تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کم بودن فشار آب در آبگرمکن یکی از مشکلات متداول خانگی مخصوصا در فصل های سرد سال می باشد که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. کم شدن فشار آب در آبگرمکن دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها ساده هستند و به راحتی می توانید خودتان آن را برطرف کنید اما گاهی نیز جهت رفع آن نیاز به اقدامات تخصصی می باشد و بهتر است از متخصصین و تعمیرکاران آبگرمکن درخواست کمک کنید.

چرا فشار آب در آبگرمکن کم شده است؟

اگر آبگرمکن سالم باشد و عملکرد درستی داشته باشد آب گرم مصرفی باید متناسب با آب ورودی تولید شود و همچنین فشار آب خروجی متناسب با آب ورودی می باشد به همین خاطر اگر فشار آب ورودی کم شود می توان علت را در آبگرمکن پیدا کرد ولی همیشه علت اصلی مشکلات آبگرمکن نیست و گاهی نیز ممکن است دلایل مختلف دیگری نیز داشته باشد.

 • رسوب گرفتن آبگرمکن
 • کم شدن فشار آب ساختمان
 • رسوب گرفتن لوله ها
 • خراب شدن پمپ

موارد بالا می تواند از دلایل کم شدن فشار آب در آبگرمکن باشد. جهت رفع مشکل لازم است ابتدا عیب یابی دقیق و تشخیص علت مشکل انجام شود. چنانچه خودتان نتوانستید مشکل را برطرف کنید می توانید جهت عیب یابی و سرویس آبگرمکن خود با ایبک امداد تماس بگیرید.

رسوب گرفتن مبدل آبگرمکن

شاید بتوانیم مهمترین دلیل کاهش فشار آب در آبگرمکن را رسوب گرفتن مبدل آبگرمکن اعلام کنیم. سختی آب و وجود املاح در آن می‌تواند موجب رسوب گرفتن قسمتهای مختلف آبگرمکن شود. یکی از این قسمت ها مبدل آبگرمکن می باشد.علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟ مبدل آبگرمکن از مهمترین قطعات دستگاه به شمار می آید و به علت لوله های با قطر کم امکان رسوب گذاری و گرفتگی در آن بسیار بالاست. اگر لوله های آبگرمکن دچار انسداد و گرفتگی شوند می تواند باعث کاهش فشار آب نیز گردد. جهت تشخیص گرفتگی در مبدل آبگرمکن و بررسی اولیه باید شیر آب گرم را باز کنید و آب را داخل ظرفی شفاف بریزید و کاملاً آن را بررسی نمایید. اگر آبی که از آبگرمکن خارج شد بوی نامطبوعی داشته و رنگ آن تغییر کرده بود به احتمال زیاد ایجاد رسوب در مبدل آبگرمکن باعث کاهش فشار آب شده است و جهت برطرف کردن آن می توانید با سرویسکاران ایبک امداد تماس بگیرید.

رسوب گرفتن و ایجاد جرم در مسیر ورودی آب

گاهی آب منطقه شما به قدری بی کیفیت می باشد که جرم ها و رسوبات در مسیر ورودی آب باعث انسداد شده‌اند. در این شرایط فشار آب با کاهش شدید مواجه می شود. برای آنکه از علت گرفتگی و انسداد در مسیر ورودی آب مطمئن شوید و آن را بررسی کنید می توانید ورودی آب سرد را چک کرده و از عدم وجود رسوب و جرم در آن مطمئن شوید. برای انجام آن باید شیر تخلیه آبگرمکن را مورد بررسی قرار دهید و شیر را باز کنید. چنانچه آب با فشار طبیعی و بدون هیچ مانعی از شیر عبور کرد به معنای عدم رسوب گذاری و جرم گرفتگی در مسیر ورودی آبگرمکن می باشد اما چنانچه آب درست تخلیه نشود و با افت فشار مواجه باشد به احتمال زیاد می توانیم بگوییم ورودی آب دچار انسداد شده و گرفتگی باید برطرف شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا آب پکیج گلدیران گرم نمی شود؟

رسوب گذاری در سیستم لوله کشی آب

اگر در لوله کشی ساختمان لوله فلزی به کار برده شود به علت جنس لوله و به مرور زمان لوله کشی دچار پوسیدگی و فرسایش خواهد شد. عبور آب گرم از داخل این لوله ها می تواند باعث افزایش سرعت رسوب گذاری شود. چنانچه مشاهده کردید فقط قسمت هایی از ساختمان دچار کاهش آب گرم و افت فشار شده است می توانیم بگوییم به احتمال زیاد لوله های آن بخش از ساختمان دچار رسوب و گرفتگی شده است. لوله کشی نادرست ساختمان باعث افت فشار آب و کاهش فشار آب گرم خواهد شد.

رسوب گرفتن فیلترهای آبگرمکن

معمولاً جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در اجزای آبگرمکن سازندگان از فیلترهایی در آن استفاده کرده‌اند تا سختی آب و املاح معدنی در این فیلترها جذب شود. وجود این فیلتر در آبگرمکن موجب جلوگیری از ایجاد رسوب و همچنین جرم گرفتگی لوله های دستگاه می شود ولی به مرور زمان این فیلترها هم می توانند دچار جرم گرفتگی شوند و در این شرایط شاهد اختلال در عملکرد آبگرمکن می شوید.علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟ به همین خاطر لازم است که فیلترهای آبگرمکن به صورت دوره ای و منظم تعویض شوند تا از ایجاد رسوب و جرم در آنها جلوگیری شود.

ایراد در فشار آب ساختمان

کاهش فشار آب در آبگرمکن می‌تواند به علت کم شدن فشار آب سرد در ساختمان باشد و یکی از علل اصلی نیز محسوب می شود. ممکن است این مشکلات به علت کم شدن فشار آب شهر و یا مشکلاتی مثل کوچک بودن قطر لوله ها و انشعابات، همچنین خراب شدن پمپ و یا عدم وجود پمپ به وجود آید. معمولا در ساختمان های چند طبقه از پمپ آب جهت تقویت فشار آب استفاده می شود.

کاهش فشار آب گرم در حمام

چنانچه با کاهش فشار آب گرم در حمام مواجه شدید و دیگر قسمت های ساختمان دچار این مشکل نشده بود و فشار آب طبیعی بود ممکن است بروز مشکل در لوله های حمام باعث کاهش فشار آب شده باشد. ممکن است شیر آب حمام و یا علمک آن و یا سری دوش حمام دچار گرفتگی و انسداد شده باشد. جهت رفع مشکل و بررسی آن حتماً باید سری دوش باز شده و اگر آهک، املاح و دیگر رسوبات در آن ایجاد شده بود به تمیز کردن آن اقدام نمایید. چنانچه دوش حمام شما قابلیت تمیز کردن ندارد می توانید آن را تعویض کنید.

روش های جلوگیری از کاهش فشار آب در آبگرمکن

اگر با عیب یابی و بررسی دقیق متوجه علت کاهش فشار آب در آبگرمکن شدید جهت رفع آن می توانید با تعمیرکار و سرویسکاران ماهر ایبک امداد تماس بگیرید. برطرف کردن و سرویس این مشکلات نیاز به تخصص دارد و به دلیل وجود خطرات احتمالی پیشنهاد می کنیم که حتما این کار را به تکنسین ها بسپارید اما راهکار هایی هم برای جلوگیری کردن از کاهش فشار آب در آبگرمکن وجود دارد که به بیان آن ها می پردازیم.

 • بهتر است هنگام خرید آبگرمکن دقت کنید که دستگاهی با کیفیت و با ظرفیت مناسب خریداری کنید.
 • لوله کشی ساختمان باید اصولی و درست انجام شده باشد و همچنین از لوله های PVC استاندارد در آن استفاده شده باشد.
 • برای افزایش دادن فشار آب ساختمان می توانید از پمپ مناسب هم استفاده کنید و آن را در ساختمان نصب نمایید.
 • بستن شیر آب در سایر قسمت های ساختمان می تواند باعث افزایش فشار آب شود.
 • نصب فیلترهای مخصوص جهت گرفتن سختی آب در قسمت ورودی آب ساختمان می تواند از کاهش فشار آب جلوگیری کند.
 • تعویض دوره ای و به موقع فیلتر آبگرمکن نیز یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از کاهش فشار آب می باشد.
 • اگر آبگرمکن به صورت دوره‌ای رسوب زدایی شود کمتر با این مشکل مواجه خواهید شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توان پکیج بوتان را هواگیری کرد؟

چگونه می توانیم فشار آب را در حمام افزایش دهیم؟

اگر متوجه شدید که فشار آب در حمام کم شده است ابتدا باید سر دوش حمام را باز کرده و آن را به خوبی شستشو دهید و رسوب گیری نمایید تا اگر مشکلی داشت برطرف شود. جهت رسوب زدایی سر دوش حمام می توانید از مقداری سرکه استفاده کنید و یک روز کامل سر دوش را درون سرکه قرار دهید تا همه رسوبات آن از بین برود. پس از آن از یک برس استفاده کنید و با مقداری جرم گیر سر دوش حمام را به خوبی تمیز نمایید. چنانچه پس از تمیز کردن دقیق سر دوش باز هم مشکل پا برجا بود لازم است که آن را تعویض کنید. چنانچه پس از تعویض کردن آن باز هم متوجه شدید که فشار آب کم است می توانید یک پمپ روی سر دوش نصب کنید. پمپ دوش وسیله مکانیکی می باشد که پس از نصب کردن آن زمانی که آب را باز می کنید شروع به کار کرده و با پروانه ای که در ساختار خود دارد موجب افزایش فشار آب خواهد شد.

چگونه می توانیم برای افزایش دادن فشار آب گرم، آبگرمکن را رسوب گیری کنیم؟

یکی از روش ها جهت تنظیم فشار آب گرم در آبگرمکن رسوب گیری آن می‌باشد. گرفتگی مجاری و انسداد در لوله های آبگرمکن باعث کاهش فشار آب خواهد شد. جهت جرم گیری و رسوب زدایی در آبگرمکن می توانید موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا لوله را از دیوار جدا کرده و آن را به سمت خودتان بکشید.
 • پس از آن لوله را خارج کرده و آن را از قاب اصلی جدا نمایید.
 • با پیچ گوشتی پیچ هایی که داخل ولوم وجود دارند را باز کنید.
 • قاب اصلی را به سمت بالا بکشید تا از جای خودش خارج شود.

علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟

 • پس از آن شلنگ گاز را جدا کنید و با یک آچار لوله مسی را باز کنید.
 • پس از آن شیر آب گرم و آب سرد را باز نمایید.
 • حالا می توانید پیچ مشعل آبگرمکن را باز کرده و آن را جدا کنید.
 • داخل سوراخ های آبگرمکن جوهر نمک یا اسید بریزید.
 • اجازه دهید سه ساعت در آن باقی بماند و پس از آن با فشار آب کاملاً آن را شستشو دهید.
 • اتصالاتی که باز کرده اید را به ترتیب بسته و دوباره آبگرمکن را روی دیوار نصب کنید.

نتیجه گیری

کاهش فشار آب در آبگرمکن یکی از مشکلات رایج این دستگاه می باشد. عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند که در این مطلب از ایبک امداد به آنها پرداختیم و همچنین نحوه رسوب زدایی و جرم گیری را توضیح دادیم. بهتر است این کار تخصصی را به تکنسین های ماهر ایبک امداد بسپارید تا با روشی دقیق و اصولی آن را انجام دهند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا