خدمات ساختمان

ست کنترل پمپ آب چیست | انواع مختلف ست کنترل پمپ آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در ساختمان هایی که افت فشار آب دارند تنها راه چاره استفاده از پمپ آب می باشد. افزایش بازدهی پمپ آب اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً باید از لوازم دیگری در کنار پمپ آب استفاده شود. یکی از لوازمی که به بازدهی بیشتر پمپ آب کمک می کند ست کنترل پمپ است. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی ست کنترل و انواع مختلف آن می پردازیم:

ست کنترل پمپ آب چیست؟

بعضی از افراد برای افزایش بازدهی پمپ آب و همچنین حفاظت از آن از منبع تحت فشار، پنج راهی و کلید مکانیکی در کنار پمپ آب استفاده می کنند ولی با گذر زمان و مشکلاتی مانند اشغال فضا و عدم امکان کنترل تنظیم پمپ به هنگام استفاده از کلید های مکانیکی این افراد به فکر جایگزین کردن ست کنترل افتادند.

ست کنترل پمپ آب ترکیبی از کلید مکانیکی و مخزن تحت فشار پمپ است و این قابلیت را دارد، که به تنهایی جهت رفع نیازهای پمپ خانگی کافی باشد در واقع ست کنترل پمپ یک وسیله کنترل گر خودکار می باشد که به هنگام خاموش و روشن شدن پمپ برنامه ریزی کرده و آن را به بهترین شکل کنترل می کند. این دستگاه در قسمت خروجی پمپ محلی میان اولین شیر آب ساختمان و پمپ قرار می گیرد. با استفاده از برد الکترونیکی و دیافراگمی میزان فشار و جریان آب را به خوبی حس کرده و به پمپ دستور روشن یا خاموش شدن می دهد. اجزای تشکیل دهنده آن پیچ تنظیم فشار، کابل برق، فشارسنج، دیافراگم، شیر یک طرفه و برد الکترونیکی می باشند.

عملکرد دستگاه به این شکل است که هنگام باز شدن شیر آب این دستگاه میزان فشار آب را به درستی اندازه می گیرد و چنانچه افت فشار وجود داشته باشد، بر اساس فشاری که روی آن تنظیم شده است پمپ را روشن می کند. هنگامی که شیر بسته باشد یا زمانی که فشار آب به اندازه کافی در لوله ها باشد باعث می شود، پمپ به صورت اتوماتیک و خودکار خاموش شود.

انواع مختلف ست کنترل پمپ آب

این دستگاه فقط در یک مدل طراحی نشده بلکه به بسته به قدرت و نیاز پمپ به صورت های مختلفی طراحی شده است. از مدل های مختلف ست کنترل می توان موارد زیر را نام برد:

ست کنترل پمپ آب

ست کنترل پمپ آب از نوع ساده

همانگونه که از نام آن مشخص است قابلیت تنظیم ندارد و فقط جهت فشار آب استاندارد و ارتفاع آب رسانی مناسب به کار گرفته می شود. ست کنترل در کنار پمپ های آب با قدرت نیم اسب بخار به خوبی جوابگو می باشد.

ست کنترل پمپ آب از نوع پیچ تنظیم دار

قابلیت های مهم این مدل است که قابلیت تنظیم کردن این وسیله توسط پیچ تنظیم را فراهم می کند. می‌توان از این وسیله در کنار پمپ هایی که قدرت یک اسب بخار دارند، استفاده کرد. توجه کنید به کار گرفتن ست کنترل در ساختمان هایی که دارای ارتفاع زیاد هستند و پمپ آب آن ها قدرت زیادی دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا مقدار آب مصرف در ساختمان زیاد است و هر بار باز و بسته کردن شیر، ست کنترل روشن و خاموش می شود و این موضوع باعث می شود به مرور زمان استهلاک پمپ زیاد شده و ست کنترل بسوزد و همچنین هیچ بازدهی خوبی هم نخواهد داشت پس بهتر است در ساختمان های مرتفع کنار پمپ آب از مخزن تحت فشار استفاده کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تمیز کردن کاغذ دیواری | پاک کردن گرد و غبار و لکه از کاغذ دیواری
ست کنترل پمپ آب دارای هیدروتانک و پیچ تنظیم

اگر در طبقات بالای برج باشید و قدرت پمپ آب نیز بیشتر از یک و نیم اسب بخار باشد، توصیه می کنیم از ست کنترل دارای منبع ذخیره هیدروتانک و پیچ تنظیم استفاده کنید.

 1. ست کنترل می تواند جهت جلوگیری از کارکرد مداوم پمپ با هدف یکنواخت کردن فشار آب در داخل مخزن خود، آب را به خوبی ذخیره کند.
 2. این دستگاه امکان قابلیت تنظیم فشار تا ده بار نیز را فراهم می کند. جهت استفاده از پمپ های یک و نیم، دو، سه اسب بخار و دو پروانه نیز مناسب می باشند.

فواید استفاده از ست کنترل پمپ آب

تا به اینجا با ست کنترل پمپ آب و انواع مختلف آن آشنا شدید. در این بخش به فواید استفاده از دستگاه می پردازیم:

آب پر فشار و فوری

یکی از فواید مهم استفاده از ست کنترل این می باشد که شما با باز کردن شیر، آب پرفشاری را دریافت خواهید کرد. چون این وسیله به شکل فوری و سریع عمل کرده و آب پرفشار را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین شما هرگز در منزل خود با افت فشار روبرو نخواهید شد.

