خدماتخدمات ساختمان

بیده توالت فرنگی چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بیده توالت فرنگی چیست؟ در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با بیده توالت فرنگی آشنا کنیم بیده به کاسه ای می گویند که داخل آن لوله کشی شده باشد و برای شستشو به شخص کمک می کند.

بیده توالت فرنگی چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی امکانات زیادی برای آرامش و آسایش انسان ها آماده می شود تا انسان ها بتوانند بهترین راهکار را برای رفع نیازهای شخصی خود انتخاب کنند توالت فرنگی امروزه بسیار رایج شده است زیرا برای فشار کمتر روی زانو ها و برای سلامتی انسان بسیار مفید می باشد یکی از وسایلی که امروزه زیاد از آن استفاده می کنند بیده می باشد با پیشرفت کردن تکنولوژی تغییرات زیادی در بیده ها مشاهده می شود ابتدا بیده مثل کاسه توالت فرنگی بود و فضای بیشتری اشغال می کرد ولی با گذشت زمان کاسه بیده به یک نازل شستشو تغییر کرده است و حتی در توالت فرنگی هایی که فضای کمتری هم داشته باشند می توان از آن استفاده کرد. بیده دارای کنترل الکتریکی بوده و شما می توانید روش پاشش، درجه حرارت آب و فشار را خودتان انتخاب کنید. به طور کلی بیده به شستشوی شخص کمک می کند تا شستشو بهتر انجام شود و دیگر نیازی به شلنگ توالت و شیر نیست.

 مزایای استفاده کردن از بیده

استفاده کردن از بیده بسیار بهداشتی بوده و این یکی از مزایای مهم این وسیله می باشد با استفاده از بیده دیگر شما نیازی به شستشوی با دست و حتی نیازی به استفاده از دستمال کاغذی ندارید و در مصرف آب هم صرفه جویی کرده اید. استفاده از بیده برای افرادی که دارای مشکل می باشند مانند کودکان، سالمندان، زنان باردار، کسانی که به تازگی جراحی کردند و… می تواند بسیار مفید باشد .

بیده توالت فرنگی

مزایای استفاده از بیده یا خودشور توالت فرنگی عبارت است از:

 • در بیده نیازی به استفاده از دست برای شستشو نمی باشد.
 • دربیده شما نیاز به دستمال توالت ندارید.
 • استفاده از بیده توالت فرنگی بسیار آسان است .
 • در مصرف آب صرفه جویی می شود.
 • بسیاری از کودکان، سالمندان و کسانی که جراحی انجام داده و یا زنان باردار و حتی کسانی که مشکلات مفصلی دارند می توانند به راحتی از آن استفاده کنند و برای این اشخاص بسیار مفید می باشد.
 • شما می توانید بدون دخالت دست به راحتی طهارت را انجام دهید و خودتان هم شدت و زاویه و حتی دمای آب را تنظیم کنید.
 •  نصب درب توالت فرنگی به افراد متخصص نیاز دارد ولی خود شوی توالت فرنگی طوری طراحی شده که شما به راحتی می توانید بدون ابزار و یا حتی بدون کمک از نصاب آن را نصب کنید.
 • بیده در روی توالت فرنگی های مختلف قابل نصب می باشد.
 • قسمت نشیمنگاه بیده از جنس پلیمر آنتی باکتریال می باشد که نشکن است و می‌تواند در برابر همه شوینده ها مقاوم باشد.
 • دهانه ی داخلی نشیمنگاه بیده باز است و افراد مختلف می توانند از بیده استفاده کنند.
 • در هنگام استفاده از بیده حداقل آب استفاده می شود و شما در مصرف آب هم صرفه جویی خواهید کرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع تأسیسات ساختمانی و نحوه عملکرد آنها

معایب استفاده کردن از بیده

به طور کلی می توان گفت هر چند که استفاده از توالت فرنگی مزایای زیادی دارد ولی گاهی هم استفاده از توالت فرنگی ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات گوارشی و همچنین بهداشتی برای فرد شود به همین دلیل خیلی از اشخاص ترجیح می دهند از توالت های ایرانی استفاده کنند هرچند که استفاده از توالت های ایرانی هم می تواند باعث کمردرد و ایجاد پادرد شود ولی با این حال بعضی بر این باورند که سیستم بیده و یا همان خودشور غیر اسلامی و غیر بهداشتی است و علاقه ای هم به استفاده از این سیستم ندارند.

انواع مختلف بیده

بیده های توالت فرنگی در سه نوع مختلف در بازار وجود دارند که عبارتند از:

۱- نوع اول بیده: این بیده مثل توالت فرنگی سرامیکی می باشد که از جهت شکل ظاهری هم مانند شکل توالت فرنگی است. این بیده هم به دو دسته تقسیم می شود زمینی و دیواری یا همان وال هنگ که در دیوار نصب می شود. بیده زمینی نیازی به سازه در دیوار نبوده و در توالت فرنگی نصب می شود . ولی در بیده دیواری به سازه دیوار هم نیاز است و مسئولیت آن این است که بیده را نگهداشته و آب مورد نیاز را برای شستشو تأمین کند. در این نوع بیده شیر مخصوص بیده شور قرار دارد که قابلیت تنظیم کردن زاویه پاشش برای شستشو را دارا می باشد قابل ذکر است که بگوییم این شیر بر روی بیده نصب می شود.

نوع دوم بیده: به طور معمول این نوع بیده مثل یک جسم خارجی در روی توالت قرار می گیرد بیده را به وسیله یک اهرم که در کنار توالت نصب شده است، می‌توان باز و بسته کرد این نوع ایده توانایی زیادی در تنظیم زاویه پاشش ندارد به همین دلیل زیاد از آن استفاده نمی کنند و از محبوبیتی بین افراد برخوردار نیست.

نوع سوم بیده: این نوع بیده نازل شستشو می باشد که بر روی درب های اکو  مکانیکی و یا درب های واشلت اتومات قرار داده شده است.

روش نصب بیده توالت فرنگی چگونه است؟

بیده یا همان خودشور توالت فرنگی وسیله ای کوچک می باشد که می توانید بدون کمک گرفتن از نصاب آن را نصب کنید در زیر درب های توالت فرنگی معمولی و یا وال هنگ می توان بیده را نصب کرد تنها نکته ای که اینجا باید به آن توجه کنید نوع توالت فرنگی شما می باشد بعضی از توالت ها طوری می باشند که در نقطه اتصال درب و بدنه ، مانعی قرار دارد در این توالت ها شما نمی توانید بیده را نصب کنید. بعضی از توالت فرنگی ها خودشان خودشور دارند و برخی دیگر هم بیده را در یک سینک کوچک کنار توالت فرنگی قرار می دهند.

بیده توالت فرنگی

روش استفاده از بیده چگونه است؟

شاید فکر کنید که استفاده کردن از بیده سخت می باشد ولی اصلا اینگونه نیست بیده توالت فرنگی، در حالت معمولی جمع می شود و در داخل کاسه توالت قرار می گیرد البته بسته به نوع مدل توالت فرنگی و محل قرار گرفتن آن، روش جمع شدن بیده هم با یکدیگر فرق می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  درب کشویی چیست | نکات مهم برای انتخاب درب های کشویی

هنگامی که نیاز است بیده جلو می آید و عملیات پاشش آب را انجام می دهد ایجاد جریان آب در بیده توالت فرنگی به اختیار خود شما می باشد و شما می توانید با کمک دسته کنترلی آن را تنظیم کنید. با توالت فرنگی بیده دار شما نیازی به استفاده از دست برای شستشو ندارید همچنین به شلنگ هم برای شستشو نیازی ندارید توالت فرنگی بیده دار باعث صرفه جویی در آب شده و می‌تواند برای سالمندان و کودکان بسیار مفید باشد.

استفاده از بیده بسیار راحت می باشد در توالت فرنگی هایی که مجهز به بیده می باشند کافی است که شما با استفاده از دسته یا شیر خودشور، شستشو را انجام دهید در بیشتر بیده ها دکمه ای در کنار درب توالت وجود دارد به نام Wash شما می توانید با استفاده از این دکمه شستشو را شروع کنید دکمه هایی هم در آنجا قرار دارد برای حرکت دادن لوله های شستشو و تنظیم جهت آب، بعد از اینکه شستشو تمام شد شما باید دکمه Stop را بزنید تا آبکشی متوقف شود برای خشک کردن خود هم می توانید از دکمه ی خشک کن استفاده کنید اگر در توالت فرنگی شما بیده قرار داده نشده باشد امکان دارد به دیواره کناری آن چسبیده باشد برای این منظور کافی است که شما از روی توالت فرنگی بلند شوید و روی کاسه بیده و یا همان خودشور بنشینید بعضی از کاسه های بیده طوری هستند که بعد از این که شیر را باز کردید آب به طرف بالا می آید ولی بعضی از بیده ها این ویژگی را ندارند.

نتیجه گیری

اگر شما سرویس های بهداشتی کشورهای اروپایی آسیایی و آمریکایی را دیده باشید مشاهده کرده اید که بیشتر این سرویس ها از تجهیزات بیده استفاده می کنند امروزه این سیستم وارد ایران هم شده است و در حال گسترش می باشد خودشور توالت فرنگی شبیه توالت فرنگی بوده و برای شستن از آن استفاده می کنند با پیشرفت تکنولوژی بیده را در داخل توالت فرنگی قرار دادند تا عمل شستن شخص را با تنظیم کردن فشار آب انجام دهد و دیگر نیازی نیست شما از شلنگ آب برای شستن خود استفاده کنید.

یکی دیگر از قابلیت هایی که بیده توالت فرنگی دارد این است که می‌تواند دما را تنظیم کرده و جهت خارج شدن آب را هم به صورت دلخواه شما تنظیم کند بعضی از بیده ها طوری طراحی شده اند که فیلتر های ضد میکروب هم در قسمت خروجی آب در آن قرار داده شده است.

در این مقاله شما را با بیده توالت فرنگی آشنا کرده و روش استفاده از بیده را هم برای شما توضیح دادیم. اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بیده توالت فرنگی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نصب بیده توالت فرنگی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا