نیز بشویید. این فیلتر موجب می‌شود که ذرات به یونیت وارد نشوند. روکش آبگرمکن را بردارید و با راهنمایی دفترچه محصول باید محل فیلتر را پیدا کرده و آن را بردارید. پس از آن با دقت فیلتر را مورد شستشو قرار دهید. پس از این کار با استفاده از دستمال یا پارچه را بشویید و مجدداً در آبگرمکن خود به صورت صحیح نصب نمایید. وقتی فیلتر را تمیز می‌کنید، فلکه آب سرد و گرم را باز کنید. حالا می توانید آبگرمکن خود را به برق بزنید.
حتما بخوانید:   علت یکسره روشن ماندن پکیج | خاموش نشدن پکیج

رعایت کردن این نکات ساده می‌تواند موجب شود که آبگرمکن شما طول عمر مفید بیشتری داشته باشد و در حین کار با مشکلات کمتری مواجه شود. پیشنهاد می‌شود که بررسی آبگرمکن و سرویس کردن آن توسط تکنسین و متخصص انجام شود. در این صورت از بسیاری مشکلات جلوگیری خواهد شد و آبگرمکن شما بهترین عملکرد را خواهد داشت.

سخن تکمیلی

امروزه در بازار انواع آبگرمکن ها با مدل ها و قیمت های مختلفی وجود دارد. در صورتی که از این آبگرمکن ها به صورت صحیح و اصولی استفاده شود و در حین نصب و راه اندازی و استفاده از آنها نکات مهم رعایت گردد، طول عمر مفید آنها افزایش خواهد یافت. در برخی مواقع امکان دارد به دلایل مختلفی مشکلاتی برای آبگرمکن به وجود آید، که از جمله آنها روشن نشدن آبگرمکن می باشد. دلیل به وجود آمدن این مشکل عوامل گوناگونی می تواند باشد. بهتر است که عیب یابی و تعمیر آبگرمکن توسط افراد حرفه ای در زمینه تعمیرات آبگرمکن انجام شود، تا برای دستگاه شما مشکلی به وجود نیاید.

31

دلایل روشن نشدن آبگرمکن ها و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن آبگرمکن‌ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x