تعمیرات کولر آبی

چرا کولر آبی سر و صدای زیادی دارد | دلایل سر و صدای کولر آبی و رفع آن

کولرهای آبی وسایل پر مصرفی در تابستان هستند که سر و صدای زیاد آنها می تواند بسیار آزاردهنده باشند اگر کولر شما صدا می دهد نشان دهنده وجود مشکل در کولر است و حتماً باید برای رفع آن اقدام کنید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دلایل سر و صدای کولر آبی و روش های برطرف کردن آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

دلایل سر و صدای کولر آبی چیست؟

اگر وقتی کولر را روشن می کنید صدای جیرجیر به گوش شما می رسد باید حتماً مشکل را برطرف کنید زیرا صدای اضافه در کولر نشانه خرابی دستگاه می باشد این سر و صدا، زنگ خطری بوده و به شما هشدار می دهد که کولر به سرویس نیاز دارد برای این کار به سرویس کار ماهر مراجعه کنید تا قطعات داخلی دستگاه بررسی شود و در صورت نیاز، قطعه خراب باید تعمیر و یا تعویض شود.

دلایل سروصدای کولر آبی می تواند موارد زیر باشد:

  1. لرزش زیاد کولر آبی
  2. خشک شدن یاتاقان ها
  3. خراب شدن تسمه پروانه
  4. شل شدن پولی کولر
  5. تاب برداشتن پروانه
  6. خوردگی بوشن موتور

سر و صدای کولر آبی به دلیل لرزش زیاد کولر

لرزش کولر آبی می تواند باعث ایجاد سر و صدا در کولر شود اگر کولر آبی تراز نباشد و یا اینکه آن را در روی پایه های نامناسب قرار داده باشید و یا به طور صحیح به کانال کولر وصل نشده باشد می تواند دچار لرزش شده و ایجاد سروصدا کند در صورتی که مشکل را برطرف نکنید امکان دارد به مرور قطعات داخلی دستگاه مانند یاتاقان و بلبرینگ آسیب ببینند و سر و صدای زیادی تولید کنند.

کولر آبی

 

راه حل:

برای رفع مشکل باید کولر را تراز کنید تا لرزش کولر به حداقل برسد اگر کولر خود را در روی موزاییک و یا پایه های چوبی و همچنین بلوک سیمانی قرار داده باشد می تواند باعث لرزش کولر شود برای رفع مشکل توصیه می کنیم از چهار پایه مخصوص کولر آبی استفاده کنید.

در صورتی که دهانه کولر به کانال بطور دقیق وصل نیست باید آن را مستقیماً به کانال کولر متصل کنید استفاده از پارچه های برزنتی می تواند در کم شدن لرزش و برطرف کردن سر و صدا تاثیر گذار باشد.

سر و صدای کولر آبی به دلیل خشک شدن یاتاقان

مهمترین دلیل سر و صدای کولر آبی می تواند خشک شدن یاتاقان ها باشد یاتاقان یک قطعه اصلی در کولر آبی است که می تواند با کمک تسمه و پولی، نیروی مورد نیاز برای حرکت دادن پروانه را، به محور منتقل کند یاتاقان در دو طرف محور مرکزی پروانه قرار دارد و در دو نوع بلبرینگی و لغزشی موجود می باشد. یاتاقان نقش بسیار مهمی در کارکرد کولر دارد و رسیدگی به آن اهمیت زیادی دارد.

یکی از مهمترین دلایل سر و صدا در کولرهای آبی می تواند خشک شدن یاتاقان باشد اگر کولر آبی را به موقع سرویس نکنید و یاتاقان ها روغن کاری نشوند باعث ایجاد صدای جیغ و یا جیرجیر می‌ شود که بسیار هم آزار دهنده است. خشک شدن یاتاقان می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی مانند سخت کار کردن پروانه، خرابی محور پروانه و یا در مواردی هم باعث سوختن موتور شود.

راه حل:

یاتاقان در اثر حرکات مکانیکی خشک می شود و ممکن است به دلیل گرد و غبار محیط، آلوده شده باشد که در این صورت باید حتماً آن را روغن کاری و تمیز کنید توصیه می کنیم که حداقل ماهی یکبار و در صورت نیاز، ماهی چند بار یاتاقان را بررسی کرده و روغن کاری کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری کرده باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

برای روغن کاری کردن یاتاقان باید درپوش آن را برداشته و به اندازه سرریز شدن، داخل موتور روغن بریزید، بعد از آن پروانه را با دست بچرخانید تا یاتاقان روان شود گاهی ممکن است خشکی یاتاقان به اندازه ای زیاد باشد که با روغن کاری و یا حتی تمیز کردن هم درست نشود در این صورت باید یاتاقان را تعویض کنید.

جهت تعویض یاتاقان در مرحله اول فیوز کولر را قطع کنید تا خطری شما را تهدید نکند سپس شفت را شل کرده و پولی را جدا کنید و با کمک آچار مخصوص پیچ و مهره های مربوط به یاتاقان را باز کنید حالا می‌توانید یاتاقان جدید را نصب کرده و پیچ و مهره ها را هم محکم کنید.

سر و صدای کولر آبی به دلیل خراب شدن تسمه پروانه

خراب شدن تسمه پروانه کولر آبی می تواند باعث ایجاد سر و صدا در کولر شود تسمه پروانه یک قطعه مکانیکی در کولر است که با چرخش خود باعث انتقال نیرو از موتور به کمپرسور می شود تسمه در روی پولی و پروانه قرار گرفته است که می تواند باعث عملکرد بهتر یاتاقان شود و از لغزش های جزئی هم جلوگیری می کند. تسمه در سالم ماندن دینام بسیار موثر است.

بطور کلی می‌توان گفت که تسمه پروانه ارتباط مستقیم با عملکرد بهینه کولرهای آبی دارد یکی از دلایل سر و صدای کولر ممکن است خارج شدن و یا خراب شدن تسمه پروانه باشد اگر در هنگام سر و صدای کولر متوجه شدید که کولر خنک نمی کند باید به خراب شدن تسمه پروانه شک کنید. تسمه پروانه می تواند بر کارکرد دینام هم تأثیر بگذرد و در صورت خرابی تسمه پروانه، دینام داغ شده و ممکن است بسوزد، در این صورت کولر باد خنک تولید نخواهد کرد. البته دقت داشته باشید که هر سر و صدایی نمی تواند به دلیل خرابی تسمه پروانه باشد حتماً باید علائم دیگر را هم بررسی کنید.

راه حل:

در صورت خرابی تسمه پروانه باید آن را تعویض کنید همانطور که گفتیم تسمه پروانه یک قطعه مکانیکی بوده که ممکن است دچار فرسودگی شده و خراب شود به همین دلیل باید آن را بررسی کنید اگر متوجه شدید که تسمه پروانه ریش ریش و نخ نما و یا پاره شده است باید حتماً آن را تعویض کنید برای تعویض تسمه پروانه باید به وسیله دو انگشت خود آن را بیرون بکشید. برای اینکه تسمه خوب جا بیفتد باید از قسمت پولی موتور، این کار را شروع کنید و سپس قسمت دیگر آن را روی پولی پروانه بگذارید و آن را بچرخانید تا راحت جایگزین شود.

سر و صدای کولر آبی به دلیل شل شدن پولی

یکی دیگر از قطعاتی که می‌تواند باعث سر و صدا در کولر آبی شود پولی می باشد پولی در کولر آبی اهمیت زیادی داشته و در صورتی که دچار خرابی شود می تواند باعث مشکلاتی مانند: باد گرم، پاره شدن تسمه و سر و صدای زیاد در کولر شود پولی در کولر آبی بسیار مهم بوده و اگر به آن رسیدگی نکنید ممکن است خسارت زیادی به بار بیاورد. تسمه در روی پولی قرار گرفته و به راحتی می توانید از قسمت بالا و یا پایین آن را تنظیم کنید.

تمام کولرهای آبی دو نوع پولی دارند که یکی از آنها در روی محور پروانه و دیگری در روی محور موتور تنظیم می شود. پولی وظیفه دارد انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل کند و به وسیله تسمه ای که در روی آن سوار شده است این انرژی را تولید می‌کند و انرژی تولید شده را به پروانه منتقل می کند اگر پولی دچار مشکل شود پروانه نمی تواند تولید باد تولید کند و این باعث فشار و آسیب موتور خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تمیز کردن کولر آبی با بهترین روش و در کوتاه‌ترین زمان

راه حل:

اگر پولی دچار مشکل شود راه حل آن سفت و یا تعویض کردن پولی می‌باشد اگر شما به موقع پولی را سرویس کاری و یا روغن کاری کنید این قطعه تا چندین سال عمر کرده و نیاز به تعویض هم نخواهد داشت به همین دلیل است که توصیه می کنیم حتماً به طور سالانه این قطعه سرویس شود اگر صدای کولر مداوم و آزار دهنده بوده و یا اینکه به طور مداوم کولر شما تسمه پاره می کند و یا یاتاقان ها دچار مشکل می شوند باید حتماً پولی ها را عوض کنید.

برای تعویض پولی باید ابتدا فلکه آب کولر را بسته و درب کولر را هم باز کنید سپس پولی را بررسی کنید اگر گشاد شده بود می توانید آن را با آچار آلن باز کرده و خارج کنید سپس پولی جدید را که خریده اید، جایگزین کنید.

سر و صدای کولر آبی به دلیل تاب برداشتن پروانه

یکی دیگر از دلایل مهم سر و صدای کولر آبی، خرابی پروانه می باشد پروانه یا بلوور به شکل حلزونی، در مرکز کولر قرار دارد و محور اصلی از داخل پروانه عبور می کند و باعث گردش پروانه شده و باد خنک تولید می شود سرویس قطعات کولر می تواند باعث عملکرد بهتر کولر شده و در مصرف انرژی هم صرفه جویی کند، رسیدگی به پروانه اهمیت زیادی در تولید هوای خنک دارد و باعث عملکرد بهتر کولر شده و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. اگر پروانه به دلیل تاب برداشتن و یا فرسودگی درست عمل نکند باعث سر و صدای زیاد و یا کم شدن دور موتور خواهد شد.

راه حل:

همانطور که گفتیم پروانه وظیفه دارد باد خنک را به کانال کولر انتقال دهد. بررسی دوره ای پروانه می تواند در عملکرد صحیح کولر اثرگذار باشد. بنابراین اگر پروانه دچار مشکل شد حتماً باید آن را تعویض کنید.

سر و صدای کولر آبی به دلیل خوردگی بوشن موتور

آخرین موردی که می تواند باعث سر و صدا در کولر آبی شود خوردگی بوشن موتور می باشد اگر موارد بیان شده را بررسی کردید و همچنان دور موتور کند بود و صدای آزار دهنده هم به گوش شما می رسید احتمالاً مشکل از بوشن موتور می باشد دلایلی مانند سفت شدن زیاد پروانه، ضعیف شدن موتور کولر و یا رطوبت زیاد باعث آسیب دیدگی بوشن موتور کولر می شود و عملکرد کولر را مختل می کند.

راه حل:

در صورتی که مشکل از بوشن بود باید آن را تعویض کنید البته تعویض بوشن کار بسیار دشواری بوده و حتماً باید توسط تعمیر کار انجام شود دقت داشته باشید تا زمانی که از وجود مشکل در بوش مطمئن نشدید برای تعویض آن اقدام نکنید.

کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد دلایل سر و صدای کولر آبی و همچنین روش های برطرف کردن آن را برایتان به طور کامل توضیح دادیم دلایل زیادی می‌تواند باعث سر و صدا در کولر آبی شود که بعد از بررسی باید حتماً آن را برطرف کنید گاهی برطرف کردن سر و صدا در کولر آبی نیاز به تخصص دارد و حتماً باید توسط تعمیرکار انجام شود.

اگر در مورد سر و صدای زیاد کولر آبی سؤالی داشتید می توانید در صفحه تماس با ما مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان باشند.

چرا کولر آبی سر و صدای زیادی دارد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل شل شدن پولی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا