تعمیرات کولر آبی

راه هایی برای خنک کردن باد کولر آبی | توصیه های مهم برای خنک کردن باد کولر

خنک نکردن کولر آبی در فصل تابستان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد اگر شما هم می خواهید روش های خنک کردن باد کولر آبی را بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این روش ها آشنا کنیم.

خنک کردن باد کولر آبی

کولرهای آبی به شکل سرمایش تبخیری کار می کنند به این صورت که گرمای هوا را جذب کرده و از این هوا به عنوان گرمای نهان برای تبخیر استفاده می کنند؛ مقدار گرمای جذب شده بستگی به آب تبخیر شده، دارد بنابر این اگر مقدار آب در داخل کولر بیشتر باشد قدرت خنک کنندگی این دستگاه هم بیشتر خواهد شد.

کولر آبی قیمت کمتری نسبت به کولرهای گازی داشته و مصرف برق آن هم کم می باشد این دستگاه جزو محبوب ترین وسایل سرمایشی بین مردم است که با شروع تابستان طرفداران بیشتری پیدا می‌کند و کسانی که از این کولر در منزل استفاده می کنند به دنبال سرویس کردن آن هستند تا بتوانند از خنک شدن آن در تابستان بهره مند شوند. اگر می خواهید کولر آبی شما خنک تر باشد با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با روش های خنک تر شدن باد کولر آبی آشنا کنیم.

یکی از روش های مهم برای استفاده بهینه از کولر آبی می تواند سرویس دوره ای کولر باشد اگر شما کولر خود را به موقع سرویس کنید باعث می شود باد آن خنک تر شده و در مصرف برق و آب هم صرفه جویی شود.

یکی دیگر از روش ها برای خنک شدن باد کولر آبی، عوض کردن سالیانه پوشال ها می باشد. تعویض پوشال می تواند در عملکرد کولر آبی تأثیر زیادی داشته باشد شما باید سالی یکبار پوشال کولر خود را تعویض کنید در غیر این صورت می تواند باعث بروز بیماری برای اعضای خانواده شود.

نکته مهم: هنگام خرید پوشال باید پوشالی خریداری کنید که یک سایز از سایز کولر شما بزرگتر باشد.

سرویس کولر برای خنک کردن باد کولر آبی

برای اینکه کولر آبی شما کارایی بهتری داشته باشد و باد خنک تری بدهد توصیه می کنیم به طور مرتب آن را سرویس کنید سرویس کردن کولر آبی هم باعث خنک شدن باد کولر می شود و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی خواهد شد. سرویس کولر آبی شامل موارد زیر است:

 • روغن کاری و بررسی موتور کولر
 •  شستن بدنه کولر و حلزونی
 •  تمیز کردن شبکه آبرسانی در کولر
 •  روغن کاری و کنترل یاتاقان
 • بازدید کردن برزنت کولر آبی
 •  بررسی پمپ آب کولر
 • روغن کاری کردن پولی
 •  تعویض کردن تسمه
 •  تعویض کردن پوشال
 •  تراز کردن شناور
 •  بازرسی کردن جعبه تقسیم برق

اگر کولر آبی شما خوب خنک نمی کند با ما همراه باشید تا روش هایی را برایتان بیان کنیم که بتوانید با رعایت این نکات به خنک کردن بیشتر کولر آبی خود کمک کرده باشید.

نصب کردن سایبان برای کولر آبی

کولر آبی به دلیل نصب در تراس و یا پشت بام، احتمالاً در معرض نو مستقیم آفتاب قرار دارد و در تابستان داغ شده و نمی تواند خوب خنک کند توصیه می‌کنیم یک سایه بان از جنس برزنت و یا حتی ایرانت برای کولر نصب کنید تا از نور مستقیم آفتاب بر روی کولر جلوگیری کنید. در اینصورت نه تنها کارایی کولر بهتر شده و باد خنک تر هم می زند بلکه انرژی کمتری هم مصرف می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق رطوبتی کولر آبی

البته می توانید در کنار این سایه بان از حصیر هم استفاده کنید به این ترتیب که حصیر را دور کولر بپوشانید تا از وارد شدن گرد و غبار در کولر و پوشال های آن جلوگیری کنید و گاهی می توانید حصیر را خیس کنید تا باد کولر خنک تر شود.

باد کولر آبی

شستشوی مرتب کولر

یکی دیگر از مواردی که می تواند به خنک کردن باد کولر آبی کمک کند. شستشوی کولر است برای این کار ابتدا کفی کولر را تمیز بشویید شستشوی کفی می تواند به هوادهی بهتر کولر کمک کند. به وسیله یک فرچه پلاستیکی باید کفی را بشویید تا رنگ کفی و بدنه آسیب نبیند و گرد و غبار آن هم پاک شود. باید مراقب باشید که رنگ کولر ساییده نشود زیرا در این صورت کفی کولر دچار زنگ زدگی می شود برای اینکه از زنگ زدگی یا پوسیدگی کف کولر جلوگیری کنید می توانید یک ظرف قیر ایزوله خریده و با قلم مو در کفی کولر بکشید.

کوتاه کردن راه هوایی کولر آبی

شما باید به صورتی نصب کولر را انجام دهید که کوتاه ترین فاصله را با دریچه داشته باشد کانال کولر باید کوتاه باشد تا باعث خنک تر شدن کولر شده و باد خنک هم سریع به اتاق بررسد.

شلنگ کولر هم می تواند معیار خوبی برای خنک کردن باد کولر  باشد در صورت سالم بودن شلنگ، سیستم گردش آب داخلی کولر می تواند به طور صحیح کار کرده و پوشال ها را کاملاً مرطوب و خیس کند، در این صورت کولر باد خنک بیشتری دارد و انرژی کمتری هم مصرف می شود و از طرف دیگر اگر شلنگ سالم نباشد و آب به کولر نرسد باعث سوختن کولر خواهد شد.

در صورتی که کولر آبی شما برای مدت طولانی بدون آب کار کند به موتور آسیب می رسد هیچگاه در فصل های گرم تابستان اجازه ندهید کولر آبی شما بدون آب کار کند البته اگر هوا زیاد گرم نباشد مثلاً در شب، شاید بدون آب کار کردن کولر، مشکل زیادی به وجود نیاورد.

پمپ آب کولر

قبل از اینکه کولر آبی خود را روشن کنید حداقل ده دقیقه پمپ آب را روشن بگذارید تا پوشال ها کاملاً خیس شود و سپس کولر را روشن کنید زیرا پوشال ها در صورت خیس بودن می توانند هوای خنک در داخل کولر ایجاد کنند اگر شما بلافاصله بعد از زدن پمپ کولر را روشن کنید ممکن است به اندازه نیاز پوشال ها خیس نشده باشد و کولر خوب خنک نکند.

نکته دیگری که باید رعایت کنید تمیز کردن توری دور پمپ است که قبل از روشن کردن کولر باید انجام شود. همچنین باید این نکته را هم رعایت کنید که کف پمپ آب حداقل باید یک سانتی متر با کولر فاصله داشته باشد یکی از دلایل مهم سوختن پمپ و کولر، چکیدن آب در روی بدنه موتور می باشد پس باید بعد از روشن کردن پمپ، اتصالات برقی دستگاه خود را خوب چک کنید تا آب از جایی چکه نکند.

درون سینی آب کولر، یخ بریزید

در هنگام فصل گرما برای خنک کردن باد کولر یک راه مناسب و راحت این است که شما چند تکه یخ را در سینی آب کولر بگذارید تا دمای آب کولر کم شود و بتواند باد خنکی را به داخل خانه بفرستد با این کار دیگر نیازی نیست شما کولر آبی خود را در روی دور تند بگذارید با این کار می توانید خنکی باد را احساس کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع شوره کولر آبی | چیکار کنیم کولر آبی دچار رسوب و شوره نشود؟

تعویض کردن پوشال ها

پوشال ها قیمت زیادی ندارد و شما می توانید هر سال آنها را تعویض کنید اگر احساس می کنید که پوشال ها سالم هستند، می توانید آنها را بشویید و دو سال یکبار تعویض کنید البته تعویض پوشال کولر آبی به آب شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد.

به هدر رفتن باد خنک کولر آبی

ممکن است بعد از گذشت چندسال کولر به دلیل تکان های موتور جابجا شود اگر به هر دلیلی خروجی کولر با دهانه کانال هم‌ راستا نباشد باعث هدر رفتن باد کولر خواهد شد بنابراین باید به این نکته بسیار دقت کنید که اگر شما کولر آبی خود را به طور مرتب سرویس کنید در هنگام سرویس متوجه هم‌ راستا نبودن دهانه کانال و خروجی خواهید شد.

در صورتی که با این مشکل روبرو شدید می توانید به وسیله یک پارچه ضخیم مانند برزنت ضد آب، محل درز ها را ببندید دقت داشته باشید هیچ درزی نباید وجود داشته باشد زیرا باد کولر به هدر خواهد رفت.

چگونه خانه را در تابستان خنک کنیم؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید می توان با رعایت بعضی از نکات بدون استفاده از کولر، دمای منزل را خنک کرد، نکاتی که در ادامه می خواهیم برایتان توضیح دهیم می تواند به صرفه جویی در مصرف برق کمک کرده و باعث خنک شدن خانه شود.

با کشیدن پرده در هنگام آفتاب می توانید ۳۰ درصد از گرمایی را که به وسیله آفتاب وارد اتاق می شود از بین ببرید و در مصرف برق هم صرفه جویی کنید جالب است بدانید تابش آفتاب از پنجره می تواند منزل شما را به یک گلخانه کوچک تبدیل کند و شما با کشیدن پرده می‌توانید از این کار جلوگیری کرده و محیط خانه را خنک کنید. مخصوصاً برای خانه هایی که پنجره آنها به سمت غرب و یا جنوب باشد.

در ساعات گرم سعی کنید اگر کولر روشن است درب اتاق را ببندید تا از خارج شدن هوای خنک جلوگیری کنید. در هنگامی که هوا خنک تر شده است مثلاً در هنگام شب می توانید کولر را خاموش کرده و درب و پنجره ها را باز بگذارید تا فضای خانه به طور طبیعی خنک شود.

یک راه دیگر برای کم کردن گرما در منزل استفاده کردن از لامپ های کم مصرف و یا مهتابی می باشد این لامپ ها هم انرژی کمتری مصرف می کنند و هم تولید گرمای بسیار کمی دارد.

باد کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با روش های خنک کردن باد کولر آبی آشنا کنیم و برای شما توضیح دادیم که می توانید با رعایت نکات ساده به بیشتر شدن خنکی باد کولر خود کمک کنید. نکته مهمی که باید دقت کنید سرویس کردن کولر آبی می باشد، با سرویس منظم کولر آبی می توانید به افزایش طول عمر کولر خود کمک کرده و کارایی آن را هم بیشتر کنید.

اگر در این زمینه سوالی داشتید در بخش دیدگاه های سایت مطرح کنید متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما خواهند بود.

راه هایی برای خنک کردن باد کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه خانه را در تابستان خنک کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا