تعمیرات جاروبرقی

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی چیست؟

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای جاروبرقی ایجاد شود، بوی سوختگی در جاروبرقی است. وقتی شما از وسیله برقی برای کارهای روزانه استفاده می‌کنید، باید کاملاً دقت داشته باشید تا مشکلی برای آن به وجود نیاید. ولی اگر به هر دلیلی مشاهده کردید که ایرادی در وسیله برقی شما به وجود آمده، باید سریعاً آن را برطرف کنید تا باعث خرابی‌ های بیشتر نشود. یکی از مشکلات رایج در بیشتر جاروبرقی‌ها بلند شدن بوی سوختگی می‌باشد. معمولاً بوی سوختگی به دلیل خراب شدن قطعات جاروبرقی است که اگر به آن بی‌توجه باشید عمر جاروبرقی شما کاهش پیدا خواهد کرد و مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای تعمیر می‌شوید. در این مقاله مطالب مهمی برای نگهداری صحیح از جاروبرقی و همچنین نحوه تعمیر آن برایتان بیان می‌کنیم تا در صورت نیاز بتوانید جاروبرقی خود را تعمیر کنید.

اگر بوی سوختگی از جاروبرقی به مشامتان رسید چه کار کنید؟

در صورتی که شما در هنگام جارو کردن متوجه بوی سوختگی شدید، ابتدا باید به یک سری موارد توجه کنید

  •  بیشتر مواقع اگر از جاروبرقی خود زیاد استفاده کنید و به موتور جاروبرقی فشار وارد شود، ممکن است بوی سوختگی از دستگاه به مشامتان برسد.
  • اگر کیسه جاروبرقی پر شود می‌تواند باعث بوی سوختگی شود، پس باید کیسه جاروبرقی را چک کنید و اگر پر بود آن را خالی کنید.
  • برق منزل را بررسی کنید. احتمال دارد نوسانات برق به موتور دستگاه جاروبرقی فشار وارد کند و بوی سوختگی بلند شود.

در صورت بوی سوختگی از جاروبرقی، از این موضوع به راحتی عبور نکنید و حتماً به آن رسیدگی کنید و موارد زیر را بررسی کنید:

  • ممکن است به هر دلیلی تهویه جاروبرقی مسدود شده باشد و یا موتور آن داغ شود. این مورد هم باعث بوی سوختگی خواهد شد.
  •  در مرحله بعدی شما باید غلتک جاروبرقی را هم بررسی کنید. شاید مو و یا نخ در بین غلتک گیر کرده باشد و این می‌تواند ایجاد بوی سوختگی کند. حتماً این مورد را چک کنید.
  • مدار الکترونیکی را بررسی کرده و از تمیز بودن آن اطمینان پیدا کنید. برای اینکه مدار الکترونیکی را تمیز کنید، بهتر است جاروبرقی را از برق بکشید و به وسیله یک دستمال آن را تمیز کنید.
حتما بخوانید:   معرفی بهترین جارو شارژی ایرانی و خارجی/انواع مختلف جارو شارژی

مواردی که برای شما نام بردیم می‌تواند باعث بوی سوختگی در جاروبرقی شود. بهتر است ابتدا موارد بیان شده را بررسی کنید و سپس برای برطرف کردن مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

بوی سوختگی در جاروبرقی

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی چیست؟

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم موارد زیادی می‌تواند باعث بوی سوختگی در جاروبرقی شود ولی موارد دیگری هم وجود دارد که مربوط به خرابی قطعات جاروبرقی است، مانند: خرابی پروانه، ترموستات و موتور که جزو مهم‌ترین دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی هستند. اگر متوجه شدید که این موارد باعث بوی سوختگی شده، بهتر است به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. ولی اگر دسترسی به تعمیرکار نداشتید، می‌توانید یک سری موارد را بررسی کنید:

۱- بوی سوختگی به دلیل موتور جاروبرقی

معمولاً وقتی شما بوی سوختگی از جاروبرقی به مشامتان می‌رسد که برای مدت زیادی از این دستگاه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که به موتور جاروبرقی فشار زیادی وارد شود و بوی سوختگی از آن بلند شود.

استفاده زیاد از جاروبرقی برای مدت طولانی می‌تواند به موتور جاروبرقی فشار وارد کند. دقت داشته باشید که بعد از یک ربع استفاده مداوم از جاروبرقی، حدود نیم ساعت آن را خاموش کنید و صبر کنید تا دستگاه کاملاً خنک شود. استفاده طولانی مدت و مداوم از جارو برقی می‌تواند به موتور آن آسیب زیادی وارد کند و گاهی باعث سوختن موتور خواهد شد.

۲- بوی سوختگی به دلیل فرسودگی سیم‌های جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که باعث بوی سوختگی می‌شود استهلاک سیم جاروبرقی است. استفاده طولانی از جاروبرقی باعث می‌شود سیم پیچ‌ها نیم سوز شود. باید به این نکته مهم توجه کنید که حتماً در هنگام بررسی موتور مراقب باشید که به قطعات موتور ضربه وارد نشود زیرا در غیر این صورت ممکن است خرابی بیشتری به بار آمده و مجبور به پرداخت هزینه بیشتری هم بشوید. اگر در این کار مهارتی ندارید توصیه می‌کنیم جاروبرقی را دستکاری نکنید و از تعمیرکار کمک بگیرید.

۳- بوی سوختگی به دلیل ترموستات جاروبرقی

همانطور که می‌دانید در جاروبرقی ترموستات وظیفه مدیریت دما را دارد ولی گاهی ممکن است خود این قطعه باعث بوی سوختگی شود. ترموستات وقتی فعالیت می‌کند که دمای موتور بیشتر از اندازه بالا برود. در هنگامی که این مشکل ایجاد شود، ترموستات هم فعال می‌شود و دمای موتور را کم می‌کند ولی اگر ترموستات قادر نباشد بالا رفتن دما را در موتور جاروبرقی متوجه شود، مسلماً قادر نیست که دستور کم شدن دما را هم صادر کند و این باعث می‌شود به موتور جاروبرقی فشار زیادی وارد شده و در نتیجه موتور خراب شود و بوی سوختگی از جاروبرقی بلند می‌شود. پس بهتر است در هنگام بوی سوختگی ترموستات را هم بررسی کنید.

۴- خرابی فن موتور دلیل بوی سوختگی در جاروبرقی

فن جاروبرقی وظیفه دارد که هوای داخل دستگاه را به طرف بیرون آن هدایت کند و اگر فن خراب شود، مسلماً موتور جاروبرقی بعد از کار کردن داغ خواهد شد و در صورت طولانی شدن فعالیت زیاد جاروبرقی، ممکن است موتور خراب شده و بوی سوختگی بدهد. دقت داشته باشید در صورت خرابی فن، حتماً باید آن را سریعاً عوض کنید. اگر مهارت لازم در تعویض فن ندارید، بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات جارو شارژی دلونگی | خدمات تعمیر جاروشارژی Delonghi

۵- کم شدن مکش جاروبرقی دلیل بوی سوختگی

یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی می تواند کم شدن مکش جاروبرقی باشد. این مورد باعث می‌شود به موتور دستگاه فشار زیادی وارد شود. اگر در هنگام بوی سوختگی متوجه شدید مکش دستگاه کاهش پیدا کرده است، پس مطمئن خواهید شد که این بوی سوختگی می‌تواند به دلیل کم شدن مکش باشد. در این صورت باید لوله جارو برقی، فیلتر و کیسه را بررسی کنید.

به این نکته مهم توجه کنید که حتماً باید به طور مرتب فیلتر جاروبرقی تمیز شده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. کثیف شدن فیلتر باعث اختلال در عملکرد صحیح جاروبرقی می شود. لوله های جاروبرقی هم باید مرتب چک شوند و اگر مسدود شده بود حتماً آن را تمیز کنید. می‌توانید در صورت نیاز لوله‌ها را بشویید.

کیسه جاروبرقی را باید به طور منظم خالی کنید زیرا پر بودن کیسه جاروبرقی می‌تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد کند. اگر کیسه جاروبرقی شما یکبار مصرف است، قبل از اینکه کاملاً پر شود آن را تعویض کنید و اگر هم یک بار مصرف نیست، باید قبل از اینکه کیسه پر شود آن را خالی کرده و در صورت نیاز به وسیله آب آن را بشویید. بعد از شستن، کیسه را در آفتاب پهن کنید تا کاملاً خشک شود. بعد از اینکه از خشک شدن آن مطمئن شدید، باید کیسه را در داخل جاروبرقی قرار دهید.

مشکلات متداول در جاروبرقی

دستگاه جاروبرقی هم مانند تمام دستگاه‌های دیگر ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت و یا حتی استفاده نادرست دچار خرابی شود. بعضی از خرابی‌ها جزئی بوده و شما می‌توانید به راحتی آن را رفع کنید و گاهی لازم است فقط بعضی از نکات ساده را رعایت کنید، ولی گاهی ممکن است مشکل جاروبرقی جدی باشد، در این صورت حتماً نیاز است که به تعمیرکار مراجعه کنید.

۱- دکمه پاور کار نمی کند.

گاهی امکان دارد بعد از اینکه دکمه پاور را فشار دادید دستگاه روشن نشده و یا بلافاصله خاموش شود. در این صورت باید جاروبرقی خود را عیب یابی کنید. برای این منظور می‌توانید از تستر الکترومکانیکی برای بررسی کلید استفاده کنید. قطع شدن سیم جارو برقی هم می‌تواند از روشن شدن دستگاه جلوگیری کند. البته سیم را هم می‌توانید با همان تستر الکترومکانیکی بررسی کنید.

۲- موتور جاروبرقی خراب شود.

یکی از مشکلات رایج در جاروبرقی‌ها خرابی موتور است و تقریباً می‌توان گفت پیچیده‌ترین مشکل هم در جاروبرقی همان خراب شدن موتور می‌باشد. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، حتماً باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا موتور تعمیر و در صورت نیاز تعویض شود.

حتما بخوانید:   دفتر راهنمای جاروبرقی پاکشوما | راهنمای استفاده از جاروبرقی پاکشوما

۳- جاروبرقی مکش درستی ندارد.

اگر مکش جاروبرقی شما ضعیف شد، معمولاً مشکل زیاد جدی نبوده و خودتان می‌توانید آن را برطرف کنید. برای رفع مشکل ابتدا فیلتر را چک کنید، ممکن است نیاز باشد که فیلتر را تمیز کنید. اگر فیلتر آسیب دیده بود آن را عوض کنید. ممکن است برس و یا لوله های جاروبرقی مسدود شده باشد، برای رفع مشکل مسدودی را برطرف کنید.

۴- برس جاروبرقی نمی‌چرخد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در جاروبرقی‌ها بسیار رایج است نچرخیدن برس است. اگر متوجه شدید که برس جاروبرقی شما نمی‌چرخد ممکن است نیاز باشد برس را تمیز کنید. در صورت تمیز کردن مسلماً دو دوباره کار خواهد کرد.

۵- سیم جمع کن در جاروبرقی کار نمی‌کند.

خراب شدن سیم جمع کن به دلایل زیادی مانند ایجاد گرد و غبار در داخل آن و یا فشار دادن زیاد دکمه ایجاد می‌شود. اگر شما در هنگام جمع کردن سیم، فشار زیادی در روی دکمه بیاورید شیارهای پلاستیکی که در داخل آن وجود دارد، آسیب خواهد دید. فنر سیم جمع کن هم در جاروبرقی نقش مهمی برای جمع شدن سیم دارد. ممکن است فنر سیم جمع کن در برود و سیم به داخل کشیده نشود. در این صورت باید به وسیله تعمیرکار آن را تعمیر کنید.

بوی سوختگی در جاروبرقی

۶- جاروبرقی دائما خاموش می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات رایج در جاروبرقی‌ها این است که در هنگام کار، جاروبرقی شما خاموش می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل گرم شدن بیش از اندازه جاروبرقی باشد. ممکن است مانعی در برس وجود داشته باشد. در این صورت برس را بررسی کرده و آن را کاملاً تمیز کنید. قبل از اینکه دوباره جاروبرقی را روشن کنید، توصیه می‌کنیم نیم ساعت صبر کنید تا جاروبرقی شما خنک شود.

کثیف شدن موتور هم می‌تواند باعث خاموشی مداوم جاروبرقی شود. برای رفع مشکل بهتر است جاروبرقی را خاموش کرده و موتور دستگاه را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن مسلماً جاروبرقی شما به درستی کار خواهد کرد. گاهی ممکن است مو، آشغال و یا کثیفی در لوله جمع شود و این گرفتگی باعث داغ شدن موتور شود. برای رفع مشکل، گرفتگی لوله را رفع کنید و کمی صبر کرده تا موتور خنک شود. سپس دستگاه را روشن کنید. یکی دیگر از دلایل خاموش شدن جاروبرقی این است که شما آن را برای مدت طولانی روشن بگذارید. این کار باعث داغ شدن زیاد موتور می‌شود و در نتیجه جاروبرقی شما خاموش خواهد شد. پس توصیه می‌کنیم هیچگاه به طور مداوم برای مدت طولانی از دستگاه جاروبرقی خود استفاده نکنید.

31

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اگر بوی سوختگی از جاروبرقی به مشامتان رسید چه کار کنید؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x