خدمات نظافتی

راهنمای جامع علامت های روی لباس و معنی هر کدام

راهنمای جامع علامت های روی لباس و معنای هر کدام | معنی علائم شستشوی روی لباس

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در مواقعی که لباس جدید تهیه می‌کنید در گوشه آن برچسبی وجود دارد که در مورد لباس اطلاعات مهمی را به شما می‌دهد. برای اینکه به صورت صحیح از لباس خود نگهداری کنید، باید با مفهوم علامت ها آشنایی کافی داشته باشید تا پوشاک خود را بهتر بشناسید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مفهوم علائم روی لباس

علائمی که بر روی لباس‌ها قرار دارد، اطلاعات مهمی مانند نوع پارچه، الیاف، رنگ و ویژگی‌های دیگر آن بیان می‌کند. برخی از این علامت‌ های بین‌المللی در مورد خشک کردن، شستن و اتو کردن لباس اطلاعات مهمی را می‌دهد. بنابراین پیش از آنکه لباس مورد نظر را مورد شستشو قرار دهید، خشک کنید یا اتو کنید، باید به علائمی که بر روی این برچسب آمده است توجه کنید.

علامت روی لباس

علامت تشت آب

بر روی برچسب لباس اگر علامت تشت آب را مشاهده کردید یعنی این لباس را می‌توانید با ماشین لباسشویی یا دست مورد شستشو قرار دهید.

علامت ضربدر

بر روی برچسب لباس علامت ضربدر به معنی این است که شما نمی‌توانید این لباس را با استفاده از ماشین لباسشویی یا دست مورد شستشو قرار دهید و حتماً باید شستشوی آن را به خشک‌شویی بسپارید.

علامت دست

در مواقعی که بر روی برچسب لباس شما علامت دست وجود دارد بدین معنا است که شما می‌توانید این لباس را به صورت دستی مورد شستشو قرار دهید.

علامت دایره کوچک در تشت

اگر بر روی برچسب لباس علامت دایره کوچک با تشت آب را مشاهده می‌کنید، بدین معنا خواهد بود که لباس مورد نظر را می‌توانید با دست یا ماشین لباسشویی با پایین‌ترین دما مورد شستشو قرار دهید.

علامت دو دایره کوچک در تشت

وقتی که بر روی برچسب لباس خود علامت دو یا سه دایره با تشت را مشاهده می‌کنید، بدین معنا خواهد بود که لباس را می‌توانید در دمای بالاتر هم بشویید. به عنوان نمونه یک دایره بدین معنا است که لباس فوق را می‌توانید با دمای ۳۰ درجه بشویید. دو دایره به این معنا است که لباس را می‌توانید با آبی که ۴۰ درجه است، بشویید. هر کدام از این دایره‌ها به دما ۱۰ درجه اضافه می‌کنند.

بسیاری معتقد هستند که استفاده از دمای ۴۰ یا ۳۰ درجه برای شستن لباس‌ها از نظر انرژی و اقتصادی بسیار مناسب می‌باشد و به همین علت در برچسب لباس در بیشتر مواقع برای دمای شستشو این دو درجه بیان می‌شود.

علامت خط زیر تشت

وقتی که علامت یک خط در زیر تشت بر روی برچسب لباس وجود دارد بدین معنا است که تنظیم دور ماشین برای الیاف مصنوعی می‌باشد. در این حالت ممکن است پارچه چروک شود.

علامت دو خط زیر تشت

اگر بر روی برچسب لباس علامت دو خط زیر تشت را مشاهده می‌کنید، حاکی از این است که پارچه لباس شما بسیار حساس و ظریف است و باید برنامه شستشوی بسیار ملایم را برای آن انتخاب نمایید.

علامت مثلث

وقتی که بر روی برچسب لباس علامت مثلث وجود دارد یعنی شما می‌توانید در صورت ضرورت از سفید کننده نیز استفاده نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه

ضربدر روی مثلث

اگر روی برچسب لباس شما علامت ضربدر روی مثلث قرار داده شده است یعنی شما نمی‌توانید از سفید کننده برای شستشوی این لباس استفاده کنید و استفاده از سفید کننده برای این لباس ممنوع خواهد بود.

علامت لباس

علامت CI در مثلث

در مواقعی که  برچسب لباس علامت مثلث با حرف cl درون آن مشاهده می‌کنید، یعنی می‌توانید از سفید کننده کلردار برای شستن لباس مورد نظر استفاده نمایید.

علامت دو خط در مثلث

وقتی که بر روی برچسب لباس خود علامت مثلثی که در آن دو خط مورب قرار دارد را مشاهده می‌کنید، یعنی نمی‌توانید از سفید کننده‌های کولردار برای شستن لباس خود استفاده نمایید و این کار ممنوع است.

علامت روی برچسب در مورد خشک‌شویی

بر روی برچسب لباس‌ها علامت مربوط به خشک‌شویی لباس یک دایره کوچک می‌باشد.

 • در صورتی که دایره کوچک برای برچسب لباس وجود دارد، یعنی لباس باید خشک‌شویی شود.
 • در صورتی که بر روی برچسب لباس شما علامت p قرار دارد، مسئول خشک‌شویی قادر خواهد بود خشک‌شویی را فقط با مواد حلال کلر انجام دهد.
 • در صورتی که درون دایره علامت A مشاهده شود یعنی خشک‌شویی برای مواد شوینده محدودیتی ندارد.
 • در صورتی که علامت F در دایره مشاهده شود، برای خشک‌شویی باید از مواد پترولیم استفاده شود.
 • در صورتی که بر روی دایره علامت ضربدر وجود داشته باشد یعنی لباس به خشک‌شویی نیازی ندارد.
 • در صورتی که در قسمت پایین دایره سمت راست خط مستقیم وجود داشته باشد، یعنی خشک‌شویی در حرارت کم باید انجام گردد.
 • چنانچه در پایین دایره سمت چپ خطی مشاهده شود یعنی خشک‌شویی باید کوتاه مدت باشد.

علامت مربوط به اتو زدن

پیش از آنکه لباس خود را اتو کنید، باید به برچسبی که روی آن قرار داده شده است، دقت کنید. تصاویر مربوط به اتو زدن لباس در ۶ حالت می‌تواند وجود داشته باشد که عبارت هستند از:

 • در صورتی که برای برچسب لباس شما عکس اتوی ساده وجود داشت، یعنی می‌توانید آن لباس را اتو کنید.
 • در صورتی که بر روی اتو علامت ضربدر وجود داشته باشد، یعنی ممکن است که لباس شما در صورت اتو شدن آسیب ببیند. بنابراین لباس را نباید اتو کنید.
 • اگر تصویری شبیه به ستاره در پایین اتو در برچسب به لباس شما وجود دارد، یعنی برای اتو کردن لباس از بخاری استفاده نکنید.
 • چنانچه بر روی برچسب لباس شما عکس یک اتو با دایره‌ای وجود داشت یعنی لباس باید در دمای پایین اتو شود.
 • چنانچه در میان اتو دو دایره وجود داشته باشد، دمای اتو باید در حدود ۱۵۰ درجه یا حالت متوسط قرار داده شود.

علامت مربوط به چلاندن لباس

در گذشته‌های دور افراد برای اینکه آب اضافه لباس‌ها را بگیرند، لباس را می‌پیچاندند. در این حالت به برخی از لباس‌ها آسیب‌های جدی وارد می‌شود. اما امروزه وقتی که برخی از لباس‌ها به دلیل ضعیف بودنشان با دست مورد شستشو قرار می‌گیرند، باید برچسب و علامت‌هایی که بر روی آن قرار دارد را بررسی نمایید و علامت چلاندن روی آن را پیدا کنید.

 • در صورتی که در مربع یک دایره مماس وجود داشته باشد یعنی می‌توانید لباس مورد نظر را در خشک کن ماشین قرار دهید.
 • در مواقعی که بر روی برچسب لباس علامت چلاندن وجود داشته باشد می‌توانید آب اضافه را با پیچاندن لباس بگیرید.
 • اما اگر بر روی علامت چلاندن لباس، علامت ضربدر خورده بود یعنی نباید لباس را چلاند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  شیوه درست جارو زدن فرش با جاروبرقی | تنظیم جاروبرقی

علامت مربوط به خشک کردن لباس

نماد خشک کن ماشین لباسشویی بر روی برچسب لباس‌ها نشان دایره‌ای درون مربع می‌باشد، که ممکن است به ۵ صورت مختلف وجود داشته باشد. که عبارت می‌باشند از:

 • در صورتی که در مربع یک دایره مماس وجود داشته باشد یعنی لباس را می‌توانید در خشک کن ماشین لباسشویی بگذارید.
 • در صورتی که یک دایره کوچکتر در خشک کن با لباسشویی وجود داشته باشد، حرارت خشک کن را اطلاع می‌دهد.
 • وجود یک نقطه بدین معنا است که لباس با حرارت کم خشک شود. اما اگر دو نقطه وجود دارد باید با حرارت متوسط و در صورت وجود سه نقطه در حرارت بالا باید خشک نمایید.
 • در صورتی که بر روی علامت ضربدر وجود داشته باشد یعنی لباس را در خشک کن لباسشویی نباید قرار دهید.

علامت خشک کردن طبیعی لباس

علامت بین المللی بر روی برچسب لباس‌ها برای نشان دادن خشک کردن لباس به حالت طبیعی، شکل مربع ساده می‌باشد که دارای سه حالت است:

 • وقتی که در مربع یک خط افقی وجود دارد، یعنی لباس باید بر روی رخت‌آویز به صورت صاف پهن شود تا شکل آن تغییر نکند.
 • در صورتی که در مربع یک خط خمیده وجود دارد یعنی لباس را می‌توانید روی رخت آویز در هوای آزاد پهن کنید.
 • چنانچه بر روی برچسب لباس شکل مربع با سه خط پایین آن وجود داشته باشد یعنی لباس مورد نظر را باید در داخل خشک کنید و فقط از چوب رختی آن را آویزان نمایید تا چروک نگردد.

علامت لباس

اهمیت دقت به علامت برچسب لباس

برای همه افراد پیش آمده است پس از شستن، اتو کردن یا خشک کردن، لباس مورد علاقه آنها خراب شده است. دلیل آن این است که به علائمی که بر روی برچسب لباس‌ها وجود دارد، توجه کافی نمی‌شود و به صورت غیر استاندارد و غیر اصولی لباس مورد نظر مورد شستشو قرار می‌گیرد.

برچسب‌هایی که برای لباس‌ها قرار دارد، اطلاعات بسیار مهمی از رنگ، بافت، نوع پارچه، نحوه شستشو، نحوه خشک کردن، نحوه اتو کردن و… را در مورد لباس به کاربران می‌دهد. با استفاده از این نمادها و لوگوها می‌توانید در شرایط استاندارد لباس خود را نگهداری کنید.

اکثر این علائم بین المللی می‌باشند. در زمان‌های گذشته هر کدام از کشورها علامت‌های خاص خود را داشتند اما به مرور زمان این علامت‌ها به صورت بین‌المللی و مشترک درآمدند. دقت به علامت‌ هایی که بر روی برچسب لباس قرار دارد از آسیب دیدن لباس‌ها و پارچه‌ها جلوگیری خواهد کرد.

با توجه به نوع پارچه لباس، نحوه شستشو، خشک کردن و اتو کردن آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در صورتی که به این موضوع توجه نداشته باشید و به صورت غیر استاندارد این کارها را انجام دهید در مدت زمان بسیار کمی لباس مورد نظر شما آسیب خواهد دید و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین قبل از این کارها را انجام دهید، حتماً باید به توضیحات روی برچسب لباس خود توجه کافی داشته باشید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای جامع علامت‌ های روی لباس‌ و معنی هر کدام از آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی علامت‌های روی لباس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا