مجله سلامت پوست

کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب برساند

داشتن موهای زیبا و سالم از مهمترین عواملی است که می تواند برای دارا بودن یک ظاهر زیبا بسیار اهمیت داشته باشد. فرقی نمی کند که شما آقا هستید یا خانم در هر صورت زیبایی مو می تواند در اعتماد به نفس شما بسیار موثر باشد. بدون شک ژنتیک افراد و همچنین تغذیه برای داشتن موهایی سالم و پرپشت نقش زیادی دارد. توجه به راهکارهای درست جهت نگهداری از موها در این زمینه بسیار مهم می باشد. کارهای اشتباهی که افراد انجام می دهند می تواند به موهای آنها آسیب برساند به عنوان مثال اتو کشیدن مو، سشوار کشیدن و … چنانچه غیر اصولی انجام شود می تواند صدمات زیادی به مو وارد کند.

کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب وارد کند

توجه داشتن به روش های اصولی مراقبت از مو می تواند بسیار اهمیت داشته باشد و اگر آنها را رعایت نکنید موهای شما به شدت آسیب خواهد دید. در ادامه مطلب برخی از این فعالیت ها و کارهایی که می تواند موجب صدمه رسیدن به موی شما شود را بیان کرده ایم.

شانه زدن اشتباه

اولین و مهمترین مسئله که می تواند به موهای شما آسیب وارد کند شانه زدن اشتباه آنها می باشد. شانه زدن اشتباه می تواند باعث کنده شدن مو از ریشه شده و همچنین مو خوره را در موهای شما تشدید کند. بنابراین هرگز موهای خود را وقتی که خیس هستند شانه نزنید و پس از آن که از حمام بیرون آمدید اجازه دهید که موها کاملا خشک شوند و پس از آن با برسی مناسب به شانه کردن موهای خود اقدام کنید. کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب برساندشانه کردن قبل از حمام هم می تواند کمک کند که موهای شما در حین حمام کردن گره نخورد. شانه هایی که دارای دندانه چوبی و یا پلاستیکی هستند بهترین شانه ها برای مو می باشند.

رنگ کردن موها

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث آسیب به موها و تخریب آن شود و صدمات جدی هم به مو وارد خواهد کرد، رنگ کردن مو می باشد. بیشتر خانم ها برای آن که موهای زیباتری داشته باشند اقدام به رنگ کردن آن می کنند اما باید بدانید که رنگ کردن موها می تواند باعث آسیب های جدی به آن شود. مخصوصاً اگر به جای رنگ کردن معمولی از پودر دکلره برای این کار استفاده شود. در واقع پودر دکلره به عنوان یک سم برای موها به شمار می آید. استفاده از پودر دکلره و رنگ کردن موها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی آنها گذاشته و باعث قرمزی، خارش و زخم در پوست هایی که از حساس است شود همچنین پوست برخی از افراد بسیار نازک است و مواد شیمیایی می تواند به آن نفوذ کرده و باعث مشکلات بیشتری گردد.

حتما بخوانید:   درمان جوش های ریز گردن | علت به وجود آمدن جوش های ریز بدن

استفاده از اتوی مو و سشوار

حرارت زیاد می‌تواند باعث وز شدن و خشکی موها شود. چنانچه به صورت مداوم موهای شما اتو کشیده شود و یا آنها را با سشوار خشک نمایید باعث می شود که رطوبت موها از بین رفته و تار موهای شما نازک شود و یا حتی بسوزد. همچنین استفاده کردن از اتو مو هم به علت حرارت مستقیم که بر روی مو ایجاد می‌کند باعث آسیب رسیدن و خشکی آنها می شود. برخی اوقات خراب شدن سشوار و خراب شدن اتو مو می تواند باعث آسیب های زیاد و شدید به مو شود. بنابراین سعی کنید از سشوار و اتو مو فقط در مواقع ضروری استفاده کنید و قبل از آنکه این لوازم را به کار ببرید روی موهای خود از مواد و اسپری هایی که باعث آسیب کمتر به مو می‌شوند استفاده کنید.

استفاده اشتباه از حوله

ممکن است باور این موضوع برای شما کمی عجیب باشد ولی استفاده کردن نادرست از حوله هم می‌تواند باعث آسیب به موهای شما شود. یکی از مواردی که بیشتر افراد بعد از حمام کردن آن را انجام می‌دهند خشک کردن موها به وسیله حوله و مالیدن موها به همدیگر می باشد. از عوارض این کار ریزش موی شدید است. بنابراین حوله را بر روی دوش خود انداخته و اجازه دهید که آب موها کم کم بر روی آن بریزد و خشک شود و به این ترتیب موهای شما در هوای آزاد خشک می شود و هیچ آسیبی به آن هم وارد نخواهد شد.

استفاده از شامپوی نامناسب

شامپوها دارای انواع مختلفی می باشند و برای موهای معمولی، چرب، خشک، رنگ شده و … تولید شده اند. بنابراین هنگام خرید شامپو باید دقت کنید که آن را بر اساس مو و پوست خود انتخاب نمایید. بعضی از شامپوها فری سولفات هستند یعنی سولفات ندارند و این شامپوها بهترین انتخاب برای افرادی است که دارای موهای خشک و موهای رنگ شده می باشند. چنانچه شوره سر و ریزش موی شدید دارید بهتر است از شامپو هایی استفاده کنید که مناسب موی شما است. نکته مهم دیگر این است که هنگام شستشوی موهای خود از چنگ زدن آن خودداری کنید. بهتر است کمی شامپو را بر روی موهای خود بریزید و به آرامی آن را ماساژ دهید. از شامپو زدن به ساقه مو هم خودداری کنید. مقدار شامپویی که به هنگام آبکشی کردن موها می تواند به ساقه مو برسد جهت تمیز کردن آن کافی می باشد.

حتما بخوانید:   کرم ضد آفتاب چه فوایدی برای پوست دارد؟ | آرا نیک

کوتاه نکردن موها

اگر نکات مهم مراقبتی از مو رعایت شود موهای شما کمتر دچار آسیب خواهند شد اما برای آن که موهای سالم تری داشته باشید و به طور منظم و مرتب آنها را نگه دارید از کوتاه‌ کردن آن هم غافل نشوید. کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب برساندبنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار با یک قیچی تمیز چند سانتیمتر از پایین موهای خود را کوتاه کنید تا اگر موخوره دارد به قسمت های بالای مو منتقل نشود. نوک گیری کردن موها راهکار بسیار مناسب برای داشتن موهای سالم و زیبا می باشد.

استفاده از نرم کننده زیاد

استفاده از نرم کننده می تواند حجم مناسب از رطوبت به موهای شما برساند و این مسئله موجب می‌شود که نرمی و لطافت زیادی در موهای خود پس از حمام کردن احساس کنید و همچنین استفاده کردن از نرم کننده برای ساقه مو طراحی شده و هرگز نباید از آن برای ریشه موهای خود استفاده نمایید. هفته یک تا دو بار می توانید از ماسک مو استفاده کنید. استفاده کردن بیش از حد از ماسک مو و مواد نرم کننده نه تنها برای موهای شما فایده ای نخواهد داشت بلکه موجب آسیب رسیدن به آنها نیز خواهد شد. پس از استحمام می توانید از روغن هایی مثل روغن آرگان روی ساقه موهای خود استفاده کنید. روغن آرگان به آسانی جذب مو شده و قدرت آبرسانی زیادی هم دارد.

حالت دادن به موها

یکی از کارهایی که می تواند باعث آسیب رسیدن به موهای شما شود استفاده از روش های حالت دهنده مو مثل فر کردن یا صاف کردن می باشد که در آنها از مواد شیمیایی مضر استفاده شده و می تواند باعث ریزش مو شود. صاف کردن موها می‌تواند باعث ایجاد مو خوره شده و اگر این کار چند بار اتفاق بیفتد آسیب های جدی به موی شما خواهد رسید. بنابراین بهتر است به جای صاف کردن و یا فر کردن موها، آنها را آبرسانی و تغذیه کنید تا به صورت طبیعی خوش حالت شود.

حتما بخوانید:   آیا موهای کرکی را لیزر کنیم یا نه

استفاده از آب داغ

یکی دیگر از مواردی که می تواند برای موهای شما مضر باشد شستن موها با آب بسیار داغ می باشد که این کار به کل مو و ریشه آن آسیب وارد می کند. بخار موجود داخل حمام موجب باز شدن فولیکول ها می شود و این امر باعث وز شدن و خشک شدن موها خواهد شد. بنابراین بهتر است برای شستن موها از آب ولرم استفاده نمایید و در انتها هم چند ثانیه موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید. آب سرد می تواند باعث صاف شدن و نرم شدن موهای شما شود.

رژیم غذایی ناسالم

آسیب دیدن موها و ضعیف بودن ریشه بیشتر به علت رژیم غذایی ناسالم می باشد. موها برای آن که رشد کافی داشته باشند و سلامت آنها حفظ شود نیاز به انرژی دارند و این انرژی از مواد مغذی تامین می شود. رژیم غذایی سالم می تواند شامل گوشت، ماهی، چربی، پنیر کم چرب، اسفناج، سفیده تخم مرغ، سویا، سبزیجات، میوه و غلات باشد که در تقویت و رشد موها بسیار موثر است. همچنین آب یکی از ضروریات موها و پوست بدن می باشد که نوشیدن آن به اندازه کافی در طول روز می تواند به تقویت موهایی که ضعیف شده اند کمک کند.

سیگار کشیدن و مضرات آن برای مو

یکی دیگر از مواردی که آسیب بسیار جدی برای پوست و موی شما دارد سیگار کشیدن می باشد. دود سیگار موجب کوچک شدن فولیکول مو خواهد شد. اگر فولیکول مو کوچک شود جریان خون به آن محدود خواهد شد و رشد مو متوقف می گردد.کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب برساند همچنین تارهای آن بسیار نازک می شود. در واقع دود سیگار فولیکول مو را خفه می کند. هنگامی که فولیکول نتواند تنفس کند و یا جریان خون در آن به درستی انجام نشود موها ضعیف و شکننده خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به معرفی موارد اشتباهی که می‌تواند به موهای شما آسیب وارد کند پرداختیم. برای آن که موهایی شاداب، سالم و زیبا داشته باشید باید به فکر تقویت کردن ریشه و ساقه آن با مواد طبیعی و راهکارهای درست باشید. چنانچه در زمینه نگهداری و مراقبت از پوست و مو تجربه‌ای دارید حتماً آن را در قسمت دیدگاه‌ ها با ما در میان بگذارید.

31

آسیب زدن مو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کارهای اشتباهی که می تواند به موی شما آسیب برساند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x