تعمیرات یخچال

دلایل زود اتومات کردن یخچال چیست و چگونه مشکل را حل کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بعضی از کاربران از زود اتومات کردن یخچال و روشن و خاموش شدن پشت سر هم آن، شکایت می‌کنند. همانطور که می‌دانید این موضوع می‌تواند باعث خرابی یخچال شود، پس باید سریعاً دلیل بروز این مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل زود اتومات کردن یخچال می‌پردازیم و شما را با روش‌های رفع این مشکل آشنا می‌کنیم.

دلایل زود اتومات کردن یخچال چیست؟

همانطور که می‌دانید موتور یخچال باید دمای داخل را به مقدار تنظیم شده برساند تا مواد غذایی که در داخل یخچال هستند سالم بمانند. وقتی دمای داخل یخچال بالاتر برود، باعث خواهد شد موتور و همچنین قطعات دیگر یخچال دوباره کار کنند تا یخچال سرد شده و به دمای مورد نیاز برسد.

در ساختن یخچال‌ها از مواد و عایقی استفاده شده که باعث می‌شود دمای داخل آن با سرعت از بین نرود، به همین دلیل روشن و خاموش شدن سریع یخچال می‌تواند امری غیرمعمول و عجیب به نظر بیاید. یخچال‌هایی که اتومات هستند معمولاً خاموش و روشن می‌شوند ولی گاهی این خاموش و روشن شدن ها با فاصله کم اتفاق می‌افتد و نشانه بروز مشکل است. زود اتومات شدن یخچال می‌تواند باعث کاهش عمر مفید دستگاه شود. به همین دلیل در ادامه به بررسی مهمترین دلایل زود اتومات کردن یخچال می‌پردازیم تا با آشنایی با این موارد، بتوانید به راحتی مشکل یخچال خود را رفع کنید.

  1. درب یخچال بیش از اندازه باز بماند.
  2. درب یخچال کامل بسته نشده باشد.
  3. لاستیک‌های دور درب خراب شده باشد.
  4. خراب شدن ترموستات
  5. قرار دادن یخچال در مکان گرم
  6. نبودن تهویه مناسب در پشت یخچال
  7. گذاشتن مواد غذایی بسیار داغ در یخچال
  8. گاز یخچال

در ادامه مقاله شما را با این موارد به طور کامل آشنا می‌کنیم و روش‌های رفع مشکل را هم برایتان توضیح می‌دهیم.

زود اتومات کردن

۱- درب یخچال بیش از اندازه باز بماند.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‌شود یخچال شما زود اتومات کند این است که بیش از اندازه درب یخچال را باز بگذارید. در این صورت هوای داخل یخچال با سرعت عوض شده و دمای آن هم بالا می‌رود. به همین علت موتور یخچال مجبور است دوباره روشن شده و محیط را سرد کند.

حتما بخوانید:   چگونگی تعویض فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی

برای اینکه مشکل را برطرف کنید توصیه می‌کنیم فقط در مواقع ضروری درب یخچال را باز کنید و بعد از اینکه وسیله مورد نظرتان را از داخل یخچال بیرون آوردید، قبل از اینکه هوای سرد آن خارج شود، درب دستگاه را ببندید.

۲- درب یخچال کامل بسته نشده باشد.

اگر درب یخچال کامل بسته نشده و نیمه باز مانده باشد، هوای داخل یخچال کم کم خارج شده و دمای داخل آن هم بالا می‌رود. به همین دلیل باید بعد از اینکه از داخل یخچال چیز موردنظرتان را برداشتید، حتماً از بسته شدن درب آن اطمینان پیدا کنید.  از مهم ترین دلایلی که می‌تواند باعث شود درب یخچال شما باز مانده باشد، این است که مواد غذایی را به شکل نادرست در یخچال قرار داده و این مواد غذایی مانع بسته شدن درب شوند.

البته یخچال‌های امروزی دارای اتوماتی هستند که از بروز این مشکل جلوگیری خواهد کرد زیرا سنسور کوچکی در روی این یخچال‌ها نصب شده که اگر مدتی از باز ماندن درب بگذرد، هشدار یخچال به صدا درآمده و شما متوجه باز بودن آن خواهید شد و می‌توانید درب را بسته و از خارج شدن هوای سرد از یخچال جلوگیری کنید.

۳- خراب شدن لاستیک درب یخچال

باید لاستیک دور درب یخچال شما دارای کیفیت خوبی باشد تا بتواند از خارج شدن هوای سرد جلوگیری کند زیرا این لاستیک نقش بسیار مهمی برای ثابت نگه داشتن دما در داخل یخچال دارد. اگر این لاستیک در اثر فرسودگی و یا گذر زمان خراب شود، عملکرد درستی نداشته و نمی‌تواند از خارج شدن هوای سرد و وارد شدن هوای گرم به داخل یخچال جلوگیری کند. یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث خرابی لاستیک دور درب باشد، سوراخ شدن به وسیله اشیاء تیز است. برای اینکه مشکل را برطرف کنید چاره‌ای ندارید به جز اینکه لاستیک دور درب یخچال را عوض کنید.

۴- خراب شدن ترموستات

یکی از دلایلی که باعث می‌شود یخچال زود اتومات کند، خراب شدن ترموستات است. ترموستات وظیفه دارد دمای داخل یخچال را اندازه گرفته و اگر دما پایین و یا بالا بود، مقدار آن را تنظیم کرده و دستور روشن یا خاموش شدن اتومات را صادر کند. اگر ترموستات یخچال خراب شده باشد نمی‌تواند اطلاعات درستی را در مورد دمای یخچال به قسمت برد ارسال کند و این باعث خاموش و روشن شدن متناوب دستگاه خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید و این قطعه را تعمیر و در صورت نیاز آن را عوض کنید.

حتما بخوانید:   حل مشکل گرفتگی در ناودان یا فاضلاب یخچال

از جایی که احتمال دارد زود اتومات کردن یخچال به علت خرابی ترموستات باشد، پس لازم است که روش تست عملکرد ترموستات در یخچال را بدانید. برای این منظور یخچال خود را در روی درجه ۳ بگذارید. حالا در طبقه وسط یخچال یک لیوان آب را قرار بدهید. یک روز صبر کنید و بعد از یک روز لیوان را از یخچال بیرون بیاورید و دمای آب داخل لیوان را به وسیله دماسنجی اندازه بگیرید. اگر متوجه شدید که دمای آب لیوان حدود ۱ الی ۵ درجه است، معلوم خواهد شد که یخچال شما کاملاً سالم است و ترموستات هم مشکلی ندارد. در غیر این صورت ترموستات دچار خرابی شده است.

شاید سؤال کنید که دمای مناسب برای یخچال حدوداً چند درجه است؟ نمی‌توان به این سؤال شما پاسخ دقیقی داد زیرا در فصل‌های مختلف با توجه به تغییر کردن درجه آب و هوا، شما باید یخچال را رو درجه مناسب قرار دهید.

۵- قرار دادن یخچال در مکان گرم

به طور کلی باید بگوییم بدنه یخچال به شکلی ساخته و طراحی شده که تعاملی با هوای بیرون ندارد و دمای داخل یخچال نمی‌تواند بالا برود. با این حال اگر شما یخچال را در محیط گرمی قرار دهید باعث افزایش دمای داخل آن خواهد شد و با بالا رفتن دمای داخل، یخچال زود اتومات می‌کند.

برای اینکه مشکل را برطرف کنید، بهتر است که هیچگاه یخچالتان را در مکان‌های گرم مانند: نزدیک بخاری، اجاق گاز و یا حتی در معرض نور خورشید قرار ندهید و دقت کنید که نباید محیطی که یخچال قرار دارد، بیش از اندازه گرم باشد.

۶- نبودن تهویه مناسب در پشت یخچال

در هنگامی که یخچال را نصب می‌کنید باید حتماً به رعایت فاصله یخچال و دیوار توجه کنید. یخچال حتماً باید با دیوار پشت و دیوارهای اطراف فاصله داشته باشد تا هوا بتواند به خوبی در پشت دستگاه جریان پیدا کرده و تهویه شود. دلیل آن هم وجود کمپرسور است. کمپرسور در پشت یخچال قرار داشته و برای خنک کردن داخل یخچال به تهویه هوای کافی نیاز دارد تا بیش از اندازه داغ نشود. اگر در پشت یخچال، هوا خوب جریان نداشته باشد باعث بالا رفتن دمای کمپرسور شده و این مسئله هم باعث می‌شود یخچال شما زود روشن و خاموش شود.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات یخچال ایندزیت INDESIT | رایج ترین معایب

۷- گذاشتن مواد غذایی بسیار داغ در یخچال

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود یخچال شما زود اتومات کند، این است که مواد غذایی خیلی داغ را در یخچال بگذارید. وقتی شما مواد غذایی داغ را در داخل یخچال بگذارید، این کارتان باعث می‌شود دمای داخل یخچال با قرار گرفتن در مجاورت هوای داغ ماده غذایی، افزایش پیدا کرده و دستگاه مکرراً روشن و خاموش شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید، بهتر است که ابتدا غذا را در بیرون از یخچال قرار دهید تا کاملاً خنک شود و سپس آن را در یخچال بگذارید.

۸- گاز یخچال

وقتی گاز یخچالتان را به تازگی شارژ کرده باشید، ممکن است که بعد از شارژ گاز، یک شبانه روز یخچال بدون وقفه کار کند. این موضوع بعد از شارژ جدید گاز یخچال اتفاق می‌افتد و کاملاً طبیعی بوده و نباید نگران شوید، ولی در صورتی که گاز یخچال را جدیداً شارژ نکرده باشید و متوجه مداوم کار کردن یخچال شدید، حتماً باید با تعمیرکار ماهر تماس گرفته تا مشکل رفع شود.

یخچال هر چند وقت یک بار باید اتومات کند؟

فاصله زمانی روشن و خاموش شدن و اتومات کردن یخچال، به درجه تنظیم شده توسط خودتان بستگی دارد. پس باید حتماً به تنظیم صحیح دمای یخچال توجه کنید. اگر دمای یخچالتان را درست تنظیم نکرده باشید، مسلماً کارایی یخچال پایین آمده و ممکن است یخچال به موقع اتومات نکند. پس توجه داشته باشید که تنظیم صحیح دمای یخچال اهمیت زیادی دارد.

البته قطعات سالم و شکسته دستگاه هم می‌تواند در روی ایجاد این مشکل اثر داشته باشد و یا خرابی ترموستات، باعث می شود ترموستات نتواند فرمان خاموش و یا روشن را به کمپرسور یخچال ارسال کند، در نتیجه یخچال مداوم روشن و خاموش می‌شود.

زود اتومات کردن

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد تلاش کردیم شما را با نکات مهمی در مورد زود اتومات کردن یخچال، آشنا کنیم. همانطور که گفتیم وقتی موتور یکسره کار می‌کند و باعث کاهش عمر کمپرسور یخچال خواهد شد. معمولاً یخچال باید هر یک ساعت، فقط یک بار اتومات کند و اگر بیشتر از این باشد غیر طبیعی است. در صورت زود اتومات کردن یخچال، ابتدا به نحوه قرارگیری یخچال توجه کنید و سپس درب آن را چک کنید. اگر مشکلی پیدا نکردید، باید از سلامت ترموستات اطمینان پیدا کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل زود اتومات کردن یخچال چیست و چگونه مشکل را حل کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

یخچال هر چند وقت یک بار باید اتومات کند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x