تعمیرات کولر آبی

کاهش مصرف کولر های آبی با استفاده بهینه

مردم همیشه به فکر وسیله ای هستند که بهترین کارایی را داشته باشد کولرهای آبی به دلیل مزایای فراوانی که دارند، در مکان هایی که دارای آب و هوای خشک هستند بیشتر مورد استفاده افراد قرار می گیرند در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با استفاده بهینه از کولرهای آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

استفاده بهینه از کولرهای آبی

کولر آبی جزو وسایل سرمایشی پرطرفدار است که آمار نشان می دهد در کشور ما بیش از ۶۵ درصد مردم از کولر آبی برای خنک کردن منزل استفاده می کنند و تقریباً نزدیک به ۹ میلیون کولر آبی در خانه های ایرانی وجود داشته و پنج هزار دستگاه کولر آبی جدید هم به این آمار اضافه می شود. مصرف برق کولر های آبی در مقایسه با کولرهای گازی بسیار پایین‌تر است و به همین دلیل مردم بیشتر از این کولر ها استفاده می کنند چرا که با رعایت نکات ساده و کم هزینه می توانند سرمای کولر آبی را بیشتر کرده و مصرف برق آن را کم کنند.

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید تا بتوانید بر افزایش طول عمر کولر خود اضافه کرده و همچنین استفاده بهینه از آن داشته باشید، سرویس سالیانه کولر آبی است با سرویس کولر آبی می توانید در مصرف برق و آب صرفه جویی کرده و همچنین کولر شما راندمان بهتری خواهد داشت.

سرویس کردن کولر های آبی شامل موارد زیر می شود:

  1. روغن کاری و بررسی موتور کولر
  2. بررسی کردن منظم پمپ آب
  3.  شستشوی بدنه کولر و حلزونی
  4.  عوض کردن تسمه
  5.  روغن کاری و کنترل یاتاقان
  6. تعویض سالیانه پوشال ها
  7. بازدید منظم برزنت کولر
  8. بررسی کردن جعبه تقسیم برق
  9. پاکسازی و تمیز کردن شبکه آبرسانی کولر آبی
  10. تراز کردن شناور کولر

مواردی را که برایتان نام بردیم جزو سرویس کولرهای آبی بوده و می تواند مصرف برق و آب کولر را کم کرده و سرمایش آن را هم زیاد کند. در ادامه می خواهیم این موارد را به طور کامل برایتان توضیح دهیم:

۱- روغن کاری و بررسی موتور کولر

روغن کاری کولر آبی بسیار مهم بوده و می تواند باعث چرخش بهتر و آسان تر موتور کولر شده تا فشار کمتری به موتور وارد شود. در صورتی که موتور کولر آبی به موقع روغن کاری نشود باعث ایجاد صداهای زیادی در کولر شده و آسایش شما را سلب می کند؛ به همین دلیل باید به طور منظم، موتور کولر را روغن کاری و بررسی کنید.

کولر های آبی

۲- بررسی کردن پمپ آب

قبل از اینکه فصل تابستان شروع شود و شما بخواهید از کولر آبی خود استفاده کنید باید حتماً کولر را سرویس کنید در هنگام سرویس کولر، باید حتماً پمپ آب آن را بررسی کنید و از سالم بودن پمپ اطمینان پیدا کنید زیرا در صورتی که پمپ مشکل داشته باشد و یا خراب باشد آبرسانی به پوشال انجام نشده و کولر باد خنک نمی زند و می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

۳- شستشوی بدنه کولر و حلزونی

بعد از فصل گرما، کولر خاموش شده و می تواند در طول سال، پر از گرد و غبار شود اگر در هنگام شروع فصل تابستان اقدام به شستشوی کولر نکنید باعث می شود در هنگام اولین استفاده، تمام این گرد و غبارها وارد منزل شده و در هوای خانه، پخش خواهد شد و می تواند بیماری های تنفسی ایجاد کند به همین دلیل توصیه می کنیم در هنگام سرویس کولر آبی، حتماً مخزن حلزونی آن و بدنه کولر را به طور کامل و تمیز شستشو دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  با کولرهای آبی سلولزی آشنا شوید | مزایای پدهای سلولزی چیست

۴- عوض کردن تسمه کولر

همانطور که می دانید تسمه کولر های آبی لاستیکی بوده و عمر محدودی دارد و باید حتماً سالی یکبار آنها را تعویض کنید این کار باعث می شود از پاره شدن تسمه و همچنین از کار افتادن کولر جلوگیری کرده باشید.

۵- روغن کاری و کنترل یاتاقان

یاتاقان ها در کولر آبی، دو طرف محور مرکزی پروانه قرار دارند و نیروی حرکتی را برای چرخش پروانه، از تسمه و پولی به محور مرکزی منتقل می کنند. یاتاقان ها نقش مهمی در کار کرد کولر آبی دارند و به دلیل حساسیت زیاد آن توصیه می کنیم حتماً در هنگام سرویس کولر آبی یاتاقان ها را روغن کاری و تمیز کنید .

۶- تعویض پوشال های کولر آبی

برای اینکه کولر عملکرد خوبی داشته باشد و خنک کند باید حداقل هر دو سال یکبار و در صورت نیاز سالی یک بار آن را تعویض کنید. در هنگام عوض کردن پوشال ها باید دقت زیادی کنید تا اینکار به درستی انجام شود.

۷- بازدید کردن برزنت کولر آبی

در صورتی که برزنت کولر پاره شده باشد باد کولر به هدر رفته و کولر خوب خنک نخواهد کرد پس باید در هنگام سرویس کولر از سلامت برزنت کولر اطمینان پیدا کنید. برزنت را بطور مرتب بازدید کنید و در صورتی که پاره شده بود حتماً آن را تعویض کنید.

