مجله لوازم خانگی

دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟

یکی از وسایل بسیار ضروری که وجود آن در محیط های سر پوشیده مثل محل کار و خانه لازم است ولی متاسفانه بسیاری از ما به آن اهمیت نمی‌دهیم بخور سرد می باشد. از دستگاه بخور سرد جهت تنفس بهتر استفاده می شود. دستگاه بخور دو نوع گرم و سرد دارد که هر کدام از آنها کارایی مخصوصی دارند و در زمان‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که دستگاه بخور گرم شناخته شده تر از بخور سرد می باشد بنابراین بسیاری از افراد وقتی صحبت از دستگاه بخور می شود نوع گرم آن را به یاد می آورند اما باید بدانید که این دو دستگاه با یکدیگر متفاوت هستند.

عملکرد دستگاه بخور سرد چگونه است؟

دستگاه بخور سرد می تواند رطوبت لازم برای محیط خانه را تامین نماید. در واقع این قطرات آب نیستند که از بخور سرد خارج می شوند بلکه هاله ای مه آلود می باشد که با تولید غبار و مه خنک می‌تواند رطوبت مورد نیاز برای محیط خانه و یا محل کار را فراهم کند. دستگاه بخور سرد با کاهش دادن خشکی هوا مخصوصاً در محیط ها و شهرهایی که هوای خشکی دارند می‌تواند به تامین رطوبت هوا کمک کند و از افزایش گرد و غبار و همچنین آلودگی محیط تا حد زیادی جلوگیری نماید. نکته مهم این است که این دستگاه به هیچ عنوان احساس خیسی ایجاد نمی کند و فقط هاله خنکی ایجاد خواهد کرد و شما می توانید عملکرد بهتر سیستم تنفسی را تجربه کنید. دستگاه بخور سرد به دو طریق تبخیری و اولتراسونیک کار می کند و به علت آن که آب در آن داغ نمی شود مصرف برق پایینی هم دارد.

دستگاه بخور سرد تبخیری

این مدل از دستگاه های بخور سرد دارای فیتیله ای می باشند که آب را جذب می کند و هوا از آن به درون فیتیله دمیده می شود. دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟به همین خاطر بخار مطلوب و خنکی تولید خواهد شد و در محیط انتشار پیدا می کند. این مدل از دستگاه های بخور سرد می تواند آلودگی محیط را هم به خود جذب کند.

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک

دستگاه بخور سرد که به روش اولتراسونیک تولید بخار می کند و عملکرد آن به کمک سیستم لرزش می باشد. در واقع لرزش اولتراسونیک توسط دیافراگمی انجام می‌شود که داخل دستگاه قرار دارد و بسیار سریع می لرزد. به همین خاطر می تواند آب را به بخار سرد تبدیل کند.

مزایای استفاده از دستگاه بخور سرد

در ادامه مطلب برخی از مزایای استفاده از دستگاه بخور سرد را بیان می‌کنیم.

 • چنانچه آلرژی دارید و شب ها خواب راحتی ندارید و همچنین در روز برای نفس کشیدن به مشکل بر می خورید یک دستگاه بخور سرد می تواند تنفس شما را بهتر کند.
 • علاوه بر آن وجود ذرات معلق می تواند باعث تشدید علائم آلرژیک شود ولی دستگاه بخور به علت مجهز بودن به فیلتر تصفیه کننده می تواند گرد و غبار را جذب کرده و هوای سالمی به شما هدیه بدهد و همچنین افرادی که در خواب خروپف می کنند این علائم در آنها بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
 • دستگاه بخور سرد با کاهش دادن گرد و غبار در خانه می‌تواند محیط تمیزی ایجاد کند و به همین خاطر دفعاتی که باید به نظافت منزل بپردازید کاهش پیدا خواهد کرد.
 • لوازم چوبی و همچنین دیوارها هم سالم تر مانده و ترک نمی خورد.
 • هنگام سرماخوردگی معمولاً مجاری تنفسی می‌گیرد و به هنگام تنفس دچار مشکل می شوید. دستگاه بخور سرد در این شرایط می تواند کمک کند که این وضعیت شما بهتر شود. همچنین به علت آنکه باکتری ها و ویروس ها در هوای خنک کمتر فرصت جابجا شدن دارند بنابراین احتمال سرماخوردگی در دیگر افراد خانواده نیز کاهش پیدا می‌کند.
 • دستگاه بخور سرد باعث تولید یون منفی می شود. یون های منفی موجب سرحالی، طراوت و شادابی خواهند شد و یون های مثبت خستگی و کرختی ایجاد می‌کنند. بنابراین دستگاه بخور سرد با انتشار یون منفی در هوا به سر زندگی و سرحال بودن شما کمک زیادی می کند.
 • اگر می خواهید پوست شاداب و سالم داشته باشید حتماً از دستگاه بخور سرد استفاده کنید تا رطوبت پوست شما تامین شود. خشکی پوست باعث پیری زودرس خواهد شد و مشکلاتی مثل ترک پوستی و خارش ایجاد می کند. علاوه بر آن حساسیت پوست هم زیاد می شود.
 • دستگاه بخور سرد با تامین رطوبت لازم برای پوست از بروز این مشکلات جلوگیری خواهد کرد و پوست هیدراته می شود.
 • دستگاه بخور سرد برای حیوانات خانگی و همچنین کودکان شما مشکلی ایجاد نمی کند و چنانچه کودکان به علت کنجکاوی به دستگاه نزدیک شوند بخار آن به علت سرد بودن ایجاد مشکل نخواهد کرد.
 • بسیاری از گیاهان هم باید در محیط مرطوب رشد کنند در غیر این صورت از بین می روند. بخور سرد می‌تواند رطوبت مورد نیاز گیاهان را تامین کرده و از رشد قارچ و باکتری در آنها جلوگیری کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر چرخ گوشت ناسا الکتریک |خدمات نمایندگی چرخ گوشت NASA electric

روش استفاده از دستگاه بخور سرد چگونه است؟

همانطور که می دانید دستگاه بخور سرد دارای فواید و مزایای بسیار زیادی می باشد اما اگر اصول استفاده از آن رعایت نشود می تواند باعث ایجاد مشکلاتی نیز گردد.

 • دستگاه بخور سرد باید هر روز تمیز شود و حداقل هفته ای یک بار باید آن را با مواد شوینده و آب بشویید.
 • دستگاه را به صورت مدام روشن نگذارید زیرا رطوبت محیط خیلی زیاد می شود.

دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟

 • بهتر است داخل دستگاه بخور از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید تا عمر دستگاه کاهش پیدا نکند.

تفاوت دستگاه بخور گرم و سرد در چیست؟

بیشتر افراد وقتی که صحبت از دستگاه بخور می شود یاد بخور گرم می‌افتند زیرا این دستگاه ها شناخته شده تر و قدیمی تر هستند. در واقع می توانیم دستگاه بخور سرد را نسل جدیدی از دستگاه های بخور بدانیم که البته با مکانیزم متفاوتی به تولید بخار می پردازند. این دستگاه ها به علت آنکه از حرارت برای تولید بخار در آنها استفاده نمی شود مصرف انرژی کمی هم دارند. دستگاه بخور گرم در فصل سرد زمستان و پاییز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و برای مواقعی که سرما خورده اید نیز بسیار ایده آل می باشد. از آنجایی که این دستگاه بسیار داغ است، خیلی باید مراقب کودکان باشید تا آسیبی به آنها وارد نشود. دستگاه بخور سرد دارای ایمنی بالایی می باشد و لمس آن هیچ آسیبی به افراد وارد نمی کند. روشن بودن دستگاه بخور سرد در فصل های بهار و تابستان معمول تر است و باعث تامین رطوبت مورد نیاز محیط خانه یا محیط کار می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر بخار‌شو دلونگی Delonghi|خدمات نمایندگی بخار‌شو دلونگی

استفاده از اسانس در دستگاه بخور

بسیاری از افراد دوست دارند تا رایحه های خوشبویی در اطراف خود تنفس کنند. اسانس های مختلفی را می توان داخل دستگاه بخور ریخت اما باید دقت کنید که داخل هر دستگاهی نمی توان از این اسانس ها استفاده کرد. به طور کلی پیشنهاد می شود درون دستگاه بخور سرد هیچ اسانسی نریزید و بهتر است که آنها داخل دستگاه بخور گرم ریخته شود. البته قبل از آن باید دقت کنید ببینید دستگاه شما محلی جهت ریختن اسانس دارد و یا خیر. بسیاری از اسانس هایی که داخل دستگاه بخور مرسوم می باشد عبارتند از:

 • اسانس نعنا
 • اسانس رزماری
 • اسانس اسطوخودوس
 • اسانس گلاب

بهترین مدل های دستگاه بخور سرد

برندهای متنوعی اقدام به تولید دستگاه بخور سرد کرده اند که از آن جمله می توانیم به برند های امسیگ میکل و … اشاره کنیم. در ادامه مطلب چند نمونه از بهترین دستگاه های بخور را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

 • دستگاه بخور سرد امسیگ

این دستگاه بخور از طریق اولتراسونیک رطوبت هوا را تامین می‌کند و برای محیط های گرم و خشک بسیار مناسب می باشد. دستگاه بخور سرد امسیگ از فرکانس های بالا جهت شکستن ذرات آب و تبدیل کردن آنها به ذرات ریز استفاده می‌کند و در نهایت بخور سرد را به بیرون انتقال می دهد. این دستگاه ها نیاز به فیلتر نداشته و سروصدای خیلی کمی دارند و با تولید یون منفی می توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

 • دستگاه بخور سرد هیوتک

یکی از بهترین برندهای تولید کننده دستگاه بخور سرد برند هیوتک می باشد. این برند سوئدی است و محصولات آن در تایوان تولید می شود. دقت و نظارت بالای این برند در ساخت لوازم تولیدی مثل دستگاه بخور سرد باعث افزایش محبوبیت و همچنین فروش محصولاتش گشته است. این دستگاه هم با سیستم اولتراسونیک باعث انتشار رطوبت در فضا می شود.دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟ کاربران با توجه به سلیقه خود می توانند از اسانس هایی برای معطر کردن فضا استفاده کنند. چنانچه قصد ایجاد رطوبت در فضای بزرگی را دارید به طور حتم این دستگاه می‌ تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد. علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم دستگاه بخور سرد برند هیوتک دارای فیلتر ضد رسوب و همچنین باکتری زدا می باشد که به پاکیزه کردن هوای اطراف بسیار کمک می کند. به همین خاطر برای مکان هایی که پر رفت و آمد هستند مثل فروشگاه ها، شرکت ها، بیمارستان ها و … مناسب است.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به ضرورت وجود دستگاه بخور سرد در همه خانه ها پرداختیم. این دستگاه می‌تواند نقش حیاتی در بهبود تنفس همه افراد خانواده داشته باشد. چنانچه دستگاه بخور سرد به صورت مداوم روشن باشد میزان رطوبت در خانه بسیار افزایش پیدا می‌کند و تاثیر معکوسی خواهد گذاشت .

دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دستگاه بخور سرد چیست و چه فوایدی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا