تعمیرات یخچالتعمیرات

فن یخچال دوو کجاست و چه کاری را انجام می‌دهد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

فن یخچال یکی از اجزای مهم یخچال به حساب می‌آید. فن یخچال دوو یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین فن‌ها در بین یخچال‌ها است. بسیاری از یخچال‌های قدیمی و اکثر یخچال‌های کوچک (مانند یخچال‌های باری و خوابگاهی) دارای فن نیستند، اما اکثر یخچال‌های مدرن بدون برفک مانند یخچال دوو دارای دو فن هستند.

یکی در زیر یخچال قرار دارد تا کمپرسور خنک شود و هوا از طریق سیم پیچ‌های بیرونی عبور کند. دومی در داخل است و هوا را در اطراف کویل‌های داخل یخچال به حرکت در می‌آورد. این فن دوم به خنک کردن یکنواخت‌تر کمک می‌کند و همچنین به فرآیند یخ‌زدایی کمک می‌کند.

فن اواپراتور بخشی از سیستم تهویه مطبوع یا تبرید است. فن‌ها هوا را از طریق سیم پیچ‌ها می‌کشند، گرما و رطوبت را از بین می‌برند و هوای خنک را به گردش در می‌آورند. فن‌های اواپراتور به حفظ دما برای پردازش مواد غذایی مسکونی و صنعتی، نگهداری مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و تحقیقات کمک می‌کنند.

ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با فن یخچال دوو و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

فن یخچال دوو

نحوه تست فن یخچال دوو

هدف فن اواپراتور در یخچال دوو گردش هوای سرد از کویل‌های اواپراتور در سراسر محفظه‌های نگهداری مواد غذایی است. کویل‌های اواپراتور معمولاً در پشت محفظه فریزر قرار می‌گیرند و فن اواپراتور باید درست در جلوی آن‌ها باشد، اگرچه ممکن است به یک طرف یا طرف دیگر افست شود.

هر زمان که کمپرسور روشن شد، فن باید روشن شود. اگر اینطور نباشد، یخچال به اندازه کافی خنک نمی‌شود تا غذای شما را حفظ کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، خطا می‌تواند در سیم کشی، پانل کنترل یا خود فن باشد. انجام تست تداوم روی فن یخچال دوو برای تعیین اینکه آیا نیاز به تعویض آن دارید یا خیر، نسبتاً آسان است.

اگر یخچال دوو شما خنک نمی‌شود، فن تنها یکی از دلایل احتمالی است. سایر دلایل احتمالی شامل کثیف بودن کویل اواپراتور، خرابی ترموستات یا موتور اواپراتور (کمپرسور) خراب است. صدای دمیدن بلند از موتور نیز به معنای بد بودن آن نیست. اغلب می توانید با تغییر مکان یخچال آن را برطرف کنید. طبق گفته دوو ، این روش برای رفع نویز فن یخچال دوو است.

اگر اصلا صدایی از فن یخچال دوو نمی‌شنوید و به نظر می‌رسد که موتور اواپراتور و چراغ‌ها به طور عادی کار می‌کنند، این نشانه بسیار خوبی است که مشکلی در فن یخچال دوو وجود دارد. باید آن را تست کنید تا نقص در کنترل پنل یا سیم کشی را رد کنید.

اولین گام برای تست فن یخچال دوو

در بسیاری از یخچال‌های دوو، فن توسط پنل پشتی فریزر مخفی می‌شود، اما ممکن است پشت محافظ خودش در گوشه‌ای از محفظه فریزر قرار بگیرد. قبل از اینکه بخواهید به آن دسترسی پیدا کنید، یخچال را از برق بکشید و همه چیز از جمله قفسه‌ها را از محفظه فریزر خارج کنید.

ممکن است لازم باشد برای جزئیات به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید، اما برداشتن پانل یا محافظ معمولاً شامل برداشتن دو یا سه پیچ و بلند کردن آن است. هنگامی که فن در معرض دید قرار گرفت، به پره‌ها فشار دهید تا مطمئن شوید که به آرامی می‌چرخند. در غیر این صورت، آزمایش کامل است. فن را تعویض کنید.

اگر پره‌های فن یخچال دوو آزادانه می‌چرخند، براکت نگهدارنده فن را به دیواره فریزر باز کرده و دسته برق را از هم جدا کنید. فن یخچال دوو را بردارید و بوش‌های دو طرف را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرسوده نشده‌اند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خرابی و نحوه تعمیر ماشين ظرفشویی دوو DAEWOO

فن یخچال دوو

انجام تست تداوم روی فن یخچال دوو

برای انجام آزمایش تداوم، به یک مجموعه مولتی متر برای اندازه گیری مقاومت در محدوده ۱ اهم (Ω) تا ۱۰۰ Ω نیاز دارید. فن یخچال دوو را روی یک میز قرار دهید و دو پایانه برق را پیدا کنید، جایی که سیم‌ها به فن کویل متصل می‌شوند. یکی از سرنخ‌های تستر را به یک ترمینال و دیگری را به ترمینال دیگر لمس کنید و آن را بررسی کنید.

اگر مقدار مقاومت پایین را دریافت کنید، که چیزی کمتر از ۱۰۰ Ω است، شارژ تولید شده توسط تستر به طور معمول در گردش است و سیم پیچ خوب است. اگر مقدار مقاومت بسیار بالا یا بی نهایت را دریافت کنید (که با OL در یک متر دیجیتال نشان داده می‌شود)، جایی شکسته است، به این معنی که سیم پیچ خراب است و فن باید تعویض شود.

اگر فن یخچال دوو تست تداوم را پشت سر بگذارد، باید به دنبال مشکل در سیم کشی یا کنترل پنل باشید. در این مرحله، احتمالاً  خوب است که با یک تکنسین خدمات مجاز تماس بگیرید.

مشکلات رایج فن یخچال دوو

گذشته از سایر مشکلات رایج یخچال که ممکن است با یخ ساز یا احتمالاً یخچال نشتی داشته باشید و مشکلات دیگری که برخی‌ها دارند، موتورهای فن یخچال است. دو نوع موتور وجود دارد که یخچال شما ممکن است داشته باشد. یک موتور فن اواپراتور و یک موتور فن کندانسور.

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور دو هدف دارد. ابتدا فن یخچال دوو هوای گرم را به اواپراتور وارد می‌کند و سپس مبرد داخل اواپراتور را مجبور می‌کند تا بجوشد و مایع را به گاز سرد تبدیل کند. اینجاست که یخ زدگی شما روی اواپراتور ایجاد می شود. هدف دوم این است که از همان هوایی که اکنون سرد است استفاده کنید تا از طریق کانالی که هوای سرد را هم به فریزر و هم به یخچال می‌رساند، فشار دهید.

موتور فن کندانسور

فن کندانسور یخچال نقش اساسی در چرخه تبرید ایفا می‌کند، اما همه یخچال‌های دوو این فن را ندارند. یخچال‌هایی که کویل کندانسورشان در پشت کابینت نصب شده است، فاقد آن هستند. یخچال‌هایی که سیم‌پیچ‌های کندانسور خود را در محفظه کمپرسور نصب می‌کنند، از فن‌هایی استفاده می‌کنند تا هوا را از طریق کویل عبور دهند تا به انتقال گرمای فشرده‌سازی به محیط کمک کنند.

عیب یابی ساده است اما نیاز به یک مولتی متر دیجیتال دارد. هدف موتور فن کندانسور حذف گرما از کمپرسور و کندانسور است. این اجازه می‌دهد تا مبرد خنک و آب پز شده به حالت مایع برگردد. سپس از داخل کمپرسور عبور می‌کند تا با پمپاژ مبرد مایع به اواپراتور دوباره فرآیند را از نو آغاز کند تا در یک گاز سرد بجوشد.

مشکل هر دوی این فن‌ها در نتیجه یا این است که سازندگان باید الزامات EPA ما را برآورده کنند تا مصرف برق آمپرها را برای کار با آنچه که لوازم برقی ستاره می‌نامند کاهش دهند. فن‌ها از موتور فن ۱۱۰ ولت کار می‌کنند تا اکنون از ۹ ولت به ۱۲ ولت DE کار می‌کنند، نتیجه عمر کوتاه تر این دو جزء است.

اکنون بیش از هر زمان دیگری پیدا کردن یک سرویس تعمیر یخچال قابل اعتماد و قابل اعتماد که تعمیرات را با قیمت مناسبی ارائه می‌دهد که مصرف کنندگان بتوانند در بودجه خود در چنین اقتصادی شکننده و ناپایدار قرار گیرند، اهمیت دارد.

فن یخچال دوو

فن اواپراتور در یخچال دوو چیست؟

یک فن اواپراتور در یخچال وظیفه خنک سازی یخچال را بر عهده دارد. در دیواره پشتی فریزر قرار دارد و هوا را از طریق کویل‌های کندانسور می‌کشد. سپس فن یخچال دوو هوای خنک را در سراسر یخچال می‌دمد. همچنین به حذف رطوبت از هوا کمک می‌کند که از تجمع یخ روی کویل‌های تبخیر کننده جلوگیری می‌کند.

فن اواپراتور در فریزر چیست؟

اواپراتور در فریزر در اصل همان اواپراتور در یخچال است. مردم به سادگی از یک اصطلاح متفاوت برای صحبت در مورد یک طرفدار استفاده می‌کنند. می‌توانید فن اواپراتور را در پشت دیوار فریزر خود پیدا کنید. به نظر می‌رسد جعبه‌ای با فن‌های قابل مشاهده است که پشت کوره‌های محافظ می‌چرخند. برخی از فن‌های اواپراتور در یخچال و فریزر دارای دو فن هستند.‌فن هوای سرد را در سراسر فریزر و یخچال شما به گردش در می‌آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض و تعمیر فن یخچال جنرال الکتریک | نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

فن یخچال دوو چه کار می‌کند؟

فن‌های اواپراتور  یخچال دوو یک هدف مهم را انجام می‌دهند. آن‌ها به یخچال‌ها و فریزرها اجازه می‌دهند تا به طور موثر کار کنند. آن‌ها به حذف گرما از کویل‌های اواپراتور که گرما را از هوای یخچال یا فریزر شما جذب می‌کنند، کمک می‌کنند.‌ فن این هوای گرم شده را به بیرون از واحد می‌دمد، جایی که دیگر بر کارایی آن تأثیر نمی‌گذارد. فن‌های اواپراتور نیز هوای خنک را در داخل دستگاه به گردش در می‌آورند.

آن‌ها این کار را با دمیدن هوا روی کویل‌های اواپراتور سرد و به بقیه قسمت‌های یخچال و فریزر انجام می‌دهند. هدف اصلی از سرد نگه داشتن یخچال و فریزر حفظ مواد غذایی است. برای سالم ماندن و ایمن ماندن غذا، غذای شما باید در دمای ۴۰ درجه فارنهایت یا کمتر نگهداری شود.

فن اواپراتور چه کاری انجام نمی دهد؟

فن‌های اواپراتور هوا را خنک نمی‌کنند. آن‌ها هوا را روی کویل‌های اواپراتور سرد می‌دمند. فن به سادگی هوا را به اطراف حرکت می‌دهد تا به بهبود کارایی دستگاه کمک کند.

فن‌های اواپراتور تنها بخشی از سیستم خنک کننده کلی یخچال و فریزر شما را تشکیل می‌دهند.

سه بخش دیگر:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط

موتور فن اواپراتور چیست؟

موتور فن اواپراتور بخشی از اواپراتور است که فن یخچال دوو را تغذیه می‌کند. در داخل واحد قرار دارد و معمولا از پلاستیک و فلز ساخته شده است. موتور به پره‌های فن متصل شده و به گردش هوا از طریق کویل‌ها کمک می‌کند. تیغه‌های فن اواپراتور معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شوند.

آیا فن‌های اواپراتور صدای بلندی دارند؟

فن‌های اواپراتور معمولا صدای بلندی ندارند. ممکن است صدای زمزمه آرامی از یخچال یا فریزر خود بشنوید. اگر صدای زمزمه، جیرجیر یا جیک بلند را می‌شنوید، معمولاً نشان دهنده این است که مشکلی در فن یخچال دوو شما وجود دارد.

مسائل رایج عبارتند از:

  • موتور روغن کاری خود را از دست داده است.
  • مسواک زدن فرسوده شده است.
  • نقص مکانیکی

فن اواپراتور چه مدت باید کار کند؟

فن اواپراتور نباید دائما کار کند. فن‌های اواپراتور معمولاً با باز کردن درب یخچال یا فریزر خاموش می‌شوند و به طور خودکار (و به طور موقت) در چرخه‌های منظم خاموش می‌شوند تا دمای داخلی دستگاه شما تنظیم شود.‌ اگر فن اواپراتور شما همیشه کار می‌کند، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.

فن یخچال دوو

فن‌های اواپراتور چقدر عمر می‌کنند؟

اکثر فن‌های اواپراتور حدود ۱۰-۱۵ سال عمر می‌کنند، اما بسته به شرایطی که در آن کار می‌کنند ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض زودتر داشته باشند.‌ هر چه فن اواپراتور خود را بیشتر کار کنید، زودتر باید آن را تعویض کنید.

همچنین ممکن است بخواهید به طور معمول فن اواپراتور خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. توصیه می‌کنیم حداقل یک بار در ماه، اما مطمئناً هر سه ماهه سال، فن را چک کنید.

قیمت فن اواپراتور چقدر است؟

قیمت اکثر فن‌های اواپراتور بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. به طور متوسط، باید انتظار داشته باشید که حدود ۲ میلیون تومان برای جایگزینی آن بپردازید. احتمالاً می‌توانید خودتان فن را تعویض کنید، اما می‌توانید به صورت حرفه‌ای هم آن را نصب کنید.

فن یخچال دوو

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فن یخچال دوو کجاست و چه کاری را انجام می‌دهد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با فن یخچال دوو ، محل قرارگیری و کاربرد آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا