تعمیرات اسپرسوساز

دلیل خرابی موکاپات چیست؟

موکاپات چیست؟ |مزایای موکاپات چیست؟ | آموزش استفاده صحیح از موکاپات برای تهیه اسپرسو

صبح ها قهوه درست کردن کار چندان ساده ای نیست. ولی اگر بدانید چگونه در موکاپات قهوه و اسپرسو درست کنید، کار بسیار راحت خواهد شد. در این مقاله از ایبک امداد نحوه استفاده از دستگاه موکاپات و همچنین دلایل خرابی موکاپات مطالبی برایتان آماده کرده ایم، پس با ما همراه باشید:

موکاپات چیست؟

این دستگاه اولین اسپرسو ساز دستی اجاقی است که در سال ۱۹۳۳ توسط آقای لوئیجی پونتی به ثبت رسید. دستگاه قهوه ساز کوچک با مکانیزم ساده و هشت ضلعی که در عرض چند دقیقه قهوه و اسپرسو غنی و خوبی آماده می کند. موکاپات از یک سبد قهوه و دیگ بخار کوچک تشکیل شده است که آب درون مخزن زیر موکاپات یا به عبارتی دیگ بخار جوشانده می شود و به سختی از قهوه عبور کرده و عصاره قهوه آماده می شود.

موکاپات از سه محفظه تشکیل می شود. محفظه زیرین که مخصوص آب است و محفظه وسطی که سبد قهوه می باشد و محفظه بالایی برای اسپرسو آماده شده می باشد.

دستگاه موکاپات در کشور های اروپایی مثل اسپانیا، آمریکای لاتین، پرتغال و ایتالیا محبوبیت فراوانی دارد.

روش استفاده از موکاپات

به اندازه نیاز آب درون مخزن آب بریزید می توانید از آب سرد هم استفاده کنید، ولی آب جوشیده بهتر است. در سبد قهوه پودر قهوه بریزید ولی هیچ فشاری به آن وارد نکنید، چون باعث می شود دستگاه موکاپات خراب شود. سپس ظرف بالایی را روی محفظه سبد قهوه قرار دهید. دستگاه را روی حرارت خیلی ملایم نگه دارید تا عملیات عصاره گیری توسط موکاپات به آرامی انجام شود.

وقتی محفظه رویی کم کم شروع به پر شدن کرد، حرارت را خاموش کنید تا به آرامی تخلیه اسپرسو شما تمام شود.

نکته مهم: قهوه را مستقیم در فنجان نریزید ابتدا مقداری آب جوش داخل فنجان ریخته و کمی صبر کنید سپس آب جوش را بیرون بریزید و قهوه یا اسپرسو را با تکه ای شکلات داخل فنجان ریخته و میل کنید.

دلایل خرابی موکاپات

این دستگاه ساده هم مانند هر دستگاهی امکان دارد خراب شود. باید اصولی و خوب از موکاپات استفاده و نگهداری کنید تا عمر موکاپات افزایش پیدا کند. برای بررسی دلایل خرابی موکاپات به موارد زیر توجه کنید:

  1. درجه آب دستگاه
  2. دستگاه موکاپات به مدت طولانی روی حرارت باشد.
  3. مقدار مصرف پودر قهوه آسیاب شده زیاد باشد.
  4. کثیف بودن موکاپات
  5. دستگاه کیفیت پایینی داشته باشد.
  6. بسته و مسدود شدن فیلتر موکاپات

درجه دمای آب

درجه آب هر چقدر بالاتر باشد بهتر است. توصیه می شود از آب داغ یا جوش استفاده کنید، چون زمان جوشاندن آب در موکاپات کمتر می شود، چنانچه به هر دلیلی سوپاپ دستگاه کار نکند، احتمال انفجار موکاپات وجود دارد. پس مراقب باشید سوپاپ دچار مشکل نشود.

قرار دادن موکاپات به مدت طولانی روی حرارت خیلی زیاد

وقتی می خواهید موکاپات را روی شعله قرار دهید، باید توجه داشته باشید که از کنار دستگاه شعله بلند نشود. در حالتی دستگاه را روی شعله قرار دهید، که فقط مخزن آب دستگاه داغ شود. اگر شما با کنترل کردن دستگاه مشکل دارید، می توانید از موکاپات برقی استفاده کنید. قبل از اینکه قهوه از دهانه لوله بالا بیاید شعله گاز را خاموش کنید تا قهوه کم کم وارد محفظه قهوه شود.

مقدار مصرف پودر قهوه

برای تهیه قهوه در دستگاه موکاپات باید قهوه را آسیاب کنید. مقدار قهوه ای که در موکاپات می ریزید نباید خیلی کم باشد، چون قهوه شما خیلی رقیق می شود و طعم خوبی نخواهد داشت. چنانچه در موکاپات پودر  قهوه زیاد بریزید باعث می شود در فرایند تهیه قهوه، آب جوش آمده با فشار زیادتری از ذرات قهوه درون سبد عبور کند و باعث فشار زیاد در دستگاه شود و موجب خرابی در موکاپات شود. پس بهتر است مقدار پودر قهوه مناسب باشد تا علاوه بر قهوه خوش طعم به دستگاه هم آسیب نرسد. توجه کنید قهوه را در سبد فشرده نکنید فقط کافی است با انگشتان خود آن را صاف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اسپرسوساز روتل | نمایندگی تعمیرات روتل

دلایل خرابی موکاپات

کثیفی موکاپات

هر بار که از موکاپات استفاده می کنید باید دستگاه را بخوبی شسته و تمیز کنید. چون اگر قهوه در موکاپات بماند روی طعم قهوه تأثیر بدی می گذارد. بیاد داشته باشید اولین قهوه که در دستگاه دم می کنید را دور بریزید و مجدد دم کنید، زیرا قهوه اولی طعم فلز می دهد.

کیفیت پایین دستگاه موکاپات

اصلی ترین ماده در ساخت موکاپات آلومینیوم می باشد. فلز آلومینیوم دارای منافذ ریزی هستند که روغن و قهوه در دستگاه نفوذ کرده و باعث آسیب رسیدن به بدنه دستگاه می شود. همچنین ترکیب اکسیژن و اسید موجب می شود به مرور دستگاه دچار زنگ زدگی شود. بهتر است از موکاپات های ارزان قیمت نخرید چون کیفیت خوبی ندارند. موکاپات استیل هم در بازار وجود دارد که ضد زنگ می باشد.

بسته و مسدود شدن فیلتر موکاپات

فیلتر موکاپات نباید تفاله قهوه و یا رسوب گرفتگی داشته باشد. اگر فیلتر مسدود شده باشد قهوه نمی تواند در دستگاه حرکت کند. باید فیلتر را باز کنید و شستشو دهید، برای این کار مهر و موم سیلیکونی را با چاقوی مخصوص به آرامی جدا کرده و صفحه فیلتر را خارج کنید. اگر فیلتر کوچکترین صدمه ای ببیند باید آن را تعویض کنید، چون دیگر قابل مصرف نیست.

مشکلات متداول در استفاده از موکاپات

در استفاده از دستگاه موکاپات مشکلات متداولی برای کاربران بوجود می آید که در ادامه به آنها و روش برطرف کردن این مشکلات می پردازیم:

آب از وسط موکاپات بیرون می ریزد

وسط موکاپات متصل کننده مخزن بالایی و پایینی به یکدیگر است. چنانچه مخزن بالا و پایین بخوبی و محکم به هم وصل نشده باشند آب از بین دو مخزن نشت می کند. ممکن است واشر دستگاه مشکل پیدا کرده باشد و باید تعویض شود.

چرا از سوپاپ محفظه پایینی بخار خارج می شود؟

اگر متوجه شدید که از سوپاپ محفظه پایینی بخار خارج می شود این مشکل می تواند سه دلیل داشته باشد:

  1. فیلتر یا سوپاپ مسدود شده باشد.
  2. آب زیاد در مخزن ریخته شده باشد.
  3. پودر قهوه زیاد فشرده شده باشد.

مسدود شدن فیلتر یا سوپاپ اطمینان

در صورت تمیز نکردن فیلتر دانه های ریز قهوه داخل محفظه رفته و بتدریج باعث بسته شدن محفظه می شود و انسداد ایجاد شده در محفظه، باعث بالا رفتن بخار آب می شود و از دریچه بخار بیرون می آید.

برای رفع این ایراد فیلتر و واشر را جدا کنید و کامل شستشو دهید. می توانید شیر اطمینان را با مسواک تمیز کنید. سعی کنید به شیر ایمنی کاری نداشته باشید. می توانید از سرکه و آب لیمو برای رسوب زدایی موکاپات استفاده کنید.

آب زیاد داخل مخزن موکاپات

اوایل کار با موکاپات ممکن آب زیاد در مخزن بریزید و این کار باعث خروج بخار زیاد از شیر اطمینان شود. بهتر است تا زیر شیر ایمنی آب بریزید.

چرا موکاپات در هنگام شستشوی ماشین ظرفشویی سیاه می شود؟

موکاپات هایی که آلومینیومی هستند را نمی توانید در ماشین ظرفشویی شستشو دهید چون از آلومینیوم آنودایز می باشند و وقتی درون ماشین ظرفشویی قرار می گیرند، آنودایز را از دست می دهند و اکسید می شود بهتر است با اسفنج و آب شسته شود. برای این کار اسفنج را به آرامی روی مخزن ها بکشید تا صدمه نبینند.

چرا دسته موکاپات داغ می شود؟

نباید هنگام کار با موکاپات دسته آن داغ شود.  نباید حرارت زیر دستگاه  زیاد باشد. همیشه از شعله کوچک استفاده کنید و حرارت را بالا نبرید. قهوه نباید با حرارت زیاد تهیه شود، چون حرارت خیلی بالا باعث می شود قهوه طعم سوختگی بگیرد و همچنین دستگاه موکاپات آسیب ببیند. سعی کنید موکاپات را روی شعله کوچک و حرارت خیلی ملایم قرار بدهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر اسپرسو ساز گاستروبک | تعمیرات اسپرسو ساز گاستروبک در محل

تفاوت موکاپات آلومینیومی با فلزی ضد زنگ چیست؟

موکاپات فلزی ضد زنگ را می توانید روی هر اجاق گازی اعم از گاز های شیشه ای، شعله ای و …. استفاده کنید و هیچ محدودیتی ندارد. اما موکاپات های آلومینیومی را نمی توان روی اجاق های القایی یا شیشه ای استفاده کرد. موکاپات های آلومینیومی را نمی توانید در ماشین ظرفشویی شستشو دهید ولی موکاپات های استیل ضد زنگ را می توانید در ماشین ظرفشویی بشویید. موکاپات های استیل ضد زنگ از دوام بالایی برخوردار هستند. ولی طعم قهوه در هر دو یکسان می باشد.

چرا در موکاپات قهوه دم کشیده خامه ندارد؟

موکاپات ها حرارت بسیار ملایم شعله سر و کار دارند و قهوه های خاصی را به خوبی آماده و دم می کنند. حرارت را به مخزن آب منتقل کرده و آب داغ را از لای قهوه با فشار به داخل مخزنی که قهوه در آن جمع می شود فشار می دهد. قهوه را بدون سوختگی و با طعم بسیار خوبی تهیه می کند که دوستداران این دستگاه طعم قهوه را شکلاتی و ملایم وصف می کنند.

بسیاری از کاربران اسپرسو را با همین اندازه فشار در موکاپات دم می کنند. از نظر فنی قهوه در موکاپات همانند دستگاه اسپرسو ساز برقی درست نمی شود. دستگاه اسپرسو ساز برقی تقریبا بین ۷ تا ۱۰ بار کف و فشار تولید می کنند. ولی موکاپات بین ۱ تا ۳ بار فشار ایجاد می کند و همچنین تلخی اسپرسو را کمتر می کند.

چرا بعد از درست کردن قهوه در موکاپات آب باقی می ماند؟

باقی ماندن آب در مخزن دستگاه طبیعی است. این دستگاه بصورتی طراحی شده است که آب اضافی از  موکاپات در حالت خشک و گرم شدن، از دستگاه محافظت می کند. چنانچه آب مخزن موکاپات تبخیر شود و هنوز در دستگاه حرارت وجود داشته باشد به موکاپات آسیب می رسد. بعد از فرآیند تهیه قهوه همیشه در مخزن پایینی مقداری آب باقی خواهد ماند.

چرا بر روی موکاپات علائم سوختگی دیده می شود؟

اصلا نگران نباشید. ممکن است زیبایی دستگاه کم شده باشد ولی شما می توانید با تمیز کردن و رسوب زدایی مجددا موکاپات را تمیز کنید ولی از این علائم می توانید پیشگیری کنید. دستگاه را روی حرارت بالا قرار ندهید و همچنین دستگاه را به مدت طولانی روی اجاق گاز نگذارید. می توان برای تمیز کردن سیاهی های ایجاد شده، روی موکاپات را با آب لیمو شست تا دوباره براق و زیبا شود.

دلایل خرابی موکاپات

قهوه ساز موکا کرم چیست؟

موکا کرم شبیه موکاپات یعنی قهوه ساز روگازی می باشد. مانند موکاپات از سه قسمت، مخزن آب، سبد قهوه و مخزن قهوه آماده شده تشکیل می شود.

روی درب موکا کرم یک اهرم مانند فرنچ پرس دارد که فیلتر فلزی روی اهرم تعبیه شده است. قهوه که در موکاپات درست می شود کرم ندارد چون روی گاز دست می شود ولی قهوه ای که در موکا کرم درست می شود مانند اسپرسو ساز ها آب جوش از روی پودر قهوه می گذرد.

از ویژگی های مثبت این دستگاه قابل حمل بودن، وزن کم و ابعاد کوچک آن می باشد. مراحل درست کردن قهوه در موکا کرم مانند موکاپات می باشد در انتهای کار اهرم را به مدت چند ثانیه به سرعت بالا و پایین حرکت دهید تا قهوه شما کرم دار شود.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد شما را با قهوه ساز موکاپات آشنا کردیم و روش تهیه قهوه لذیذ و خوش طعم را در این دستگاه پرکاربرد با هم مرور کردیم. همچنین از دلایل خرابی موکاپات و نحوه برطرف کردن آنها مطالبی را برایتان بیان کردیم. چنانچه مشکلی در دستگاه موکاپات خود داشتید، می توانید در دیدگاه ها با ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

دلایل خرابی موکاپات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا در موکاپات قهوه دم کشیده خامه ندارد؟

امتیاز کاربر: ۴.۱ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا