مجله لوازم خانگی

همه چیز درباره قطعات یدکی سشوار | آشنایی با کارکرد قطعات سشوار

در دنیای مدرن کمتر منزلی ای می بینیم که همراه با لوازم آرایشی و وسایل بهداشتی خود سشوار نداشته باشد. سشوار مثل دیگر وسایل برقی امکان دارد خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. برای انجام تعمیرات سشوار ابتدا باید قطعات یدکی سشوار را بشناسید و عملکرد هر قطعه را بدانید.

موتور دستگاه سشوار چگونه است

ما دو نوع موتور در سشوار داریم. موتوری که به صورت موازی با المان متصل است، موتور یونیورسال نامیده می شود. این مدل موتور به دلیل هزینه بالا و نیاز مداوم به تعمیر و نگهداری کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل دیگر کمپرسور 12 ولتی می باشد. در اصل این موتور نیز تا حدودی جهانی است و در حال حاضر بیشتر از آن استفاده می گردد. این موتورها در سایزهای ریز تولید می گردد و هزینه نگهداری پایین تری دارند.

نکته پر اهمیت در بستن کمپرسور دستگاه در مدار رعایت پلاریته آن می باشد. اگر علامت D را روی یکی از پایانه های موتور ببینید، آن ترمینال موقعیت قطب مثبت می باشد.

اگر این موارد رعایت نشود، موتور پس از مدتی معکوس می شود و می سوزد.

انواع موتور سشوار چیست

ما 2 نوع موتور در سشوار داریم:

قطعات یدکی سشوار

1. موتور سشوار با جریان متناوب AC

این مدل از موتورهای سشوار که با جریان برق متناوب کار می نمایند عمدتا برای سشوار در آرایشگاه ها استفاده می شود. به این مدل سشوارهای حرفه ای گفته می شود. در این نوع از موتورها نوعی کربن برای نگه داشتن هسته در مرکز وجود دارد. این کربن به طور عادی بعد از گذشت حدود 3 سال فرسوده می گردد و نیاز به تعویض دارد. به این مدل از موتورهای سشوار، موتورهای سنگین گفته می شود.

قدرت، شدت باد و عمر طولانی از برترین مزیت های سشوارهایی می باشد که موتور هایشان با جریان برق AC یا متناوب کار می نماید. البته باید بگوییم که موتور آنها باید هر 6-12 ماه برای کارایی بهتر تعویض شود.

نحوه عملکرد در این نوع از سشوار های حرفه ای به این شکل می باشد که پس از ورود جریان الکتریکی به موتور دستگاه، هسته آن می چرخد. همانطور که هسته می چرخد، پروانه نیز می چرخد ​​و باد را از خود دور می کند. در واقع با کمک از سیم پیچ های مخصوص در بدنه موتور سشوار یک جریان متناوب برق از موتور عبور می کند و میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه| معرفی بهترین مدل های ترازوی آشپزخانه

در آینده این میدان مغناطیسی باعث حرکت هسته می شود. عمر مفید این سشوار مدل موتور سنگین و حرفه ای تقریبا 700-1200 ساعت می باشد. معمولا این دستگاه ها کم صدا هستند و به دلیل کارکرد بالای موتور قیمت بیشتری نیز دارند.

2. موتور DC سشوار

یکی دیگر از قسمت های سشوار موتور DC است. این مدل از موتورهای دستگاه سشوار با جریان برق مستقیم کار می نمایند. در سشوارهایی که برای مدت طولانی استفاده نمی شوند مانند: مصارف خانگی استفاده می شوند. به این مدل از سشوارها، سشوارهای غیرحرفه ای سبک یا موتور معمولی نیز می گویند.

سشوار با موتور DC دارای طول عمر 400 تا 700 ساعت می باشد.

این قسمت از سشوار به نام موتور یک تکه نیز معروف است. موتورهای مونوبلاک سبک تر و ریز تر از مدلهای AC می باشند. در این نوع موتورهای دستگاه سشوار چون توان پایین تری دارند پروانه فن را بزرگ می کنند تا هوای زیاد تری به خارج از دستگاه هدایت شود. به علاوه در این نوع از موتور سشوار یک دکمه به منظور کنترل دما و سرعت قرار داده شده است.

قطعه دیود سشوار چیست و چه کاربردی دارد

در دستگاه سشوار دو مدل دیود وجود دارد:

  • دیود آمپر پایین: این نوع از دیود در تولید پل دیودی استفاده می شود و جریان و آمپر پایینی دارد.
  • دیود با آمپر بالا: دیود با آمپر بالا برای یکسوسازی جریان متناوب برق استفاده می گردد. این دیود در مدار بیشتر پشت قطعه کلید اصلی دستگاه قرار می گیرد و ولتاژ را برای یکسوسازی نیم موج کاهش می دهد.
    در هر دستگاه سشوار از تعداد 5 دیود استفاده شده است.
  1. چهار عدد دیود جریان کم: این دیودها در سشوار برای ایجاد پل دیود و یکسو کننده همه امواج استفاده می گردد. در دنیای امروز به جای استفاده از چهار دیود از یک مجموعه کلی از دیود استفاده می نمایند.
  2. دیود با آمپر بالا: استفاده از این نوع دیود در سشوار برای اصلاح نیمه موج مناسب است. زمانی که سشوار به شبکه برق شهری وصل می گردد، با فشار دادن کلید اصلی دستگاه جریان برق از این دیود آمپر بالا عبور می نماید و ولتاژ را کاهش می دهد.
حتما بخوانید:   ترفندهایی برای تمیز کردن کف اتو بخار

گرم کننده یا هیتر المنت دستگاه سشوار چیست

وظیفه عنصر تولید کننده گرما در جهت باد می باشد. ساختار عنصر یک سیم پیچ کروم، که از جنس آلومینیوم یا کروم و یا جنس نیکل می باشد که به دور یک قطعه هسته عایق مخصوص پیچیده می شود. این سیم قابلیت تحمل جریان زیاد را دارد و در هنگام گرما به دلیل قرار گرفتن در مسیر هوای خروجی از سشوار دمای هوای خروجی را افزایش می دهد.

المنت در مدل های متفاوتی متناسب با دستگاه سشوار پیچیده و و همچنین ساخته می‌شود.

ترموستات دستگاه سشوار چیست و چه کاربردی دارد

وظیفه قطعه ترموستات در سشوار کنترل کردن جریان در مدار دستگاه است. به طور خودکار وقتی دمای سشوار از حد معینی فراتر رفت، مدار را برای زمان معینی قطع می نماید تا به مدار داخلی آسیب نرسد و بعد از کم شدن دما دوباره مدار دستگاه را متصل می کند.
ترموستات به شکل سری به مدار اصلی دستگاه متصل شده و المنت به آن لحیم می شود تا جریان برق در مسیر خنثی اصلی کنترل شود و در مواقع لزوم برق سشوار قطع گردد.

ترموستات از دو قطعه کنتاکت برای وصل کردن ورودی و خروجی برق و یک قطعه حساس به حرارت درست شده است که با توجه به دما دستگاه واکنش می دهد و اگر این دما از حد معینی بیشتر شود، دستگاه خاموش می شود.
اگر قصد تعمیرات دستگاه سشوار خود را دارید و قطعه ترموستات معیوب است، این قطعه بیشتر غیر قابل تعمیرات است و در صورت مشکل باید آن را تعویض کنید. به این دلیل که قطعه ترموستات به المنت لحیم شده است، باید این دو را با هم عوض نمایید.

هواکش یا پروانه فن چیست

وظیفه به وجود آوردن جریان باد درون دستگاه سشوار را  پروانه فن عهده دار است و قبل از قرار گیری قطعه المنت روی قسمت محور موتور دستگاه تعبیه می شود تا هوای گرم تولید شده را به خارج از سشوار هدایت کند.
اگر به دلایلی مثل کشیده شدن موهای سر خود در سشوار و پیچیدن موها دور فن، وارد شدن گرد و خاک به درون دستگاه و حتی وصل شدن سیم های درونی دستگاه سشوار به آن قطعه، چرخش فن دچار مشکل شده است، و گرما ایجاد نمی کند و از دستگاه حرارت بیرون نمی آید. اگر ترموستات در سشوار نباشد یا آسیب دیده باشد، گرما در درون سشوار باقی می ماند و به عایق های حرارتی و قسمت های هادی گرما و همچنین بدنه پلاستیکی سشوار آسیب زیادی وارد می کند.

حتما بخوانید:   معرفی خدمات پس از فروش هایسنس | نمایندگی محصولات Hisense

قطعات یدکی سشوار

بدنه دستگاه سشوار چگونه است

بدنه اصلی دستگاه سشوار از استیل یا جنس پلاستیک ساخته شده است. جنس استیل هم زیباست و هم در برابر حرارت مقاومت بیشتری را دارد و مواد پلاستیکی سشوار را سبک می کند اما امکان دارد به دلیل حرارت زیاد باعث تغییر شکل دستگاه شود.

دسته دستگاه سشوار چیست و چه کاربردی دارد

کلیدهای روشن و خاموش و کم و زیاد دستگاه سشوار روی دسته آن قرار می گیرند و مدارهای مخصوص دستگاه نیز در این بخش قرار دارند. به منظور عایق کاری این قسمت در برابر الکتریسیته با عایق های پلیمری یا لاستیکی ساخته می شود.

کنتاکت سشوار دو حالته چیست

قطعه کنتاکت یا همان کلید دارای دو اتصال است. یکی قسمت ورودی فاز و اتصال دوم بخش خروجی فاز است که بیشتر با محل ورودی با روشن یا 1 و قسمت خروجی کلید با خاموش یا 0 روی آن نمایش داده می گردد. در کل وقتی دستگاه سشوار مو را روشن می نماییم یا همانطور که در بالا ذکر کردیم، ما سوئیچ را روی روشن یا 1 می گذارید، جریان اجازه ورود به مدار را دارد و وقتی کلید را روی (0) خاموش می کنیم، جریان برق در مسیر مدار قطع می گردد.

کنتاکت سشوار سه حالته چیست

کلیدها یا کنتاکت های سه موقعیت بیشتر برای کنترل کردن مقدار جریان هوای سرد یا گرم و میزان گرما مورد استفاده قرار می گیرد. البته همه سشوارها این کلید را ندارند. اگر به فکر خرید سشوار دستگاه هستید، پیشنهاد می کنیم درباره بهترین برند های سشوار اطلاعاتی را کسب کنید تا بتوانید بهترین انتخاب و خرید را در زمینه سشوار داشته باشید.

در موقعیت نیمه گرم در کل ورودی فاز به فاز موقعیت داغ متصل می شود. اما جریان برق بیشتر کنترل می شود و موتور دستگاه با سرعت پایین تری کار می نماید و المنت سشوار شما کمتر داغ می گردد و در نهایت دما پایین می آید.

اگر سشوار شما دچار مشکلات و خرابی هایی شد برای رفع آن در صورت فنی بودن می توانید خودتان آن قطعه را تعویض کنید. اما اگر تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است کار تعمیرات سشوار خود را به افراد حرفه ای و متخصص بسپارید.

31

قطعات یدکی سشوار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع قطعات یدکی سشوار روش کارکرد آن ها آشنا خواهید شد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x