خدمات ساختمان

اسپیسر بتن چیست؟|ضرورت استفاده از اسپیسر بتن

اسپیسر بتن چیست؟|ضرورت استفاده از اسپیسر بتن، بتن و ملزومات

سازه های بتنی در مقایسه با سازه های فولادی قدیمی تر هستند. اما کارایی این سازه ها پایین تر نیست. از وقتی که به سیستم ساخت و ساز بتن مسلح وارد شده است، تا به امروز تغییرات اساسی کرده است. با گذشت زمان و آب و هوای مختلف و همچنین با اتفاقاتی مانند آتش سوزی، سیل و زلزله مجموعه ای از اصلاحات ترکیبی و ساختاری بتن مسلح ایجاد شد و پروتکل های کاربردی و دقیق که دارای استاندارد ایمنی بالایی می باشد، برای ساخت و ساز کردن با استفاده از بتن تدوین گردید. از جمله این موارد اسپیسر بتن است.

وقتی که بتن مسلح مورد بررسی قرار می گیرد، طرف شما میلگرد است، که از ترکیبات فلزی ساخته می شوند. فلز ها از جمله ترکیباتی می باشند، که به اکسایش تمایل دارند و از همینجا دقیقا مشکل آغاز می گردد. اسپیسر بتن وسایلی است، که کمک می کند، که اکسایش فلز میلگرد، سازه های بتنی را با مشکل مواجه نکند.

استفاده از اسپیسر بتن چه ضرورتی دارد؟

چنانچه جزء هایی با ترکیب های غیر همسان در کنار هم قرار داشته باشند، واکنش‌های متفاوتی انجام خواهد شد. چنانچه میلگرد در بین بتن کار گذاشته شود، واکنش های شیمیایی انجام خواهد شد، که موجب تخریب می شود. اکسیژن و رطوبت موجب به اکسایش میلگرد خواهند شد. اکسایش در میلگرد موجب بیشتر شدن حجم آن می گردد و زنگ زدگی و انبساط آن به معنی فشار بیش از اندازه داخلی آن است، که از سمت درون به سمت خارج به بتن آماده عیار ۴۰۰ وارد می‌گردد.

احتمال خرد شدگی نیز در این شرایط وجود خواهد داشت و بدتر از آن هر چقدر که میزان اکسایش میلگرد بیشتر شود شدت افزایش خواهد یافت. با سرعت زیاد شما افت کردن دوام و استحکام سازه های بتنی را شاهد خواهید بود. در ابتدای این واکنش ها اکسیژن و رطوبت هستند، که موجب این مشکلات می شوند. نکته مهم این است، که اکسیژن و رطوبت چگونه و از چه راهی به بتن می‌رسند؟ از راهی که به آن پوشش بتن می گویند.

اسپیسر بتن به عنوان یک پوشش به صورت صحیح در بین میلگرد و بتن قرار داده می‌شود، که این پوشش موجب خواهد شد، که اکسیژن رطوبت و ترکیباتی که سولفات و کولر دارند، به میلگرد نرسند. چنانچه اسپیسر بتن مورد استفاده قرار نگیرد، در سازه هایی که انتظار می‌رود شصت سال کار کند، ده سال از عمر آن به دلیل اکسایش کاسته خواهد شد و به شدت خطرناک و مخرب می باشد.

اسپیسر بتن

اسپیسر بتن چیست؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، اسپیسر بتن بین میلگرد و فضای بیرونی نوعی فاصله ایجاد می کند. در حقیقت اسپیسر به معنی فاصله گذاری می‌باشد. باید دارای مقاومت بالایی باشد و از لحاظ متریال با فولاد و بتن و میلگرد دارای هماهنگی باشد. خرید اسپیسر بتن با توجه به نوع کاربری و محل کاربری باید انجام شود. مکان ها و محل هایی که اسپیسر میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت می باشد. اسپیسر آرماتور بندی نیز با توجه به جنس آنها تقسیم بندی و دسته بندی می گردد و هم از لحاظ محلی که قرار است استفاده شود، تفاوت هایی در شیوه ساخت ایجاد خواهد کرد. اندازه اسپیسر بتن ها بین پنج میلیمتر تا صد و پنجاه میلیمتر است، که می‌توانید از بین آنها انتخاب خود را داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مختلف کفپوش بالکن و آشنایی با ویژگی های آن

انواع مختلف اسپیسر بتن بر اساس کاربری آن

با توجه به اینکه نحوه قرار گرفتن میلگرد به چه شیوه ای است، پوشش آن تعیین خواهد شد. به صورت کلی بر اساس محل استفاده، دو مدل از اسپیسر بتن وجود دارد. فاصله گذاری در سطوح افقی و یا کاربرد آن در سطوح عمودی.

کاربرد اسپیسر بتنی برای سطح افقی: سطوح مختلف مثل ابعاد گوناگون شناژ ها و تیر ها، فونداسیون، انواع سقف ها، پوتر ها، کامپوزیت های سقف، سقف های عرشه فولادی و دال بتنی.

اسپیسر بتنی برای کف های سنگین و پر تراکم و فونداسیون

برای کف هایی که سنگین و پر تراکم هستند اسپیسر هارد فیکس مورد استفاده قرار می گیرد. این اسپیسر به صورت نقطه ای تا ۳۵۰ کیلوگرم را تحمل خواهد کرد. نحوه قرارگیری آن به شکل عمودی در قسمت زیر میلگرد های اصلی می باشد. محلی که میلگردها قرار می‌گیرند، دوشاخک وجود دارد، که می توان سایز آن را تنظیم نمود.

اسپیسر بتن برای سازه‌های متوسط

برای کف های متوسط، پوتر، شناژ و تیر به اسپیسری نیاز خواهد بود، که به صورت نقطه ای بتواند صد و هشتاد کیلوگرم را تحمل داشته باشد. اسپیسر نیمه سنگین ماکس فیکس این بار را تحمل می‌کند. فاصله گذاری به شکل عمود در زیر میلگرد اصلی قرار خواهد گرفت.

اسپیسر بتن برای سقف های مختلف

اسپیسر مینی ایکس برای فاصله گذاری کف و سقف هایی که با میلگرد سبک پوشانده شده هستند و می‌توان از قطعات پیش ساخته استفاده کرد، مناسب خواهد بود. این اسپیسر می‌تواند به صورت نقطه ای بار را تا سی و پنج کیلوگرم تحمل کند. این اسپیسر فقط میلگرد هایی که سایز کمی دارند را می تواند نگهداری کند و همانند دیگر مدل ها در قسمت زیر میلگرد اصلی قرار خواهد گرفت.

اسپیسر بتن برای سقف دال بتنی

شما برای اینکه بتوانید بر روی سقف دال بتنی پوشش مناسبی ایجاد کنید، به قطعه خاص و منحصر به فردی نیاز خواهید داشت، که هد و پایه داشته باشد. به طوری که این دو قطعه به حالت جداگانه مونتاژ شوند، تا پوشش مورد نیاز بتواند فراهم شود. روی پایه میلگرد های زیرین قرار خواهند گرفت و روی هد میلگرد های بالایی قرار می گیرند.

اسپیسر بتنی تقویتی

کاربرد اسپیسر سایت فیکس برای سازه های نیمه سنگین و سنگین می باشد. دارای قفل های یک طرفه می باشد، که اگر پیمانکار اسپیسر مورد نیاز را نتوانسته است نصب کند، به کار برده می شود. اگر تعداد فاصله گذار ها از نظر گزارش ناظر ناکافی باشد، می توانید از اسپیسر هایی که در کنار میلگرد وصل می‌شوند، استفاده کنید. این مدل ها به طور عمود در قسمت زیر میلگرد اصلی قرار می گیرند و از کنار جا زده خواهند شد. به صورت نقطه ای می تواند دویست کیلوگرم بار را تحمل کنند.

اسپیسر بتن مناسب برای ستون، دیوار و مقاطع مدور

سطح عمودی، ستون ها، دیوارها و دیگر مقاطع مدور نیاز به اسپیسر ویل فیکس خواهند داشت. برای میلگرد هایی که به حالت عمود هستند، بسیار مناسب خواهد بود. ساخت آن به گونه ای می باشد، که در برابر ارتعاش و لرزش و استحکام خوبی دارند و وقتی که عمل بتن ریزی انجام می شود، ایجاد درد سر نخواهد شد. استفاده کردن از این اسپیسر بتن برای فاصله گذاری موجب خواهد شد، که قاب و میلگرد ها به طور موازی باشند و این موجب خواهد شد، که وضعیت آرماتور درون قاب پیچیده نباشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوله تاسیساتی ساختمان چند نوع است | انواع لوله ساختمانی

اسپیسر بتن برای پایه‌های پل، قالب‌ها، خاموت

برای سازه هایی که به شکل عمود بوده و سنگین هستند،  اسپیسر کیج فیکس مناسب خواهد بود و نحوه ساخت آن به گونه‌ای است، که در روندگی قاب و در زمان حرکت مشکلی به وجود نیاورد. به همین دلیل درون آن دندانه‌هایی تعبیه نشده است. قبل از اینکه قفسه شمع درون چاه حفاری وارد شود، باید بر روی خاموت نصب شود و به این گونه بین خاک و میلگرد پوشش خوبی ایجاد خواهد شد.

اسپیسر بتن

دلایلی که افراد اسپیسر بتنی را به اسپیسر پلاستیکی ترجیح می دهند

با توجه به اینکه اسپیسر پلاستیکی دارای معایبی می باشد، خریداران بیشتر اسپیسر بتنی را ترجیح می‌دهند. در ادامه به دلایل این امر می پردازیم:

اولین دلیل: چسبندگی بتن؛ با توجه به اینکه جنس بتن و پلاستیک یکسان نیست، چسبندگی یکسانی نیز ندارند و فاصله‌ای که ایجاد می‌شود، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

دومین دلیل: اختلاف در ضریب حرارتی؛ بتن و پلاستیک از لحاظ مقدار انقباض و انبساط در شرایطی که تغییرات دما ایجاد می شود، به صورت متفاوت عمل خواهند کرد و این تفاوت سبب ایجاد شدن شکاف و ترک می گردد و دردسرهایی برای مصرف کنندگان خواهد داشت.

سومین دلیل: تفاوت در مقاومت؛ پلاستیک هایی که تولید کننده های مختلف تولید می کنند، مقاومت های مختلفی دارند و نمی توان تضمین کرد، که مقاومتی که شما نیاز دارید، تامین می شود و در هنگام استفاده از آن ریسک کم شدن مقاومت در سازه بالاتر خواهد بود.

چهارمین دلیل: تغییر پلاستیک با حرارت؛ همانطور که می دانید پلاستیک ها با تغییر کردن دما مخصوصاً وقتی که دما بالاتر باشد، شکلشان تغییر خواهد کرد و این موضوع در ساختار هایی مثل بتن مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

این چهار دلیل برای اینکه در انتخاب و خرید اسپیسر پلاستیکی شک کنید، کافی خواهد بود. اسپیسر بتنی این معایب را به صورت کامل ندارد. به ویژه در زمانی که بتنی که مورد استفاده قرار می گیرد، با سازه شما به صورت کامل تناسب و مطابقت داشته باشد. اسپیسر بتنی دارای هزینه نگهداری کمتری است و همچنین می‌توان آن را در همه اندازه ها تولید نمود. اسپیسر بتنی را می‌توانید در هر پروژه استفاده کنید و دارای ضایعات کمتری می باشد. اسپیسر پلاستیکی مقایسه با اسپیسر بتنی دارای قیمت کمتری هستند. سرعت اجرایی اسپیسر پلاستیکی نیز بالاتر است و برای اجرا کردن آن به نیروی کمتری نیاز خواهد داشت. اما معایبی که اسپیسرهای پلاستیکی دارند، برای سازندگان قابل چشم پوشی نبوده و ترجیح می دهند، که از اسپیسر بتنی استفاده کنند.

اسپیسر بتن چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی اسپیسر بتن و کاربردهای مختلف آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا