تعمیرات اسپرسوساز

تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است | انواع مختلف تمپر قهوه

چنانچه علاقمند به نوشیدنی اسپرسو می‌ باشید حتماً می‌ دانید که این نوشیدنی خوشمزه فقط با خریدن یک دستگاه اسپرسو ساز و روشن کردن دکمه آن درست نمی‌ شود. اگر چه تهیه نوشیدنی اسپرسو در دستگاه اسپرسو ساز طی مراحلی اتفاق می‌ افتد ولی برای درست کردن این نوشیدنی نیاز به برخی لوازم و همچنین مراحل دیگری نیز می‌ باشد. یکی از این مراحل وارد کردن فشار روی قهوه می‌ باشد که به کمک وسیله‌ ای به نام تمپر انجام می‌ شود. چنانچه می‌ خواهید یک اسپرسو عالی داشته باشید تمپر خوب می‌ تواند در این زمینه به شما کمک کند.

تمپر قهوه چیست؟

تمپر قهوه یک ابزار کوچک و کار آمد برای باریستا و آماده نمودن یک فنجان قهوه خوشمزه می‌ باشد. در واقع بدون این ابزار قهوه شما بی کیفیت خواهد بود. تمپر قهوه به راحتی در دست جا می‌ گیرد و طراحی بسیار ساده و کاربردی دارد و استفاده کردن از آن نیز بسیار آسان می‌ باشد.

علت ضرورت وجود تمپر قهوه چیست؟

همانطور که می‌ دانید پودر قهوه باید داخل پرتافیلتر تا حد امکان فشرده شود و تبدیل به قرص قهوه گردد. از آنجایی که قهوه اسپرسو در دستگاه اسپرسو ساز و یا قهوه ساز با عبور آب پر فشار به دست می‌ آید ولی چنانچه تمپر وجود نداشته باشد و پودر قهوه تبدیل به قرص قهوه نشود به محض آنکه آب با فشار خیلی زیاد به پرتافیلتر وارد شود پودر قهوه به بیرون از پرتافیلتر پرتاب خواهد شد. در این شرایط علاوه بر آنکه نوشیدنی شما درست نمی‌ شود محیط اطراف هم بسیار کثیف خواهد شد. در واقع بدون تمپ کردن پودر قهوه شما، نوشیدنی بی‌ کیفیتی خواهید داشت. آب از بخشی که فشرده نشده به آسانی عبور می‌ کند و همه عصاره قهوه از آن خارج نخواهد شد در نتیجه شما قهوه آبکی و رقیقی خواهید داشت. تمپ کردن و یا فشرده نمودن پودر قهوه دارای اهمیت بسیار زیادی می‌ باشد. هر چقدر پودر قهوه بیشتر فشرده شود آب به دشواری از آن عبور می‌ کند و سخت عبور کردن آب از پودر قهوه باعث می‌ شود تا طعم و عطر آن بهتر شده و در نهایت قهوه عالی، دلنشین و با کیفیت خواهید داشت.

انواع مختلف تمپر قهوه

تمپر قهوه دارای انواع مختلفی می‌ باشد که شما باید با در نظر گرفتن نیاز خود به انتخاب بهترین نوع آن بپردازید. سر تمپر دارای اشکال مختلفی می‌ باشد که باید متناسب با اسپرسو ساز خود بهترین آن را انتخاب نمایید.

 • یک نوع تمپر محدب بوده و به تمپر محدب آمریکایی معروف است و دیگری تمپر محدب اروپایی می‌ باشد که باعث می‌ شود لبه بیرونی پودر قهوه هم صاف شود.
 • یک نوع دیگر از تمپر که به تمپر فلت یا تخت معروف است می‌ تواند به طور یکنواخت پودر قهوه را صاف کند.
 • تمپر شیار دار که باعث ایجاد خطوط دایره‌ ای روی سطح پودر می‌ شود و آب را بهتر توزیع می‌ کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات اسپرسوساز بنتلی Bentley | خدمات تعمیر بنتلی

تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است | انواع مختلف تمپر قهوه

قطر سر تمپر معمولاً بین ۵۱ تا ۵۹ میلیمتر می‌ باشد. ‌تمپرهای خانگی دارای سایز ۵۱ میلیمتر و دستگاه‌ های صنعتی دارای سایز ۵۹ میلیمتر هستند و شما باید دقت نمایید که تمپر را برای کدام دستگاه خریداری می کنید.

انواع مختلف سطح تمپر قهوه

 • سطح تمپر تخت

تمپرها دارای سطوح مختلفی هستند. برخی از تمپرها دارای سطح کاملاً صافی می‌ باشند و همه سطح، زمان فشرده سازی با پودر اسپرسو به یک اندازه تماس خواهد داشت.

 • سطح تمپر محدب

بعضی از تمپرها هم دارای سطح محدبی هستند و برای افرادی مناسبند که ترجیح می‌ دهند که از تمپر تخت استفاده نکنند. تمپر محدب به شما کمک می‌کند تا لبه بیرونی پودر قهوه را هم بتوانید صاف کنید. این سطح معمولاً از بخش مرکزی کمی نازک‌ تر است و به هدایت آب در دیواره داخلی پرتافیلتر تا حدود زیادی کمک می‌ کند. استفاده از تمپر محدب معمولاً برای باریستاهای با تجربه مناسب می‌ باشد زیرا چنانچه نحوه عملکرد آن را ندانید ممکن است سطح ناهمواری درست کنید و مقدار فشرده شدن پودر اسپرسو در همه جای پرتافیلتر هم یکسان نخواهد شد.

 • سطح تمپر نیمه محدب

این نوع از تمپرها که به آنها C Flat هم گفته می‌ شود تقریباً بین صاف و محدب هستند. لبه این نوع تمپر کمی خمیده می‌ باشد و بخش وسطی آن صاف است و باعث می‌ شود که قسمت میانی پودر اسپرسو بیشتر فشرده گردد.

 • سطح شیار دار تمپر

این نوع از تمپرها بر روی پودر اسپرسو خطوط دایره‌ای شکل ایجاد می‌ کنند تا آب بهتر بتواند اشباع و توزیع شود. این شیارها برای کنترل جریان حرکت آب بسیار مناسب است. البته شستن این تمپرها کمی سخت‌ تر است و نتیجه کار هم تفاوتی با دیگر تمپرها نخواهد داشت. به همین خاطر این مدل از تمپرهای شیار دار طرفداران زیادی بین قهوه دوستان ندارند.

کاربرد تمپر و اهمیت وجود آن

دلیل اهمیت دادن به وجود تمپر در آماده کردن اسپرسو این است که این ابزار می‌ تواند دانه‌ های اسپرسو را به راحتی کمپرس کند. باریستاها هر وقت که می‌ خواهند اسپرسو دم کنند پرتافیلتر را با پودر اسپرسو پر خواهند کرد و پیش از آنکه پرتافیلتر را در قهوه ساز بگذارند باید پودر را کاملاً فشرده کنند تا قهوه با کیفیت و لذیذی آماده نمایند. تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است | انواع مختلف تمپر قهوهبرای عمل فشرده سازی ابزاری که می‌ تواند به شما کمک کند تمپر می‌ باشد.

روش استفاده کردن صحیح از تمپر

 • نخست باید فیلتر دستگاه را به صورت کامل تمیز و خشک نمایید و آن را بر روی استند پرتافیلتر و یا یک سطح صاف و محکم قرار دهید.
 • پودر اسپرسو را به مقدار لازم داخل فیلتر بریزید. برای تهیه اسپرسو تک می‌ توانید حدوداً ۷ گرم و برای اسپرسو دبل حدوداً ۱۴ گرم پودر قهوه داخل فیلتر بریزید.
 • ابتدا با انگشت سطح روی اسپرسو را کاملاً صاف کنید و لبه‌ های فیلتر را با کمک یک قلم مو کاملاً تمیز نمایید. حالا باید به کمک تمپر اسپرسو را بکوبید.
 • شما برای فشرده کردن پودر قهوه نیاز به ۱۳/۵ کیلوگرم نیرو دارید و بازوی شما هم باید به صورت مستقیم باشد تا نیروی یکنواخت و مناسبی به قهوه وارد شود. در آخر کمی تمپر را بر روی سطح پودر اسپرسو حرکت داده تا کاملاً صاف گردد.
 • برای آنکه بتوانید عمل تمپ کردن و اعمال فشار به پودر قهوه را به صورت درست انجام دهید به تمرین نیاز دارید.
 • برای آنکه نیرو را تست کنید کافیست ابتدا قهوه را توسط تمپر بکوبید و سپس آن را دم کنید. چنانچه قهوه شما رقیق بود یعنی نیروی مناسبی به تمپر وارد نشده است. بنابراین باید نیرو را بیشتر کرده تا به حد دلخواه برسد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر اسپرسوساز فیلیپس | نمایندگی تعمیرات اسپرسوساز فیلیپس

راهنمای خرید یک تمپر قهوه

برای خرید یک تمپر مناسب لازم است مواردی را مد نظر قرار دهید تا مناسب‌ ترین تمپر را برای اسپرسو ساز خود خریداری کنید.

 • قطر تمپر

هر اسپرسو ساز یک پرتافیلتر مخصوص به خود را دارد که البته اندازه آنها نیز با همدیگر فرق دارد در نتیجه همه تمپرها در اندازه‌ ها و ابعاد مختلفی موجود می‌ باشند. اصولاً اندازه پرتافیلتر ۵۸ میلیمتر است ولی اندازه‌های ۵۷، ۵۱ ،۴۹ و ۵۳ میلیمتری هم از آنها در بازار وجود دارد. شما باید با در نظر گرفتن سایز پرتافیلتر یک تمپر مناسب خریداری نمایید.

 • دسته تمپر قهوه

همان قدر که جنس پایه تمپر مهم است جنس دسته آن نیز اهمیت دارد. تمپر دارای دو نوع دسته می‌ باشد. دسته کالیبری و دسته غیر کالیبری

دسته کالیبری: این مدل از دسته‌ ها مستقیماً به پایه وصل نیستند و این ویژگی باعث می‌ شود که نیروی وارد شده به تمپر به میزان یکسان بتواند به پایه برسد. معمولا این مدل‌ ها نیاز به ۱۴ کیلوگرم نیرو دارند و این مقدار اندازه مناسبی به شمار می‌ آید و همچنین بهتر است که باریستاهایی که تازه کار هستند از این مدل استفاده نمایند.

دسته غیر کالیبری: این مدل از دسته‌ ها دارای طراحی ساده‌ تری می‌ باشند و پایه و دسته مستقیم به هم متصل هستند. باریستاهایی که با تجربه‌ تر هستند بیشتر از این مدل استفاده می‌ کنند.

 • جنس تمپر

یکی دیگر از مواردی که برای خرید تمپر باید به آن توجه کنید جنس این ابزار می‌ باشد که می‌ تواند در کیفیت و طعم قهوه بسیار موثر باشد. استفاده کردن از یک تمپر پلاستیکی بسیار ساده است و برای کارهای فوری مناسب می‌ باشد. چنانچه تمپر پلاستیکی کیفیت خوبی نداشته باشد معمولاً پس از مدتی سطح صاف خود را از دست خواهد داد و کمی کج می‌ شود و ممکن است شما متوجه این کج شدن نشوید زیرا خیلی محسوس نیست و نمی‌ توانید به آسانی با چشم خود آن را ببینید. تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است | انواع مختلف تمپر قهوهعلاوه بر آن چگالی پلاستیک کم است به همین خاطر سبک‌ تر بوده و ممکن است فشار زیادی به پودر وارد نکند به همین خاطر باریستاهایی که با تجربه هستند از تمپرهایی استفاده می‌ کنند که جنس آنها از مواد محکم‌ تر و قوی‌ تری مثل استیل و فلز باشد. در واقع کیفیت این نوع مواد بهتر است و همچنین دیرتر خراب می‌ شود و لازم نیست که دوباره اقدام به خرید یک تمپر نو کنید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله ایبک نکات مهمی در مورد عملکرد تمپر و چگونگی کار با آن را توضیح دادیم. همانگونه که گفتیم تمپر یکی از ابزارهای اساسی برای آماده نمودن یک اسپرسو با کیفیت می باشد. با مطالعه این مقاله می توانید یک تمپر مناسب برای اسپرسو ساز خود تهیه نمایید.

تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تمپر قهوه چیست و روش درست کارکرد آن چگونه است؟ انواع مختلف تمپر قهوه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا