تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

چگونه خرطومی جاروبرقی را تعویض کنیم؟

راه هایی ساده برای عوض کردن لوله خرطومی جاروبرقی

چگونه خرطومی جاروبرقی را عوض کنیم؟ از آنجایی که جاروبرقی یکی از وسایل ضروری برای نظافت در خانه می باشد باید هیچگاه نسبت به آن بی توجه نباشید ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما روش تعمیر لوله خرطومی جاروبرقی را توضیح دهیم لطفاً با ما همراه باشید.

لوله خرطومی جاروبرقی

 خرطومی جاروبرقی

یکی از قطعات در جاروبرقی لوله خرطومی می باشد که باید در استفاده از آن دقت کامل را داشته باشید زیرا اگر درست از آن استفاده نکنید احتمال دارد به زودی مجبور به عوض کردن لوله خرطومی جاروبرقی شوید. اگر شما از لوله خرطومی جاروبرقی درست استفاده نکنید احتمال دارد دچار ترک خوردگی یا پارگی شود دقت داشته باشید هرگز آن را در منزل از سمتی به سمت دیگر به طور سریع حرکت ندهید تا از آسیب لوله خرطومی جلوگیری کرده باشید. اگر لوله خرطومی جاروبرقی ترک خورد و یا پاره شد حتماً آن را تعمیر یا تعویض کنید زیرا در صورت بی توجهی به این مشکل احتمال دارد که آسیب جدی به دستگاه شما وارد شود و یا مشکلات فنی برای دستگاه شما به وجود بیاید می خواهیم در ادامه مطالب برای شما روش تعویض خرطومی جاروبرقی را توضیح دهیم.

چگونه لوله خرطومی جاروبرقی را تعمیر کنیم؟

گاهی می توانید به جای عوض کردن لوله خرطومی جاروبرقی آن را تعمیر کنید البته اگر پارگی یا ترک خوردگی در ابتدای لوله باشد شما به راحتی خواهید توانست که آن را تعمیر کنید می خواهیم روش تعمیر کردن لوله خرطومی جاروبرقی را برای شما توضیح دهیم برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول به وسیله پیچ گوشتی ، دکمه خار را از زانویی کوپل باز کنید
 •  سپس لوله خرطومی را برخلاف جهت پیچانده و از جاروبرقی جدا کنید
 • قطعه پلاستیکی اتصال دهنده را که در نزدیک پارگی قرار دادند به آرامی جدا کنید
 •  در مرحله بعد به کمک یک چاقوی اره ای و یا یک کاتر می توانید قسمت پاره شده لوله خرطومی را به آرامی ببرید
 •  سپس قسمت اصلی و توپی پلاستیکی را آرامی به جارو وصل کنید
 • بعد از تمام شدن این مراحل می توانید مانند سابق از جاروبرقی خود استفاده کنید.
حتما بخوانید:   دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

مواردی که برای شما توضیح دادیم برای وقتی است که بریدگی لوله خرطومی در ابتدای لوله باشد حالا می خواهیم ببینیم که اگر بریدگی در ابتدای لوله خرطومی نبود چه کار باید انجام دهید؟ برای جواب دادن به این سوال باید بگوییم که در این حالت حتما باید لوله خرطومی جاروبرقی را تعویض کنید و به غیر از این چاره ای ندارید اگر می خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید لطفاً با ما همراه باشید.

روش عوض کردن لوله خرطومی جاروبرقی

همانگونه که می دانید لوله خرطومی از قسمت کوپل وارد دهانه جاروبرقی شده و به قسمت دیگر لوله تلسکوپی وصل می باشد مکش قوی در جاروبرقی باعث خواهد شد که همه گرد و خاک ها و کثیفی از روی زمین وارد جاروبرقی شود وقتی می خواهید لوله خرطومی جاروبرقی را تعویض کنید باید حتماً به نکاتی که برایتان توضیح می دهیم توجه کنید:

 • اگر فقط لوله خرطومی دستگاه شما مشکل پیدا کرده و لوله تلسکوپی و کوپل سالم هستند شما باید لوله خرطومی را به طور جداگانه بخرید برای این که لوله خرطومی جدید را وصل کنید باید خار های روی قطعه ها را به وسیله پیچ گوشتی باز کنید و لوله خرطومی قدیمی را از روی جاروبرقی جدا کنید بعد از آن می‌توانید لوله تلسکوپی و کوپل را به دو طرفه لوله خرطومی متصل کنید.
 • ولی اگر کوپل و لوله تلسکوپی هم سالم نبود در این هنگام شما باید لوله خرطومی را به همراه کوپل و لوله تلسکوپی کامل عوض کنید.

همانگونه که می دانید لوله تلسکوپی از جنس پلاستیک نیست پس در نتیجه مشکلاتی مثل سوراخ شدن یا پارگی برای آن به وجود نمی آید ولی بعضی وقت ها شرایط آن به صورتی است که حتماً باید دسته تلسکوپی جاروبرقی را تعمیر یا تعویض کنید مواردی که نیاز می شود شما لوله تلسکوپی جاروبرقی را تعویض یا تعمیر کنید موارد زیر است:

 • امکان تغییر و تنظیم اندازه ی آن وجود نداشته باشد
 • در اثر ضربه، شکل ظاهری آن تغییر کرده باشد
 • اگر لوله تلسکوپی هرز شده باشد و ارتفاع آن قابل تنظیم نباشد باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

نکته مهم : شما می توانید هر زمان که مایل هستید لوله خرطومی جاروبرقی را تعمیر کنید اما اگر این کار را دیر انجام دهید احتمال دارد که بریدگی بزرگتر شده و آنگاه حتما باید لوله خرطومی تعویض شود پس بهتر است که زودتر آن را تعمیر کنید.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر ال جی LG | لیست کامل خطاها

 راه هایی ساده برای  عوض کردن لوله خرطومی جاروبرقی

اگر شما می خواهید لوله خرطومی دستگاه خود را تعویض کنید ما در این مقاله مراحل ساده و راحت را برای تعویض کردن لوله خرطومی برای شما توضیح می دهیم:

۱- تهیه قطعه ی مورد نیاز

اولین کاری که باید انجام دهید این است که لوله خرطومی با کیفیت خوب بخرید و دقت داشته باشید که لوله خرطومی باید با برند و مدل جاروبرقی شما متناسب باشد وگرنه باید بعد از زمان کوتاهی آن را دوباره عوض کنید.

۲- محل بریدگی خرطومی را پیدا کنید

در مرحله بعد شما باید محلی را که لوله خرطومی بریده شده است پیدا کنید البته پیدا کردن محل بریدگی کار آسانی است ابتدا جاروبرقی را روشن کنید اگر قسمت پاره شده در آخر لوله خرطومی بود می توانید رابط پلاستیکی را در آورده و آن را به وسیله چاقوی اره ای یا کاتر ببرید بعد از آن کانکتور پلاستیکی را به قسمت انتهای لوله ای که برش دادید، وصل کنید البته دقت داشته باشید احتمال دارد که این قسمت پرس باشد و امکان جدا کردن آن وجود نداشته باشد اگر اینچنین بود می توانید به تعمیرکار مراجعه کنید.

نکته مهم : دقت داشته باشید اگر انسداد و گرفتگی درون لوله وجود داشت اول از همه باید آن را برطرف کنید تا برای شما مشکل ساز نشود

لوله تلسکوپی و کوپل را جدا کنید

در این مرحله چک کنید و ببینید آیا لوله تلسکوپی و کوپل سالم است یا نه؟ اگر این قسمت سالم بود شما باید این دو قطعه را که گفتیم از لوله خرطومی جدا کنید، در اغلب جاروبرقی ها یک خال کوچک یا یک دکمه قرار دارد که برای جدا کردن این دو قطعه از آن استفاده می شود ولی اگر متوجه شدید که این دو قطعه به جارو برقی به طور کامل پرس شده است حتماً باید با یک تعمیرکار مشورت کنید

اگر این قسمت یک دکمه داشت شما باید آن را فشار داده تا لوله تلسکوپی و کوپل یا همان رابط زانویی، از لوله خرطومی جدا شود. اگر جدا نشد باید از یک پیچ گوشتی استفاده کنید تا این دو قطعه را از هم جدا کنید.

عوض کردن لوله خرطومی جدید

در این مرحله باید لوله خرطومی را که خریده اید در جای لوله قدیمی وصل کنید بعد از آن دوباره زانویی و رابط را به آرامی به لوله خرطومی جدید جاروبرقی وصل کنید.

تست کردن جاروبرقی

بعد از اینکه لوله خرطومی جاروبرقی را عوض کردید باید اطمینان پیدا کنید که قطعات را درست به همدیگر وصل کرده اید برای این کار دوشاخه جاروبرقی را به پریز برق وصل کنید بعد از آن دستگاه را روشن کرده تا از سلامت آن مطمئن شوید اگر کار خود را درست انجام داده باشید آنگاه جاروبرقی بدون وجود اشکال کار می کند و شما می توانید از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   دلایل بالا‌ نرفتن فشار پمپ آب موتور خانه ساختمان چیست

چه موقع باید خرطومی جاروبرقی را تعویض کنید؟

 خرطومی جاروبرقی

در صورت وجود موارد زیر شما باید به تعویض خرطومی اقدام کنید:

 • اگر متوجه شدید که لوله خرطومی ترک خورده و یا دچار پارگی شده است باید آن را تعویض کنید.
 • اگر لوله خرطومی دچار انسداد شده و به دلیل وجود آشغال گرفته شده باشد.
 • اگر شما از لوله خرطومی بوی نامطبوعی به مشامتان رسید باید آن را تعویض کنید.
 • انعطاف پذیر نبودن لوله خرطومی

نکته مهم : نکته مهمی که شما باید حتماً به آن توجه کنید این است که هیچگاه برای تعمیر بریدگی لوله خرطومی از چسب استفاده نکنید زیرا باعث می شود که در بعضی مواقع چسب در اثر مکش زیاد جارو از جای خود کنده شود و یا اینکه به موتور آسیب وارد کند پس برای جلوگیری از برق گرفتگی هرگز از چسب استفاده نکنید

خریدن لوله خرطومی جاروبرقی

اگر شما می خواهید لوله خرطومی جاروبرقی خود را تعویض کنید و تصمیم به خرید لوله خرطومی جدید گرفته اید، می توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری این کار را انجام دهید البته قیمت لوله خرطومی بستگی به مدل، کیفیت، جنس، و اندازه آن دارد. به طور معمول لوله خرطومی از جنس پلاستیک است ولی لوله خرطومی جاروبرقی بوش از جنس پلاستیک بوده ولی با پوشش پارچه ای ساخته شده است.

نتیجه گیری:

همانگونه که گفتیم اگر لوله خرطومی را به شدت این طرف و آن طرف بکشید و یا اینکه به جسم تیزی برخورد کند احتمال دارد قسمتی از آن سوراخ شده و یا دچار پارگی شود در این حالت شما باید بررسی کنید اگر بریدگی در اول و یا آخر لوله خرطومی بود نیاز به تعویض لوله خرطومی ندارید و می‌توانید آن قسمت را ببرید و دوباره از آن استفاده کنید اما اگر پارگی در قسمت وسط قرار داشت باید حتما لوله خرطومی را تعویض کنید.

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش تعویض خرطومی جاروبرقی را توضیح دادیم.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

روش تعویض خرطومی جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه موقع باید خرطومی جاروبرقی را تعویض کنید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا