تعمیرات کولر آبی

نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر آبی

کولرهای آبی جزو محبوب ترین وسایل سرمایشی در بین خانواده ها می باشد. معمولاً قبل از شروع فصل گرما باید این کولر ها را سرویس کنید تا با خیالی راحت بتوانید در طول فصل تابستان از آنها استفاده کنید. سرویس کولر آبی می‌تواند مشکلات زیادی را برطرف کند و از خرابی های احتمالی کولر و قطعات آن جلوگیری کند و همچنین راندمان کولر را هم افزایش دهد. یکی از اقداماتی که باید در هنگام سرویس کولر آبی انجام دهید روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر است. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روغن کاری موتور و همچنین یاتاقان های کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

روغن کاری موتور کولر آبی

وقتی فصل تابستان تمام می شود کولر ها خاموش شده و تا شروع فصل گرما استراحت می کنند. در این چند ماه موتور کولر خاموش بوده و شرایط ایده‌آلی هم ندارد. مخصوصاً اگر کولر آبی شما در پشت بام و فضای باز قرار داشته باشد، امکان دارد گرد و غبار زیادی در روی موتور آن نشسته باشد. این گرد و خاک باعث خشک شدن و همچنین اصطکاک در موتور خواهد شد و اگر شما موتور را با همین شرایط دوباره روشن کنید امکان دارد موتور بسوزد. پس حتماً قبل از راه اندازی و روشن کردن کولر آبی، باید موتور را روغن کاری کنید تا روان کار کرده و راندمان آن هم بالا برود.

بهترین زمان برای روغن کاری موتور کولر آبی چه زمانی است؟

حالا که با اهمیت روغن کاری موتور آشنا شدید باید بدانید که چه زمانی برای روغن کاری کولر مناسب است؟ بهترین زمان برای روغن کاری موتور کولر آبی وقتی است که شما می خواهید قبل از راه اندازی کولر، آن را سرویس کنید.
نمی توان زمان مشخصی را برای روغنکاری تعیین کرد زیرا فصل گرما در هر شهری با هم متفاوت است مثلاً در شهرهای گرمسیری هوا زودتر گرم شده و کولر هم زودتر راه اندازی می شود. به هر حال در هر زمانی که می خواهید کولر را سرویس کنید و آن را راه اندازی کنید، حتماً باید کولر آبی خود را روغن کاری کنید .

حتما بخوانید:   دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

توصیه می کنیم بعد از استفاده از کولر آبی در شروع فصل سرما، وقتی تصمیم به جمع کردن کولر گرفتید آن را روغن کاری کنید سپس کولر را جمع کنید. همانطور که گفتیم در این دو بازه زمانی بهترین زمان برای روغن کاری کولر آبی است تا به افزایش طول عمر آن کمک کرده باشید. البته برای این که راندمان کولر شما بالا برود بهتر است در چهار پنج ماهی که از کولر آبی استفاده می کنید، ماهی یک بار کولر خود را با برنامه ریزی منظم روغن کاری کنید.

کولر آبی

روغن کاری یاتاقان های کولر آبی

یاتاقان های کولر آبی جزو اجزای موتور کولر نیستند ولی می‌توان گفت قسمت مهمی در کولر بوده و حتماً باید در هنگام روغن کاری به آنها توجه کنید. به طور کلی می توان گفت اجزای مکانیکی کولر های آبی بیشتر به گریس کاری و روغن کاری نیاز دارند زیرا گرد و غبار فضای باز که در روی آنها نشسته و می تواند به آنها آسیب بزند. بعضی از افراد فکر می‌کنند چون فضای داخلی کولر به وسیله دریچه بسته شده است دیگر هیچ گرد و غباری وارد آنها نمی‌شود به همین دلیل داخل کولر را تمیز و روغن کاری نمی کنند در حالی که این تصور کاملاً غلط است زیرا اولاً در کولر روزنه ها و شیارهایی وجود دارد تا هوای آزاد وارد کولر شود پس گرد و غبار هم می‌تواند از طریق این شیارها وارد کولر شود.

دوماً پوشال ها، خود مانند دریچه می باشند و با خشک شدن پوشال ها، آنها خرد شده و می توانند تولید گرد و خاک کنند و به همین دلیل است که سرویسکاران اعتقاد دارند که در مناطق آلوده و پر از گرد و غبار باید حتماً هر ۵۰ روز یک بار شما یاتاقان ها را روغن کاری و یا تمیز کنید تا باد کولر آبی شما خنک تر شود. ضمناً به دلیل فضاهای خالی و درز ها دربین یاتاقان ها، این مکان بهترین جا برای جمع شدن گرد و خاک است. این گرد و خاک ها می تواند روی عملکرد یاتاقان تأثیر بدی بگذارد و کیفیت آن را کم کند به همین دلیل باید حتماً یاتاقان ها و اطراف یاتاقان را هم تمیز کنید تا تمام این ناخالصی‌ها از بین برود و سپس بعد از تمیز کردن، آنها را روغن کاری کنید.

به دلیل اینکه فضای داخلی کولر مرطوب می باشد توصیه می کنیم این روغن کاری را حتماً انجام دهید زیرا در این صورت یاتاقان ها می توانند در مقابل رطوبت مقاوم باشند. در روی یاتاقان ها درپوش کوچکی قرار داده اند که می توانید جهت روغن کاری از این درپوش ها استفاده کنید. درپوش را به آرامی با دست باز کنید.

حتما بخوانید:   مشخصات انواع رسوب گیر کولر آبی و ضرورت استفاده از آن

برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های مخصوص روغن کاری به وسیله گرد و غبار، این درپوش ها را در روی آن قرار دادند.
برای روغن کاری یاتاقان ها باید ابتدا روغن مناسب را آماده کرده و داخل یک روغندان و یا سرنگ بریزید و به این وسیله روغن را در داخل سوراخ های تعبیه شده، تزریق کنید. این تزریق را چند مرتبه تکرار کنید و در هر مرحله که این کار را انجام می دهید با دست هم پروانه را بچرخانید تا روغن جذب شود.

تزریق روغن را آنقدر ادامه دهید تا از یاتاقان ها سرریز شود فراموش نکنید بعد از اتمام کارتان حتماً درپوش سوراخ یاتاقان را در جای خود بگذارید.

نکته مهم: دقت کنید در هر طرف پروانه یک یاتاقان قرار داده شده است که هر کدام را باید به طور مجزا روغن کاری کنید.

روش روغن کاری موتور کولر آبی چگونه است؟

موتور کولر هم مانند یاتاقان ها باید قبل از راه اندازی کولر آبی و در هنگام سرویس کولر، روغن کاری شود. برای روغن کاری موتور کولر می توانید موتور را باز نکنید و در جای خود آن را روغن کاری کنید. برای این منظور باید به وسیله روغندان و یا سرنگ، روی محور موتور و پشت پولی را کاملاً روغن کاری کنید. البته اگر شما در باز و بسته کردن موتور کولر مهارت دارید و می توانید به راحتی پولی و تسمه را درست در جای خود ببندید، بهتر است که موتور را از روی پایه باز کرده و ابتدا آن را تمیز کنید و بعد از آن، روغن کاری کرده و در جای خود قرار دهید.

اگر سرویس کولر به وسیله سرویسکار حرفه ای انجام شود، سرویسکار بدنه موتور را باز می کند و داخل موتور را هم روغن کاری می کند. البته این کار نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد و اگر شما مهارتی در این زمینه ندارید از انجام آن خودداری کنید زیرا ممکن است به موتور کولر آبی خود آسیب بزنید.

بعد از اینکه روغن کاری موتور را تمام کردید می توانید کولر را روشن کرده تا چرخش درست پروانه و همچنین سلامت یاتاقان را چک کنید.
در این مرحله باید درپوش جلو را باز بگذارید تا بتوانید بهتر پروانه و موتور را مشاهده کنید. توصیه می کنیم کمی از کولر فاصله بگیرید زیرا ممکن است روغن به طرف صورت شما بپاشید و وارد دهان و چشم شما شود.

حتما بخوانید:   کولر آبی رومیزی | کولر آبی رومیزی برای چه مصارفی مناسب است؟

آموزش سرویس کولر آبی

یکی از مهمترین اقداماتی که باید حتماً حداقل سالی یک بار انجام دهید، سرویس دوره ای کولر آبی است که باید به طور مرتب انجام شود زیرا باعث افزایش طول عمر کولر و همچنین بالا رفتن راندمان کار آن می شود. در ادامه می خواهیم شما را با مراحل سرویس کولر آبی آشنا کنیم:

 • برای سرویس کولر یاتاقان ها و گردنده های کولر را بررسی و روغن کاری کنید.
 • روغن کاری به طور مرتب باید در هنگام سرویس کولر، در اول فصل و همچنین پایان فصل انجام شود.
 • بعد از روغن کاری، مناطقی را که دچار گرد و غبار شده تمیز بشوید و مسیرهای هوا را بازدید کنید.
 • از سلامت برزنت کانال اطمینان پیدا کنید.
 • در آخر فصل گرما وقتی می خواهید کولر را جمع کنید باید موتور را دوباره روغن کاری کنید و از کولر جدا کرده و در مکان مناسبی نگهداری کنید.
 • یکی از دلایل سوختن پمپ و موتور کولر، قرارگیری موتور در معرض رطوبت است. با روغن کاری به موقع می توانید باعث افزایش طول عمر کولر آبی خود شوید.

اگر سرویس کولر آبی را در زمان های مناسب و به طور مرتب انجام دهید کولر آبی شما سال ها بدون مشکل کار می کند.

سرویس پایان فصل یا زمستانه شامل چه اقداماتی است؟

در ادامه می خواهیم مراحل سرویس پایان فصل را برایتان بیان کنیم:

 • آب کفی کولر را خالی کنید.
 • کولر را کامل خشک کنید.
  پمپ و موتور را باز کنید.
 • نقاط گردنده و حساس کولر را گریس کاری و روغن کاری کنید.
 • از روکش برزنتی ضد آب، برای محافظت از کولر استفاده کنید.

کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم و همچنین سرویس کولر آبی و ضرورت انجام آن را هم برایتان توضیح دادیم. توصیه می کنیم سرویس دوره ای کولر آبی را هیچگاه فراموش نکنید زیرا در غیر این صورت راندمان کولر شما پایین آمده و عمر آن کم می شود.

 

111111111111111111

31

نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش روغن کاری موتور کولر آبی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا