خدمات ساختمان

آسانسور صندلی دار چیست | انواع آسانسور صندلی دار

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برای کمک به رفت و آمد اشخاص کم توان و سالمند از پله‌ها، راه حل‌های بسیار مختلفی وجود دارد که بهترین آنها استفاده از آسانسور ‌صندلی دار و آسانسور خانگی می‌باشد. آسانسور خانگی را داخل آپارتمان هایی که چند طبقه و یا دوبلکس هستند نصب می‌کنند و آسانسور پله‌ای را هم در روی دیوار و کنار راه پله قرار می‌دهند.

آسانسور صندلی دار اسم‌های مختلفی دارد مانند: آسانسور پله پیما، بالابر پله، آسانسور پله‌ای و غیره. این آسانسور نوعی بالابر می‌باشد که در کنار پله آن را نصب کرده تا افراد سالمند و کم توان بتوانند از آن استفاده کنند. آسانسور صندلی دار به صورت ویلچری و یا نفربر طراحی می‌شود که می‌توان از آنها در بهزیستی، مراکز درمانی و حتی منازل استفاده کرد.

آسانسور صندلی دار چیست؟

آسانسور صندلی دار جزو تجهیزات بسیار کاربردی است که برای جابجایی در بین طبقات از آن استفاده می‌کنند تا مشکل بالا و پایین رفتن از پله‌ را برای اشخاص کم توان و سالمند برطرف کند. آسانسورهای پله‌ای از موتور، صندلی، ریل و همچنین تجهیزات جانبی دیگر درست می‌شود. در این وسیله موتور وظیفه دارد صندلی را بر روی ریل جابجا کند. به این صورت در هنگام بالا رفتن و یا پایین آمدن از پله، مفاصل زانو آسیب نمی‌بیند و به آن فشار وارد نمی‌شود. معمولاً از این تجهیزات در هتل‌ها، مراکز درمانی، خانه‌های دوبلکس و حتی مکان‌هایی که کمتر از چهار طبقه داشته باشند، استفاده می‌شود. نصب کم دردسر و آسان این وسیله باعث شده نیاز به ساخت و ساز جدید و تخریب ساختمان نداشته باشد و همین امر باعث محبوبیت آسانسور صندلی‌دار در بین مردم شده است.

قیمت آسانسورهای صندلی دار به چه چیزی بستگی دارد؟

قیمت این آسانسورها به مواردی مانند موتور، مسیری که ریل‌ها نصب می‌شود، تعداد پله‌های ساختمان، جنس ریل و ظرفیت آن بستگی دارد.

آسانسورهای صندلی دار یک صندلی دارند و فقط برای اینکه یک نفر را جابجا کنند، مناسب هستند. پس هر مقدار ظرفیت وزنی که آسانسور می‌خواهد حمل کند، بیشتر باشد قیمت آن هم بیشتر است. یکی دیگر از مواردی که قیمت آسانسور صندلی دار را تعیین می‌کند، جنس ریل است. ریل آسانسور صندلی‌دار از آلومینیوم یا فولاد درست شده که اگر از ریل فولادی استفاده کنید قیمت آسانسور کمتر خواهد بود.

حتما بخوانید:   چگونه می‌توان درب ضد سرقت مناسبی انتخاب کرد؟

از این آسانسورها برای طی کردن پله‌ها استفاده می‌شود پس هرچه پله‌ها بیشتر باشد طول ریل کشی هم بیشتر خواهد بود و با اضافه‌تر بودن پله، قیمت این آسانسور هم افزایش پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از عواملی که در طول ریل مؤثر است، مسیر نصب ریل است. ریل آسانسور را در روی دیوار خارجی یا داخلی پله اجرا می‌کنند. دیوارهای داخلی پله‌ها شعاع کوچک‌تری دارند. نصب کردن ریل هم در روی دیوار داخلی پله، باعث می‌شود که قیمت این آسانسور کاهش پیدا کند.

قیمت آسانسورهای صندلی پله به طرح و شکل راه پله همبستگی دارد. اگر آسانسوری که در راه پله اجرا می‌کنید بدون پاگرد و مستقیم باشد، مسلماً قیمت کمتری نسبت به آسانسورهایی که برای پله‌های مارپیچ استفاده می‌شود دارند. نکته دیگری هم که می‌تواند در قیمت این آسانسور تأثیرگذار باشد باتری UPS، کیفیت آسانسور، نوع یونیت و امکانات ایمنی می‌باشد.

آسانسور صندلی دار

انواع آسانسورهای صندلی‌دار

آسانسورهای صندلی دار با توجه به محل نصبشان، به دو دسته یونیت خارجی و داخلی تقسیم می‌شوند. آسانسورهای یونیت داخلی برای فضای داخل خانه و یونیت خارجی برای فضای بیرون از خانه کاربرد دارد. همچنین این آسانسور بسته به مسیری که طی می‌کند به دو نوع گردشی و مستقیم طبقه‌بندی می‌شود.

آسانسورهای صندلی دار داخلی قسمتی از دکوراسیون منزل محسوب می‌شوند و باید در طراحی ظرافت داشته و کم صدا باشند و این جزو فاکتورهای مهم برای این آسانسور است. ولی برای آسانسورهای صندلی دار خارجی، فاکتورهایی مانند طراحی با دوام و مقاومت بالا اهمیت بیشتری دارد، به دلیل اینکه در محیط خارجی عوامل فرساینده از محیط داخلی بیشتر است. پس آسانسورهای صندلی دار خارجی باید به صورتی باشد که در برابر نفوذ  آب، رطوبت و گرد و غبار مقاومت مناسبی داشته باشد.

آسانسورهای صندلی دار مستقیم را در مسیرهای مستقیم استفاده می‌کنند که پاگرد و انحنا ندارد و معمولاً در این آسانسور از موتور تک سرعته استفاده می‌شود ولی در پله‌هایی که انحنا و پاگرد دارند باید از آسانسور صندلی دار پله گردشی، استفاده شود و قیمت این آسانسور از آسانسور مستقیم بیشتر است.

خرید آسانسورهای صندلی پله برای رفت و آمد افراد کم توان و سالمندان از پله‌ها، برای آپارتمان‌هایی که کمتر از ۴ طبقه داشته باشند و همچنین فاقد آسانسور باشند، توصیه می‌شود. در اصل می‌توان گفت برای خانه‌های دوبلکس و ساختمان‌هایی که نمی‌توان در آنجا آسانسور نصب کرد، شما می‌توانید از آسانسور صندلی دار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   افزایش فشار آب خانه بدون نیاز به پمپ و برق

کیفیت این آسانسورها هم اهمیت زیادی دارد و در هنگامی که برای خریدن آسانسور صندلی پله اقدام می‌کنید، باید حتماً به کیفیت ساخت آن هم توجه کنید. کیفیت ساخت و طراحی این صندلی از اهمیت زیادی برخوردار است. دقت داشته باشید که سرعت این آسانسورها بسیار کم است و با توجه به تعداد پله، فرد باید مدت زیادی را در روی صندلی بماند، پس اگر طراحی این صندلی راحت نباشد باعث می‌شود که کاربر در هنگام رفت و آمد اذیت شود.

نکته دیگری که در هنگام خریدن آسانسور صندلی پله باید به آن توجه کنید، نوع موتور آن است. در صورتی که پله انحنا و پاگرد داشته باشد باید برای این آسانسور از موتور دو سرعته استفاده کنید. استفاده از این موتور در جاهایی که انحنا دارد باعث می‌شود وقتی به پاگرد پله می‌رسید، سرعت این صندلی کم شده و کاربر آسایش بیشتری داشته باشد.

آخرین نکته‌ای که در هنگام خریدن آسانسور صندلی پله باید به آن توجه کنید، خدمات پس از فروش و گارانتی آن است. اگر هم در مکانی که زندگی می‌کنید برق زیاد قطع می‌شود، بهتر است که از فروشنده بخواهید باتری ups را به آسانسور صندلی دار اضافه کند.

آسانسور صندلی پله چه مزایایی دارد:

از این آسانسورها می‌توان برای جابجا کردن سالمندان و افرادی که دارای محدودیت‌های حرکتی و جسمانی هستند، استفاده کرد و به راحتی این افراد را در روی پله جابجا کرد. این تجهیزات مزایای زیادی دارند مانند صدای کم، امکان استفاده برای زمان قطع شدن برق و نصب ساده.

مزایای دیگر آسانسور پله پیما عبارتند از:

 • برای نصب به فضای زیادی نیاز ندارند.
 • این آسانسور دارای بیمه می‌باشد.
 • برای نصب کردن آسانسور پله پیما نیازی به خراب کردن پله‌ها نیست.
 • قابلیت نصب در روی دیوار و نرده را دارد.
 • باز کردن و نصب این آسانسور بسیار آسان بوده و به وسیله پیچ و مهره انجام می‌شود.
 • به راحتی می‌توان آن را جابجا کرده و در مکان دیگری نصب کرد.
 • به سیستم‌های ایمنی ضد سقوط مجهز می‌باشد.
 • هم به صورت ویلچری موجود است و هم به صورت نفربر.
 • آسانسور پله‌ای نفربر هم به شکل ایستاده می‌باشد و هم نشسته.
 • در این تجهیزات امکان نصب کردن سیستم کنترل به وسیله رمز ۴ رقمی یا اثر انگشت وجود دارد.
 • قابلیت ارتقاء وزن در این آسانسور تا ۲۰۰ کیلوگرم است.
 • در این آسانسور می‌توان کفی را با چرخش ۳۶۰ درجه نصب کرد که برای مدل‌های ویلچربر مناسب است.
حتما بخوانید:   بازسازی بهتر است یا تغییر دکوراسیون؟ | تفاوت بازسازی،نوسازی و تغییر دکوراسیون

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم برای نصب آسانسور صندلی پله، نیازی به تخریب ساختمان ندارید و به راحتی می‌توانید آن را نصب کنید. صدای پایین این تجهیزات باعث اذیت شدن ساکنین ساختمان نمی شود و اگر هم در آسانسور صندلی پله از باتری ups استفاده کرده باشید، وقتی که برق قطع می‌شود به راحتی می‌توانید از این آسانسور استفاده کنید و این می‌تواند یک مزیت عالی برای مناطقی باشد که قطعی برق زیاد دارند.

آسانسور صندلی دار چه معایبی دارد؟

آسانسور صندلی دار هم مثل تجهیزات دیگر در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد که مهم‌ترین آن محدود بودن سرعت و ظرفیت آن است. در آسانسور صندلی پله، فقط یک نفر می‌تواند قرار بگیرد و امکان اینکه چند نفر بتوانند به شکل همزمان از آن استفاده کنند به هیچ وجه وجود ندارد. سرعت این آسانسور پایین بوده و در هنگام استفاده، مدت زیادی طول می‌کشد تا فرد به مقصد برسد.

یکی از معایب مهم این آسانسور این است که در آپارتمان‌هایی که بیشتر از چهار طبقه دارند، نمی‌توان از آن استفاده کرد زیرا همانطور که گفتیم این آسانسور سرعت کمی دارد و برای طی کردن مسافت زیاد، شخص ممکن است اذیت شود.

آسانسور صندلی دار

سخن پایانی

به طور کلی می‌توانیم بگوییم آسانسورها در انواع متفاوتی مانند آسانسور ساختمانی یا کارگاهی و آسانسور گیربکس یا گیرلس وجود دارند. نوع دیگری از آسانسور هم آسانسور صندلی دار یا پله پیما است که در آپارتمان‌ها و کنار راه پله و در روی دیوار یا نرده نصب می‌شوند و شخص می‌تواند با ایستادن یا نشستن در روی آن، پله‌ها را به راحتی طی کند. البته آسانسور پله‌ای دیگری هم موجود است که برای افراد ویلچری مناسب است و دارای کفه می‌باشد، که ویلچر در روی کفه قرار گرفته و بالا می‌رود. در هنگامی که می‌خواهید آسانسور پله پیما را خریداری کنید باید به موارد زیادی مانند وزن شخصی که از این آسانسور استفاده می‌کند و مسافتی که باید آسانسور طی کند، توجه کنید و با توجه به نیاز خود، آسانسور پله پیمای مناسب را انتخاب کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آسانسور صندلی دار چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع آسانسور صندلی دار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x