تعمیراتتعمیرات یخچال

لاستیک درب یخچال چیست و چرا خشک می‌شود؟

چرا لاستیک لای درب یخچال فریزر خشک می شود؟

یخچال به عنوان یک قلب در آشپزخانه عمل می‌کند. نگهداری از یخچال اگرچه سخت به نظر می‌رسد، اما بسیار راحت است. یکی از اجزای مهم و اساسی یخچال درب آن است. درب به عنوان یک محافظ از کارایی یخچال حفاظت می‌کند. اما چیزی که درب را سالم و کارا می‌کند لاستیک درب یخچال است. لاستیک درب یخچال یکی از پر کاربردترین اجزا به حساب می‌آید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با لاستیک درب یخچال و کاربردهای آن آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

لاستیک درب یخچال

واشر یا لاستیک درب یخچال چیست؟

لاستیک درب یخچال یک جزء مهم در یخچال است و خواص آب بندی و عایق حرارتی آن تأثیر قابل توجهی بر عملکرد تبرید و سطح راندمان انرژی یخچال دارد. این مطالعه مروری جامع از فناوری‌های کلیدی مرتبط با لاستیک درب یخچال ارائه می‌کند. از سال ۱۹۲۰، با بهبود الزامات آب‌بندی و عایق حرارتی، ساختار و مواد واشر یخچال به شدت تغییر کرده است.

تکنیک CFD روشی موثر برای مطالعه ویژگی‌های انتقال حرارت واشر با پیچیدگی ساختار است. یک روش آزمایش غیر مستقیم معمولاً برای تخمین بار انتقال حرارت بر اساس روش اتلاف حرارت معکوس (RHLM) با کمک سنسورهای شار حرارتی استفاده می‌شود. نفوذ هوا از طریق واشر عمدتاً به شکاف‌های جریان، اختلاف فشار بین کابینت داخل و خارج و نوع جریان بستگی دارد. فناوری گاز ردیاب را می‌توان برای تعیین کمیت انتقال جرم از طریق واشر معرفی کرد.

اگر لاستیک درب یخچال خراب شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر واشر لاستیک درب یخچال خراب شده است، باید به سرعت تعمیر شود تا از کارکرد صحیح یخچال اطمینان حاصل شده و از قبض برق گران قیمت جلوگیری شود. درزگیر درب یخچال پاره شده اغلب باعث سرد نشدن یخچال یا یخ نرفتن فریزر می‌شود. پاره شدن درزگیر یخچال نیز می‌تواند باعث افزایش قبض برق شما شود، زیرا یخچال مجبور است برای نگهداری وسایل در یخچال اضافه کاری کند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد یخ زدگی در فریزر شود. این عامل باعث کاهش جریان هوا بین بخش‌های یخچال و فریزر می‌شود.

لاستیک درب یخچال

علائم خرابی رایج لاستیک درب یخچال

با نگهداری صحیح از دستگاه و تنظیم آن در دمای مناسب، از هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری کرده و مقدار زیادی در هزینه صرفه جویی خواهید کرد. کثیفی و ریزش می‌تواند با جلوگیری از گردش هوای سرد بر دمای یخچال تأثیر بگذارد. چند مورد از رایج‌ترین خرابی‌های لاستیک درب یخچال به شرح زیر است:

کپک لاستیک درب یخچال

یکی از دلایل رایج کپک و کپک سیاه در واشر به دلیل خروج هوای سرد از یخچال است. همچنین این اتفاق زمانی می‌افتد که هوای گرم آشپزخانه جای آن را می‌گیرد. این به نوبه خود باعث متراکم شدن آب شده و باعث رشد کپک می‌شود.

مواد غذایی کپک زده در یخچال می‌تواند منجر به رشد کپک در داخل مهر و موم لاستیکی و همچنین در داخل یخچال شود. کپک‌ها از طریق تماس، از طریق سطوح و از طریق هوا پخش می‌شوند. کپک سطح نشان دهنده ریشه‌هایی است که به طور نامرئی مهاجم هستند و خوردن این غذاها ممکن است باعث مسمومیت غذایی یا حتی سرطان شود. افرادی که مستعد مشکلات تنفسی هستند در صورت نفوذ کپک ممکن است بیمار شوند.

به یاد داشته باشید که برخی از غذاها دارای پوشش قالب هستند مانند پنیر سفت و ژامبون خشک. قبل از خوردن باید قالب را برش دهید. سپس چاقوی مورد استفاده باید شسته شود تا از هر گونه آلودگی متقاطع جلوگیری شود.

خنک نشدن یخچال در اثر خرابی لاستیک درب یخچال

اگر درب یخچال شما به درستی آب بندی نمی‌شود، می‌تواند به این معنی باشد که خرابی واشر باعث می‌شود هوای گرم وارد محفظه شود یا هوای سرد خارج شود. این عامل ممکن است برد کنترل اصلی را فریب دهد که فکر کند در بسته نیست و حالت محافظت خطی را آغاز کند. همچنین باعث می‌شود یخچال شما برای سرد نگه داشتن غذای تازه و محفظه فریزر سخت شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای یخچال سام SAM|طریقه نصب و راه اندازی یخچال سام

لاستیک درب یخچال

یخچال دائما در حال کار است

این بدان معناست که وقتی یخچال به دمای مورد نظر رسید، همه چیز از جمله کمپرسور، فن کندانسور و فن اواپراتور باید بی‌صدا باشند. در غیر این صورت، سایش و پارگی غیرعادی ممکن است در اثر گرمای بیش از حد تولید شده توسط کمپرسور ایجاد شود.

تراکم عامل خرابی لاستیک درب یخچال

اگر هوای گرم و مرطوب وارد یخچال شما شود، ممکن است در نهایت با رطوبت بالاتر از حد معمول در داخل یخچال مواجه شوید. ممکن است باعث شود محتویات یخچال سریع‌تر خراب شود و همچنین کندانسور و کمپرسور کار بیشتری برای ایجاد یک محیط دمایی مناسب داشته باشند. همین‌طور ممکن است باعث یخ زدگی بیش از حد روی اواپراتور شود که یخچال شما را مجبور می‌کند تا چرخه‌های یخ زدایی مکرر را انجام دهد.

خشک شدن لاستیک درب یخچال

خشک شدن لاستیک درب یخچال یکی از شایع‌ترین خرابی‌های لاستیک درب یخچال به شمار می‌رود. این عامل به علت تنظیم نبودن صحیح دما و باز و بسته کردن مکرر درب یخچال ایجاد می‌شود. شما باید سعی کنید تا دمای فریزر خود را در میزان توصیه شده دفترچه راهنمای یخچال تنظیم کنید. همچنین از باز و بسته کردن مکرر و بی‌دلیل درب یخچال خودداری کنید.

پاره شدن لاستیک درب یخچال

در بیشتر موارد، اگر لاستیک درب یخچال ترک خورده باشد، به جای تعمیر، نیاز به تعویض دارد. با این حال، اگر آسیب جزئی وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید آن را تعمیر کنید. برای تعمیر یا تعویض لاستیک درب یخچال به ادامه مطلب مراجعه کنید.

رفع سریع

اگر قسمت کوچکی درب یخچال را نگرفته باشد، می‌توان از گریس سیلیکونی یا ژله نفتی برای تعمیر لاستیک درب یخچال استفاده کرد. به سادگی مقداری گریس سیلیکون یا ژله نفتی را روی یک پنبه بریزید و آن را به شیار زیر لاستیک شل فشار دهید. این کار باعث می‌شود که لاستیک را راحت‌تر به جای خود برگردانید و هرگونه نشتی را ببندید.

مهر و موم درب را بشویید

گاهی اوقات به دلیل کثیفی روی لاستیک درب یخچال، یخچال به درستی آب بندی نمی‌شود. اگر پارگی در مهر و موم درب کوچک است، تمیز کردن درزگیر ممکن است برای رفع مشکل کافی باشد. برای تمیز کردن درزگیر می‌توان از آب گرم و مواد شوینده استفاده کرد. برای تمیز کردن کامل‌تر، لاستیک درب یخچال درب را بردارید و تمیز کنید.

پس از شستن و خشک شدن درزگیر، یک لایه نازک گریس سیلیکونی را به سمتی که به درب یخچال متصل می‌شود، بمالید. این کار کارایی آن را بهبود می‌بخشد و از ایجاد ترک در آینده محافظت می‌کند. مهر و موم درب را دوباره به یخچال وصل کنید.

لاستیک درب یخچال

درزگیر درب را تعمیر کنید

برای تعمیر لاستیک درب یخچال پاره شده می‌توان از کاغذ واکس دار و درزگیر سیلیکونی استفاده کرد.

  • مهر و موم درب را تمیز کنید، چربی، کثیف و کپک را از بین ببرید.
  • یک لایه یکنواخت از درزگیر سیلیکونی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا در هر شکافی در مهر و موم قرار گیرد.
  • با دقت روی سیلیکون را با یک نوار ۲ اینچی کاغذ مومی بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که در هر دو انتها با بخش سالم مهر و موم هم‌پوشانی دارد.
  • لبه‌های کاغذ موم شده را طوری برش دهید که بتوان آن را تا کرد تا با شکل اصلی مهر و موم مطابقت داشته باشد.
  • هنگامی که درزگیر و کاغذ به درستی قرار گرفتند، درب یخچال را با دقت ببندید. این کار باید کاغذ را بین مهر و موم و بدنه یخچال محبوس کند.
  • حداقل ۸ ساعت صبر کنید تا درزگیر ببندد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه یخچال دوقلو با ساید بای ساید

نحوه نگهداری لاستیک درب یخچال

به طور منظم پاک کنید

اولین کاری که می‌توانید برای مهر و موم واشر خود انجام دهید این است که به طور مرتب آن را پاک کنید. با گذشت زمان، کثیفی، گرد و غبار و ریختن آن می‌تواند سطحی را که زمانی چسبنده بود، بپوشاند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، لاستیک درب یخچال دیگر نمی‌تواند تماس کامل بدون وقفه با سطح یخچال داشته باشد. این تماس صاف برای اینکه واشر یک مهر و موم بدون هوا برای نگه داشتن در هوای سرد تشکیل دهد ضروری است.

حتی اگر چیزی روی مهر و موم نمی‌بینید، برای ایجاد مشکل نیازی به نمایان بودن آن نیست. یک اسفنج مرطوب و کمی صابونی بردارید و آن را در امتداد واشر قرار دهید. سعی کنید هر طرف را بگیرید. برای پاک کردن فرورفتگی‌های داخل چین‌ها که می‌تواند کثیفی پنهان شده و جمع شود، وقت بگذارید. اگر لکه ناهمواری احساس کردید یا کثیفی قابل مشاهده دیدید، آن را با سمت عقب اسفنج بشویید تا لکه ناهموار از بین برود.

یک لایه نازک ژله نفتی بمالید

هنگامی که واشر درب یخچال شما تمیز می‌شود، یک ترفند بسیار مفید وجود دارد که می‌توانید برای بهبود عملکرد و عمر مفید واشر خود استفاده کنید. تنها چیزی که نیاز دارید مقدار کمی ژله نفتی است.

واشر یخچال شما از لاستیک مصنوعی ساخته شده است که در واقع بیشتر شبیه الیاف گیاهی است و مانند چوب خشک می‌شود. وقتی واشر یخچال شما خشک می‌شود، منقبض می‌شود و مانند چوب چروکیده سخت می‌شود. با این حال، ژله نفتی مانند لوسیون، چوب را دوباره مرطوب می‌کند و رطوبت آن را مسدود می‌کند. بنابراین دفعه بعد خشک شدن آن بیشتر طول می‌کشد.

یک لایه نازک ژله نفتی را با انگشت یا دستمال کاغذی در امتداد سطح واشر یخچال خود بمالید. فقط یک لایه بسیار نازک کافی است. تا جایی که می‌توانید از لاستیک استفاده کنید، اما مهم‌ترین سطح جایی است که لاستیک درب یخچال را لمس می‌کند. ژله همچنین به ایجاد مهر و موم بین درب و واشر کمک می‌کند.

در صورت آسیب، تعویض کنید

ممکن است واشر یخچال شما در اثر ضربه یا پیچ خوردگی آسیب ببیند. اگر واشر یخچال شما پاره، فرورفته یا پیچ خورده باشد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. خوشبختانه این کار آسان و بی‌خطر است.

در زیر واشر پیچ‌های نصب قرار دارد. این پیچ‌ها را باز کنید اما به‌ طور کامل آن‌ها را از اطراف جدا نکنید. واشر را از درب یخچال جدا کنید. یک واشر جدید را با معکوس کردن فرآیند نصب کنید و واشر جدید را در شکاف درب نصب کنید. سپس پیچ‌های نصب را که واشر را در جای خود محکم می‌کند، ببندید. برای دریافت محافظت بیشتر از لاستیک درب یخچال، یک لایه نازک وازلین را روی واشر درب یخچال جدید خود بمالید تا از آن محافظت کند. کیفیت مهر و موم را بهبود بخشید و از شروع فرآیند خشک شدن آن جلوگیری کنید.

مراقبت از واشر یخچال بخش مهمی از استفاده کارآمد از یخچال است. یخچال شما برق کمتری مصرف می‌کند و اگر واشر شما در شرایط خوبی باشد، غذای شما به طور مداوم سرد می‌ماند.

لاستیک درب یخچال

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله کاربردی همراه ما بودید. لاستیک درب یخچال یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که هر یخچالی بدون آن نمی‌تواند به درستی کار کند. از این رو با مراجعه به بخش‌های ابتدایی می‌توانید به راحتی با نحوه نگهداری و علائم هشدار دهنده خرابی لاستیک درب یخچال اطلاع پیدا کنید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

لاستیک درب یخچال چیست و چرا خشک می‌شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای لاستیک درب یخچال و بررسی دلایل خشک شدن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا