تعمیرات کولر گازی

کولر گازی تروپیکال یا حاره‌ای چیست | راهنمای خرید

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با فرا رسیدن فصل گرما، استفاده از سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع شروع می‌شود و همچنین بازار خرید کولرها داغ خواهد شد. کولر گازی مدل‌ها و طرح‌های متفاوتی دارند که هر کدام ویژگی خاصی داشته و با عملکرد و کارایی خود در منطقه مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید تا به حال اسم کلمه حاره ای را نشنیده باشید ولی باید بدانید که این کولر جزو رایج‌ترین مدل کولرهای گازی است که در مناطق گرمسیری از آنها استفاده می‌شود.

برای اینکه کولری مناسب با شرایط آب و هوا و جغرافیای مکان زندگیتان انتخاب کنید، باید ابتدا با انواع کولرها به خوبی آشنا باشید. مناطق حاره‌ای و گرمسیری نسبت به مناطق معتدل و سردسیر، شرایط کاملاً متفاوتی دارند و به همین علت باید برای این مناطق کولری انتخاب کنید که دارای نکات و شرایط ویژه‌ای باشد.

انواع کولر گازی بر اساس موقعیت جغرافیایی

همانطور که گفتیم کولرها بر اساس فاکتورهای متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند و مهم‌ترین این فاکتورها شامل مدل طراحی، مقدار ظرفیت و… می‌باشد. شرایط جغرافیایی هم جزو فاکتورهای مهمی است که در این دسته‌بندی قرار دارد. به طور کلی می‌توان گفت در کولر گازی از سه نوع کمپرسور مختلف استفاده می‌کنند. این ۳ کمپرسور شامل: کمپرسور روتاری، پیستونی و اسکرال می‌باشد، که هر کدام هم قادرند در شرایط آب و هوایی خاصی استفاده شوند.

از جهت موقعیت جغرافیایی کولرهای گازی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. کولرهای گازی تروپیکال یا حاره‌ای Tropical
 2. کولرهای گازی کلاس سرد Cold
 3. کولرهای گازی کلاس معتدل Moderate

کولر گازی

 

۱- کولرهای گازی تروپیکال یا حاره‌ای Tropical

کولرهای گازی کلاس گرمسیری یا حاره‌ای، یکی از مدل‌های محبوب کولر گازی می‌باشند که در مناطق گرمسیری از آنها استفاده می‌کنند. این کولرها را به نام کولر T۳ هم می‌شناسند.

کمپرسور این کولر با شرایط جغرافیایی مناطق گرمسیری متناسب بوده و می‌توانید از آن در دمای ۲۱ الی ۵۱ درجه استفاده کنید زیرا در این دما، عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

برای اینکه عملکرد این دستگاه بهتر شده و طول عمر آن افزایش پیدا کند و همچنین برق کمتری مصرف شود، باید در هنگام خریدن این کولر گازی به شرایط آب و هوایی مکانی که زندگی می‌کنید توجه داشته باشید.

۲- کولرهای گازی کلاس سرد Cold

کولرهای گازی کلاس سرد که با نام T۲ هم شناخته می‌شود، جهت استفاده در نواحی سرد درست شده‌اند. این کولرها برای جاهایی مناسبند که دمای آن بین ۱۰ الی ۳۵ درجه باشد، در این صورت بازدهی بیشتر و بهتری دارند.

۳- کولرهای گازی کلاس معتدل Moderate

کولرهای گازی کلاس معتدل با نام کولر T۱ هم شناخته می‌شوند که در مناطق معتدل مثل شمال ایران کارکرد مطلوبی دارند. معمولاً این کولرها را در دمای ۱۸ الی ۴۳ درجه استفاده می‌کنند و در این دما عملکرد مناسبی را به نمایش می گذارند.

ویژگی های کولر گازی تروپیکال یا حاره‌ای چیست؟

همانطور که گفتیم کولرها بر اساس شرایط جغرافیایی به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که مهمترین آنها کولرهای گازی حاره ای یا تروپیکال می‌باشد. این کولر نسبت به کولرهای دیگر ویژگی‌های خاصی دارد که عبارتند از:

 • مهمترین ویژگی این کولرها، کمپرسور آنها است. کمپرسور کولر حاره‌ای به شکلی عمل می‌کند که در صورت بالا بودن دمای محیط، باز هم عملکرد مناسبی دارد.
 • طول عمر و دوام این کولر بسیار بالا بوده و با نگهداری اصولی و سرویس دوره‌ای می‌توانید سال‌های زیادی از آن استفاده کنید و نیاز شما را برطرف می‌کند.
 • هر چند که کولر حاره‌ای را برای دمای ۲۱ الی ۵۷ درجه درست کردند، ولی در مناطق معتدل کشور هم می‌توان از آن استفاده کرد.
 • اگرچه برای ساختن کولر گازی از سه نوع کمپرسور استفاده می‌کنند، ولی در کولر تروپیکال فقط از کمپرسور اسکرال و پیستونی استفاده می‌شود و کمپرسور روتاری دارای این قابلیت نمی‌باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز در رابطه با کولرگازی

راهنمای خرید کولرهای گازی تروپیکال یا حاره‌ای

شما باید برای انتخاب کولر گازی مناسب، قواعد و نکات خاصی را رعایت کنید. کولرهای گازی حاره‌ای و یا تروپیکال هم از این قاعده مستثنا نیستند. برای خریدن این کولرها مانند کولرهای دیگر، باید شرایط زیر را در نظر بگیرید:

 • در نظر گرفتن میزان گرم شدن هوا و تغییر آب و هوا
 • مساحت مکان و محیطی که می‌خواهید کولر را گازی را در آنجا نصب کنید. با توجه به اینکه کولرهای گازی ظرفیت‌های سرمایشی متفاوتی با هم دارند، باید بر اساس کوچکی و یا بزرگی مکان مورد نظرتان، ظرفیت کولر را انتخاب کنید.
 • به مقدار مصرف انرژی باید توجه داشته باشید زیرا تعدیل دما در مناطق گرمسیری باعث مصرف انرژی بیشتر خواهد شد و باید کولر شما برچسب انرژی مناسب داشته باشد.
 • حتماً به تکنولوژی‌هایی که در کولر استفاده شده است و همچنین نوع کمپرسور آن توجه کنید.
 • توجه به برند سازنده کولر گازی و همچنین خدمات بعد از فروش و گارانتی دستگاه لازم است.
 • فاکتور دیگری که باید به آن توجه شود مواردی مانند: قیمت، ساخت و طراحی، رنگ، مدل و… می‌باشد که همه این موارد در انتخاب کولر گازی حاره‌ای مناسب، مؤثر است.

آب و هوا جزو مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند در عملکرد کولر تأثیر مستقیمی داشته باشد و شما در هنگام خریدن کولر گازی باید به آب و هوای منطقه خود توجه کنید. کولر گازی حاره‌ای از کولرهای پرکاربرد است که عملکرد بسیار خوبی در مناطق گرمسیری دارد ولی با توجه به این موضوع مهم که در مناطق گرمسیر باید سیستم خنک کننده همیشه روشن باشد، در هنگام خریدن دستگاه، باید به برق مصرفی آن توجه کنید.

کولرهای گازی ظرفیت‌های مختلفی دارند و در هنگام خریدن آن حتماً باید به مساحت مکان مورد نظرتان توجه کنید و کولری خریداری کنید که برای محیط مورد نظرتان مناسب باشد.

گارانتی، خدمات بعد از فروش، قیمت کولر، ارتفاع سقف و یا آفتابگیر بودن مکانی که می‌خواهید کولر را نصب کنید از موارد دیگری است که در هنگام خریدن کولر باید در نظر بگیرید.

قیمت کولرهای گازی حاره‌ای

نمی‌توانیم قیمت مشخصی را برای کولر گازی حاره‌ای بیان کنیم زیرا قیمت این کولر هم مثل کولرهای دیگر، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌توان گفت در قیمت کولر گازی دخیل می باشند، موارد زیر هستند:

 • نوع کولر گازی حاره‌ای: کولر گازی حاره ای در مدل‌های مختلفی درست شده‌اند که مهم‌ترین این مدل‌ها کولر گازی داکت اسپلیت، پرتابل، دیواری، ایستاده و پنجره‌ای می‌باشد و هر کدام از این مدل‌ها قیمت خاصی دارند.
 • نوع موتور کولر گازی حاره ای: در این کولرها از موتورهای پیستونی و اسکرال استفاده شده که در نهایت فرق زیادی از جهت قیمت با هم دارند.
 • نوع گاز مبرد در کولر گازی: معمولاً در این کولرها از گاز R۴۱۰ و R۲۲ استفاده می‌کنند.
 • برند کولر گازی حاره ای: امروزه همه برندهای معتبر کولرهای گازی، تروپیکال تولید می‌کنند که معروف‌ترین این برندها شامل: بوش، سامسونگ، ال جی، اجنرال، گری و… می‌باشند.
 • ظرفیت سرمایشی کولر گازی حاره‌ای: کولر گازی حاره ای ظرفیت‌های مختلف سرمایشی دارد که از ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ می‌باشد و هر کدام از این کولرها برای مساحت مختلفی مناسبند.
 • تکنولوژی‌های کولر گازی حاره ای: فقط تعدیل دما و خنک کنندگی نمی‌تواند نیاز کاربر را رفع کند. کولری مناسب است که از فناوری‌های روز مانند: تمیز کردن هوای محیط، سیستم اینورتر، شروع خودکار، سیستم توربو، عیب یابی هوشمند، اسکن هوشمند و.. بهره مند باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علائم و نشانه های خرابی برد الکتریکی کولر گازی | تعمیر برد الکتریکی کولر گازی

مسلماً هرچه تکنولوژیی که در کولر به کار رفته است بیشتر باشد، قیمت آن هم  بالاتر است.

سرویس دوره ای کولر گازی‌ حاره ای

کولرهای گازی حاره‌ای هم مانند کولرهای دیگر نیاز به سرویس دوره‌ای دارند. در صورتی که از سرویس کولر گازی حاره ای غفلت کنید، مسلماً باعث خرابی و یا کاهش طول عمر آن خواهید شد. سرویس کولر گازی حاره‌ای می‌تواند از خرابی‌های احتمالی کولر جلوگیری کرده و عملکرد آن را افزایش دهد.

این کولرها در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرار می‌گیرند و گاهی لازم می‌شود که ۲۴ ساعت روشن باشند، پس باید حتماً به طور دوره‌ای و منظم سرویس شده و به وسیله یک سرویس کار متخصص و ماهر بررسی شوند.

سرویس این کولر باعث می‌شود طول عمر و دوام بالایی داشته و سال‌ها بدون خرابی برایتان کار کند و از عملکرد مطلوب آن لذت ببرید. البته قدرت این دستگاه بسیار بالا است و مصرف انرژی مناسبی دارد و این جزو ویژگی‌های کولر حاره‌ای می‌باشد.

در چه مناطقی می‌توان از کولر حاره‌ای استفاده کرد؟

معمولاً در مناطق گرمسیری استفاده از این کولر رایج است ولی شما در مناطق معتدل هم می‌توانید از کولر گازی حاره‌ای استفاده کنید ولی استفاده از این کولر، در مناطق معتدل ضروری نیست.

در شهرهای جنوبی و مرکزی ایران مثل: زاهدان، بندرعباس، اهواز و… که جزو مناطق حاره ای به حساب می‌آیند، باید از کولرهای گازی تروپیکال استفاده شود.

کولر گازی

 

سخن پایانی

کولرهای گازی حاره‌ای یا تروپیکال جزو کولرهایی هستند که در مناطق گرمسیری از آنها استفاده می‌شود. این کولرهای گازی، دارای کمپرسور با طراحی ویژه‌ای هستند که قادر است در آب و هوای گرم خوب فعالیت کرده و در عملکرد دستگاه هم اختلال ایجاد نکند. کولر گازی تروپیکال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای اتاق را کاهش داده و محیطی مطبوع برای شما آماده می‌کنند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کولر گازی تروپیکال یا حاره‌ای چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید کولر گازی تروپیکال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا