خدمات ساختمان

هنگام قطعی برق درب اتوماتیک و کرکره برقی را چگونه باز کنیم؟

هنگام قطعی برق درب‌ اتوماتیک و کرکره برقی را چگونه باز کنیم؟ | باز و بسته کردن درب اتوماتیک بدون برق

درب‌های اتوماتیک و کرکره‌های برقی با استفاده از موتور و نیروی برق کار می‌کنند. حضور افراد در نزدیکی درب‌های اتوماتیک توسط سنسورهای مادون قرمز تشخیص داده شده و سیگنال‌هایی به کنترل باکس برای باز شدن درب ارسال می‌گردد. کنترل باکس پس از تجزیه و تحلیل این پیام‌ها، دستوری برای موتور برای باز شدن درب ارسال می‌کند و موتور آغاز به فعالیت می‌کند. وقتی موتور روشن می‌شود، برای حرکت چرخ دنده‌ها و تسمه‌های دستگاه نیروی لازم پدید آمده و به این ترتیب درب باز می‌شود.

باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه‌ای هنگام قطع برق

هنگامی که برق قطع می‌شود، درب های اتوماتیک از گیربکس موتور خارج می‌شوند و درب‌ها با نیروی دست بسته یا باز خواهند شد. چون این درب‌ها به گیربکس و تسمه وصل هستند، بسته یا باز کردن آنها به سختی انجام می‌شود. وقتی که اطمینان دارید برق دستگاه قطع است، باید فیوز آن را قطع کرده و با دست درب‌ها را باز کنید. بسته یا باز شدن درب‌ها در مواقعی که برق قطع است، به دستگاه آسیبی وارد نخواهد کرد.

وقتی برق وصل می‌شود، فیوز درب را قطع نگه داشته و درب‌ها را به طور کامل ببندید و سپس اقدام به وصل کردن فیوز آن نمایید. درب شیشه‌ای اتوماتیک به طور آهسته یک بار باز و بسته خواهد شد. در حقیقت پس از آن بسته و باز شدن درب‌ها با این کار در کامپیوتر دستگاه ضبط شده و پس از آن درب اتوماتیک با این داده‌ها آغاز به کار خواهد کرد. چنانچه درب‌ها در مواقعی که برق وصل می‌شود، به صورت نیمه باز باشد، درب‌ها به هیچ عنوان داده صحیحی به کامپیوتر نمی‌دهند و این موضوع درب شیشه‌ای اتوماتیک را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

باز کردن درب اتوماتیک در هنگام قطعی برق

  • استفاده از یو پی اس یا برق اضطراری

وقتی که برق شهری قطع می‌شود، درب اتوماتیک به حالت نیمه باز باقی می‌ماند. در این شرایط ups وارد عمل شده و این حالت را تشخیص می‌دهد و درب اتوماتیک را به صورت کامل خواهد بست. سیستم برق اضطراری به گونه‌ای طراحی گردیده است که در مواقع نبود برق و قطع شدن آن، به صورت خودکار آغاز به کار کرده و نیروی مورد نیاز برای کارکرد موتور را تأمین می‌کند و موجب چرخیدن قطعات دیگر و در آخر موجب بسته یا باز شدن درب برقی می‌گردد.

  • استفاده از اپراتورهای دارای شارژ و باتری
حتما بخوانید:   استانداردهای نصب کلید و پریز برق در ساختمان ها

همان‌طور که گفته شد می‌توان از سیستم برق اضطراری و ups استفاده کرد. در مکان‌هایی مثل بانک‌ها و ادارات و مکان‌های تجاری بزرگ معمولاً از سیستم برق اضطراری مرکزی استفاده می‌کنند که با اتصال برق سیستم درب اتوماتیک به برق اضطراری مرکزی می‌توان این مشکل را در زمان قطع بودن برق برطرف کرد.

در مکان‌های کوچک‌تر و خصوصی مثل لابی ساختمان‌ها و مغازه‌ها از  یو پی اس یا برق اضطراری مرکزی استفاده نمی‌کنند و از برق‌های اضطراری کوچکتر که به حالت تخصصی برای درب اتوماتیک شیشه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند، استفاده می‌شود و برای رفع مشکل بسته یا باز نشدن درب استفاده می‌گردد.

تنظیم وقت بسته شدن درب‌ اتوماتیک

در مواقعی که درب شما باز است و با فشار دادن دکمه ریموت در بسته نمی‌شود، احتمال دارد که چشم ایمنی یا فتوسل درب اتوماتیک ایرادی پیدا کرده باشد یا همچنین این امکان نیز وجود دارد که در سیم کشی این قطعه مشکلی وجود داشته باشد. در این شرایط باید عوامل فیزیکی مثل کاغذ یا برگ درخت و… را بررسی نمایید که بین فتوسل دو طرفه درب وجود نداشته باشند و آنها به صورت صحیح در مقابل یکدیگر قرار داشته باشند.

همانطور که متوجه شدید، همه مراحل لازم برای بسته یا باز کردن درب‌های اتوماتیک با برق انجام می‌شود. اما اگر برق قطع شود برای بسته یا باز کردن درب اتوماتیک چه کاری باید انجام داد؟

قطع شدن جریان برق ممکن است در همه مناطق رخ دهد و برای آن نمی‌توان پیش بینی درستی انجام داد. عوامل مختلفی مانند بروز مشکلات فنی، جیره‌بندی در فصول گرم سال و دیگر عوامل می‌توانند موجب قطع شدن برق شوند. در این موارد ضروری خواهد بود که پیش‌بینی‌ها و تمهیدات لازم برای وسیله‌های این چنینی اندیشیده شود تا از بسیاری مشکلات جلوگیری شود. تصور کنید که برق برای ساعت‌ها قطع شده است و برای عبور و مرور افراد فقط یک درب اتوماتیک وجود دارد. در این شرایط افراد با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

متخصصان برای این مواقع دو راهکار در نظر گرفته‌اند که عبارت هستند از کلید خلاص کن درب اتوماتیک به حالت دستی و سیستم برق اضطراری درب اتوماتیک.

حتما بخوانید:   بازسازی خانه قدیمی و تأثیر آن در اجاره یا فروش

درب اتوماتیک

سیستم برق اضطراری یا یو پی اس درب اتوماتیک

سیستم برق اضطراری یا یو پی اس درب اتوماتیک از سیستم‌های بسیار قوی می‌باشد که برای دستگاه‌های الکتریکی در نظر می‌گیرند تا عملکرد آنها در مواقعی که جریان برق قطع می‌شود، دچار اختلال نگردند و بتوانند به کار خود ادامه دهند. در سیستم برق اضطراری به طور اتوماتیک وقتی برق قطع می‌شود، وارد عمل شده و برای شروع کار قسمت های مختلف مانند موتور، نیروی لازم را تأمین می‌کند و با توجه به مقدار قدرت و توان سیستم برق اضطراری، درب اتوماتیک قادر خواهد بود برای چندین دفعه بسته یا باز شود.

سیستم برق اضطراری یا یو پی اس‌‌ ها ظرفیت‌ها و توان‌های مختلفی دارند و برای مصارف متعدد و گوناگونی طراحی گردیده‌اند. برخی از این سیستم‌ها وقتی جریان برق قطع است، می‌توانند برای مدت سه تا هشت ساعت ادامه به کار دهند و بعضی دیگر از آنها توان بیشتری دارند و می‌توانند حتی به مدت بیست و چهار ساعت نیز کار کنند.

میزان هوشمندی و حساسیت این سیستم‌ها با هم متفاوت می‌باشند در بعضی جاها مثل بانک‌ها و پارکینگ‌ها بسته شدن کامل درب اتوماتیک برای رعایت اصول ایمنی و امنیتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. سیستم‌های برق اضطراری یا یو پی اس در بانک‌ها از این نیز پیچیده‌تر می‌باشد و وقتی برق قطع می‌شود در کمترین زمان ممکن وارد عمل شده و به صورت اتوماتیک همه درب‌ها قفل می‌گردند. این سیستم‌ها قدرت زیادی دارند و برای جاهایی طراحی گردیده‌اند که نیاز به ایمنی و امنیت بسیار بالایی دارند. سیستم برق اضطراری این مراکز را ‌می‌توان برای حالت‌های گوناگون تعریف و برنامه‌ریزی کرد.

اگر در حین بسته یا باز شدن درب اتوماتیک برق شهری ناگهان قطع گردد و درب به حالت نیمه بسته بماند، برق اضطراری این شرایط را تشخیص می‌دهد و با قطع شدن برق وارد عمل گردیده و درب اتوماتیک را به طور کامل خواهد بست.

استفاده از کلید خلاص کن درب اتوماتیک

کار کردن درب‌های اتوماتیک و برق در مدت زمان بسیار کم و راحت موجب شده است که رفت و آمدها تسریع یافته و استفاده از آنها به آسانی امکان‌پذیر باشد. اما باید به این موضوع توجه کرد که در مواقعی که برق قطع می‌شود باز و بسته نشدن آن یکی از مشکلات افراد است. برای اینکه این نقص برطرف شود، مجهز به کلید خلاص کن شده‌اند.

در ابتدا از سیستم کابل اصلی برق جدا می‌شود. پس از آن با کمک آچار آلن کلید خلاص کن درب را چرخانده و در حالت مورد نظر قرار داده می‌شود. عملکرد کلید خلاص کن طوری است که وقتی در بخشی از موتور گیربکس قرار می‌گیرد و چرخانده می‌شود، امکان بسته یا باز شدن درب اتوماتیک به وجود خواهد آمد.

حتما بخوانید:   لوله مانیسمان رده 40 چیست | قیمت لوله مانیسمان رده 40

باید بدانید که همه درب‌های اتوماتیک این کلید را دارند و در زمان نصب درب اتوماتیک نصب می‌گردند که در مواقعی که خلاص کردن به صورت دستی انجام می‌شود، باید کلید در محور گیربکس قرار گرفته و چرخانده شود. توجه داشته باشید که استفاده زیاد و همیشگی از این شیوه موجب خواهد شد که به موتور درب اتوماتیک فشار زیادی وارد شود و در نتیجه پس از مدتی سبب خراب شدن موتور خواهد شد. بنابراین وقتی از این شیوه استفاده می‌شود، بهتر است که احتیاط شود.

ریموت کنترل درب اتوماتیک اندروید

ریموت درب اندروید با استفاده از  وای فای ریموت به طور مستقیم برای باز یا بسته نمودن درب اتوماتیک بدون ریموت و برق می‌توان بهره برد. با نصب کردن این دستگاه و اجرا نمودن برنامه وای فای ریموت روی گوشی‌ها می‌توان از موبایل به عنوان جایگزین ریموت درب‌های اتوماتیک و دسته کلید استفاده کرد.

عوامل تأثیرگذار در باز نشدن درب اتوماتیک

عوامل مختلفی در باز نشدن درب اتوماتیک موثر هستند که از جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • گم شدن ریموت درب اتوماتیک یا خراب بودن آن
  • خراب بودن جک‌ها در درب اتوماتیک جک‌دار
  • خراب بودن قسمت‌های گوناگون درب‌های دو لنگه
  • قطع بودن یا نوسانات برق
  • تنظیمات نادرست درب‌های اتومات

درب اتوماتیک

سخن تکمیلی

باز یا بسته کردن درب‌های اتوماتیک در مواقعی که برق قطع است بسیار مهم می‌باشد. چون قطعی برق در همه مناطق و در زمان‌های مختلف ممکن است که رخ دهد. همچنین در برخی مواقع و شرایط ممکن است که ریموت در دسترس نباشد و یا تنظیمات زمان بسته شدن درب اتومات به هم ریخته و در سیستم برق اتصالی وجود داشته باشد.

در این شرایط برای باز کردن درب‌های برقی و اتوماتیک از دو شیوه استفاده می‌شود. یکی از شیوه‌ها استفاده از یو پی اس یا برق اضطراری می‌باشد. سیستم‌های برق اضطراری با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام از آنها در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان از کلید خلاص کن نیز برای باز کردن درب اتوماتیک و برقی استفاده کرد.

31

هنگام قطعی برق درب اتوماتیک و کرکره برقی را چگونه باز کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه باز کردن درب اتوماتیک و کرکره برقی بدون برق

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x