۸- بازرسی جعبه تقسیم برق کولر آبی

در هنگام سرویس کولرهای آبی باید جعبه تقسیم کولر را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید و مطمئن شوید که مشکلی در سیم برق کولر وجود ندارد.

۹- پاکسازی و تمیز کردن شبکه آبرسانی

شلنگ ها و لوله های داخل کولر، شبکه آبرسانی دستگاه را تشکیل می دهند باید به طور کامل لوله ها را تمیز کرده و از سالم بودن آنها مطمئن شوید تا مشکلی در قسمت گردش آب در کولر به وجود نیاید.

۱۰- تراز کردن شناور کولر آبی

شناور کولر آبی باید حتماً تراز باشد تا قطع و وصل آب ورودی به کولر به درستی انجام شود اگر آب به مقدار کافی وارد کولر نشود و یا بیشتر از حد آب وارد کولر شود، باعث لبریز شدن آب از لبه ها خواهد شد حتماً باید بعد از سرویس کردن کولر شناور را هم تنظیم کنید.

با سرویس به موقع کولر آبی می توانید از بروز مشکلات جدی در آن جلوگیری کنید و احتمال خرابی در قطعات آن را کاهش دهید به جز سرویس کردن، کارهای دیگری هم برای افزایش بهره وری کولر وجود دارد که در ادامه می خواهیم شما را با آنها آشنا کنیم.

۱۱- نصب سایبان برای استفاده بهینه از کولر های آبی

به دلیل اینکه کولرهای آبی در روی پشت بام نصب می شوند در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند و به همین دلیل دمای آب در داخل کولر زیاد شده و بخار می‌شود، از طرف دیگر گرم شدن آب داخل کولر باعث این خواهد شد که باد کولر خنک نباشد، برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید توصیه می کنیم در روی کولر آبی خود سایه بان نصب کنید تا در گرمای تابستان بتوانید از خنک بودن باد کولر خود لذت ببرید و راندمان کولر هم افزایش پیدا کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

سایبان هایی که امروزه در روی کولر های آبی نصب می کنند جنس پلی کربنات داشته که دارای مواد uv می باشد. این روکش جنس ضد اشعه ماورا بنفش uv  داشته و مانع جذب اشعه آفتاب خواهد شد و پرتوهای تابنده را بازتاب می کند و باعث می شود تابش نور مستقیم آفتاب اثر کمتری بر در کولر آبی بگذارد.

می توانید به جز سایه بان از حصیر هم برای دور کولر استفاده کنید دور تا دور کولر را حصیر بگذارید تا گرد و غبار وارد کولر شود در صورتی که حصیر را خیس کنید می توانید باعث خنک تر شدن باد کولر شوید یکی دیگر از مزایایی که سایه بان دارد این است که عمر کولر را زیاد می کند زیرا در صورتی که سایه بان را بر روی کولر خود نصب کنید آفتاب بر بدنه کولر به‌طور مستقیم نتابیده و همچنین در برف و باران از بدنه کولر محافظت می شود و از پوسیدگی کولر هم جلوگیری خواهد شد.

۱۲- بررسی کردن آب داخل تشک کولر آبی

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که اگر کولر آبی را بدون آب روشن کنیم آیا موتور آن می سوزد یا خیر؟ باید بگوییم اگر برای مدت کوتاهی کولر بدون آب باشد باعث سوختگی آن نمی شود ولی اگر برای مدت طولانی بدون آب کولر را روشن کنید حتماً به موتور آن آسیب جدی خواهد رسید.

آبی که در تشتک کولر وجود دارد باعث کم شدن دمای داخلی کولر می شود و به این وسیله، ضمن اینکه موتور را در حین کار خنک نگه می دارد باعث عملکرد بهتر کولر هم خواهد شد اگر کولر را برای مدت طولانی بدون آب روشن کنید موتور به شدت داغ شده و به آن آسیب می رسد البته باید بگوییم که اگر در هنگامی که هوا خنک تر است بدون آب کولر روشن شود مشکلی به وجود نخواهد آمد.

قرار دادن کولر در مکان مناسب

در هنگام نصب کولر آبی حتماً باید مکان مناسبی را برای کولر انتخاب کنید و توجه داشته باشید که نباید کولر در کنار تهویه فاضلاب و دودکش قرار گرفته باشد زیرا گازهای آلوده و بوی نامطبوع وارد منزل می شود و گرمایش دودکش هم باعث می شود آب داخل کولر بخار شود توصیه می کنیم کولر را در جایی نصب کنید که مسیر جریان هوا بوده و نور آفتاب هم مستقیم در آن نتابد.

کولر های آبی

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید کولرهای آبی بخش زیادی از وسایل سرمایشی را در کشور تشکیل می دهند رعایت نکاتی که در این مقاله از ایبک امداد برایتان بیان کردیم باعث بهینه سازی عملکرد کولرهای آبی خواهد شد و همچنین هزینه های آب و برق را هم کمتر خواهد کرد.

قبل از راه اندازی کولر حتماً دستگاه را سرویس کنید تا بتوانید به راحتی در فصل تابستان از آن استفاده کنید اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید از تعمیرکار برای سرویس کولر کمک بگیرید سرویس کولر آبی می‌تواند به زیاد شدن عمر مفید آن کمک کرده و هزینه‌های احتمالی تعمیرات دستگاه را هم کم کند.

اگر در زمینه تعمیرات کولر آبی سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

کاهش مصرف کولر های آبی با استفاده بهینه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نصب سایبان برای استفاده بهینه از کولر های آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا