خدمات نظافتی

آسان ترین روش برای تمیز کردن و برق انداختن کف دستشویی

آسان ترین روش برای تمیز کردن و برق انداختن کف دستشویی | نظافت سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی به دلیل اینکه در مجاورت با آب و رطوبت است، محل رشد انواع زیادی از باکتری و قارچ های بیماری زا است، علاوه بر آن این محیط ها می‌توانند انواعی از بیماری های واگیردار را انتقال دهند. می‌توانید با تمیز نگهداشتن و نظافت سرویس بهداشتی باعث حفظ سلامت خودتان و خانواده تان شوید. سرویس بهداشتی مکانی است که همه افراد خانواده نسبت به تمیز بودن و نظافت آن حساس هستند. پس بهتر است حداقل یک روز در هفته را برای نظافت دستشویی درنظر بگیرید.

نظافت و تمیز کردن کاشی های سرویس بهداشتی یکی از سخت ترین کار های منزل می‌باشد که زمان زیادی باید شما برای آن صرف کنید. کاشی های سرویس بهداشتی که در آن قارچ و کپک رشد کرده است، تمیز کردن آن اصلا آسان نیست و شما نباید اجازه دهید که مدت طولانی از تمیز کردن سرویس بهداشتی بگذرد، زیرا باعث رشد کپک و قارچ می‌شود و در این شرایط تمیز کردن آن به شدت سخت می‌شود.

اگر خانه شما جدید و تازه ساخته شده باشد، شما باید هر سه یا چهار روز برای اینکه دستشویی جرم نگیرد و نیاز به شوینده های شیمیایی نداشته باشد، آن را بشویید.

داخل لگنی آب داغ بریزید و مقداری کمی پودر لباسشویی بریزید و آن را با هم حل کنید. محلول به دست آمده را روی سرامیک های کف بریزید و نیم ساعت یعنی ۳۰ دقیقه اجازه بدهید که آن محلول روی کاشی ها بماند، سپس با جارو و یا برس آن را خوب بسایید و بعد با آب بشویید. این کار را حداقل یک بار در هفته انجام دهید. دیگر هیچ موقع برای تمیزکاری سرویس بهداشتی به مواد شوینده سفید کننده نیازی ندارید.

تمیز کردن سرامیک دستشویی

برای تمیز کردن و برق انداختن سنگ شیار های بین سرامیک ها شما می‌توانید از سفید کننده ها و مقداری پنبه کمک بگیرید. این پنبه ها را به صورت گلوله های بزرگ کنید و در سفید کننده بزنید و سپس بر روی سرامیک و کاشی ها بکشید. البته شما می‌توانید از خمیر دندان هم برای از بین بردن جرم ها از روی کاشی و شیارهای بین کاشی ها و لکه های آب استفاده کنید.

حتما بخوانید:   وسایل تمیزکاری خانه چه چیزهایی هستند؟

البته حتماً به این نکته توجه کنید که مواد شوینده شیمیایی غیر استاندارد می‌تواند به بافت و طرح کاشی و لعاب سرامیک شما آسیب برساند. پس حتماً در خرید مواد شوینده استاندارد دقت کنید و مطمئن شوید شوینده ای که می‌خرید استاندارد است.

تمیز کردن دستشویی

کاشی های دستشویی را چگونه تمیز کنیم؟

مواد سفید کننده برای برق انداختن و تمیز کردن کاشی ها و درزها یا دوغاب اطراف آنها بسیار خوب است. شما باید از بهترین شوینده سرویس بهداشتی استفاده کنید، تا مطمئن شوید سطوح کاشی ها و درزهای آن موجب نشود حمام شما کثیف تر از آن چیزی که هست به نظر برسد. حتماً به دستورالعمل های روی برچسب محصولات دقت کنید و قبل از استفاده از هر مواد شوینده شیمیایی آن را تست کنید.

سرامیک ها و یا کاشی ها چیزی بیشتر از یک تزیینات ساده و یا یک کفپوش دیوار هستند. آنها می توانند بخش اصلی سرویس بهداشتی شما باشند. پاک کردن دوغاب کاشی و یا درزهای آن یکی از بخش‌های مهم تمیز کردن و نظافت است که باعث می‌شود کاشی های شما تمیز تر جلوه دهند.

دوغاب خاکستری و سفید به راحتی لکه میشود و امکان دارد باعث شود یک مکان حتی با وجود تمیز بودن کثیف جلوه دهد و یا کثیف دیده شود. خود کاشی ها و سرامیک ها نیز هر چند وقت یکبار نیاز به کمی توجه و رسیدگی دارند، پس یک تمیز کننده کاشی خوب باید از بخش های ضروری محصولات موجود در منزل برای نظافت و تمیزکاری باشد.

نیازی نیست ساعت ها زمانتان را صرف ساییدن کف سرویس بهداشتی بکنید. اگر شما نمی‌دانید که چگونه دوغاب و درز های کاشی را تمیز کنید، چند روش بسیار خوب وجود دارد تا شما سریع و راحت با آلودگی ها مقابله کنید. در نتیجه زمان کافی برای انجام کارهای لذت بخش تر برای شما باقی می‌ماند.

نظافت سرامیک و کاشی های دستشویی

اگر دستشویی را مرتب تمیز نکنید، بین سوراخ و درزهای کاشی داخل سرویس بهداشتی، قارچ و کپک هایی به وجود می‌آید که برای از بین بردن این قارچ‌ها و کپک ها شما باید روی بخش‌های مورد نظر مقداری سرکه سفید بمالید و سپس دستشویی را تمیز کنید. این روش بسیار کاربردی و موثر است.

چگونه از جوش شیرین و لیمو استفاده کنیم؟

جوش شیرین یکی از پاک کننده های طبیعی است که در همه خانه ها یافت می‌شود. جوش شیرین یکی از راه های از بین بردن جرم و لکه آب از روی سطوح کاشی ها است. جوش شیرین مانع از چسبیدن انگل به کاشی های چرب می شود. شما می‌توانید یک بار در هفته سطوح کاشی ها را با نصف لیمو تمیز کنید و برای ۱۵ دقیقه اجازه دهید روی سرامیک ها بماند. بعد با آب بشویید و آن را خشک کنید.

حتما بخوانید:   ترفندهایی برای از بین بردن لکه‌های لباس|شستشوی صحیح لباس در لباسشویی

چگونه سقف و دیوار دستشویی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن سقف و دیوارهای سرویس بهداشتی یک اسفنج را به سرکه آغشته کنید و روی سقف و یا دیوار بکشید، ۱۵ دقیقه صبر کنید و دوباره این کار را تکرار کنید و اجازه دهید که سرکه یک شب روی کاشی ها باقی بماند، تا به خوبی اثر کند. بعد از گذشت یک شب، اسفنج آغشته به پروکسید هیدروژن را روی قسمت های مورد نظر بمالید تا براق و تمیز شود.

البته شما می توانید برای از بین بردن جرم دستشویی از محلول سفید کننده و یا وایتکس استفاده کنید. برای برق انداختن کاشی های سرویس بهداشتی همزمان با مایع سفید کننده از جوش شیرین هم استفاده کنید.

قرص های ژول هم برای از بین بردن جرم های دستشویی خوب است. برای اینکه از قرص های ژول استفاده کنید، شما باید راه آب را ببندید و یک قرص را در سینک بیندازید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را بشویید.

 سرکه برای چه نوع کاشی هایی است؟

برای نظافت کاشی ها به میزان مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و درون سطلی بریزید. این محلول را شما می‌توانید برای هر نوع کاشی استفاده کنید. از خاصیت تمیز کنندگی سرکه برای تمیز کردن بسیاری از سطوح می‌‌توانید استفاده کنید.

چه نکاتی برای تمیز کردن درزها و یا دوغاب کاشی ها وجود دارد؟

قبل از شروع تمیز کردن درز ها از یک تی خشک و یا جارو برای پاک کردن سرامیک های کف و یا یک پارچه خشک برای پاک کردن کاشی های دیوار استفاده کنید. با انجام این کار هرگونه گرد و غباری از بین می‌رود و شما دسترسی راحت تری به درزها پیدا می کنید.

در تمیز کردن درز ها نوع شوینده ای که شما استفاده می کنید مهم نیست، بلکه روش و شیوه ای که شما برای پاک کردن آلودگی ها و لکه ها به کار می‌گیرید مهم است. بهترین روش برای از بین بردن جرم استفاده از یک پاک کننده و دادن زمان کافی برای آن است،  تا تاثیرگذاری کافی داشته باشند.

شوینده ای را که انتخاب می‌کنید را روی درز ها بریزید و اطمینان حاصل کنید، که همه نقاط را کاملاً پوشانده است. ممکن است وقتی درز ها خیس می‌خورند، نیاز باشد دوباره مواد شوینده شیمیایی را روی آن بریزید. شما قرار نیست زمین را آغشته به مواد شوینده کنید، اما مطمئن شوید مایع شوینده همه درزها را پوشانده باشد.

حتما بخوانید:   معرفی چند ماده طبیعی به جای مواد شوینده شیمیایی

ماده شوینده را برای حدود نیم ساعت یعنی سی دقیقه بگذارید، باقی بماند تا لکه ها نرم شود و به راحتی پاک شوند.

یک برس و یا فرچه زبر برای نظافت و ساییدن درز ها استفاده کنید. اگر فرچه یا برس ندارید، می توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. البته بعد استفاده از این مسواک برای تمیز کردن سطوح کاشی، شما دیگر نباید آن را برای شستشوی دهان استفاده کنید.

شما اکنون می توانید با آب تمیز کاشی‌ های کف و یا سقف را بشویید و سپس خشک کنید. اگر هنوز هم لکه ها باقی مانده باشند شما می توانید این پروسه را برای چندین بار تکرار کنید.

چگونه سطوح کاشی و درز های آن را تمیز نگه داریم؟

رنگ کاشی ها سریع تغییر می کند. پس برای آنکه مطمئن شوید رنگ درزهای کاشی و سرامیک ها تغییر نمی‌کند، شما باید نظافت سطوح و درزهای کاشی را به صورت مداوم انجام دهید و نظافت آن را بخشی از برنامه ریزی های هفتگی خود قرار دهید.

هر روز سرامیک کف را حتماً جارو بزنید و هفته ای یک بار روی آن را دستمال و یا تی بکشید. همچنین شما می‌توانید هر چند وقت یکبار از بخارشوی استفاده کنید. بخارشوی می تواند آلودگی ها را به خوبی از بین ببرد. هر چیزی که روی زمین می‌ریزید را بلافاصله تمیز کنید و اجازه ندهید چسبندگی یا لکه هایی باقی بماند که در گذر زمان پاک کردن آن برای شما سخت شود.

کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر جایی را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود مکان تمیز تر، بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد. این توصیه ها را به کار بگیرید تا نتایج مطلوب آنها را ببینید.

تمیز کردن دستشویی

نکات طلایی نظافت دستشویی

  •  فقط به روشویی، سنگ دستشویی، کاشی ها و وان حمام توجه نکنید. جا حوله ای، فلاش تانک، جای دستمال، کاغذی شیرآلات و سطل دستشویی هم نیاز به نظافت دارند.
  • بعد از استفاده سرویس بهداشتی حتماً هواکش را روشن کنید و یا اگر پنجره دارد آن پنجره ها را باز بگذارید.
  • شوینده های شیمیایی بسیار قوی را که لعاب سنگ و سرامیک داخل سرویس بهداشتی را از بین می برند را هرگز نباید استفاده کنید.
  • کابینت روشویی را بیرون بریزید و کف آن را تمیز کنید حتماً آن را مرتب کنید و از لایه های پلاستیکی قابل شستشو برای آن استفاده کنید.

31

آسان‌ترین روش برای تمیز کردن و برق انداختن کف دستشویی

امتیاز سردبیر - 98%

98%

مجموع امتیازات

راهکارهای تمیز کردن دستشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x