تعمیرات پکیج و آب گرمکن

الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

میله یون از مهمترین اجزای به کار گرفته شده در پکیج می باشد و در واقع می‌توان گفت که روشن شدن پکیج در صورت وجود میله یون یا الکترود یون می باشد. میله یون به نام های دیگری نیز شناخته شده است از قبیل یوزانسیون پکیج. اهمیت میله یون یا الکترود یون آنقدر زیاد است که به هنگام سرویس کردن پکیج این قطعه نیز مورد بررسی قرار می گیرد تا اگر دچار مشکلی شده باشد هر چه زودتر به رفع آن اقدام گردد زیرا اگر میله یون به هر علتی کارکرد درستی نداشته باشد پکیج روشن نخواهد شد. به همین علت قصد داریم در این مقاله از ایبک امداد به نحوه عیب یابی، روش تعمیر کردن و یا تعویض میله یون در پکیج بپردازیم. چنانچه شما نیز با مشکلاتی مانند سرد شدن آب و یا خاموش شدن پکیج مواجه هستید پیشنهاد ما به شما این است که تا پایان مطلب را مطالعه کنید.

میله یون یا الکترود یون چیست و چه کاربردی دارد؟

الکترود یون پکیج مثل پرشر سوئیچ هوا از مهم ترین اجزای به کار گرفته شده در سیستم گرمایشی ساختمان می باشد و جنس آن از فولاد است و مانند ترموکوپل کار می کند. تشخیص دادن شعله پکیج بر عهده میله یون می باشد. میله یون در واقع نحوه ایجاد شعله را در پکیج مورد بررسی قرار می دهد و آن را کنترل می‌کند تا موجب کارکرد درست پکیج شده و از خاموش شدن شعله جلوگیری کند. میزان مقاومت الکترود و حساسیت میله یون از ترموکوپل خیلی بیشتر است تا حدی که چنانچه شعله کارکرد درستی در پکیج نداشته باشد میله یون شعله را تشخیص نمی دهد و در نتیجه باعث خاموش شدن پکیج می شود. در ادامه مطلب روش عملکرد میله یون را توضیح دهیم و همچنین روش های عیب یابی و تشخیص مشکل آن را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

عملکرد میله یون در پکیج چگونه است؟

عملکرد میله یون مانند پیچ تنظیم شمعک در آبگرمکن مخزنی می باشد. بعد از ایجاد شعله هوایی که بین میله یون و مشعل قرار دارد یونیزه می شود. مولکول های یونیزه در این مرحله به کمک قطب مخالف ایجاد می شود و به کمک مشعل و میله یون جذب می شوند در نهایت باعث ایجاد جریان الکتریسیته شده و جریان الکتریسیته نیز می تواند موجب سوختن شعله شود. الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟میله یون روی مشعل یا برنر نزدیک الکترود قرار دارد و در فاصله ۷تا ۹ میلیمتری از برنر یا مشعل قرار می گیرد. هنگامی که شعله ایجاد می‌شود حرارتی که در نوک میله یون وجود دارد زیاد شده و جریان را به برد می فرستد تا برد فرمان دستور مداومت شعله را ارسال کند.

نقش اساسی الکترود یون یا میله یون در کارکرد درست پکیج

همانطور که در قسمت قبل گفتیم کاربرد اساسی الکترود یون تشخیص شعله می باشد و می تواند سوختن شعله را کنترل کند. جریان متناوب بین بدنه و میله مشعل ایجاد می شود و میله یون در پکیج از طریق این جریان شعله را تشخیص می دهد. با توجه به تعریف بالا می توان نتیجه گیری کرد که میله یون نقش مهم و ضروری در روشن ماندن پکیج دارد و اگر دچار خرابی شود پکیج نیز مکرر خاموش و روشن شده و عملکرد درستی نخواهد داشت و یا حتی ممکن است که شعله در پکیج تشکیل نشود. به علت اهمیت زیادی که الکترود یون در کارکرد درست پکیج دارد در ادامه مطلب درباره روش عیب یابی پکیج، تعمیر و تعویض آن صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عملکرد شیر برقی پکیج | مشکلات رایج در شیر برقی پکیج

در چه شرایطی باید الکترود یون در پکیج را تعویض کرد؟

اگر پکیج عملکرد درستی داشته باشد و در شرایط عادی قرار داشته باشد پس از آن که جرقه زن عمل کند نوک الکترود یون گرم شده و باعث می شود که شعله به صورت پایدار و ثابت برقرار شود. اگر این اتفاق نیفتد الکترود یون خراب شده است و نیاز به بررسی دارد. نشانه ها و علائم در ادامه بیان شده که با مطالعه آنها می توانید نشانه های خراب شدن و یا سالم بودن الکترود یون را تشخیص دهید.

 • مهمترین و مشخص ترین نشانه خراب شدن الکترود یون خاموش شدن پکیج می باشد. عوامل دیگری نیز می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود که از آن جمله می‌توان به نوسان در فشار گاز، خراب شدن دودکش، خراب شدن پرشر هوا، کاهش آب و …اشاره کرد. اما در اغلب موارد علت اصلی خراب شدن پکیج عملکرد نادرست میله می باشد.
 • یکی دیگر از علائمی که نشان می دهد میله یون خراب شده است گرم نشدن آب می باشد و در این شرایط شعله پکیج دائماً خاموش و روشن شده و در نتیجه با مشکل گرم و سرد شدن آب مواجه می شوید.
 • کار کردن دائمی فن پکیج نیز از دیگر علائم خراب شدن میله یون می باشد در این حالت فن به صورت مداوم روشن است و کار می‌کند اما پکیج روشن نخواهد شد.
 • اگر پکیج کارکرد درستی داشته باشد جرقه زن عمل می کند و شعله ایجاد خواهد شد. اما اگر الکترود یون دچار خرابی شده باشد جرقه زن نیز کار نمی کند و شعله همراه با جرقه زن قطع خواهد شد.

نحوه عیب یابی و بررسی مشکل در الکترود یون پکیج

در صورتی که هر کدام از نشانه های بالا را مشاهده کردید جهت برطرف کردن مشکل الکترود یون باید اقدام کنید اما قبل از آن لازم است جرقه زن را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 • برای آنکه الکترود یون پکیج را تست کنید لازم است نحوه اتصال آن را بررسی کنید زیرا الکترود یون نباید از بخش سرامیکی، بخش اتصال و همچنین نوک به بدنه متصل باشد.
 • مرحله دیگری در تست سالم بودن الکترود یون توجه کردن به فاصله میله از مشعل می باشد. در شرایط استاندارد میله یون باید فاصله ۱۰ میلی متری با سطح مشعل داشته باشد. البته لازم به ذکر است چنانچه جرقه زن و الکترود یون در یک میله باشند فاصله استاندارد بین آنها ۳ میلیمتر است.

الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟

 • چنانچه پس از بررسی الکترود یون متوجه شدید که فاصله بین آنها استاندارد نیست اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که این فاصله را تنظیم کنید.
 • به این نکته توجه کنید که الکترود یون با بدنه نباید دارای هیچ اتصالی باشد.
 • در بیشتر موارد با اولین اقدام مشکل پکیج برطرف خواهد شد و نیازی به عوض کردن الکترود یون نمی باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تنظیم و تعمیر شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

روش تعمیر کردن الکترود یون در پکیج

چنانچه پس از تنظیم فاصله استاندارد که در بالا گفته شد مشکل پکیج برطرف نگردید باید به تمیز کردن الکترود اقدام کرد. روش تعمیر کردن الکترود یون خیلی راحت است برای انجام آن کافیست ابتدا پکیج را خاموش کنید و اجازه دهید که میله یون کاملاً خنک شود سپس به کمک یک سمباده همه قسمت های الکترود یون باید تمیز شود. در بیشتر مواقع به دلیل خراب شدن الکترود یون انباشته شدن رسوبات و جرم روی میله می باشد که با سمباده کشیدن کاملا برطرف شده و مشکل رفع خواهد شد.

چگونه می توانیم الکترود یون در پکیج را تعویض کنیم؟

چنانچه بعد از نظافت کامل الکترود یون مشکل همچنان وجود داشته باشد و عملکرد پکیج درست نشود نشان دهنده آن است که تجهیزات شعله به صورت کلی دچار مشکل شده است. بنابراین در این صورت لازم است که به تعویض میله یون در پکیج اقدام کنید.الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟ برای آنکه بتوانید میله یون در پکیج را تعویض کنید باید اقدامات زیر را انجام دهید.

 1. نخستین کاری که باید انجام دهید این است که پکیج را خاموش کنید و اجازه دهید تا سطح مشعل به صورت کامل سرد شود.
 2. پس از آن الکترود یون که با نمونه قبلی کاملا هم اندازه است را تهیه کنید.
 3. در بخش زیری محفظه مشعل سوراخ کوچکی وجود دارد که میله یون در آن قرار دارد.
 4. میله الکترود یون را از سوراخ عبور داده تا نوک الکترود به سطح برنر نزدیک شود.
 5. پس از آن باید فاصله بین سطح مشعل و میله را تنظیم کنید.
 6. همانطور که در بالا گفته شد این فاصله حدود ۱۰ میلی متر می باشد.
 7. الکترود یون به سیمی بلند وصل است که در انتهای سیم یک اتصال فیش مانندی قرار دارد.
 8. جهت نصب کردن الکترود یون باید سر فیش را به محل قرار گرفتن آن روی برد متصل کنید.
 9. اکنون که الکترود یون جدید را متصل کردید می توانید پکیج را روشن کنید و دستگاه را در وضعیت آب مصرفی قرار دهید.
 10. پس از آن شیر آب گرم را باز کنید تا کارکرد الکترود یون را مورد بررسی قرار دهید.
 11. چنانچه تمامی مراحل تعویض را به صورت درست انجام داده باشید پس از آن که شیر آب گرم را باز کردید جرقه زن عمل می کند و الکترود یون شعله را تشخیص می دهد و پکیج شروع به کار خواهد کرد.

سخن آخر

میله یون یا الکترود یون یکی از قطعات مهم در پکیج می باشد که در واقع روشن شدن پکیج بدون آن امکان پذیر نمی باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نحوه کارکرد میله یون پرداخته ایم و نحوه عیب یابی و تشخیص آن را توضیح دادیم همچنین نحوه تعمیر الکترود یون را بررسی کرده و شرایط تعویض این قطعه را بیان کردیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما سودمند و مفید باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در قسمت دیدگاه ها هستیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

الکترود یون پکیج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا