مجله سلامت پوست

درمان سریع سوختگی پوست|راهنمای از بین بردن جای سوختگی

یکی از علل های بروز قرمزی و درد بر روی پوست سوختگی است که نوعی آسیب شایع می باشد. سوختگی پوست به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از: سوختگی درجه یک، درجه دو و درجه سوم که هر کدام بر روی لایه ای از پوست تاثیر می گذارد. سوختگی درجه یک بر روی لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم تاثیر می گذارد و موجب قرمزی و درد می شود ولی به راحتی با استفاده از روش های مختلف قابل درمان است و از آن به عنوان سوختگی سطحی یاد می شود. سوختگی درجه دوم بر روی دو لایه اولیه (بیرونی) و میانی پوست یعنی اپیدرم و درم اثر می گذارد که جدی تر از سوختگی درجه اول است و باید سریعا درمان گردد. سوختگی درجه سوم جدی ترین و خطرناک ترین نوع سوختگی است که بر روی بافت های زیر پوستی، عضلات، عروق خونی و استخوان ها تاثیر می گذارد و این نوع سوختگی باید کاملا سریع و بدون وقفه توسط پزشک درمان شود اما سوختگی درجه اول با استفاده از درمان های خانگی و روش های طبیعی قابل درمان است به علاوه این روش درمانی برای سوختگی درجه دوم در صورت شدید نبودن آن نیز قابل استفاده و موثر است.
photo ۲۰۲۳ ۰۲ ۱۶ ۲۳ ۱۵ ۳۴

راهکارهای درمان سریع سوختگی پوست

استفاده از سیب زمینی:

از آنجایی که سیب زمینی خام دارای خاصیت تسکین دهندگی می باشد و از تحریک پوست جلوگیری می کند می تواند به تسکین درد و تاول های حاصل از سوختگی نیز کمک نماید. برای درمان سوختگی و نتیجه گیری بهتر، به محض سوختگی سطحی پوست یک سیب زمینی خام را به صورت نازک برش دهید و بر روی سوختگی قرار دهید و به آرامی نه با فشار زیاد، مالش دهید تا آب آن خشک شود.

استفاده از آب سرد:

آب سرد در درمان سوختگی و جلوگیری از گسترش آن بسیار موثر می باشد. آب سرد را می توان به ۲ روش برای سوختگی به کار برد که عبارتند از:

۱: قرار دادن محل سوختگی به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در زیر شیر آب سرد

حتما بخوانید:   درمان و پیشگیری از عرق سوز شدن لای پا

۲: قرار دادن کمپرس سرد مثلا شیر سرد بر روی محل سوختگی به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه و تکرار آن ۳ الی ۴ بار در طول روز

نکته: توجه داشته باشید که هیچگاه نباید از یخ برای سوختگی استفاده شود چرا که موجب مقاومت در برابر جریان خون و آسیب دیدن بافت های پوستی می گردد.

سوختگیاستفاده از چای کیسه ای:

چای سیاه یا همان چای کیسه ای حاوی اسید تانیک می باشد که در تسکین درد حاصل از سوختگی و خنک نمودن گر گرفتی محل سوخته شده موثر می باشد، برای مشاهده میزان اثر گذاری این ماده بر روی سوختگی می توانید آن را به ۲ روش امتحان کنید که عبارتند از:

۱: ۳ عدد چای کیسه ای را درون یک لیوان آب سرد قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه خیس بخورند، سپس بر روی سوختگی قرار دهید

۲: ۳ الی ۴ عدد چای کیسه ای را در ۲ لیوان آب برگ نعناع و ۴ لیوان آب جوش بگذارید و اجازه دهید که به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند، سپس ترکیب آب ها را جدا کرده، یک تکه پنبه را به آن آغشته کنید و بر روی محل سوختگی قرار دهید

استفاده از عسل:

عسل به طور طبیعی دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و تسکین دهندگی می باشد از این رو در پاکسازی محل سوختگی و جلوگیری از عفونت آن بسیار موثر است. برای استفاده از عسل همواره می توانید مقداری از آن را بر روی محل سوختگی قرار دهید یا بر روی گاز استریل بریزید و سپس بر روی محل مورد نظر قرار دهید، هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار بانداژ را تعویض نمایید.

استفاده از آب پیاز:

پیاز به طور طبیعی حاوی دو ماده به نام کوئرستین و گوگرد می باشد که هر دوی آنها در درمان سوختگی موثر و از ایجاد تاول ناشی از سوختگی بر روی پوست جلوگیری می نمایند، برای مشاهده میزان اثر گذاری پیاز بر روی سوختگی، ابتدا باید یک عدد پیاز را خرد کنید و پس از خرد نمودن آن را له کنید و بفشارید تا آبش جدا شود، سپس یک تکه پنبه یا پارچه را به آب پیاز آغشته کنید و بر روی محل سوختگی قرار دهید. این کار را حداقل ۲ الی ۳ بار در طول روز انجام دهید و هر بار برای تکرار این عمل از پیاز تازه استفاده نمایید چرا که پیاز مانده سریعا میکروب را به خود جذب می نماید.

استفاده از آلوئه ورا:

آلوئه ورا دو خاصیت مهم از جمله ضد قابض و درد بودن دارد، از این رو در درمان سوختگی و کاهش درد ناشی از آن موثر می باشد. برای استفاده از این ماده بر روی سوختگی ابتدا باید محل مورد نظر را با آب سرد یا سرکه به خوبی بشویید، سپس با توجه به میزان سوختگی ژل درون  ۱ الی چند برگ آلوئه ورا را خارج نمایید و به مدت چند دقیقه مثلا ۳۰ دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار دهید، هر روز این فرایند را تا زمان بهبودی تکرار نمایید.
photo ۲۰۲۳ ۰۲ ۱۶ ۲۳ ۱۵ ۳۴
نکته: در صورت دسترسی نداشتن به برگ آلوئه ورا می توانید پماد یا کرمی را مصرف کنید که حاوی عصاره آلوئه ورا باشد.

حتما بخوانید:   آیا سفیده تخم‌مرغ برای چروک پوست مناسب است ؟

استفاده از روغن اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس دارای خاصیت ضد عفونی و ضد درد می باشد به همین سبب پوست سوخته را ضدعفونی کرده و از عفونت نمودن آن جلوگیری می نماید به علاوه محل سوختگی نیز زخم نمی شود. برای مشاهده میزان اثر گذاری روغن اسطوخودوس باید در طول روز ۴ الی ۵ بار و هر سری بین ۳ تا ۴ قطره بر روی محل سوختگی بریزید یا هر سری ۵ الی ۷ قطره از این روغن را بر روی گاز استریل بریزید و هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار آن را عوض نمایید.

استفاده از مخلوط آب و سرکه:

همان طور که گفته شد آب سرد برای سوختگی موثر است و سرکه نیز همانند آلوئه ورا از خاصیت ضد قابض و ضد عفونی کنندگی برخوردار است. برای استفاده باید مقدار مساوی آب و سرکه را با یکدیگر ترکیب کنید و یک تکه پنبه استریل را به آن آغشته نمایید، پنبه را بر روی سوختگی بگذارید و تعویض آن نیز فراموش نگردد.

نکته: این کار را مکررا انجام دهید تا درد ناشی از سوختگی تسکین یابد و سوختگی التیام یابد.

استفاده از برگ بارهنگ:

برگ بارهنگ یک ضد میکروب، ضد التهاب و خونریزی قوی است که از بروز زخم سوختگی جلوگیری کرده و آن را درمان می نماید. برای استفاده باید ۳ الی ۴ برگ بارهنگ را کاملا له کنید و آب آن را خارج کنید، سپس آب بارهنگ یا همان برگ له شده بارهنگ را بر روی محل مورد نظر قرار دهید.

استفاده از ماست:

ماست نوعی پادزهر برای درمان سوختگی محسوب می شود که دارای خاصیت خنک کنندگی و تسکین دهندگی درد است. برای بهبودی سوختگی، یک فنجان ماست را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی محل بمالید، سپس با آب سرد به خوبی شست و شو دهید، برای میزان اثرگذاری بیشتر از ماست ساده استفاده کنید و این کار را حداقل ۲ بار در طول روز انجام دهید.

حتما بخوانید:   مصرف بیش از حد ویتامین A چه عوارضی به دنبال دارد؟

استفاده از آب نمک:

نمک به خشک شدن سوختگی ها از داخل پوست کمک می نماید که همین امر موجب کاهش درد و سوزش می گردد. این ماده همچنین به درمان سوختگی دهان که حاصل از غذا یا نوشیدنی داغ است کمک می کند. برای بهبود سوختگی باید نصف قاشق چایخوری نمک را در ۱ لیوان آب گرم به خوبی مخلوط نمایید و ۱ الی ۲ ساعت محل سوختگی را با آن شست و شو دهید.

استفاده از پوست موز:

photo ۲۰۲۳ ۰۲ ۱۶ ۲۳ ۱۵ ۳۴
پوست موز حاوی لوتئین است که یک آنتی اکسیدان به شمار می آید و کاهنده التهاب تورم پوست می باشد به علاوه در جهت درمان سوختگی نیز موثر است، از این رو در زمان سوختگی می توانید پوست موز را بر روی ناحیه سوخته بمالید و اجازه دهید تا سیاه شود سپس آن را بردارید، همین روند را چند بار در طول روز جهت بهبودی سریعتر انجام دهید.

استفاده از سویا سس:

سویا سس به خوبی می تواند سوختگی درجه اول و دوم را درمان نماید و از ایجاد تاول حاصل از آن جلوگیری کند. برای درمان باید با توجه به میزان سوختگی سویا سس روی محل مورد نظر بریزید و پس از گذشت نیم ساعت به خوبی با آب سرد بشویید.

استفاده از بلغور جوی دوسر:

برخی اوقات سوختگی موجب بروز خارش می شود که بسیار ناخوشایند است. بلغور جوی دوسر در درمان خارش پوستی بسیار موثر است از این رو در حین سوختگی و بروز خارش می توانید یک فنجان جوی دوسر را به یک تشت آب اضافه کنید و ناحیه سوخته شده را به مدت ۲۰ دقیقه در آن فرو ببرید.

سوختگیاستفاده از روغن خردل و زردچوبه:

روغن خردل و زردچوبه نیز همانند دیگر مواد گفته شده جهت تسکین دادن سوختگی موثر است و از زردچوبه نیز به عنوان یک آنتی بیوتیک برای درمان سوختگی یاد می‌شود. برای مشاهده میزان اثرگذاری این ماده بر روی سوختگی باید یک قاشق چایخوری زردچوبه را با یک قاشق غذاخوری روغن خردل به خوبی مخلوط نمایید و به مدت ۳۰ دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید پس از گذشت این مدت زمانی آن را بشویید.

سخن پایانی

به طور کلی سوختگی اتفاقی بسیار ناخوشایند است و سبب ایجاد درد و سوزش در پوست می گردد از این رو باید سریع درمان شود تا همواره به پوست و بدن آسیب وارد نکند و موجب بروز عفونت های پوستی نگردد.

31

درمان سریع سوختگی پوست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

درمان سریع سوختگی پوست|راهنمای از بین بردن جای سوختگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x