تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

برد جاروبرقی و تشخیص خراب شدن آن

از کجا بفهمیم برد جاروبرقی خراب شده و چگونه آن را تعویض کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برد جاروبرقی و تشخیص خرابی آن چگونه است؟ امروزه جاروبرقی یکی از لوازم ضروری در منزل می باشد و اگر عملکرد آن دچار اختلال شده باشد شما با مشکلات جدی در زندگی روزمره خود روبرو می شوید همانطور که می دانید قسمت های مختلف جارو برقی کنار هم قرار می‌گیرند تا جاروبرقی بتواند به درستی کار کند هر یک از این قسمت ها وظیفه خاصی دارد یکی از این قطعات برد جاروبرقی می باشد برد الکتریکی نقش مهمی در کارکرد جاروبرقی بر عهده دارد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با برد جاروبرقی و تشخیص خرابی آن آشنا کنیم.

برد جاروبرقی چیست؟

حتما شما هم تا به حال یک برد الکتریکی را دیده اید تقریبا می توان گفت که این قطعه در تمام لوازم الکترونیکی قرار گرفته است و نقش مهمی را در این لوازم ایفا می‌کند بردهای جاروبرقی در مدل های مختلف، مثل مغز دستگاه عمل می کند و همه دستوراتی که ما به وسیله دکمه ها و یا اهرم های مخصوص به جاروبرقی می‌دهیم به وسیله برد الکتریکی به همه قسمتها منتقل خواهد شد.

پس می توانیم بگوییم که اگر برد جاروبرقی خراب شود عملکرد دستگاه هم مختل خواهد شد البته قابل ذکر است که همیشه هم در جاروبرقی از برد استفاده نمی شود ولی سازندگان دستگاه جاروبرقی به دلیل کم کردن مصرف انرژی و بالا بردن کیفیت آن سعی می کنند در ساختار جاروبرقی از این وسیله استفاده کنند. جاروبرقی مانند یک ورقه ی لمینت می باشد و از اجزایی مثل مقاومت خازن ها و غیره تشکیل شده که وظایف مختلفی بر عهده آن می باشد وظایف برد جاروبرقی موارد زیر است:

  • نمایش اطلاعات روی نمایشگر مربوط به عملکرد جاروبرقی
  • دریافت کردن دستورات ورودی و انتقال دادن آنها به قسمتهای دیگر
  • کنترل کردن روش کارکرد جارو برقی مثل سرعت و میزان مکش

پس اگر جاروبرقی به هر دلیلی که نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد، هماهنگی بین تمام اجزای این دستگاه از بین می‌رود و در عملکرد آن اختلال ایجاد می شود شاید از خودتان بپرسید که خراب شدن برد جاروبرقی باعث چه اختلالاتی می شود؟ در ادامه مطالب می‌خواهیم این مورد را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

برد جاروبرقی

خراب شدن و عیب یابی برد جاروبرقی

همان طور که گفتیم اگر برد الکتریکی جاروبرقی خراب شد برای اینکه شما عملکرد دستگاه را بازیابی کنید باید در سریعترین زمان مشکل جاروبرقی را حل کنید البته این را هم در نظر بگیرید که اگر اختلالاتی که در ادامه مطالب به آن اشاره می کنیم برای شما به وجود آمد، احتمال دارد ریشه اختلال در قسمت دیگری باشد و حتماً دلیل آن خرابی برد نیست پس قبل از اینکه شما به سراغ برد الکتریکی بروید باید قسمت های دیگر را چک کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید و اگر مطمئن شدید که قسمت های دیگر جاروبرقی سالم است و عملکرد درستی دارند، آنگاه می توانید سالم بودن برد الکتریکی جاروبرقی را بررسی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

دقت داشته باشید که بردهای الکتریکی قطعه هایی بسیار ظریف می باشند که اجزای حساسی هم دارند. برای اینکه بتوانید برد جاروبرقی را تست و تعمیر کنید باید با ساختار و عملکرد آن کاملا آشنا باشید. اگر مهارتی در این زمینه ندارید از تست و یا تعمیر برد الکتریکی خودداری کنید و این کار را به تعمیرکار بسپارید.

هشدار :

دقت داشته باشید قبل از اینکه اقدام به تست و یا تعمیر برد الکتریکی کنید حتماً باید اتصالات جریان برق را قطع کنید و دوشاخه جاروبرقی را از پریز برق جدا کنید.

روشن نشدن جاروبرقی

اگر بعد از اینکه دوشاخه را به پریز برق وصل کردید متوجه شدید که جاروبرقی شما روشن نمی شود احتمال دارد که یکی از اجزای برد جاروبرقی خراب شده باشد و این باعث روشن نشدن جاروبرقی می شود اگر با این مشکل مواجه شدید، در مرحله اول ولتاژ ورودی برق جاروبرقی را بررسی کنند و از مناسب بودن ولتاژ مطمئن شوید البته این را بگوییم که بهتر است قبل از اینکه به بررسی برد الکتریکی بپردازید، قسمت هایی مانند سیم و یا زغال دستگاه را بررسی و از سالم بودن آنها مطمئن شوید اگر متوجه شدید که سیم و یا زغال دستگاه ایراد پیدا کرده بهتر است  آن را برطرف کنید.

زدن جرقه در قسمت‌های مختلف جارو برقی

اگر وقتی از جارو برقی استفاده می کنید، در هنگام روشن کردن و یا خاموش شدن جرقه زد، حتما سریعا دستگاه را عیب یابی کنید و قبل از عیب یابی  و رفع عیب، از آن استفاده نکنید. این مشکل می تواند به دلایل زیادی باشد و یکی از آنها خرابی برد جاروبرقی است قبل از اینکه شما زغال و یا قسمت های دیگه جاروبرقی را بررسی کنید بهتر است که خازن ها و پایه های کلید در برد دستگاه را چک کنید زیرا وجود ایراد در این قسمت ها می‌تواند باعث جرقه زدن شود.

مقدار مکش جاروبرقی یا تنظیم نبودن سرعت

احتمال دارد شما میزان مکش یا سرعت جاروبرقی خود را تنظیم کنید ولی دستگاه دستورات را انجام ندهد و تقریباً به فعالیت قبلی خود ادامه دهد در این موارد می‌توان گفت که در عملکرد جاروبرقی اختلالی به وجود آمده که باید بررسی شود این مشکل می‌تواند به دلایل خراب شدن خازن ها، پتانسیومتر یا مقاومت برد الکتریکی باشد برای برطرف کردن هر کدام از این مشکل ها باید ابتدا آن را عیب یابی کرده و سپس مشکل را برطرف کنید.

یکسره شدن جاروبرقی

یکسره شدن جاروبرقی به این معنی می باشد که وقتی شما جاروبرقی را به برق وصل می کنید بدون اینکه آن را روشن کنید دستگاه شروع به کار می کند و فقط با کشیدن دوشاخه برق، خاموش می شود در این صورت اولین چیزی که باید بررسی کنید اهرم یا دکمه خاموش/ روشن دستگاه است اگر متوجه شدید که این قطعه مشکلی ندارد در ادامه باید به سراغ برد جاروبرقی بروید و آن را عیب یابی کنید.

وجود آمدن اختلال در نمایشگر دستگاه

همانطور که گفتیم برد جاروبرقی اطلاعات لازم را برای نمایش دادن در روی نمایشگر ارسال می کند و اگر اتصالاتی بین آنها وجود داشته باشد و یا اختلالی در برد الکتریکی به وجود بیاید، اطلاعات به طور درست ارسال نمی شود و نمایشگر هم قادر به دریافت کردن اطلاعات درست نیست به هر دلیل باید برای اینکه این اختلال را برطرف کنید در ابتدا برد و اتصالات نمایشگر را بررسی کنید و سپس برای تعویض یا تعمیر اجزایی که باعث به وجود آمدن این اختلال شدند اقدام کنید، اگر جاروبرقی شما با این مشکل روبرو شد باید بعد از اینکه قسمت های مربوطه و برد را بررسی کردید آن را عیب یابی کنید. دقت داشته باشید که اگر با ساختار و عملکرد جاروبرقی آشنایی ندارید، برای این کار حتما به متخصصین مراجعه کنید و خودتان از دست کاری کردن دستگاه پرهیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کم شدن مکش جاروبرقی چیست ؟

برد جاروبرقی

انواع مختلف برد جاروبرقی

در این مقاله شما را با برد جاروبرقی و نحوه تشخیص دادن خرابی آن، آشنا کردیم ممکن است سوال کنید آیا ساختار برد جاروبرقی در دستگاه های مختلف با یکدیگر فرق می کند؟

در جواب این سوال باید بگوییم که همه سازندگان جاروبرقی در تلاشند که از تکنولوژی منحصر به فردی در ساختار جاروبرقی خود استفاده کنند این باعث می‌شود که سازندگان آن، از قطعات متفاوتی برای ساخت دستگاه استفاده کنند. شاید این سوال را بپرسید که برد الکتریکی چه تفاوت هایی نسبت به هم دارند؟ البته باید بگوییم که برد دستگاه‌های برندهای مختلف، کارکردشان یکسان است و فرق زیادی با یکدیگر ندارند ولی در این برد ها از قطعه های خاصی نسبت به برند سازنده استفاده شده و با اینکه ساختار برد ها مانند هم می باشد ولی برای عوض کردن اجزاء برد، حتما باید از قطعاتی استفاده کنید که مورد تایید سازنده باشد برای این کار بهتر است که از کارشناسان مجرب استفاده کنید و تعمیر و تعویض برد جاروبرقی را به آنها بسپارید.

اگر شما خودتان در زمینه تعمیر جاروبرقی مهارت دارید برای انجام تعمیر یا تعویض برد در جاروبرقی حتماً دقت داشته باشید که باید نکات ایمنی را رعایت کنید و موارد ایمنی را به هیچ وجه نادیده نگیرید و اگر در این زمینه مهارت ندارید در صورتی که عملکرد جاروبرقی شما با مشکل روبرو شد حتماً از متخصصین مجرب کمک بگیرید.

نتیجه گیری:

در این مقاله از ایبک امداد برای شما انواع برد جاروبرقی را نام بردیم و تشخیص خرابی آن را هم توضیح دادیم گفتیم که وظیفه برد در جاروبرقی مانند مغز دستگاه است و دستوراتی که ما به وسیله دکمه ها به جاروبرقی می دهیم آن را به قسمت های دیگر منتقل می کند در ادامه گفتیم که خرابی برد می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیر باشد:

  • روشن نشدن جاروبرقی
  •  جرقه زدن در قسمت های مختلف دستگاه در هنگام روشن و خاموش کردن
  • عدم تنظیم سرعت یکسره شدن جاروبرقی
  •  و اختلال در نمایشگر دستگاه

در ادامه گفتیم که انواع برد الکتریکی در برندهای مختلف ، کارکرد یکسانی دارند. ولی اگر برد الکتریکی خراب شد حتما باید از قطعات همان برد برای تعمیر آن استفاده کنید، دقت داشته باشید برای تعمیر و تعویض برد حتما به متخصصین مجرب مراجعه کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

برد جاروبرقی و تشخیص خراب شدن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای آشنایی با برد جاروبرقی و تشخیص خراب شدن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا