مجله

۱۳ اوت روز جهانی چپ دست ها ۲۲مرداد ۱۴۰۲

روز جهانی چپ دست ها چه روزی است و علت نام گذاری این روز چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

 

شاید از خودمان سئوال کنیم چرا اصلاً یک روز در سال باید به نام روز جهانی چپ دست ها نام گذاری بشود و از آن طرف راست دست ها که تعدادشان بیشتر هم هست از این قاعده مستثنی باشند ؟ در پاسخ باید گفت دقیقاً موضوع همین کثرت افراد دست راست هست که دنیا را بر آن داشته تا یک روز از سال توجه عالم را به سمت افراد چپ دستی که در جوامع مختلف ۱۰ تا ۳۰ درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند ، جلب کند و این بدان دلیل است که همه امکانات و وسائل بشری به دست راست دست ها (که تقریباً ۷۰ تا ۹۰ در صد جمعیت دنیا را شامل می شوند) و برای استفاده آنها طراحی گردیده بدون اینکه به این موضوع توجه شود که چپ دست ها هنگام استفاده از این امکانات و ابزار به چه مشکلاتی بر خواهند خورد برای مثال صندلی های با دسته یک نفره یا صندلی راننده خودرو و در کل قوانین وضع شده در جامعه و از این قبیل موارد. البته تعداد کمی از افراد هم هستند که به فعالیت با هر دو دست می پردازند و به آنها یکسان دستان گفته می شود.

روز چپ دست ها

چپ دستی در واقع تمایل طبیعی فرد به استفاده از دست چپ می باشد.

روز ۲۲ مرداد هر سال  با روز۱۳ اوت میلادی روز جهانی چپ دست ها مصادف است.

باید توجه شود این روز در واقع روزی است برای آگاهی بخشی درباره مسائلی که این قشر از جامعه با آن روبرو هستند. البته غیر از انتقاد چپ دست ها در این روز به نحوه طراحی ابزار و قوانین اجتماعی بدون توجه به آن ها ، در این روز به مبارزه با خرافات درباره این افراد هم تبدیل شده است خرافاتی از قبیل اینکه چپ دستی نماد شیطان است (در زبان لاتین sinister  هم به معنای چپ دست هم به معنای شوم به کار می رود ، در زبان فرانسوی gauche معنای مشترک چپ و ناشی را دارد ، در زبان آلمانی  واژه  Linksich به معنی چپ دست و آدم ناجور می باشد ) یا اینکه در برخی از جوامع نوعی ناهنجاری و عادت بد قلمداد می شود، از این همین رو تلاش می کردند کودکان را به استفاده از دست راست سوق دهند.

در ادوار گذشته این روز با انجام مسابقاتی بین چپ دست ها و راست دست ها و برنامه های مفرح جشن گرفته می شد تا راست دست ها متوجه شوند که ابزار و امکانات و قوانین طراحی و وضع شده آنان چه مشکلاتی را برای چپ دست ها بوجود می آورد و بهره این کار هم طراحی دوباره برای راحتی چپ دست ها بود.

ظاهراً این روز در سال ۱۹۷۶میلادی برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی نامگذاری گردیده است، خالی از لطف نیست که بدانیم جمعیت  چپ دست های خانم در دنیا نسبت به آقایان تقریباً نصف می باشد.

روز جهانی چپ دست ها

علت چپ دست شدن

علت های مختلفی برای چپ دستی ارائه شده است ولی در کل علت اصلی آن هنوز مشخص نیست ، علت هایی از قبیل وراثت ، فعالیت های مغزی جنین در رحم مادر و نحوه یادگیری و الگو گیری از والدین و جامعه  را می توان برای تعیین دست چپ بودن یا راست دست بودن ،نام برد . بر اساس یافته های پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه  MIT مغز جنین های چپ دست در رحم مادر آزادانه تر از راست دست ها رشد می کند . برخی از پژوهشگران معتقدند که ژنی خاص به نام Lertem1 ، تا ۳۰ درصد احتمال چپ دستی را افزایش می دهد برخی نیز بر این باور هستند که چند ژن بطور همزمان در بروز چپ دستی دخالت مستقیم دارند ، البته اختلالی هم وجود دارد که موجب شکل گیری اندام های کبد ،کیسه صفرا و قلب در قسمت راست بدن می شود که در افراد چپ دست شناسایی شده است ،احتمال چپ دستی برای کودکان از پدر و مادر چپ دست ۵۰ در صد است و در مقابل اگر والدین راست دست باشند احتمال چپ دستی تا تنها دو درصد کاهش می یابد ، چپ دستی در دو قلو ها بیشتر هست و بررسی ها نشان می دهد حداقل یک قلو چپ دست خواهد بود. البته مواردی از قبیل استرس و افسردگی مادر در زمان حاملگی و همچنین سن بالای مادر و وزن کم نوزاد حین تولد از دلایل چپ دست شدن می تواند باشد. یکی دیگر از دلایل چپ دستی که با توجه به جمعیت بیشتر پسران نسبت به دختران گفته شده میزان هورمون Testosterone است .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی بستنی | 28 تیرماه 1402

 

مزیت و معایب چپ دستی

از آنجایی که چپ دست ها برای سازگاری با محیط مجبور به فعالیت بیشتری هستند  می توانند هم زمان از دو نیم کره مغزشان استفاده نمایند لذا از هوش و خلاقیت بیشتری نسبت به راست دست ها برخوردار هستند  و استقلال طلبی بیشتری دارند و همچنین یک فرد چپ دست راحت تر از یک فرد راست دست می تواند کارهای خود را با دست انجام دهد و از انعطاف و جایگزینی بیشتری در امورات خود برخوردار می باشد .  در بررسی ها تجربی، عموماً ورزشکاران چپ دست خوش شانس تر هستند ،خصوصاً در ورزش هایی که به تمرکز و دقت بیشتری نیاز است، چپ دست ها نسبت به راست دست ها موفق تر عمل می کنند. احتمال بروز بیماری پارکینسون در این افراد نسبت به راست دست ها  کمتر است البته نباید از این موضوع غافل باشیم که در برخی از مطالعات چپ دست ها بیشتر به بیماری هایی همچون افسردگی و اسکیزوفرنی و اختلالات دوقطبی مبتلا هستند و حدوداً ۹ سال کمتر از راست دست ها عمر می کنند.

محدودیت های افراد چپ دست

 • صندلی کلاس های درس خصوصاً صندلی های تک نفره
 • صفحه کلید عددی طراحی شده روی کیبورد رایانه
 • متر های اندازه گیری
 • دسته تعویض دنده خودرو
 • قوانین راهنمایی و رانندگی
 • سوراخ های دسته قیچی
 • دفترهای فنری و زونکن ها
 • دکمه شاتر در بیشتر دوربین های عکاسی
 • دسته های بازی در دستگاه های مختلف مثل پلی استیشن
 • و….

نکات شگفت انگیز چپ دست ها

 • شنوایی بی نظیر و ایضاً علاقه مندی و استعداد در زمینه موسیقی.
 • استعداد و عملکرد بسیار خوب در ورزش خصوصاً ورزش های انفرادی مثل تنیس و بیسبال و شمشیربازی/
 • با توجه به اقلیت این قشر نسبت به راست دست ها ۴۰ درصد ورزشکارانی که مدال طلا گرفتند چپ دست بودند.
 • چپ دست ها از دفاتر و کتب سیمی متنفرند.
 • چپ دست ها کاراکترها را بیشتر به سمت راست می کشند.
 • چپ دست ها ۴ تا ۵ ماه دیرتر بالغ می شوند.
 • فرزندان زنان چپ دستی که در سن بالا بچه دار می شوند اکثراً چپ دست هستند.
 • غالباً یک قل از دوقلو ها چپ دست هستند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سامانه ثنا چیست | کد ثنا

مشاهیر چپ دست

با این که چپ دست ها در دنیا در اقلیت هستند ولی تعداد زیادی از مشاهیر بزرگ دنیا چپ دست هستند ، شاید برای شما عجیب باشد  که بدانید دو فیلسوف مشهور یونانی افلاطون و ارسطو چپ دست بوده اند یا اینکه معروفترین فیزیک دان جهان آلبرت انیشتین که نظریه نسبیت را مطرح کرد و فیزیک مدرن را پایه گذاری کرد چپ دست بود. از دیگر افراد مشهور جهان که چپ دست بودند مهاتما گاندی رهبر انقلاب هند – پیکاسو شاعر و پیکر تراش و خالق سبک کوبیسم – آرمسترانگ اولین انسانی که به روی ماه قدم گذاشت – چارلی چاپلین کمدین مشهور تاریخ سینما و ناپلئون بناپارت را می توان نام برد.

روز جهانی چپ دست ها

ثبت روز جهانی چپ دست ها در ایران

در مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ شمسی انجمن چپ دستان در ایران با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار خود را شروع کردند ، این انجمن پس از ارسال نامه ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۲ مرداد را به عنوان روز جهانی چپ دست ها در تقویم ثبت کردند ،تقریباً بیش از هشت میلیون ایرانی در کشور چپ دست هستند.

 

نتیجه گیری

روز ۲۲ مرداد هجری شمسی یا همان ۱۳ اوت میلادی، روز چپ دست ها  نام گرفت تا توجه راست دست ها را در دنیا به پیدا کردن روش هایی برای بهتر زندگی کردن چپ دست ها فراهم نماید و همچنین به جمعیت کثیر راست دست ها بگوید که چپ دستی به شرط فراهم کردن شرایط عادلانه زندگی هیچ محدودیتی برای آن ها نیست  بلکه با توجه به تعداد زیاد مشاهیر بزرگ دنیا که چپ دست بودند این وضعیت می تواند پلی برای پیشرفت و موفقیت های بی نهایت این قشر باشد. باید در نظر داشت مطالبی که در قسمت معایب چپ دستی عنوان شد غالباً در برخورد جامعه به علت تصور غلط با چپ دست ها بروز می کند وگرنه هیچ داده ای وجود ندارد که افراد چپ دست را ضعیف تر از راست دست ها نشان دهد حال آن که در برخی موارد محدودیت های ایجاد شده برای چپ دست ها آن ها را نسبت به راست دست ها موفق تر کرده است با بررسی مشاهیر بزرگی که چپ دست بودند این موضوع به وضوح روشن است فلذا در این روز راست دست ها در کشورهای مختلف یک روز را با دست چپ در جشن هایی که به همین منظور ترتیب داده شده کار می کنند تا درک کنند چپ دست ها هنگام استفاده از تجهیزات و امکانات و قوانین به چه دردسری می افتند و چه میزان برایشان ناراحتی ایجاد می شود و با تجربه این وضعیت در فکر رفع موانع ایجاد شده بر سر راه چپ دستان بیفتند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روز جهانی چپ دست ها

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با روز جهانی چپ دست و علت های نام گذاری این روز

امتیاز کاربر: ۴.۴ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا