تعمیرات کولر آبی

چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آمدن فصل گرما برای برخی خوشایند و برای برخی ناخوشایند می باشد برخی فصل گرما را دوست دارند و برخی با آمدن فصل گرما دردسر هایشان شروع می شود  اما موردی که برای همه مشترک است سرویس کردن وسایل گرمایشی است که مدت ها خاموش بوده  و با آمدن فصل گرما باید به فکر سرویس کردن آن ها باشید یکی از وسایلی که برای سرمایش در فصول گرم مورد استفاده قرار می گیرد کولر آبی است. سرویس و تعمیر کردن کولر آبی باید توسط متخصص یا تعمیر کار حرفه ای انجام شود و اگر خودتان در این زمینه متخصص هستید حتما سعی کنید تا نکات ایمنی در این باره را به دقت رعایت کنید تا مانع از خسارات شوید.

فناوری ساخت کولر آبی به این صورت است که از آب و سیستم برقی استفاده می کند و گاهی اوقات مشکلاتی که در سیستم برقی ممکن است وجود داشته باشد به بدنه کولر منتقل می شود و شما هم هنگام سرویس یا تعمیر کردن کولر آبی خود ممکن است دچار برق گرفتگی های جزئی یا شدید قرار بگیرید پس در هنگام استفاده از کولر های آبی و رفتن به پشت بام برای سرویس یا تعمیر آن ها حتما نکات ایمنی در ا ین زمینه را رعایت کنید تا مانع از خسارات جدی شوید.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]دلیل برق داشتن بدنه کولر آبی احتمالاً وجود نقاط ضعیف الکتریکی در سیستم برودتی کولر یا عدم ایزوله کامل بخش‌های الکتریکی است.[/box]

دلیل برق داشتن بدنه کولر آبی :

اگر شما از کولر های آبی استفاده می کنید سرویس و تعمیر پی در پی آن کاری ضروری و امری مهم در ارتباط با استفاده از کولر آبی می باشد. به طور مثال اگر کولر آبی شما دچار مشکل شده است و بدنه آن دارای برق است باید سریعا عیب آن ریشه یابی شود و اقدام به حل کردن و تعمیر آن کنید. اگر این مشکل کولر آبی شما به زودی حل نشود باعث می شود تا با گذشت زمان حتی آب موجود در کولر آبی که برای انجام وظایف کولر آبی مورد نیاز است نیز برق دار شود . حال حالتی را در نظر بگیرید که کولر آبی شما به مرحله ای رسیده است که آب  موجود در آن هم برق دار شده است حال این آب برروی زمین ریخته و این آب روی زمین ریخته هم برق دار است و می تواند آسیب جدی به کسی که با آن تماس پیدا می کند.water air conditioner ایجاد کند . پس تعمیر و سرویس کولر آبی کاری ضروری و مهم در ارتباط با استفاده از کولر آبی می باشد.

بررسی سیستم برق در کولر آبی :

در ابتدا امر شما باید بدانید که تعمیر و حل مشکلات مربوط به کولر آبی باید توسط متخصص در این زمینه انجام شود و انجام آن توسط افرادی که اطلاعات کافی و تجربه کافی در این زمینه را ندارند می تواند باعث بروز آسیب ها و خسارات شود. به طور کلی سیستم برق کولر آبی اصلا پیچیده نیست. برق کولر آبی در یک جعبه فیوز قرار دارد که عایق جریان الکتریکی بوده و برق از آن عبور نمی کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع قطعات کولر آبی و روش کار آنها

جعبه فیوز از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که سه قسمت اصلی آن سیستم های نول ، فاز و ارت می باشد که این قطعات هر کدام دارای وظایفی بوده و نقش کلی آن ها دریافت انرژی برق و انتقال آن به سیستم کولر آبی می باشد. به طور مثال سیم ارت وظیفه حفاظت از سیستم برقی کولر آبی شما را برعهده دارد و همچنین وظیفه وصل کردن کولر به زمین نیز برعهده همین قطعه می باشد.همچنین کولر آبی شما یک دکمه دارد که داخل خانه نصب می شود و وظیفه ی آن خاموش و روشن کردن کولر آبی یا تنظیم سرعت در کولر آبی می باشد که آن هم چند سیم دارد که به این جعبه فیوز متصل است. این سیم های اتصالی به کولر آبی در جعبه فیوز وظیفه پمپاژ کردن آب در کولر آبی ، کارکرد سریع و کند کولر آبی و همچنین فاز و نول و ارت را برعهده دارند.

نکته قابل بیان دیگر این است که سیم ارت معمولا در اکثر کولر آبی ها موجود است اما برخی از نسل های کولر آبی این سیم ارت را ندارند و از سیم ارت موجود در ساختمان استفاده می کنند سیم ارت نقش مهمی در عدم برق دار شدن بدنه کولر آبی دارد پس وجود یا عدم وجود آن را در کولر آبی نقش مهم و قابل تاملی دارد.

این سیم هایی که تا اینجا بررسی کردیم هرکدام داخل لوله هایی قرار دارند و این لوله ها به جعبه فیوز متصل است بدین صورت که سیم های مربوط به کلید کولر در داخل یک لوله و سیم های مربوط به فاز و نول و ارت در لوله دیگر قرار دارند. و این لوله ها نباید با هم و بدنه کولر اتصالی داشته باشند چون این امر یکی از علل ای است که باعث برق دار شدن بدنه کولر آبی شما می شود . همچنین این لوله ها که حاوی سیم های قسمت های مختلف در کولر آبی است باید عایق باشند و پارگی یا قطعی نداشته باشند چون در این صورت بدنه کولر آبی دچار برق گرفتگی شده و هنگام استفاده از آن و تعمیر یا سرویس کردن آن باعث می شود تا این برق به شما منتقل و باعث آسیب شود پس باید در هنگام کار با آن دقت کافی را داشته باشید.

دلایلی که باعث برق دار شدن بدنه کولر آبی شما می شود:

به طور کلی دلایلی که ممکن است که بدنه کولر آبی شما برق دار شود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • اولین دلیل این است که برق دار شدن کولر آبی شما سبب می شود که لوله هایی که سیم های مختلف در آن وجود دارد باید عایق و رسانا باشد حال اگر حالت عایق این لوله ها از بین رفته یا لوله ها دچار پارگی یا قطعی شده باشد سبب می شود تا برق به بدنه کولر آبی منتقل شود و بدنه آن برق دار شود و دست زدن به آن می تواند باعث آسیب به شما شود.
  • گفتیم که سیم ارت د ر برخی از نسل های کولر آبی وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد بنابراین اگر در ساختمان شما هم از سیم ارت استفاده نشود این امر سبب می شود تا بدنه کولر آبی شما برق دار شود و دست زدن به آن باعث آسیب به شما شود.
  • آب استفاده شده در کولر آبی هم بیشتر مواقع می تواند باعث برق گرفتگی شود یکی از دلایلی که آب می تواند باعث برق گرفتگی شما شود این است که آب با موتور کولر برخورد کرده و باعث برق گرفتگی می شود. حالا علت اینکه آب کولر می تواند با قطعاتی مانند موتور کولر آبی  برخورد کند این است که آب در مسیر انتقال به پوشال ها دچار قطعی شده باشد.
  • دلیل دیگری که می تواند باعث برق دار شدن بدنه کولر شود این است که پمپ آب در جای درست قرار نگرفته و پوشال ها با بدنه برخورد کرده و تولید برق کرده نتیجه ی این کار هم این است که زمانی که شما به بدنه کولر دست می زنید دچار برق گرفتگی می شوید.کولر
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد | نحوه پیشگیری از آتش گرفتن کولر آبی

چطور از برق گرفتگی کولر آبی جلوگیری کنیم:

همانطور که تا اینجا در مورد عواملی که می تواند باعث برق گرفتگی شما شود صحبت کردیم راه حل هایی وجود دارد که می توان با توجه به آن ها از برق دار شدن کولر آبی خود جلوگیری کرد که در ادامه به بررسی آن ها به طور خلاصه می پردازیم:

  • اولین راه حل استفاده از سیم ارت در ساختمان یا کولر آبی می باشد. حالا یا کولر آبی شما از نوعی است که سیم ارت در آن قرار دارد یا باید در ساختمان شما سیم ارت وجود داشته باشد.
  • سرویس مداوم کولر آبی آن هم توسط متخصص و تعمیر کار حرفه ای سبب می شود تا شما از مشکلات آتی در آن جلوگیری کنید.
  • مراحل نصب کولر هم باید توسط متخصص و تعمیر کار حرفه ای در این زمینه انجام شود و خودتان دست به نصب آن نزنید در صورتی که توانایی لازم برای این کار را ندارید.
  • هنگام بررسی کولر هم حتما برق آن را قطع کنید این کار هم سبب می شود تا مانع از خسارات آتی شوید.

توصیه آخری که به شما در هنگام سرویس یا تعمیر کولر آبی پیشنهاد می شود این است که حتما از یک دستکش عایق استفاده کنید و همچنین برروی یک صفحه عایق پلاستیکی قرار بگیرید تا جریان برق به شما منتقل نشود. همچنین اگر سیمی قطع شده یا حالت عایق آن از بین رفته است حتما از یک متخصص یا تعمکیر کار حرفه ای بخواهید تا آن ها را در سریع ترین زمان ممکن تعویض کنید . استفاده از چسب برق برای وصل کردن قسمت های قطع شده اصلا توصیه نمی شود. به طور کلی از انجام کار های غیر حرفه ای در هنگام کار با کولر آبی تان جدا خودداری کنید.

در صورت وجود هرگونه سوال در ارتباط با کولر آبی و نصب و تعمیر و حتی سرویس کردن آن می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید یا سوالات  خود را در قسمت پرسش و پاسخ مطرح کنید و منتظر جواب از سوی کارشناسان ما باشید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بررسی علل برق داشتن کولر آبی و راه حل های جلوگیری از آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله بررسی علل برق داشتن کولر آبی و راه حل های جلوگیری از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا