مجله لوازم خانگی

دلایل روشن نشدن مخلوط کن چیست | عیب یابی مخلوط کن

مخلوط کن دستگاه پرکاربردی در آشپزخانه است که می‌تواند کمک زیادی در آشپزی به شما بکند. گاهی ممکن است در هنگامی که تصمیم به استفاده از این وسیله گرفته‌اید دکمه on را فشار بدهید ولی دستگاه شما روشن نشود. دلایل زیادی مثل خراب شدن سیم برق، کوتاه شدن زغال، سوختن موتور، خراب شدن اورلود و… باعث می شود مخلوط کن شما روشن نشود. در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل روشن نشدن مخلوط کن و همچنین روش های رفع این مشکل آشنا می‌کنیم تا به راحتی در منزل دستگاه را عیب یابی کرده و مشکل را برطرف کنید. در صورتی که مشکل روشن نشدن مخلوط کن شما به علت خرابی قطعات آن بود، توصیه می‌کنیم حتماً به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

دلایل روشن نشدن مخلوط کن چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای مخلوط کن شما به وجود بیاید روشن نشدن دستگاه است. بعضی از مشکلات مخلوط کن را به راحتی می‌توانید در منزل برطرف کنید و نیازی هم به تعمیرکار ندارید مانند کوتاه شدن زغال موتور، خراب شدن سیم برق ، قطع شدن برق ، فشار زیاد در روی موتور مخلوط کن و…

ولی بعضی از مشکلات هم مانند پارگی سیم و اتصال کوتاه سیم‌ها ، خراب شدن اورلود ، سوختن موتور و… را حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید در غیر این صورت ممکن است دستگاه مخلوط کن شما آسیب ببیند. مهم ترین دلایلی که باعث می‌شود مخلوط کن روشن نشود عبارتند از:

 1. کمبود برق
 2. خراب شدن سیم‌های برق که به مخلوط کن متصل شده‌اند.
 3. خراب شدن صفحه کنترل برق دستگاه
 4. خراب شدن کلیدهای اصلی
 5. کوتاه شدن زغال موتور
 6. خراب شدن اورلود
 7. سوختن موتور
 8. خراب شدن صفحه کنترل الکترونیکی دستگاه
 9. فشار زیاد بر موتور دستگاه مخلوط کن

۱- کمبود برق

یکی از دلایلی که باعث می‌شود مخلوط کن شما روشن نشود کمبود برق می‌باشد. وقتی متوجه شدید که دستگاه شما روشن نمی‌شود قبل از هر اقدامی باید برق منزل را چک کنید و از اتصال برق اطمینان پیدا کنید. برای این کار می‌توانید یک لامپ را روشن کنید زیرا در صورت قطع بودن برق، لامپ و یا هر وسیله برقی دیگری روشن نمی‌شود.

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی|مشکلات رایج بخاری برقی

در مرحله بعدی اگر متوجه شدید برق مشکلی ندارد ولی دستگاه شما روشن نمی‌شود باید به وسیله یک فازمتر پریز برق را بررسی کنید. در صورتی که فازمتر در دسترستان نیست می‌توانید مخلوط کن را به پریز دیگری وصل کرده و آن را امتحان کنید. البته امکان دارد روشن نشدن مخلوط کن به دلیل نوسانات برق هم باشد.

روشن نشدن مخلوط کن

۲- خراب شدن سیم‌های برق که به مخلوط کن متصل است.

امکان دارد روشن نشدن مخلوط کن شما به دلیل خراب شدن سیم‌های برقی باشد که به مخلوط کن متصل است ، در این حالت باید بعد از اینکه برق ساختمان و پریزها را بررسی کردید سیم‌های متصل به مخلوط‌ کن‌ را هم چک کرده و از سالم بودن این سیم‌ها اطمینان پیدا کنید. در صورتی که سیم برق مشکل داشت برای رفع مشکل باید سیم برق را همراه با دو شاخه آن عوض کنید.

۳- خراب شدن صفحه کنترل برق دستگاه

یکی از قطعاتی که برق را به دستگاه می‌رساند صفحه کنترل برق است. در صورتی که موارد قبلی را بررسی کردید و مشکلی نداشتند باید صفحه کنترل برق را هم چک کنید و دلیل برق نرسیدن به موتور و قطعات دیگر را پیدا کنید. در صورتی که مشکل از خراب شدن صفحه کنترل برق باشد باید حتماً آن را تعمیر کنید. دقت داشته باشید که تعمیر کردن صفحه کنترل برق کاری کاملاً تخصصی است و حتماً باید برای رفع آن از متخصص کمک بگیرید.

۴- خراب شدن کلیدهای اصلی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مخلوط کن ، خرابی کلیدهای اصلی می‌باشد. در صورت عادی وقتی شما دکمه پاور را فشار می‌دهید دستگاه تان روشن می‌شود ولی اگر دکمه‌ها خراب شده باشند ، بعد از فشار دادن دکمه پاور ، مخلوط کن هیچ عکس العملی نشان نمی‌دهد و روشن هم نمی‌شود. در این صورت بهتر است کلیدهای اصلی را باز کرده و به وسیله مولتی متر کلیدها و اتصالات آنها را بررسی کنید. البته دقت داشته باشید اگر از خراب شدن کلیدها اطمینان ندارید به هیچ وجه آنها را باز نکنید زیرا اگر دکمه‌ها و کلیدها مشکل نداشته باشند ممکن است با باز کردن به آنها آسیب بزنید.

۵- کوتاه شدن زغال موتور دستگاه مخلوط کن

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود مخلوط کن شما روشن نشود، کوتاه شدن زغال موتور می‌باشد. ممکن است بعد از مدتی زغال موتور مخلوط کن شما کوتاه شده باشد. در صورت کوتاه شدن زغال، دستگاه کار نمی‌کند و تنها راهی که می‌توانید مشکل دستگاه مخلوط کن خود را برطرف کنید این است که زغال موتور را عوض کنید.

۶- خراب شدن اورلود مخلوط کن

خرابی اورلود می تواند یکی از دلایل مهم برای روشن نشدن دستگاه مخلوط کن باشد. اگر احتمال می‌دهید که مشکل از خرابی اورلود است باید با اهم متر، اورلود دستگاه را تست کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • سیم‌هایی را که به اورلود متصل شده‌اند جدا کنید.
 • اوومتر را هم به پایه‌های اورلود متصل کنید.
 • اگر عقربه‌های اوومتر حرکت نکردند معلوم می‌شود اورلود دستگاه خراب شده است.
 • در صورتی که عقربه‌های اوومتر حرکت کردند و به عدد صفر مایل بودند، معلوم می‌شود اورلود مشکلی ندارد و احتمالاً مشکل از قطعات دیگر مخلوط کن است.
حتما بخوانید:   تعمیر بخارشوی دلمونتی Delmonti |نمایندگی دلمونتی در تهران

اگر متوجه خرابی اورلود شدید حتماً باید آن را تعویض کنید.

۷- سوختن موتور دستگاه مخلوط کن

موتور یکی از قطعات اصلی در دستگاه مخلوط کن می‌باشد و دلایلی مثل نوسانات برق، نفوذ کردن آب داخل موتور، استفاده طولانی مدت و… می‌تواند باعث شود موتور مخلوط کن بسوزد. قبل از اینکه هر اقدامی انجام بدهید باید به این نکته مهم توجه کنید که بیشتر مواقع موتور دستگاه مشکل ندارد زیرا بیشتر موتورها دارای محافظ و اورلود می‌باشند. برای اینکه از وضعیت موتور اطمینان پیدا کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول اورلود را چک کنید زیرا اورلود در تمام وسایل برقی مثل محافظ عمل می کند.
 • اگر اورلود بسوزد دستگاه شما از کار خواهد افتاد.
 • ممکن است شما قطعاتی را که به سوختن موتور مربوط می‌شود بررسی کنید ولی متوجه شوید که اورلود سوخته است.
 • در مرحله بعد برای اینکه از سالم بودن موتور اطمینان پیدا کنید سیم‌هایی که به آن متصل شده را جدا کنید و موتور دستگاه را به برق ۲۲۰ ولت وصل کنید.
 • در صورتی که موتور دستگاه کار کرد معلوم می‌شود که مشکل از محافظ موتور و یا اورلود می‌باشد و اگر هم موتور کار نکرد یعنی موتور سوخته و باید آن را عوض کنید.

۸- خراب شدن صفحه کنترل الکترونیکی دستگاه مخلوط کن

دلیل دیگری که باعث می‌شود مخلوط کن شما روشن نشود خراب شدن صفحه کنترل سرعت است و یا همان صفحه کنترل الکترونیکی.

 • این قطعه جزو قطعات حساس مخلوط کن بوده و اگر خراب شود برای برطرف کردن مشکل حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

۹- فشار زیاد بر موتور دستگاه

گاهی ممکن است دلیل روشن نشدن دستگاه مخلوط کن شما خراب شدن قطعات آن نباشد. اگر از مخلوط کن زیاد استفاده کنید و برای مدت طولانی آن را روشن بگذارید به موتور فشار وارد می‌شود و یا اگر دستگاه شما از ارتفاع سقوط کند، می‌تواند به موتور فشار زیادی وارد شده و دستگاه را با مشکل مواجه کند. برای برطرف کردن این مشکل لازم نیست کار خاصی انجام بدهید فقط باید حدود ۵ تا ۶ ساعت دستگاه را خاموش کرده و از آن استفاده نکنید.

حتما بخوانید:   بررسی دلایل لرزش چرخ گوشت و نشت روغن از آن

اگر دستگاه آسیب ندیده باشد مشکل برطرف خواهد شد در غیر این صورت حتماً باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا مخلوط کن شما را عیب یابی و تعمیر کند.

نکات مهم برای استفاده بهتر از مخلوط کن

مخلوط کن وسیله حساسی بوده و باید در هنگام استفاده از آن نکات مهمی را رعایت کنید تا دستگاه شما کارایی بهتری داشته و طول عمر آن هم افزایش پیدا کند. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

 • بعد از استفاده از مخلوط کن مواد آماده شده را در داخل مخلوط کن نگه ندارید و در اولین فرصت آن‌ها را خالی کنید زیرا ممکن است مواد باعث کند شدن تیغه‌ها شود.
 • وقتی برای اولین بار می‌خواهید از مخلوط کن استفاده کنید باید تمام قطعات آن را تمیز بشویید و خشک کنید.
 • بعد از استفاده از مخلوط کن حتماً داخل آن را تمیز شسته و به وسیله دستمال آن را خشک کنید تا هیچ رطوبت و نمی در آن باقی نماند.
 • قبل از اینکه از دستگاه استفاده کنید حتماً از جا افتادن پارچ آن اطمینان پیدا کنید.
 • بهتر است دو شاخه مخلوط کن را به پریز اصلی وصل کنید و از آداپتور و سه راهی استفاده نکنید.
 • هیچگاه داخل پارچ دستگاه را بیش از اندازه پر نکنید.
 • استفاده طولانی مدت از مخلوط کن ممکن است به موتور آن آسیب بزند، پس برای استفاده‌های زیاد بهتر است کمی در هنگام کار به مخلوط کن استراحت بدهید.
 • هنگامی که با مخلوط کن کار می‌کنید هیچگاه دست خود را نزدیک تیغه‌ها نبرید و برای مخلوط کردن مواد داخل دستگاه، از قاشق پلاستیکی مخصوص استفاده کنید.
 • اگر تیغه‌های مخلوط کن کند شد حتماً آنها را تیز کنید زیرا کندی تیغه‌ها ممکن است باعث وارد شدن فشار زیاد به موتور دستگاه شود.
 • مواد سخت و سفت و همچنین مایعاتی را که داغ هستند هیچگاه در داخل مخلوط کن نریزید.
 • برای شستن قسمت‌های مختلف مخلوط کن هیچگاه از آب خیلی داغ استفاده نکنید.
 • هنگامی که نوسانات برق زیاد است بهتر است از مخلوط کن استفاده نکنید.

روشن نشدن مخلوط کن

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل روشن نشدن مخلوط کن آشنا کردیم و روش‌هایی را هم برای رفع این مشکل برایتان بیان کردیم. به طور کلی در سه دسته مختلف می‌توان رفع این عیب‌ را قرار داد:

 1. بعضی از این مشکلات با ترفندهای ساده برطرف می‌شود.
 2. در بعضی از مواقع لازم است قطعات دستگاه تعویض شود.
 3. در دسته سوم هم برای رفع مشکل باید حتماً به تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید تا دستگاه شما را تعمیر کند.

 

31

دلایل روشن نشدن مخلوط کن چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عیب یابی مخلوط کن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x