 محافظت از پمپ در برابر خشک کار کردن

اگر پشت پمپ، فشار آب کم باشد ست کنترل پمپ را روشن نمی کند با این هدف که پمپ خانگی خشک کار نکند تا بتواند از بروز مشکلات زیادی پیشگیری کند. ست کنترل تنها مسئولیت کنترل روشن و خاموش شدن پمپ را به عهده ندارد، بلکه این دستگاه از پمپ شما نیز محافظت می کند.

محافظت از پمپ در برابر داغ شدن

همانگونه که ذکر کردیم وظیفه مهم، ست کنترل به موقع روشن و خاموش کردن پمپ است. ست کنترل اجازه نمی دهد، پمپ به صورت دائم و یکسره روشن باشد و به این وسیله از داغ شدن پمپ جلوگیری می کند.

ضربات آب در پمپ و لوله ها را دفع می کند

یکی دیگر از فواید ست کنترل این می باشد که فشار آب و همچنین نوسانات آن را به خوبی در سیستم کنترل خواهد کرد و به این وسیله در لوله کشی آب ضربات را در پمپ کاملاً دفع می کند.

طریقه نصب ست کنترل پمپ آب

کلید اتوماتیک دیجیتال یا ست کنترل پمپ آب، از تجهیزاتی می باشد که نصب بسیار راحتی دارد. برای نصب این دستگاه مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از هرکاری از متناسب بودن این دستگاه با قدرت پمپ ساختمان خود اطمینان پیدا کنید. زیرا اگر ست کنترل با پمپ آب متناسب نباشند، دچار سوختگی خواهد شد.
 2. محل مناسبی را جهت قرار دادن ست کنترل پمپ آب در نظر بگیرید.

این محل باید خصوصیات زیر را دارا باشد:

 1. دور از خیسی و رطوبت و بارش باران باشد
 2. حداقل ۳۰ سانتی متر باید از پمپ بالاتر باشد و یا اینکه روی خود پمپ نصب شود.
 3. میان ست کنترل پمپ هیچ شیر آبی نباید قرار داشته باشد.
 4. ست کنترل باید میان اولین شیر آب ساختمان و پمپ آب قرار بگیرد.
 5. خروجی و ورودی دستگاه را با نوار تفلون به خوبی و محکم، پوشانده تا آب بندی شود.
 6. جهت اتصال برق باید قاب جلوی ست کنترل را به وسیله پیچ گوشتی باز کنید.
 7. نقشه اتصال در پشت درب ست کنترل درج شده است. با استفاده از این نقشه سیم ست کنترل را متصل کنید.
 8. بالای پمپ، قاب را باز کرده و کابل رابط میان پمپ آب وست کنترل را در محل های که مشخص شده است روی پمپ متصل کنید.
 9. در این مرحله کابل برق ست کنترل را به پریز متصل کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

تنظیم ست کنترل پمپ آب

اگر بعد از متصل کردن سیم های برق پمپ ست کنترل شیر آب را باز کردید و شیر ست کنترل شروع به کار کرد، نشانه این است که مراحل نصب به درستی انجام شده است.

در این مرحله بهتر است اقدامات زیر را جهت تنظیم اولیه آن انجام دهید:

 1. پیچ هواگیری در پمپ آب را باز کنید.
 2. جهت تخلیه بهتر هوای داخل پمپ، شیر ورودی را کمی باز بگذارید.
 3. در این مرحله شیر پیچ هواگیری را ببندید. نزدیک به پمپ، اولین شیر آب را باز کنید. نحوه روشن شدن پمپ و عملکرد صحیح ست کنترل را چک کنید. با توجه به فشار آب پیچ تنظیم فشار ست را تنظیم کنید.

معرفی ست کنترل پمپ آب با کیفیت

تا این قسمت از مقاله با مزیت های ست کنترل پمپ آب، مانند حذف کلید مکانیکی، پنج راهه و منبع تحت فشار از روی پمپ آشنا شدید همچنین متوجه شدید که استفاده از ست کنترل آب کاهش مصرف برق را به همراه داشته و باعث افزایش طول عمر پمپ آب شما نیز می شود.

در این مرحله تصمیم داریم شما را با یک نمونه از محصولات ست کنترل پمپ آب آشنا کنیم.

 • این محصول پمپ آب پنتاکس می باشد که ساخت کشور ایتالیا بوده و بسیار نیز معروف می باشد.
 • ست کنترل پمپ آب پنتاکس از ۱ تا ۱۰ بار فشار کاری داشته و می توانید از پمپ هایی تا دو اسب بخار نیز در آن استفاده کنید.
 • از جمله خصوصیات پنتاکس مجهز بودن به شیر یک طرفه جهت جلوگیری از بازگشت آب به لوله ورودی آب شهری می باشد.
 • در صورت خرید ست کنترل پنتاکس شما دیگر احتیاجی به خرید منبع تحت فشار، گیج فشار، اتومات دستی و نصب پنج راهی نخواهید داشت.
 • در نتیجه هزینه های زیاد جهت خرید این وسایل به شما تحمیل نخواهد شد. پمپ آب پنتاکس به شکلی طراحی شده است که احتیاج به تنظیمات دوره ای و سرویس ندارد. می توانید تا سال‌های زیادی با همان تنظیمات اولیه از این دستگاه استفاده کنید.

ست کنترل پمپ آب

جمع بندی

همانطور که می دانید ست کنترل پمپ آب یک وسیله کارآمد جهت تنظیم فشار آب پمپ و کنترل آن می باشد. این دستگاه می تواند در مصرف برق پمپ صرفه جویی چشمگیری داشته باشد. ولی نکته ای که باید هنگام خرید ست کنترل پمپ آب در نظر بگیرید، اصل بودن این دستگاه می باشد. چنانچه سوالی در زمینه ست کنترل پمپ آب داشتید، می توانید با بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ست کنترل پمپ آب چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع مختلف ست کنترل پمپ آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا