تعمیرات کولر آبی

آشنایی با قطعات کولر آبی | قطعات الکتریکی کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولرهای آبی سیستم پیچیده ای نداشته و شما می توانید بدون داشتن تخصص هم آن را سرویس کنید ولی ابتدا باید با قطعات آن آشنا باشید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با قطعات کولر آبی آشنا کنیم.

همانطور که می‌دانید در کولرهای آبی دو فرایند انجام می گیرد، یکی گردش آب و دیگر گردش هوا. هر کدام از این فرایند ها به وسیله یک سری از قطعات کولر انجام می شوند. به طور کلی در کولرهای آبی سه دسته قطعه قرار دارد قطعات ثابت، مکانیکی و الکتریکی، که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

قطعات الکتریکی کولرهای آبی

یکی از قطعات کولر آبی، قطعات الکتریکی می باشند که شامل قسمت هایی هستند که به وسیله برق، انرژی لازم را جهت حرکت می گیرند. این قطعات به قطعات مکانیکی وصل شده و باعث حرکت آن ها خواهند شد. قطعات الکتریکی نسبت به بقیه قسمت ها، حساسیت بیشتری دارند زیرا در صورتی که این قطعات خراب شده و یا بسوزند هزینه تعویض و یا تعمیر آن ها بسیار زیاد است پس باید از این قطعات بیشتر از قسمت‌های دیگر مراقبت کنید.

دقت داشته باشید که هیچگاه تعمیر و یا تعویض این قطعات را به وسیله اشخاص ناوارد انجام ندهید این قسمت باید به وسیله اشخاص متخصص و مجرب تعمیر و یا تعویض شود. قطعات الکتریکی کولر آبی عبارتند از:

 1. دینام یا موتور کولر آبی
 2. واتر پمپ یا پمپ آب کولر آبی
 3. جعبه تقسیم برق

قطعات کولر آبی

۱- دینام یا موتور کولر آبی

همانطور که می دانید منبع انرژی کولر آبی از راه موتور تأمین می شود و فرایند گردش هوا بر عهده موتور کولر می باشد. موتور کولر آبی را به شکل دو دور طراحی کردند تا شما بتوانید از سرعت کم و زیاد موتور استفاده کنید.

چرخش موتور کولر آبی باعث به حرکت درآمدن پولی کوچک شده و تسمه را هم می چرخاند و باعث حرکت پولی بزرگ خواهد شد. با چرخیدن پولی بزرگ هم محور پروانه می چرخد و پروانه را به حرکت در می آورد و در نتیجه باد تولید می شود.

موتور کولر آبی حساسیت زیادی دارد به همین دلیل توصیه می کنیم برای مدت طولانی، کولر خود را در روی سرعت تند نگذارید. استفاده کردن از کولر با سرعت تند می تواند مصرف برق را هم افزایش دهد. در هنگام سرویس کولر آبی، موتور را هم تمیز کرده و در آخر روغن کاری کنید. روغن کاری موتور باعث می شود که روان تر کارکرده و دیرتر خراب شود. دقت داشته باشید که لوله های توزیع آب باید به صورتی تنظیم شود که آب در روی موتور پاشیده نشود.

۲- واتر پمپ یا پمپ آب کولر آبی

یکی دیگر از قطعات کولر آبی که بسیار هم اهمیت دارد پمپ آب کولر است که اهمیت آن کمتر از موتور کولر نمی باشد. واتر پمپ فرایند انتقال آب را در کولر انجام می دهد. واتر پمپ آب را به قسمت های بالای کولر انتقال می دهد و باعث خیس شدن پوشال ها می شود. وقتی شما کلید پمپ آب را می زنید پمپ روشن شده و پوشال ها را خیس می کند و با زدن کلید موتور هم، باعث روشن شدن دینام کولر می شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل اصلی خنک نکردن کولر آبی | عملکرد صحیح کولر آبی

همانطور که گفتیم حساسیت واترپمپ از موتور کمتر نیست و در هنگام سرویس کولر آبی حتماً باید این قسمت بررسی شود. پمپ آب در داخل تشک کولر قرار دارد و از قسمت زیر آن، آب به داخل پمپ کشیده شده و از راه شلنگ انتقال هم وارد لوله های توزیع می شود. برای اینکه دهانه شلنگ گرفته نشود در کف پمپ یک سبد قرار دادند تا رسوبات آب را هم بگیرد و از وارد شدن اشیای ریزی که ممکن است در داخل آب وجود داشته باشد، در شلنگ جلوگیری می کند.

هنگام سرویس کولر آبی حتماً باید سبد پمپ را هم به طور کامل تمیز کرده و رسوبات را از آن پاک کنید و به وسیله یک میله نازک فلزی شلنگ را هم تمیز کنید تا رسوبات آن برطرف شود و در انتها واتر پمپ را هم روغن کاری کنید.

۳- جعبه تقسیم برق

برق کولر آبی باید از راه یک قطعه تأمین شده و سپس به قطعات الکتریکی کولر منتقل شود. جعبه تقسیم برق در کولر آبی، انرژی الکتریکی را می‌گیرد و آن را به قطعات دیگر کولر می فرستد. زمانی که شما کلید برق را قطع و وصل می کنید در اصل به جعبه تقسیم فرمان خاموش و روشن شدن کولر را می دهید. جعبه تقسیم را در قسمتی از بدنه کولر می گذارند تا رطوبت به آن نخورد زیرا رطوبت می تواند باعث مشکلات جبران ناپذیری شود.

قطعات مکانیکی کولر های آبی

یکی دیگر از قطعات کولر آبی، قطعات مکانیکی می باشند که انرژی حرکتی را از قطعات الکتریکی می گیرند. قطعات مکانیکی شامل موارد زیر هستند:

 1. شناور
 2. تسمه
 3. پولی ها
 4. پروانه

بهترین روش برای نگهداری اصولی و صحیح از این قسمت ها، روغن کاری این قطعات است. در ادامه شما را با این قطعات و عملکرد آنها آشنا می کنیم.

۱- شناور کولر های آبی

شناور وظیفه دارد ورود آب را به تشک قطع و وصل کند. اگر آب تشک کولر خالی باشد، شناور در پایین ترین موقعیت خود قرار خواهد گرفت و تا تشک پر نشود آب وارد آن می شود. در صورت پر شدن تشک هم شناور به طور خودکار جریان آب را قطع خواهد کرد. هر زمان که آب داخل کولر کم شود شناور شیر را باز می کند.

در صورت تنظیم نبودن شناور، آب زیادی وارد کفی کولر شده و باعث سرریز شدن آب می شود و یا حتی برعکس، اگر آب کمی وارد کولر شود پوشال ها خیس نشده و کولر هم باد خنک نمی زند.

شناورهای جدید دارای درجه بندی می باشند که می‌تواند جهت تنظیمات به شما کمک زیادی بکند.

۲- پولی های کولر آبی

یکی دیگر از اجزای مکانیکی کولر آبی پولی می باشد که باعث به حرکت درآمدن پروانه می شود. پولی کوچک به موتور وصل شده و پولی بزرگ هم به پروانه متصل است. تسمه به دور پولی ها چرخیده و باعث به حرکت درآمدن پروانه خواهد شد. وقتی شما کولر آبی خود را سرویس می کنید توجه کنید که روغن کاری پولی ها را فراموش نکنید زیرا خشک‌شدن پولی باعث می شود صدای بلندی در هنگام چرخیدن تولید کند.

۳- تسمه کولر آبی

در کولر آبی تسمه باعث به حرکت درآمدن پولی بزرگ شده و در نهایت پروانه می چرخد. تسمه به دور پولی بزرگ و پولی کوچک چرخیده و از موتور، انرژی حرکتی را به پروانه منتقل خواهد کرد.  اگر تسمه زیاد شل و یا سفت باشد ممکن است پاره شود و یا باعث تولید صداهای آزار دهنده خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی | راه های جلوگیری از خرابی پمپ آب کولر

۴- پروانه کولر آبی

یک مخزن حلزونی شکل در مرکز کولر آبی قرار دارد که پروانه را داخل آن قرار داده اند. پروانه با چرخش خود تولید باد کرده و این باد از راه کانال وارد خانه می شود. اگر پروانه تنظیم نباشد درست حرکت نکرده و بیشتر قدرت موتور را به هدر می دهد.

در صورت بالانس نبودن پروانه و یا همان فن، بدنه کولر دچار لرزه می شود. اگر یاتاقان های پروانه روغن کاری نشود باعث اختلال در عملکرد فن شده و پروانه خراب می شود. اگر پروانه خراب شد باید آن را تعویض کنید.

قطعات ثابت کولرهای آبی

قطعات دیگری در کنار قطعات مکانیکی و الکتریکی کولر آبی، وجود دارد که به آن قطعات ثابت کولر آبی می گویند این قطعات عبارتند از:

 1.  بدنه
 2. دریچه ها
 3. پوشال
 4. شیر تخلیه
 5. شبکه آبرسانی

۱- بدنه کولر آبی

یکی دیگر از قطعات کولر آبی، بدنه آن می باشد که مکعبی شکل و فلزی بوده که از چهار ستون تشکیل شده است. بدنه فلزی کولر، بسیار مقاوم بوده و در برابر شرایط جوی آب و هوا، آسیب پذیر نمی باشد. برای اینکه عمر بدنه کولر آبی بیشتر شود باید قسمت های آسیب دیده و یا رنگ پریده را حتماً ترمیم کنید.

۲- دریچه های کولر آبی

در سه طرف بدنه کولر آبی دریچه هایی قرار دارند که داخل آنها پوشال را می بندند اگر در روی این دریچه ها رسوب به وجود آمد باید به وسیله فرچه سیمی آن را برطرف کنید زیرا رسوبات مانع از جریان هوا در داخل کولر آبی می شوند.

۳- پوشال کولر آبی

پوشال ها رشته های نازک و کوتاه چوبی می باشند که در بسته های توری قرار دارند و در روی دریچه بسته می شوند. وقتی پوشال خیس می شود بادی که از چرخیدن پروانه تولید شده است خنک می شود و فضای خانه را هم مرطوب و خنک می کند.

پوشال ها باید حداقل دو سال یکبار تعویض شوند در هنگام سرویس کولر آبی باید حتماً پوشال ها را بشویید تا از تجمع قارچ، میکروب و آلودگی ها در آن جلوگیری کنید.

۴- شیر تخلیه کولر آبی

شیر تخلیه در کف کولر قرار گرفته و هنگامی که کفی کولر پر از آب شود آب اضافه را تخلیه خواهد کرد. اگر بخواهید کولر را بشویید باید شیر را باز کنید تا آب از داخل کولر خارج شود.

۵- شبکه آبرسانی کولر آبی

شبکه آبرسانی در زیر سقف کولر قرار دارد. آب از راه واتر پمپ و شلنگ انتقال، به قسمت شبکه آبرسانی و یا همان لوله های توزیع، منتقل می شود. این لوله ها طوری طراحی شده اند که باعث خیس شدن پوشال ها خواهند شد. اگر لوله ها دچار گرفتگی و رسوب شوند و یا درست تنظیم نشده باشند، باعث می شود که پوشال ها خشک مانده و کولر باد خنک تولید نکند.

توصیه می کنیم به وسیله یک فنر سیمی و یا میله فلزی نازک داخل لوله ها را از رسوبات پاک کنید.

قطعات کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با قطعات کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم. ولی باید دقت داشته باشید تمام این قطعات بعد از مدتی ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند. قبل از اینکه آسیب جدی به این قطعات وارد شود توصیه می کنیم حتماً در هنگام سرویس کولر آبی تمام قطعات را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعمیر و یا تعویض کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آشنایی با قطعات کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قطعات الکتریکی کولرهای آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا