دیجیتال

درام کارتریج چیست | نقش درام کارتریج در پرینتر

کارتریج یک منبع تأمین رنگ در پرینتر می باشد که خودش هم از قطعات مختلفی درست شده است. یکی از این قطعات که نقش مهمی هم در فرایند چاپ دارد، درام کارتریج است. اگر این قطعه خراب شود، دیگر اسناد چاپی کیفیت گذشته را ندارند.

درام کارتریج چیست؟

کارتریج تونر از قسمت های مختلفی مانند چیپست، کارتریج تونر و درام درست شده است. چیپست یک قطعه کوچک است که کارتریج را به پرینتر مرتبط می‌کند. تونر هم یک پودر فشرده می باشد که مخصوص پرینترهای لیزری است و در داخل کارتریج قرار می گیرد.

درام یک قطعه استوانی آبی رنگ می باشد و فقط در کارتریج پرینترهای لیزری از آن استفاده می شود. درام کارتریج در کارتریج پرینترهای لیزری، در انتقال تصاویر روی کاغذ، نقشه اساسی دار.د

سطح بدون خط و خش و صاف آن باعث می شود که الکتریسیته ساکن در آن ایجاد شود و رسانای برق هم باشد. این رسانا بودن درام می توان گفت کار اصلی چاپ را در پرینترهای لیزری انجام می دهد. این قطعه بار الکتریکی مثبت دارد و وقتی که لیزر به آن می تابد باعث تغییر بار الکترونیکی قسمت هایی که باید چاپ شود، خواهد شد. وقتی این قطعه داغ می شود، تونر هم گرم شده و به علت جنسی که دارد به نقاط منفی درام جذب می شود و در روی آن هم پاشیده خواهد شد.

بعد از این مرحله، کاغذ از روی درامی که در حال چرخش است، رد شده و تونری را که داغ شده به طرف خود می‌کشد. وقتی مرحله چاپ انجام شد، سند چاپی هم از دستگاه بیرون می‌آید. بعد از پایان رسیدن این مرحله، فوم تمیز کننده که به شکل رول در میله درام قرار دارد، این قطعه را به خوبی تمیز می‌کند.

نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که فقط در کارتریج پرینتر لیزری، درام وجود دارد. درام‌ها در دو گروه مختلف هستند. گروه اول درام‌هایی می‌باشند که از کارتریج جدا بوده و در داخل پرینتر لیزری قرار دارند و گروه دوم هم درام‌هایی می‌باشند که به کارتریج متصل هستند.

حتما بخوانید:   حل مشکل باز نشدن بازی ها در xbob

درام کارتریج

چه لزومی دارد که درام کارتریج را عوض کنیم؟

وقتی که زمان شارژ کردن کارتریج می رسد، شما باید بعضی از قطعات آن را هم عوض کنید. با توجه به مواردی که گفتیم و نقش بسیار پر اهمیت درام، متوجه خواهید شد که در هنگام شارژ کارتریج، باید آن را عوض کنید. درام هم مثل وسایل دیگر ممکن است در اثر گذشت زمان و یا استفاده زیاد دچار استهلاک شود.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، سطح درام بدون خط و خش و صاف است، ولی وقتی از آن در چاپ استفاده شود این قطعه ممکن است دچار خط و خش شود. اگر در روی درام خط و خش وجود داشته باشد، باعث خواهد شد که کیفیت چاپ پایین بیاید. متخصصین توصیه می کنند برای کیفیت بهتر پرینت، بهتر است در هنگام شارژ کارتریج، درام را عوض کنید. البته درام هایی که از کارتریج جدا هستند طول عمر زیاد تری نسبت به درام هایی دارند که به کارتریج وصل می باشند.

نکته دیگر این است که درام و کارتریج از هم کاملاً مجزا هستند ولی به یکدیگر وابسته اند. کارتریج وظیفه دارد از پودر تونر نگهداری کند، ولی درام پودر را از کارتریج می‌گیرد و به کاغذ منتقل می کند.

زمان مناسب برای تعویض کارتریج

همانطور که می‌دانید درام کارتریج در پروسه چاپ، نقش بسیار مهمی دارد. اگر در روی این قطعه خط و خش ایجاد شود، مسلماً کیفیت پرینت هم کاهش پیدا خواهد کرد. کم شدن کیفیت پرینت، باعث می شود شما تصمیم بگیرید پرینتر را تعمیر کند در حالی که نیاز به تعمیر پرینتر نیست و فقط لازم است که درام را عوض کنید. توجه داشته باشید که درام را نمی توان تعمیر کرد فقط می توانید در هنگام لزوم آن را عوض کنید. درام هایی که از کارتریج جدا هستند، بعد از سه تا چهار با شارژ شدن، باید عوض شوند ولی درام هایی که به کارتریج متصل هستند باید بعد از دو بار شارژ شدن، آنها را تعویض کنید.

خرابی درام کارتریج چه علائمی دارد؟

شما باید با علائم خراب شدن درام کارتریج آشنا باشید تا بتوانید با مشاهده آنها متوجه فرارسیدن زمان تعویض درام شوید. این علائم عبارتند از:

  1. پرینتر پرینت نمی گیرد.
  2. هنگام پرینت گرفتن خط سیاه می افتد.
  3. کیفیت چاپ پایین می آید.
  4. روی صفحات چاپی لکه ایجاد می شود.

۱- پرینتر پرینت نمی گیرد.

برند و مدل پرینتر فرقی نمی کند، شما هر پرینتری را که داشته باشید باید بدانید پرینتر دارای سنسورهایی است و صفحاتی را که به وسیله درام چاپ می شود، محاسبه می کند. مقدار تعداد پرینت ها در همه دستگاه ها، اندازه و حد معینی دارد، پس وقتی به این تعداد برسد و یا تعداد آن بیشتر شود، سنسور ها به شما هشدار می دهند. وقتی آلارم هشدار را مشاهده کردید باید حتماً درام کارتریج را عوض کنید. اگر درام را تعویض نکنید ممکن است پرینتر شما از کار بیفتد و چاپ نکند.

حتما بخوانید:   تفاوت های بین ویندوز 10 و 11

۲- هنگام پرینت گرفتن خط سیاه می افتد.

با گذشت زمان و استفاده مداوم از درام، ممکن است در روی سطح درام که صاف و تمیز است، خط و خش‌هایی مشاهده کنید. تونر هم به مرور زمان به این خراشیدگی ها جذب می شود به همین علت بعد از مدتی که از دستگاه خود استفاده کردید، ممکن است روی برگه پرینت شده، خط های سیاه و کم رنگی را مشاهده کنید. البته این را هم بگوییم که این خطوط سیاه در هنگام گرفتن پرینت، فقط به دلیل کثیفی و خراشیدگی در آن نمی باشد، بلکه ممکن است به این دلیل باشد که سطل آشغال کارتریج پر شده است. اگر شما نقاط سیاه کوچک را در روی کاغذ مشاهده کردید، باید متوجه شوید که زمان آن فرا رسیده که درام کارتریج را عوض کنید.

۳- کیفیت چاپ پایین می آید.

اگر متوجه شدید که اسناد چاپ شده کیفیت گذشته را ندارد و افت زیادی در کیفیت چاپ مشاهده کردید، در این صورت باید بدانید که زمان آن فرا رسیده که درام را عوض کنید. یکی از دلایل خرابی درام کارتریج، چاپ کمرنگ و محو است.

۴- روی صفحات چاپی لکه ایجاد می شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود شما متوجه خرابی درام کارتریج شوید، بوجود آمدن لکه تیره و یا نقطه در روی صفحات چاپی است. وقتی سطح درام آسیب ببیند، مانع از این می‌شود که تونر به کاغذ منتقل شود و شما لکه هایی را در روی صفحات چاپی مشاهده می کنید. ممکن است این لکه ها به دلیل کثیفی و گرد و خاک در روی درام کارتریج باشد. در این صورت به وسیله یک دستمال یا پارچه ای که پرز ندارد، می توانید آن را تمیز کنید و سپس کار چاپ را دوباره انجام بدهید تا از برطرف شدن مشکل اطمینان پیدا کنید. اگر دوباره لکه ها را مشاهده کردید باید درام را عوض کنید.

دلایل مهم عوض کردن درام کارتریج چیست؟

حجم زیاد کار و تعداد بالای پرینت باعث می شود در درام کارتریج اثر بگذارد. پس اگر شما دارای حجم کاری بالا هستید، حتماً باید با مشاهده نشانه هایی که در ابتدا برای تان بیان کردیم، درام کارتریج را عوض کنید. به این نکته مهم توجه کنید که اگر از پرینتر خود در زمان کوتاه زیاد استفاده کنید، ممکن است درام ضعیف شود.

حتما بخوانید:   بهترین نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات گوشی آیفون

همانطور که گفتیم حتماً باید سطح درام کارتریج بدون خط و خش و صاف باشد. اگر در روی درام خراشی بیفتد، تونر به این خراشیدگی های جذب شده و باعث می‌شود نقاط و خطوط سیاه رنگ در روی برگه شما بیفتد. درام یک قطعه حساس در کارتریج است که اگر به آن ضربه وارد شود باعث خواهد شد درام هم صدمه ببیند. باید همیشه دقت کنید و کاغذی را که منگنه دارد، در پرینتر قرار ندهید زیرا وقتی منگنه با درام برخورد می کند، باعث آسیب دیدگی شدید آن می شود.

وقتی کارتریج اصل تمام می شود، معمولاً کاربران ترجیح می دهند که آن را شارژ کنند. اگر خواستید که کارتریج اصل را برای بار اول شارژ کنید، باید حتماً درام را هم عوض کنید. به این نکته توجه کنید که تمام قطعاتی که در کارتریج اصل به کار رفته، اورجینال می باشد. اگر در زمان شارژ کارتریج، تونری را که در داخل کارتریج قرار می دهید، کیفیت پایین‌تری نسبت به تونر اصل داشته باشد، مطمئناً با آن هماهنگ نخواهد بود و این هماهنگ نبودن باعث پایین آمدن کیفیت چاپ می‌شود. پس بهتر است که وقتی برای اولین بار کارتریج اصل را شارژ می کنید، درام را هم عوض کنید. به یاد داشته باشید فرقی نمی‌کند که پرینتر شما چه مارک و برندی دارد، چه برند سامسونگ یا کانون، برادر یا اچ پی باشد تفاوتی ندارد، فقط باید در هر صورت شما هنگام شارژ کارتریج، درام را هم عوض کنید.

برای عوض کردن درام متخصص باید ابتدا کارتریج را باز کند. البته این کار حتماً باید به وسیله فردی با تجربه و ماهر انجام شود، زیرا اگر در این زمینه تجربه نداشته باشید، ممکن است در پرینتر باعث پودر ریزی تونر شود، پس بهتر است برای اینکه به پرینتر شما آسیب نرسد، شارژ کارتریج را به افراد ماهر و متخصص بسپارید.

درام کارتریج

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک شما را با قطعه درام کارتریج در پرینتر آشنا کردیم و گفتم که این قطعه، در کیفیت تصویر نقش ویژه‌ای دارد. اگر که کیفیت چاپ تصویر برای شما اهمیت دارد، باید از درام کارتریج به خوبی مراقبت و نگهداری کنید و بعد از هر سه بار شارژ کردن کارتریج، درام آن را هم عوض کنید.

31

درام کارتریج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نقش درام کارتریج در پرینتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x