تعمیرات اسپرسوساز

آیا شب ها باید دستگاه اسپرسو ساز را خاموش کنیم؟

آشنایی با انواع دستگاه اسپرسو ساز | راهنمای استفاده صحیح از اسپرسوساز در شب و روز

اسپرسو ساز یکی از وسایل ضروری در کافی شاپ ها و یکی از تجهیزات مهم زندگی ما می باشد که شما روش استفاده از آن را به خوبی می‌دانید در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم نکات مهمی را در مورد دستگاه اسپرسو ساز برای شما بیان کنیم تا شما بیشتر با این دستگاه پرکاربرد آشنا شوید.

خلاصه ای از روش استفاده از اسپرسو ساز

ابتدا بطور خلاصه روش استفاده از اسپرسو ساز را برای شما توضیح داده و انواع دستگاه اسپرسو ساز را هم معرفی می کنیم سپس در ادامه موارد بیان شده را برایتان توضیح خواهیم داد:

 • روش استفاده از اسپرسو ساز
 1. در مرحله اول مخزن دستگاه را به مقدار کافی پر از آب کنید.
 2. پرتافیلتر دستگاه را باز کنید و پودر قهوه را در سبد پرتافیلتر بریزید.
 3. سطح قهوه ریخته شده را با دست خود صاف کنید.
 4. بعد از آن دستگاه اسپرسو ساز را روشن کرده تا چراغ آن سبز شود.
 5. وقتی چراغ دستگاه روشن شد فنجان را در زیر هد گروپ بگذارید.
 •  انواع دستگاه اسپرسو ساز
 1. اسپرسو ساز که سوئیچ فشار دارد
 2. اسپرسو ساز که مجهز به کنترل PID می باشد
 • دستگاه اسپرسوساز شما در کدام دسته قرار دارد؟
 1. صدای اسپرسو ساز را با دقت گوش کنید و ببینید آیا در موقع خاموش و روشن شدن سوئیچ فشار، فاصله ۲۰ و ۲۰۰ ثانیه را میشنوید یا خیر؟
 2. قاب دستگاه را بردارید و به دنبال دکمه فشار در داخل دستگاه بگردید.

روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز

اگر شما هم مانند بیشتر مردم جهان به نوشیدن اسپرسو و قهوه علاقه زیادی دارید باید روش استفاده از دستگاه اسپرسو ساز را یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید کار کردن با دستگاه اسپرسو ساز کار چندان راحتی نیست و شاید در ابتدا نتوانید اسپرسو و یا قهوه خوب و خوشمزه تهیه کنید. دستگاه اسپرسو ساز با استفاده کردن از دیگ بخار و پمپ فشار و فیلتر پرتاب، آب گرم را از راه دانه ها ارسال کرده و یک نوشیدنی اسپرسو لذیذ تهیه می کند.

اسپرسو ساز

انواع دستگاه اسپرسو ساز

آنچه شما از یک دستگاه اسپرسو ساز می خواهید با یکدیگر متفاوت است و بنا به خواسته خود می توانید گزینه های مختلفی را در بازار یافته و بخرید در ادامه می خواهیم شما را با انواع اسپرسو ساز ها آشنا کنیم:

۱- اسپرسو ساز هایی که سوئیچ فشار دارند

در این اسپرسوساز ها مشکل کنترل فشار و دمای داخل دیگ برعهده سوئیچ فشار می باشد المنت اسپرسو ساز تا وقتی که فشار مورد نظر تنظیم نشود فشار را در حداکثر توان نگه می دارد و سپس سوئیچ فشار دستگاه را خاموش خواهد کرد پس در این دستگاه ها اسپرسو ساز یا خاموش می شود و یا با حداکثر توان خود کار خواهد کرد به این نوع  کنترل خاموش و روشن گفته می شود.

۲- اسپرسوساز های مجهز به کنترل PID

این دستگاه ها بر اساس طراحی سیستم PID وقتی که المنت دستگاه روشن می شود با قدرت بالا کار نخواهند کرد. در این دستگاه سوئیچ فشار جای خود را به قطعه های الکترونیکی داده است که استهلاک کم تری دارد پس با دستگاه های اسپرسو ساز با PID در صورتی که آب سختی مناسب داشته باشد و برق هم دچار نوسانات نباشد می توانید دستگاه را در طول شب روشن نگه دارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات دستگاه اسپرسو ساز زیگما Zigma | تعمیر قهوه ساز زیگما

قاعده خاموش کردن اسپرسو ساز

شرایط نگهداری و رعایت اصول کاربردی هر وسیله ای در عملکرد درست و صحیح آن بسیار اثرگذار است دستگاه اسپرسو ساز در عین واحد هم با جریان برق و هم با جریان آب در ارتباط است و این باعث می شود روش اصولی و درست خاموش کردن این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار باشد گاهی در برخورد با اسپرسوساز لازم است شما بنا به شرایط محیط خود دستگاهی را که در حال فعالیت و کار است را خاموش کنید.

در ادامه می خواهیم نکات مهمی را در رابطه با قواعد خاموش کردن این دستگاه برای شما بیان کنیم تا استهلاک دستگاه اسپرسو ساز شما کمتر شده و اتفاقات ناگواری هم پیش نیاید.البته این نکته قابل ذکر است که باید بدانید اگر شرایطی مثل TDS استاندارد و یا سختی آب مناسب و یا وجود برق بدون نوسانات  برای دستگاه اسپرسو ساز فراهم بود، شما می توانستید تمام روز بدون خاموش کردن از دستگاه خود استفاده کنید.

قواعد مهم خاموش کردن اسپرسو ساز که باید رعایت کنید

در کافه ها بعد از تمام شدن کار روزانه دستگاه اسپرسو ساز را خاموش می کنند و صبح روز بعد مجددا آن را روشن می کنند در این صورت بهتر است قبل از اینکه دستگاه را خاموش کنید حتماً شستشوی هد گروپ ها را با مواد مجاز انجام دهید این کار برای نازل های بخار هم با مواد مخصوص تکرار کرده و بعد دستگاه را خاموش کنید.

بعد از اینکه دستگاه را خاموش کردید سینی جلوی دستگاه را درآورید و با مواد شوینده و آب تمیز بشویید سپس آن را خشک کرده و در جای خود بگذارید و در روز کاری بعد می توانید آن را روشن کرده و مجددا از آن استفاده کنید .

گرفتگی در قسمت حوضچه فاضلاب اسپرسو ساز

یکی از متداول ترین مشکلاتی که امکان دارد برای دستگاه اسپرسو ساز شما به وجود بیاید گرفتگی در قسمت حوضچه فاضلاب اسپرسو ساز می باشد برای اینکه شما این مشکل را برطرف کنید بهتر است بعد از برداشتن سینی مقداری هم پودر شستشو را با آب جوش مخلوط کنید و آرام داخل حوضچه فاضلاب اسپرسو ساز بریزید این کار باعث می شود که درون حوضچه و داخل لوله فاضلاب شسته شده و از خشک شدن و گرفتگی لوله دستگاه جلوگیری شود.

خاموش کردن اسپرسو ساز برای مدت طولانی

در شرایط خاص احتمال دارد شما بخواهید که اسپرسوساز خود را برای طولانی مدت خاموش کنید در این صورت بعد از اینکه پرسه نظافت هد گروپ ها، پرتا فیلتر ها و نازل های بخار را انجام دادید باید آب داخل دستگاه را هم تخلیه کنید. انجام دادن این عمل بستگی به مدل دستگاه شما دارد در ساختار دستگاه های اسپرسو ساز پیچ تخلیه آب بویلر قرار داده شده است گاهی دسترسی به این پیچ آسان است و می توانید بعد از خاموش کردن اسپرسو ساز این کار را انجام دهید ولی گاهی هم امکان دارد نتوانید به این پیچ دسترسی پیدا کنید و باید از سرویس کار متخصص کمک بگیرید. بعد از انجام این کار می توانید برای مدت طولانی دستگاه خود را خاموش کنید.

مشکلات رایج در اسپرسوساز

در ادامه می خواهیم شما را با چند مشکل رایج در اسپرسو ساز آشنا کرده و روش های برطرف کردن آن را هم برای تان توضیح دهیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر اسپرسو ساز اپکس Appex | نمایندگی تعمیرات اسپرسوساز اپکس

  جوشیدن اسپرسو از مشکلات متداول اسپرسو ساز

یکی از مشکلات متداول در اسپرسو ساز جوشیده شدن اسپرسو می باشد که مصرف کنندگان زیادی از آن گله دارند همانطور که می دانید اگر قهوه و یا چای و همچنین اسپرسو بجوشد مزه ناخوشایندی خواهد داشت دلایل بروز این مشکل موارد زیر است :

 • تنظیم نبودن ترموستات می تواند باعث جوشیدن اسپرسو شود.
 • ترموستات وظیفه دارد دمای دستگاه را کنترل کند و به صورت سوپاپ ایمنی عمل می کند و اجازه نمی دهد دما بیش از حد مشخص بالا برود.
 • اگر تنظیمات ترموستات به هم بریزد و یا ترموستات بسوزد باعث خواهد شد که دما بالا رفته و اسپرسو شما بجوشد.

برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • دمای داخل دستگاه را چک کنید.
 • ترموستات را مجددا تنظیم کنید.
 • اگر ترموستات دچار سوختگی شده بود باید آن را عوض کنید.
 • برای این منظور می توانید ترموستاتی مانند مدل قدیمی تهیه کرده و اگر در این زمینه مهارت دارید آن را جایگزین ترموستات سوخته کنید.

دلایل سر و صدای زیاد در پمپ اسپرسو ساز چیست ؟

خالی بودن مخزن دستگاه اسپرسو ساز و یا کم شدن فشار آب می تواند باعث بروز مشکل شود.

 • اگر داخل مخزن اسپرسوساز آب نباشد باعث می شود پمپ اسپرسو ساز با صدای زیاد کار کند.
 • کافی نبودن آب داخل مخزن هم می تواند باعث سر و صدای زیاد اسپرسو ساز شود.
 • در بعضی از اسپرسوساز ها که به طور مستقیم به شیر آب وصل شده اند کم بودن فشار آب می تواند باعث صدای زیاد از پمپ اسپرسو ساز شود.

برای برطرف کردن سر و صدای زیاد از دستگاه اسپرسو ساز باید موارد زیر را انجام دهید:

 • برای اینکه سر و صدای زیاد پمپ دستگاه اسپرسو ساز را برطرف کنید کافی است تا داخل مخزن دستگاه اسپرسو ساز را به اندازه لازم آب بریزید.
 • اگر فشار آب کم بود از دستگاه استفاده نکنید تا فشار آب به اندازه لازم برسد آنگاه می توانید از دستگاه اسپرسوساز خود استفاده کنید.

دلیل وجود تفاله در اسپرسو چیست ؟

اگر شما دستگاه اسپرسو ساز خود را به خوبی نظافت نکنید باعث می شود که تفاله در اسپرسو دیده شود.

 •  نظافت نکردن خوب دستگاه باعث می شود تفاله در اسپرسو دیده شود .
 • امکان دارد در سبد فیلتر اسپرسو مشکلی به وجود آمده باشد.

اسپرسو ساز

برای اینکه شما مشکل تفاله در اسپرسو را برطرف کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • دستگاه را خوب نظافت کنید.
 • اگر رسوبات اسپرسو قبلی خوب تمیز نشده باشد در اسپرسو شما تفاله دیده می شود.
 • پس بهتر است بعد از هر بار استفاده از دستگاه اسپرسو ساز آن را کاملاً تمیز کنید.
 • اگر سبد اسپرسو شما خراب شده و یا فیلتر آن از کار بیفتد باعث مشاهده تفاله در اسپرسو خواهد شد.
 • در این صورت باید سبد جدید خریده و جایگزین کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با دستگاه اسپرسو ساز و روش کار آن آشنا کنیم و مشکلات متداول در اسپرسو ساز را برایتان توضیح دادیم، اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

آیا شب ها باید دستگاه اسپرسو ساز را خاموش کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل سر و صدای زیاد در پمپ اسپرسو ساز چیست ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا