تعمیرات اسپرسوساز

آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز

چنانچه شما هم از طرفداران و دوستداران نوشیدنی اسپرسو می‌باشید و تصمیم دارید تا روش کار با دستگاه اسپرسو ساز را بدانید لازم است بگوییم که کار کردن با این دستگاه خیلی هم ساده نیست و نیاز به تکرار و تمرین زیادی دارد زیرا روند تهیه اسپرسو به کمک دستگاه اسپرسو ساز از وقتی که اولین دستگاه اختراع شد تا به امروز تکامل یافته و پیشرفت کرده است. قهوه و اسپرسو از نوشیدنی های بسیار پرطرفدار کافئین دار در سراسر جهان می باشند. اسپرسو نوعی قهوه غلیظ می باشد که برای تهیه آن به جای قهوه ساز از اسپرسو ساز استفاده می شود. اصلی ترین تفاوت بین اسپرسو و قهوه مربوط به این است که قهوه فقط عصاره اصلی قهوه می باشد ولی اسپرسو شامل کرم نیز است.

اسپرسو ساز چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم اسپرسو و قهوه با یکدیگر تفاوت دارند. اسپرسو نوشیدنی غلیظی است که حالت کرمی دارد اما قهوه فقط از عصاره قهوه به دست می‌آید. دستگاه اسپرسو ساز به کمک پمپ فشار قوی، پرتافیلتر و دیگ بخار، آب داغ را با فشار زیاد از بین دانه های قهوه که کاملا آسیاب شده اند عبور داده و در نهایت یک نوشیدنی کرم مانند و غلیظی به وجود می آورد. برخلاف اسپرسو که برای تهیه آن از شیر هم استفاده می شود در قهوه فقط از دانه قهوه استفاده می شود.

نکات مهم پیش از شروع کار با اسپرسو ساز

اگر می خواهید بهترین استفاده را از اسپرسو ساز داشته باشید لازم است نکاتی را پیش از شروع کار در مورد آن بدانید. چنانچه روش استفاده صحیح از اسپرسو ساز را بلد باشید می توانید بهترین نوشیدنی را در خانه تهیه کنید و دیگر نیازی نیست که به کافه بروید. آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو سازتهیه یک شات اسپرسو به صورت حرفه ای نیاز به آموزش دارد.

 • دم کردن اسپرسو

جهت دم کردن قهوه و یا اسپرسو به وسیله دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز متغیرهای گوناگونی وجود دارد که لازم است آنها را درست بشناسید. این متغیرها کیفیت نوشیدنی را بسیار تحت تاثیر قرار می دهند.

 • آب

کیفیت نوشیدنی اسپرسو شما به عواملی مثل رسوب آب در دیگ بخار، سختی آب، میزان آبی که در دیگ موجود است و… وابسته می‌باشد. پیشنهاد می کنیم چنانچه با میزان سختی آبی که برای تهیه نوشیدنی اسپرسو یا قهوه استفاده می‌ نمایید آشنایی کافی ندارید یک کیت آزمایش تهیه کنید و با کمک آن آب لوله کشی منزل خود را بررسی کنید و ببینید که استاندارد لازم جهت استفاده در دستگاه اسپرسو ساز را دارد یا خیر. چنانچه املاح موجود در آب بسیار زیاد بود و با استاندارد یکسان نبود لازم است که از دستگاه تصفیه آب استفاده نمایید. گاهی اوقات شما فقط به یک فیلتر کربن احتیاج خواهید داشت ولی برخی اوقات نیز مجبورید تا از دستگاه های پیچیده تری جهت تصفیه آب استفاده نمایید.

 • نحوه آسیاب کردن

یکی دیگر از نکات مهم هنگام کار کردن با دستگاه اسپرسو ساز این است که دانه های قهوه را قبل از دم کردن باید آسیاب کنید و به قطعات کوچک و ریز تبدیل کنید زیرا برای تهیه یک شات اسپرسو حتماً باید قهوه آنقدر نرم و ریز باشد که مثل نمک خوراکی به نظر برسد.

 • دوز و یا مقدار قهوه
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از اسپرسوساز مجیک | خدمات عیب یابی اسپرسوساز MAGIC

نوشیدنی اسپرسو که در بیشتر نقاط جهان درست می‌شود عموماً به صورت دو شات می باشد و حدوداً دو پیمانه اسپرسو تولید می کند ولی چنانچه قصد دارید یک دبل اسپرسو تهیه نمایید باید حدود ۱۸ تا ۲۱ گرم پودر قهوه استفاده کنید. همچنین جهت تصمیم گیری در مورد دوز قهوه از سبد دستگاه نیز می توانید کمک بگیرید. بر روی سبد اسپرسو ساز اطلاعاتی برای راهنمایی افراد جهت تهیه اسپرسو درج می شود.

 • فشرده سازی قهوه

فشردن پودر قهوه با تمپر باعث محدود نمودن جریان آب می شود و همین موضوع نیز دانه های قهوه و آب را با یک مقدار فشار مناسب در تعامل با یکدیگر قرار می دهد. لازم است که عمل فشرده سازی با اعمال فشار یکنواخت و همچنین متعادل روی همه قسمت های قهوه انجام شود و نیروی زیاد از حد به پودر قهوه وارد نشود.

 • دما

جهت دم کردن قهوه بر اساس استاندارد SCA به دمای حدود ۹۰ تا ۹۶ درجه سانتی گراد نیاز می باشد. به کمک دستگاه اسپرسو ساز می توانید دماهای مختلفی جهت دم کردن نوشیدنی تست کنید. عموماً روی بدنه اسپرسوساز دماسنج دیجیتالی و یا معمولی قرار داده شده است که به شما اجازه مشاهده و کنترل مقدار دما را می دهد.

 • زمان

یکی دیگر از نکاتی که جهت کار کردن با اسپرسو ساز باید به آن توجه کنید مدت زمان تهیه اسپرسو می باشد. این زمان از نقطه شروع به کار پمپ تا زمان خاموش شدن اسپرسو ساز می باشد. آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو سازبیشتر انواع قهوه حدوداً ۲۵ تا ۳۵ ثانیه زمان نیاز دارند تا دم بکشند و چنانچه بیشتر از این مدت زمان جهت تهیه آنها وقت صرف شود احتمالاً شما قهوه خوبی نخواهید داشت.

 • ابزارآلات

بیشتر دستگاه های اسپرسو ساز ابزار آلات و تجهیزات خاصی دارند که به کمک آنها می توانید یک نوشیدنی فوق‌ العاده تهیه کنید و لازم است که همه آنها را بشناسید و طرز کار آنها را بلد باشید.

 • اسپرسو ساز

دستگاه های اسپرسو ساز با توجه به عملکرد و کاربردی که دارند به انواع مختلف دستی و یا اهرمی، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و حرفه ای دسته بندی می شوند و هر کدام از آنها قابلیت و ویژگی های خاصی دارند. به هنگام خرید اسپرسو ساز لازم است که با توجه به مقدار مصرف و همچنین حجم قهوه ای که قصد دارید در طول روز داشته باشید، دستگاه متناسب و مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 • آسیاب

روش خرد نمودن دانه قهوه تاثیر زیادی در کیفیت نوشیدنی شما خواهد داشت بنابراین حتماً از آسیاب کاملاً سازگار و با کیفیت استفاده کنید. توجه کنید که آسیاب نقش اساسی در تهیه اسپرسو داشته و نباید به علت ارزان‌ تر بودن قیمت از کیفیت دانه قهوه که از مهم‌ترین متغیرها در طعم، عطر و غلظت اسپرسو می‌باشد کم کنید.

 • تمپر

یکی از مهمترین متغیرها در تهیه نوشیدنی اسپرسو تمپر می باشد. توجه نمودن به سایز تمپر یکی از موارد اساسی است که باید به آن توجه شود. اگر سایز تمپر کوچکتر یا بزرگتر از پرتافیلتر باشد جهت صاف کردن و فشرده سازی سطح قهوه با مشکل مواجه می شوید و به احتمال زیاد دانه های قهوه یکنواخت و یکدست نخواهند شد و همین امر باعث می شود که تعادل در فشار آبی که از بین آنها عبور می کند برقرار نشود و کیفیت و غلظت قهوه تحت تاثیر قرار بگیرد.

 • پرتافیلتر
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر اسپرسو ساز هیتاچی Hitachi | نمایندگی اسپرسو ساز هیتاچی

پرتافیلتر در اسپرسو ساز سبد فلزی می‌ باشد که دانه‌ های خرد شده قهوه درون آن ریخته می‌شود و به کمک تمپر فشرده و صاف می‌گردند که جهت کار کردن با اسپرسو ساز باید نحوه کار و ماهیت آن را به خوبی بشناسید و همچنین سبدی مناسب با ظرفیت و ابعاد آن تهیه نمایید.

روش کار با اسپرسو ساز دلونگی

یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید اسپرسو ساز برند دلونگی می باشد. از محبوب ترین اسپرسو سازهای برند دلونگی مدل ECP3420 است که برای مصرف خانگی و افراد مبتدی بسیار کاربردی می باشد. جهت کار کردن با این اسپرسو ساز باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • مخزن آب اسپرسو ساز را جدا کنید و آن را از آب پر کنید.
 • پس از آن مخزن را در جای خودش قرار دهید و درب آن را ببندید.
 • دقت کنید مخزن باید تا سطح نشانگر که بیشترین ظرفیت آن است پر شود.
 • حال دستگاه را روشن نمایید تا پمپ آن کار کند.
 • بعد از آن دستگیره چرخشی را که روی بدن قرار دارد روی حالت On قرار دهید و دقت کنید چراغ دستگاه روشن باشد.
 • چنانچه مخزن آب در جای خودش قرار گرفته باشد دستگیره اسپرسو ساز را به طرف نماد قهوه چرخانده و صبر کنید نیمی از آب داخل مخزن به سمت دستگاه کشیده شود.
 • پرتافیلتر را درون نگهدارنده فیلتر اسپرسو ساز قرار داده و دو قاشق قهوه خرد شده را داخل آن بریزید.
 • پس از آن با تمپر به آرامی آن را فشرده نمایید تا سطح یکدست و صاف حاصل شود.
 • حالا باید نگهدارنده فیلتر در جای خودش قرار بگیرد.
 • فنجان را زیر قسمت خروجی نوشیدنی قرار دهید. دستگیره را بر روی نماد فنجان بگذارید تا نوشیدنی آماده شود.

 به‌ کار بردن دیگر عملکردهای اسپرسو ساز

شما می توانید از اسپرسو ساز برای تهیه نوشیدنی به کمک پد اسپرسو استفاده کنید. برای انجام این کار کافیست نخست فیلتری را که بر روی آن نماد پد درج شده است پیدا کنید و پد را روی آن قرار داده و نگهدارنده فیلتر را در محل خود بگذارید و قفل کنید و اجازه دهید که دستگاه نوشیدنی را درست کند.آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز برای درست کردن کف شیر به کمک اسپرسو ساز دلونگی هم می توانید با دستگیره ای که بر روی بدنه دستگاه موجود می باشد و حالت نماد بخار روی آن درج شده است این کار را انجام دهید. ابتدا فنجانی را از شیر سرد پر کرده و نازل بخار را درون آن قرار دهید. پس از آن دستگیره موجود بر روی بدنه که نماد بخار روی آن وجود دارد را بچرخانید تا وقتی که شیر به جوش بیاید و کف شیر تولید شود. پس از پایان کار دستگیره را روی حالت خاموش قرار دهید.

کلام آخر

در این مقاله از ایبک امداد نحوه کار با اسپرسو ساز را توضیح داده و نکات مهم در مورد آن بیان کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما کاربران عزیز مفید بوده باشد و از مطالعه آن استفاده کرده باشید. چنانچه دستگاه اسپرسو ساز شما به هر علتی خراب شده است می توانید از خدمات تعمیر اسپرسو ساز در ایبک امداد کمک بگیرید.

آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش کامل روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز، نکات مهم قبل از شروع به کار اسپرسو ساز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا